Постанова від 30.06.2025 по справі 200/8611/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року справа №200/8611/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гаврищук Т.Г., Гайдара А.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/8611/24 (головуючий І інстанції Куденков К.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання правомірним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення від 14.11.2024 року № 183250008454 щодо відмови в призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 10.10.1981 року по 26.05.1998 року, з 01.10.1998 року по 31.12.1998 року та призначити пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.11.2024 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року позов задоволено:

- визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.11.2024 року № 183250008454 про відмову в призначенні пенсії за віком;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачу до страхового стажу періоди роботи з 10.10.1981 року по 26.05.1998 року, з 01.10.1998 року по 31.12.1998 року та призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.11.2024 року.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального, процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначає, що відсутні підстави для зарахування спірного періоду роботи позивача до страхового стажу, визначених спірним рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач звернувся до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком від 07.11.2024 року (а.с. 38).

Рішенням відповідача № 183250008454 від 14 листопада 2024 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного страхового стажу (а.с. 13).

Це рішення обґрунтовано наступним. Страховий стаж особи становить 20 років 11 місяців 22 дні. За доданими документами до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 , оскільки титульна сторінка завірена печаткою (відбиток з тризубом), яка не відповідає даті заповнення трудової книжки 10.10.1981 року. Роз'яснено, що для зарахування необхідно долучити уточнюючі довідки про періоди роботи видані на підставі первинних документів. Страховий стаж з 01.01.1999 зараховано згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з копією трудової книжки № НОМЕР_1 позивач працювала:

- в період з 10.10.1981 року по 26.05.1998 року на посаді кіномеханіка;

- в період з 01.10.1998 року до 30.08.2000 року на посаді підсобного робітника в їдальні (а.с. 14-16).

Дата заповнення трудової книжки 10.10.1981 року. Також на титульній сторінці трудової книжки позивача наявний відбиток гербової печатки Дирекції кіновідеомережі Артемівського району із зображенням герба України такий самий, як і на записі № 3 щодо звільнення позивача 26.05.1998 з посади кіномеханіка.

За формою РС-право стаж позивача складає 20 років 11 місяців 22 дні. Спірні періоди роботи не зараховані до її страхового стажу (а.с. 50).

Згідно з копією інформаційного листа архівного відділу Бахмутської міської ради від 22.11.2024 року № 19.07-08/220 на запит позивача щодо підтвердження факту трудової діяльності в Артемівській районній дирекції кіномережі за період роботи з 1981 по 1998 роки повідомлено, що у зв'язку з введенням воєнного стану на території України, на виконання листа державного архіву Донецької області від 15.07.2022 року № 01-29/68/0/220-22, документи архівного відділу було переміщено до місця тимчасового зберігання. У ході проведення організаційних заходів з систематизації документів по фондах, перевірки наявності документів, було виявлено, що документи з кадрових питань (особового складу) по фонду № 339 «Артемівська районна дирекція кіномережі» - відсутні. Роз'яснено, що на теперішній час доступу до зазначених документів у працівників архівного відділу немає. У зв'язку з зазначеним надати їй довідку про підтвердження факту трудової діяльності у період роботи 1981-1998 роки не є можливим (а.с. 17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

За 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 44 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно з пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 18 постанови Ради Міністрів СРСР і Загальнорадянської центральної ради професійних спілок від 6 вересня 1973 року № 656 «Про трудові книжки робочих та службовців» відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Відповідальність за своєчасне і правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена особа, яка призначається наказом (розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну відповідальність, а у встановлених законом випадках іншу відповідальність.

За п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року № 301 «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Суд зазначає, що правильність і своєчасність заповнення трудових книжок покладалася саме на відповідальних посадових осіб роботодавця, а не на працівника.

Верховний Суд в постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а дійшов висновку, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

В рішенні відповідача не наведено обґрунтованих сумнівів щодо достовірності записів №№ 1-3, 4-5.

Отже спірні періоди роботи позивача мають бути зараховані до її страхового стажу.

Позивачка досягла 60 років і, з урахуванням спірних періодів має страховий стаж більше 31 року, тому має право на пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.11.2024 року № 183250008454 про відмову в призначенні пенсії за віком;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачу до страхового стажу періоди роботи з 10.10.1981 року по 26.05.1998 року, з 01.10.1998 року по 31.12.1998 року та призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.11.2024 року.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року у справі № 200/8611/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання правомірним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 30 червня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.В. Гайдар

Т.Г. Гаврищук