Рішення від 30.06.2025 по справі 640/8011/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/8011/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» (далі - відповідач, ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР»), з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» в дохід Державного бюджету України штраф та пеню у розмірі 170000,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.06.2022 поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом; відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що постановою від 22.12.2021 № 2958 на ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, накладено штраф у розмірі 85000 грн.

Постанова від 22.12.2021 № 2958 відповідачем отримана 31.12.2021.

Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф до 30.01.2022 включно.

Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений законом строк, пеня станом на 20.04.2022 склала 102000 грн, з яких: 1,5% суми штрафу = (1,5% х 85000 грн) / 100% = 1275 грн, 80 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова № 2958 отримана ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» 31.12.2021 (з 31.01.2022 по 20.04.2022).

При цьому, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, а тому такий розмір становить 85000 грн.

Отже, загальна сума позову становить 170000 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

На виконання приписів пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу № 640/8011/22 було передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду, яким прийнято справу до свого провадження та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Луганським окружним адміністративним судом було запропоновано учасникам справи надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також в разі врегулювання спору на даний момент.

Крім того, запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Від позивача надійшла заява, в якій викладено аналогічні доводи, що й у позовній заяві.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» має ідентифікаційний код 43555240, зареєстроване місцезнаходження: м. Київ, вул. Пирогівський Шлях, буд. 26, основний вид діяльності 35.14 - «Торгівля електроенергією».

З постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 22 грудня 2021 року № 2958 встановлено, що у результаті розгляду 22 грудня 2021 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової невиїзної перевірки від 02 грудня 2021 року № 692, проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 10 листопада 2021 року № 2101 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» та на підставі посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 23 листопада 2021 року № 782, установлено, що ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» (код ЄДРПОУ 43555240) не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:

- Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) «Звіт про діяльність постачальника електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 20 грудня 2019 року № 2897, а саме: пункту 2.2 глави 2 у частині подання форми звітності № 3а-НКРЕКП-постачання електричної енергії (місячна) до НКРЕКП щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, пункту 2.3 глави 2 у частині подання форми звітності № 3а-НКРЕКП до НКРЕКП виключно в електронному вигляді (файл Ехсеl згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: zvit3m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»;

- Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна) «Звіт про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії», затвердженої постановою НКРЕКП від 29 березня 2019 року № 450, а саме: пункту 2.1 глави 2 щодо подання електропостачальником форми звітності № 3 НКРЕКП моніторинг постачання (місячна) щомісяця до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом, пункту 2.3 глави 2 щодо надсилання електропостачальником форми звітності № 3-НКРЕКП-моніторинг до НКРЕКП в електронному вигляді у форматі «xls» або «xlsх» на адресу: monitoring_E@nerc.gov.ua у двох примірниках з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи ліцензіата та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та без накладення кваліфікованого електронного підпису та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата.

На підставі викладеного, вказаною постановою накладено штраф на ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» у розмірі 85000 грн, за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Вказану постанову направлено на адресу ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» та отримано представником останнього 31.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.

Позивач вказує, що станом на 20.04.2022 штраф відповідачем не сплачено, а тому ним нараховано пеню на суму штрафу у розмірі 85000 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку сум штрафу та пені, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначені Законом України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

У частинах першій та другій статті 19 Закону № 1540-VIII визначено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про енергетичну ефективність» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 5 Закону № 1540-VIII рішення регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень регулятора не зупиняє їх виконання.

Частиною дев'ятою статті 14 Закону № 1540-VIII передбачено, що рішення регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Отже, НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону № 1540-VIII, а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

При цьому, зміст положень статей 5, 13 та 22 Закону № 1540-VIII свідчить про те, що постанова НКРЕКП не має сили виконавчого документа, а примусове виконання рішень НКРЕКП можливе лише за рішенням суду за зверненням останньої з відповідним позовом.

Так, судом установлено, що постановою від 22 грудня 2021 року № 2958 НКРЕКП наклала на ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» штраф за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, у розмірі 85000,00 грн.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428 (далі - Порядок № 428, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Постанову від 22 грудня 2021 року № 2958 направлено засобами поштового зв'язку та вручено представнику позивача 31.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до пункту 10.6 Порядку № 428 ліцензіати, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу, крім випадку, передбаченого пунктом 11.3 глави 11 цього Порядку. Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу ліцензіат зобов'язаний надати НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.

Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону № 1540-VIII, а також пункту 10.6 вказаного Порядку, відповідач мав сплатити штраф до 30 січня 2022 року включно.

Однак, матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем у строк, встановлений законом штрафу, накладеного постановою від 22 грудня 2021 року № 2958. Також, відповідачем не надано доказів оскарження постанови позивача та скасування її в судовому порядку, до того ж судом зі свого боку таких обставин також не встановлено.

Оскільки штраф не було сплачено в установлений законодавством строк, позивачем було нараховано пеню на суму штрафу.

Відповідно до пояснень НКРЕКП, пеня станом на 20 квітня 2022 року складає 10200,00 грн, з яких: 1,5% суми штрафу = (1,5% х 85000,00 грн) / 100% = 1275,00 грн х 80 днів прострочення сплати штрафу.

Водночас, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, такий розмір визначено в сумі 85000,00 грн.

Отже, загальна сума до стягнення становить 170000,00 грн (85000,00 грн + 85000,00 грн).

Наведений позивачем розрахунок суми до стягнення відповідає вимогам законодавства, факт несплати суми штрафу не спростований відповідачем, відтак суд доходить висновку, що наявні правові підстави для стягнення з ТОВ «І ДЖІ ПАУЕР» суми штрафу та нарахованої пені, у розмірі 170000,00 грн.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та вимоги законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у розмірі 2550,00 грн згідно з платіжним дорученням № 543 від 23.05.2022.

Оскільки інших судових витрат, окрім сплати судового збору, позивачем не понесено, тому розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бродських Сім'ї, буд. 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» (ідентифікаційний код 43555240, місцезнаходження: м. Київ, вул. Пирогівський Шлях, буд. 26) про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «І ДЖІ ПАУЕР» на користь Державного бюджету України суму штрафу згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.12.2021 № 2958 у розмірі 85000,00 (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 коп.) та нараховану на цю суму штрафу пеню в розмірі 85000,00 грн (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 коп.), всього у розмірі 170000,00 грн (сто сімдесят тисяч гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Качанок