Справа №: 148/1174/25
26 червня 2025 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаха О.В., за участі секретаря судового засідання Семенової М.О., прокурора Гайсинського відділу Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Цибровського Ю.С., особи щодо якої розглядається адміністративний матеріал - ОСОБА_1 , його представника - адвоката Кугутюка О.В., розглянувши у режимі відеоконференції матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає, за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , працюючого старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 381 від 06.05.2025, старший лейтенант ОСОБА_1 перебуваючи на посаді офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 14.10.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна), чим вчинив адміністративне правопорушення пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, оскільки він був не вірно проінформований особою, яка відповідає за подання декларацій, з приводу типу декларації яку потрібно подати, а саме кандидата на посаду, а не щорічну декларацію. Також, зазначив, що він фактично знав, що є суб'єктом, який зобов'язаний подавати декларацію про майновий стан і доходи, але не був обізнаний, що потрібно було подавати щорічну декларацію.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Кугутюк О.В. у судовому засіданні підтримав подане ним клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вищевказаного клопотання, представник вважає, що провадження в справі має бути закрите, так як, у ОСОБА_1 обов?язок подати щорічну декларацію за 2021 рік був до 23:59 год. 31.01.2024, а 00:00 год. 01.02.2024 час вчинення правопорушення.
Згідно протоколу зазначається, що ОСОБА_1 подав декларації 27.12.2023, 01.01.2024, 26.02.2024, 14.10,2024 та 28.02.2025, однак в протоколі зазначено, що « ОСОБА_2 » був обізнаний про порядок подачі декларацій.
Також, у протоколі зазначено місце вчинення м. Тульчин, ІНФОРМАЦІЯ_3 , при цьому згідно матеріалів справи ОСОБА_1 , в період з 24.02.2022 (дата мобілізації) по 06.05.2025 (дата складання протоколу) проходив службу на різних посадах в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Отже фабула даної справи викладена не належним чином, без зазначення яку саме посаду, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, обіймав та в якому конкретно підрозділі (установі) ОСОБА_1 на час скоєння правопорушення.
Крім того, представник зазначає, що згідно вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол в разі його оформлення складається не пізніше 24 год з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, однак відповідно до матеріалів справи, а саме: згідно повідомлення про обставини, що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією від 05.03.2025 № 781/144, Південний відділ з питання запобігання та виявлення корупції МО України повідомив Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про вчинення ОСОБА_1 даного правопорушення та Повідомлення було зареєстроване 13.03.2025 Bx. № 18943. Тому, представник вважає, що обов?язок скласти протокол про адміністративне правопорушення, в уповноваженої особи, був протягом 24 год (14.03.2025), натомість протокол складений майже через 2 місяці 06.05.2025, що в свою чергу тягне за собою його недопустимість, оскільки він був оформлений з порушенням порядку, встановленого цим Кодексом.
Також, представник зазначає, що до протоколу долучено документи: запит до НАЗК №1287/55/101/01-2024 від 29.02.2024 та відповідь на даний запит № 47-10/14428-24 від 07.03.2024, які виникли до проведення перевірки відносно факту можливого вчинення правопорушення ОСОБА_1 .
Прокурор зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена в повному обсязі, також просив відмовити у задоволенні клопотання представника, про закриття провадження у справі.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення (а.с. 1-8), повідомлення про обставини, що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією (а.с. 9-10), роздруківку щодо пошуку декларацій, поданих ОСОБА_1 , з якої вбачається що останній подав декларацію 14.10.2024 (а.с. 11-15), лист Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.03.2025 № 32312-2025 (а.с. 16-18), копію листа Т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 2177 від 02.04.2025 (а.с. 19), з додатками наказів призначення на посади, зокрема наказом № 34 від 24.02.2022 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду - Офіцера мобілізаційного відділення, ВОС - 2904003, шпк «старший лейтенант» (а.с. 20, 21), наказом № 308 від 17.12.2024 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 14.12.2024 № 524 на посаду старшого офіцеру адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-2905003, шпк «капітан» (а.с. 22), пояснення (а.с. 32), суд встановив наступне.
Згідно ст. 172-6 КУпАП, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частинами 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до Роз'яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 13.11.2023 № 4, Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування:
1) щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
2) декларація при звільненні декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності;
3) декларація кандидати на посаду декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особи подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за загальними правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до наказу № 34 від 24.02.2022 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду - Офіцера мобілізаційного відділення, ВОС - 2904003, шпк «старший лейтенант» (а.с. 20, 21), наказом № 308 від 17.12.2024 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 14.12.2024 № 524 на посаду старшого офіцеру адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-2905003, шпк «капітан» (а.с. 22).
Згідно скрін-шотів із сайту НАЗК сторінки «Єдиний державний реєстр декларацій» та роздрукованої у паперовому варіанті електронної декларації ОСОБА_1 , лише 14.10.2024 останнім подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи за 2021 рік.
Крім того, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію: у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою.
Щодо клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Кугутюка О.В., про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, суд вважає зазначити наступне.
Аналіз чинного законодавства вказує на те, що певні інформація про обставини та факти адміністративного правопорушення можуть бути відомі будь-кому (безпосередньому керівнику, викривачу, правоохоронному орган тощо). Встановлення і навіть документування ними такої інформації не може вважатися встановленням факту адміністративного правопорушенні, оскільки такі особи не наділені правом робити висновок про наявність або відсутність правопорушення, вони лише інформують про певні факти компетентні органи, надають документи тощо.
Виявити правопорушення означає встановити наявність усіх передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак конкретного правопорушення. Право встановлення цього факту і його документування має особа, уповноважена на складання протоколу.
Особа, уповноважена на складання протоколу, у різні періоди часу може отримувати різну інформацію про події та факти, що мають стосунок де вчиненого правопорушення (збір документів, інформації, отримання пояснення тощо).
Висновок про те, що виявлено саме правопорушення (як сукупність усіх передбачених законом ознак об'єкт, суб'єкт, об'єктивна, суб'єктивна сторона) така особа робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення. При цьому робить це невідкладно не пізніше 24 годин з моменту фактичного встановлення усіх необхідних ознак та участі особи у його отриманні.
У пункті 1 частини 1 статті 255 КУпАП Національну поліцію визначено як орган уповноважений складати протокол про адміністративне правопорушення за статтею 172-6 КУпАП.
Правопорушення виявлено Південним відділом з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України 05.03.2025 та листом № 78/144 повідомлено Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про факт несвоєчасного подання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - ОСОБА_1 та вже після вжиття всіх заходів для збирання доказів і тільки після отримання посадовою особою, уповноваженої складати протокол про адміністративне правопорушення, достатніх даних для заповнення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, такий протокол щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП був складений 06.05.2025 за № 381.
Тобто, моментом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата подання ним декларації - 14.10.2024, а моментом виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення - 06.05.2025.
Також, як вказує представник ОСОБА_1 - адвокат Кугутюк О.В., у протоколі про притягнення до адміністративної відповідальності зазначається, що « ОСОБА_2 » був обізнаний про порядок подачі декларацій та зазначено місце вчинення м. Тульчин, ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому фабула даної справи викладена не належним чином.
На думку суду, помилки допущені при складанні адміністративного протоколу, не спростовують вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а долучені до протоколу докази, а саме:протокол про адміністративне правопорушення № 381 від 06.05.2025 (а.с. 1-8), повідомлення про обставини, що можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією (а.с. 9-10), роздруківку щодо пошуку декларацій, поданих ОСОБА_1 , з якої вбачається що останній подав декларацію 14.10.2024 (а.с. 11-15), лист Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.03.2025 №32312-2025 (а.с. 16-18), копію листа Т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 2177 від 02.04.2025 (а.с. 19), з додатками наказів призначення на посади, зокрема наказом № 34 від 24.02.2022 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 призначено на посаду - Офіцера мобілізаційного відділення, ВОС - 2904003, шпк «старший лейтенант» (а.с. 20, 21), наказом № 308 від 17.12.2024 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено наказом Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 14.12.2024 № 524 на посаду старшого офіцеру адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-2905003, шпк «капітан» (а.с. 22), доводять факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: перебуваючи на посаді офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна), лише 14.10.2024, тому з врахуванням вимог ст. 33-35 цього ж Кодексу, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника та його майновий стан, суд приходить до висновку про необхідність застосування стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Даний вид адміністративного стягнення згідно ст. 23 КУпАП буде достатньою та необхідною мірою відповідальності, яке досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання законів, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Оскільки, з 01.01.2025 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 грн, тому вважаю за необхідне, що з правопорушника підлягає стягненню 605,60 грн. судового збору в прибуток держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 287, 289 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає, за адресою: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАПта застосувати до нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 850 грн (вісімсот п'ятдесят гривень), (Отримувач коштів:УК у Тульч. р-н./Тульчинськ. р-н./21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.) (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 368999980313090106000002568).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає, за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), на користь держави суму судового збору 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільного протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області на протязі десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови виготовлено 30.06.2025.
Суддя: