Постанова від 30.06.2025 по справі 440/18881/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 р. Справа № 440/18881/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.09.2024, головуючий суддя І інстанції: М.В. Довгопол, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 12.09.24 по справі № 440/18881/23

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 , апелянт) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі-ГУ ПФУ в Полтавській області, 3-тя особа), в якій просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 з виготовлення і надання до ГУ ПФУ в Полтавській області у зменшеному розмірі оновленої довідки №ФП68092/12847 від 11.12.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення перерахунку і виплати з 01.02.2023 року його пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статі 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», положень наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройний Сил України та деяким іншим особам», окремого доручення (рішення) Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які розраховуються від визначеного посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, зокрема, враховуючи надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% від нового посадового окладу з урахуванням нового окладу за військовим званням і нової надбавки за вислугу років та премії у розмірі 400% від нового посадового окладу для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.02.2023 йому пенсії.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які внесенні до оновленої довідки № ФП 68092/12847 від 11.12.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за класну кваліфікацію, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та щомісячної премії, у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині, в якій було відмовлено у задоволенні позову, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просив суд рішення скасувати в частині, в якій йому було відмовлено у задоволенні позову, та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позов повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначив, що в порушення вимог процесуального закону йому не було надано копію відзиву відповідача разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, чим порушено принцип змагальності сторін та рівності учасників судового процесу перед законом і судом, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, а суд першої інстанції залишив цей факт поза увагою.

Апелянт не погодився із формулюванням судом першої інстанції про зобов'язання відповідача зазначити в оновленій довідці про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за класну кваліфікацію, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та щомісячної премії саме у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки він звільнився на пенсію.

Вважав, що суд першої інстанції у розумінні пункту 5 Порядку №45 (у чинній редакції) повинен був зазначити такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% посадового окладу, визначеного станом на 01.01.2023, надбавку за класну кваліфікацію у розмірі 7% посадового окладу, визначеного станом на 01.01.2023, та визначити надбавку за особливості проходження служби у розмірі 100% посадового окладу, окладу за військовим званням, з урахуванням надбавки за вислугу років, визначених станом на 01.01.2023 і премії у розмірі 400% посадового окладу, визначеного станом на 01.01.2023, для їх застосування у середньому розмірі.

Апелянт вказав про протиправність рішення відповідача щодо відмови у складанні нової довідки та надання до ГУ ПФУ в Полтавській області довідки про розмір його грошового забезпечення від 07.12.2023 №ФП68092/12677 станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за класну кваліфікацію та премії, виходячи із основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання), визначеного станом не на 01.01.2023, а на 01.01.2018 (на 05.03.2019).

Апелянт не погодився з твердження суду першої інстанції в мотивувальній частині судового рішення, що окреме доручення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023 не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника. Він вважав, що саме в цьому документі встановлено сталий розмір надбавки за особливості проходження служби чи премії відповідно до делегованих Міністру оборони України прав.

Зазначив, що неможливо визначити середній розмір будь-чого, не маючи визначальної сталої величини.

Зауважив, що того державного органу, зокрема тієї військової частини, звідки він звільнився на пенсію, ані фізично, ані юридично не існує.

Зауваження суду першої інстанції про те, що відповідачем не надано інформації щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, виплаченої діючим військовослужбовцям за посадою, з якої він вийшов на пенсію «заступник командира авіаполку з льотної підготовки» або за прирівняною посадою, за січень 2023 року апелянт оцінив критично та зазначив, що в такому випадку суд повинен був діяти, виходячи із конституційних принципів та загальних засад права (аналогія права).

Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції, відповідно до ч.4 ст.304 КАС України.

Третя особа надала суду свої заперечення проти вимог апеляційної скарги позивача , вважаючи їх такими, що не підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції від 12.09.2024 в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - таким, що винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та відповідно до ст.308 КАС України в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію, передбачену Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 у справі №440/7761/23, яке набрало законної сили 06.11.2023, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

На виконання судового рішення у справі №440/7761/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та надіслав до пенсійного органу довідку щодо зміни розміру грошового забезпечення позивача № ФП 68092/12847 від 11.12.2023 станом на 01.01.2023, в якій зазначив: посадовий оклад - 9020,00 грн; оклад за військове звання - 2150,00 грн; відсоткову надбавка за вислугу років (50%) - 5585,00 грн; надбавку за особливості проходження служби (94,3%) - 10368,29 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 888,00 грн; надбавка за класну кваліфікацію (7 %) - 414,40 грн; премію (140%) - 8288,00 грн (а.с.8).

Позивач звернувся до суду із позовом, не погодившись з діями ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виготовлення та надання до ГУ ПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку його пенсії довідки про грошове забезпечення у зменшеному розмірі , а саме: зазначення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 94,3 % замість 100%, премії у розмірі 140% замість 400% , а також визначення надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за класну кваліфікацію, премії не від посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, зазначив, що розрахунок відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 11.12.2023 надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за класну кваліфікацію та премії, виходячи з розміру 1762 гривні (прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018), а не посадового окладу позивача, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, не узгоджується із вимогами чинного законодавства, а відтак є протиправним.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, враховуючи надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 400%, суд першої інстанції, посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 23.05.2024 у справі №380/19324/23, зазначив, що надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Посилаючись на правові висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а, суд першої інстанції зазначив, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Розмір премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.

Суд зазначив, що відповідачем не надано інформації щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, виплаченого діючим військовослужбовцям за посадою, з якої ОСОБА_1 вийшов на пенсію «заступник командира авіаполку з льотної підготовки» або за прирівняною посадою, за січень 2023 року.

Позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення, враховуючи надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії у розмірі 400%, не були задоволені, оскільки, сторонами не було надано доказів на підтвердження того, що середній розмір щомісячної премії, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, становив 400%, а також доказів того, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби, що фактично виплачена за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, становив саме 100%.

Колегія суддів частково погоджується із такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; зокрема, закони приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (стаття 8, частина 2 статті 19 Конституції України).

Також, відповідно до Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності й недоторканності покладаються на Збройні Сили України; держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (частини 1, 2, 5 статті 17); захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (частина 1 статті 65).

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина 1 статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини 3 статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною 3 статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII, згідно із частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Порядок №45), який визначає алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі-Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (частина 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі-Постанова №707), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Верховний Суд вже розглядав справи, правовідносини у яких виникли у зв'язку із відмовою уповноваженого органу сформувати та видати особі, яка отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень Постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01 лютого 2023 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) та, зокрема, у постанові від 02 квітня 2024 року у справі № 340/608/23, дійшов висновків про наявність у таких осіб права на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для його визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Подібний підхід висловлений Верховним Судом у низці постанов, зокрема від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22, від 05 квітня 2023 року у справі № 340/3604/22, від 15 грудня 2023 року у справі № 380/17639/22, від 28 березня 2024 року у справі № 160/3235/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 340/608/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 300/6337/21, від 04 квітня 2024 року у справі № 160/16602/21, від 09 травня 2024 року у справі № 340/4085/23, від 12 вересня 2024 року у справі № 260/9408/23 та від 17 жовтня 2024 року у справі №160/11051/22, де Суд вказав, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, є підставою для видачі уповноваженим органом оновленої довідки про розміри грошового забезпечення з метою здійснення подальшого перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 та у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (підпункт 1), а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2).

Окрім того, підпунктом 6 пункту 6 Постанови № 704 передбачено виплату надбавки за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

У свою чергу, відповідно до статті 9 Закону № 2011-ХІІ та Постанови № 704 Міністерство оборони України наказом від 07 червня 2018 року № 260 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затвердило Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Виплата надбавки за особливості проходження служби регулюється положеннями розділу VI Порядку № 260, пунктом 1 якого визначено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 розділу VI Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 Розділу VІ Порядку № 260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Тож, положеннями Порядку № 260 визначено діапазон між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби, згідно із яким верхня гранична межа для виплати щомісячної надбавки за особливості проходження служби визначається у розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків, а нижня гранична межа цієї надбавки в будь-якому разі не може бути нижню ніж 65 відсотків.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Тож, згідно з Постановою № 704 та Порядком № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10 відсотків посадового окладу.

Виплата надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень регулюється положеннями розділу ХІ Порядку № 260, пунктом 2 якого передбачено, що розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків;

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків;

відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.

Виплата надбавки за кваліфікацію регулюється положеннями розділу VIII Порядку № 260, пунктом 2 якого передбачено, що розмір надбавки за кваліфікацію особам офіцерського складу з числа осіб льотного складу, що виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів, які мають відповідну класну кваліфікацію, встановлюється:

2 клас - 5 відсотків;

1 клас - 7 відсотків;

клас снайпера - 9 відсотків.

При цьому, згідно з пунктом 17 розділу 1 Порядку № 260, який застосовується з 24 лютого 2022 року на період дії воєнного стану, виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

01 лютого 2023 року з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку № 260 Міністр оборони України видав Окреме доручення № 2683/з.

Додатком 3 Окремого доручення №2683/з встановлені розміри виплат окремим категоріям військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) в 2023 році, в тому числі, військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів.

Так, пунктом 4 Додатку 3 передбачено виплату цій категорії військовослужбовців :

-надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

-щомісячної премії в розмірі:

1) з 01.01.2023- в розмірі 400% посадового, з 01.02.2023 - в розмірі 780% посадового окладу- військовослужбовцям офіцерського складу льотного екіпажу повітряних суден військових частин (крім органів військового управління, військових навчальних закладів та наукових установ);

2) з 01.01.2023- в розмірі 290% посадового, з 01.02.2023 - в розмірі 650% посадового окладу- іншим військовослужбовцям льотного складу.

Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплати в зазначених розмірах здійснювати з початку польотів у поточному році.

Військовослужбовцям, яких усунуто від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, вказані виплати у збільшених розмірах припиняти, про що оголошувати в наказі командира (начальника) військової частини (установи, закладу). Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.

Предметом адміністративного позову ОСОБА_1 є дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в оновленій довідці №ФП 68092/12847 від 11.12.2023 у зменшеному розмірі, а саме:

-обчислення надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за класну кваліфікацію та премії, виходячи із посадового окладу та окладу за військове звання, визначених із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн), а не на 01.01.2023;

- обчислення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії у зменшеному розмірі, а саме: зазначення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,30 % від посадового окладу замість 100% та премії- в розмірі 140% від посадового окладу замість 400%.

Щодо відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,30 % від посадового окладу замість 100% та премії- в розмірі 140% від посадового окладу замість 400% колегія суддів зазначає наступне.

Колегія суддів звертає увагу, що позивач, визначаючи розмір надбавки за особливості проходження служби 100% та премії 400% посилається на Додаток №3 Окремого доручення Міністра оборони України № 2683/з.

Суд першої інстанції у рішенні, яке переглядається, зобов'язав відповідача зазначити в оновленій довідці відомості про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, з чим позивач не погодився у своїй апеляції, а наполягав на відсотковому розмірі надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірі, зазначеному в Окремому дорученні №2683/з, яке суд першої інстанції не застосував, зазначивши, що це доручення не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом.

З цього приводу колегія суддів на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правові висновки Верховного Суду у постановах від 31.10.2024 у справі №260/3080/23 та від 20.11.2024 у справі №520/10255/24, який зазначив, що рішення Міністра оборони України у формі окремого доручення, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, прийняття якого було зумовлене введенням в Україні воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та метою якого, є належна та своєчасна виплата у 2023 році грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

До того ж, у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.

Крім наведеного, колегія суддів звертає увагу, що на виконання ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 про витребування доказів (конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за січень 2023 року за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію, або за прирівняною посадою) ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив суду наступне.

Перед звільненням з військової служби ОСОБА_1 проходив службу на посаді заступника командира полку з льотної підготовки 184 гв. вбап. Військова частина, в якій позивач проходив військову службу, розформована. Аналогічною є посада, за якою передбачений тарифний розряд «30». Відповідно до доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з у 2023 році військовослужбовцям за аналогічною посадою з тарифним розрядом 30 виплачено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі -65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премію - 140%.

Відповідач звернув увагу, що в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення щодо ОСОБА_1 розмір надбавки за особливості проходження служби замість 65% зазначений у більшому розмірі 94,3 % на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 у справі №440/9069/23.

Колегія суддів зазначає, що дійсно за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 у справі №440/9069/23, яке набрало чинності 01.12.2023, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 35 % посадового окладу для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 пенсії ОСОБА_1 .

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність у позивача права на зазначення в оновленій довідці надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% та премії- у розмірі 400%, відповідно до положень Окремого доручення Міністра оборони України № 2683/з.

Щодо незгоди апелянта з судовим рішенням в частині зобов'язання відповідача зазначити в оновленій довідці відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх розмірах, що виплачені за січень 2023 року за аналогічною посадою, та наполяганні на зазначенні конкретного відсотку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, колегія суддів зазначає наступне.

Колегією суддів встановлено, що відповідачем на виконання судового рішення у справі № 440/7761/23 було складено довідку №ФП 68092/12847 від 11.12.2023 станом на 01.01.2023, в якій визначені розміри надбавки за особливості проходження служби (94,3%) , премії (140%) , надбавки за класну кваліфікацію (7%) , надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) , виходячи із посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, що обраховані із використанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а не на 01.01.2023.

Зазначений факт відповідачем не заперечується, а визнається у відзиві на позовну заяву (а.с.21-22).

Натомість судовим рішенням у справі №440/7761/23 відповідача було зобов'язано надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлений з 03.11.2022 №2710-ІХ прожитковий мінімум для працездатних осіб - 2684 гривні.

За довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 11.12.2023, виданою на виконання судового рішення у справі №440/7761/23, посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років позивача були обраховані із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року та, відповідно, склали: посадовий оклад - 9020,00 грн, оклад за військове звання -2150,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) -5585,00 грн.

Із цим розміром зазначених складових грошового забезпечення сторони згодні. Позивач також згоден з відсотковим розміром зазначених додаткових виплат, крім премії та надбавки за особливості проходження служби.

З приводу відсоткового значення розміру премії та надбавки за особливості проходження служби доводи апелянта не знайшли свого підтвердження із зазначених вище підстав.

Отже, колегією суддів не встановлено неправильності відсоткового визначення відповідачем премії (140%) та надбавки за особливості проходження служби (94,3 %) в оновленій довідці від 11.12.2023.

Натомість колегія суддів вважає слушними доводи апелянта з приводу неправильності розрахунку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, оскільки відповідач всупереч вимогам закону та судовому рішенню у справі № 440//7761/23 використовував як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018 , а не на 01.01.2023.

Щодо обчислення у довідці щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, колегія суддів зазначає наступне.

Виплата надбавки за особливості проходження служби регулюється положеннями розділу VI Порядку № 260 та п. 5 Постанови № 704 якими, зокрема, визначено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

За даними довідки відповідача №ФП68092/12847 від 11.12.2023 відсоток надбавки за особливості проходження служби позивача, з урахуванням судового рішення у справі №440/9069/23 складає 94,3%.

Таким чином, надбавка за особливості проходження служби в розмірі 94,3% для обчислення розміру його пенсії з 01.02.2023 становить 15799,97 грн ((9020,00 грн+2150,00 грн+5585,00 грн) х 94,3%), а не 10368,29 грн, як зазначено у довідці № ФП68092/12847.

Крім того, колегія зауважує, що згідно з Постановою № 704 та Порядком № 260 розмір премії встановлюється у відсотках від посадового окладу. За даними довідки відповідача № ФП68092/12847 від 11.12.2023 відсоток премії позивача складає 140%.

Таким чином, з 01.02.2023 для обчислення розміру пенсії позивача належить враховувати премію 12 628,00 грн (140% від посадового окладу 9020,00 грн), а не 8288,00 грн, як зазначено у довідці № ФП68092/12847.

За пунктом 2 розділу XI Порядку №260 розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації. За даними довідки відповідача № ФП68092/12847 від 11.12.2023 позивачу встановлено надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15%.

Таким чином, з 01.02.2023 для обчислення розміру пенсії позивача належить враховувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 1353,00 грн (15% від посадового окладу 9020,00 грн), а не 888,00 грн, як невірно зазначено у довідці № ФП68092/12847.

Згідно з розділом VIII Порядку №260 військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу. За даними довідки відповідача № ФП68092/12847 від 11.12.2023 позивачу встановлено надбавку за класну кваліфікацію 7%.

Таким чином, з 01.02.2023 для обчислення розміру пенсії позивача належить враховувати надбавку за класну кваліфікацію 631,40 грн (7% від посадового окладу 9020,00 грн), а не 414,40 грн, як невірно зазначено у довідці № ФП68092/12847.

Отже, довід апеляції позивача про неправильність розрахунку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в оновленій довідці відповідача № ФП68092/12847 від 11.12.2023 знайшов своє підтвердження під час апеляційного перегляду.

Із розміром посадового окладу, окладу за військове звання та відсотковою надбавкою за вислугу років , зазначеними у довідці № ФП68092/12847 від 11.12.2023 позивач погоджується, але в апеляційній скарзі все одно просить задовольнити його позов із зобов'язанням відповідача надати оновлену довідку із визначенням в ній посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт.

В цій частині апеляція позивача не підлягає задоволенню, оскільки наявне судове рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 у справі №440/7761/23, яке набрало законної сили 06.11.2023.

Колегія суддів також вважає слушними доводи апеляції про порушення судом першої інстанції норм процесуального права через ненадання позивачу копії відзиву відповідача разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача відповідно до ч.3 ст.162 КАС України , оскільки це порушує принципи адміністративного судочинства , передбачені ст.2 КАС, а саме: змагальності сторін та рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Матеріали справи не містять інформації про направлення відповідачем чи судом копії відзиву на позовну заяву. Проте, відповідно до ч.2 ст. 317 КАС України дане порушення процесуального права не є самостійною підставою для скасування в частині оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів зазначає, що у судовій практиці сформульована стала правова позиція, яка полягає у тому, що ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права, обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов'язання вчинити дії після скасування його адміністративного акту.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 року у справі “Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути “ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Верховний Суд у постанові від 23.12.2021 року у справі № 480/4737/19 сформулював висновок, відповідно до якого, ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

За наведеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 та скасування судового рішення з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зазначення у довідці ФП68092/12847 від 11.12.2023 відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію у зменшеному розмірі та зобов'язання відповідача надати оновлену довідку із зазначенням у ній відомостей про суми розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованих від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, розрахованих із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023. Для найбільш ефективного захисту прав та інтересів позивача колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача зазначити в оновленій довідці конкретні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Такий спосіб захисту є належним та ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав позивача , вносить юридичну визначеність у спірні правовідносини.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення “Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі “Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені всі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно з ч. 2 ст. 317 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Отже, враховуючи те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ч. 4 ст. 241, ст. ст. 243, 250, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 326,329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі № 440/18881/23 - скасувати.

Ухвалити постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці ФП68092/12847 від 11.12.2023 щодо зміни розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію у зменшеному розмірі.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, із зазначенням у довідці відомостей про суми розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованих від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, розрахованих із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, а саме: надбавки за особливості проходження служби (94,3%) -15799,97 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1353,00 грн, надбавки за класну кваліфікацію (7%) - 631,40 грн та премії (140%) - 12628,00 грн, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін