Єдиний унікальний номер судової справи №678/576/25
Номер провадження №3-678-255/25
30 травня 2025 року селище Летичів
Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Ходоровський І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Летичів адміністративні матеріали, які надійшли з відділу поліції №3 Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Голенищево Летичівського району Хмельницької області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з середньою освітою, не одруженого, на утриманні малолітніх і неповнолітніх дітей та непрацездатних осіб немає, інвалідність відсутня, не працюючого, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ,
за ст. 122-2, ст. 122-4, ст. 124, ч. 2 ст. 130 КУпАП,
1. 07 квітня 2025 року о 18 год. 34 хв. 00 с. ОСОБА_1 по вул. Руслана Присяжнюка, 18 с. Голенищеве Летичівської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, керуючи автомобілем ВАЗ-21093, номерний знак НОМЕР_3 , не впевнися, що це буде безпечним для інших учасників дорожнього руху, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, відволікся від керування транспортним засобом під час руху і допустив наїзд на паркан, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) автомобіль та паркан отримали механічні пошкодження, скоївши ДТП, залишив місце пригоди, чим порушив вимоги пп. «б» п. 2.3, п.п. «а» п. 2.10 Правил дорожнього руху і вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122-4, ст. 124 КУпАП.
07 квітня 2025 року о 19 год. 22 хв. 25 с. ОСОБА_1 по вул. Ю. Бурка в с. Голенищеве Летичівської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, керуючи автомобілем ВАЗ-21093, номерний знак НОМЕР_3 , не виконав вимоги поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснював шляхом увімкнення проблискового маячка синього і червоного кольору та увімкнення спеціального звукового сигналу, й після зупинки транспортного засобу встановлено, що ОСОБА_1 здійснював керування транспортним засобом повторно протягом року після притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння шкіри обличчя, порушення мови та порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку за допомогою газоаналізатора Drager Alkotest 6810 прилад ARCD - 0501 на місці зупинки та в медичному закладі відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме на нагрудний відеореєстратор поліцейського №4, чим порушив вимоги п. 2.4, п. 2.5, п.п. «б» п. 8.9 Правил дорожнього руху і вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 122-2, ч. 2 ст. 130 КУпАП.
2. 11 квітня 2025 року до суду для розгляду надійшло чотири адміністративних матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 122-2, ст. 122-4, ст. 124, ч. 2 ст. 130 КУпАП, тому на підставі ч. 1 ст. 36 КУпАП їх необхідно об'єднати в одне провадження.
3. ОСОБА_1 один раз з'явився, однак просив надати можливість звернутись до адвоката, після цього до суду більше не з'явився, причин неявки не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, тому на підставі ч. 1 ст. 268 КУпАП суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
4. Дослідивши матеріали справ, суд приходить до наступних висновків.
5. Згідно ч. 1 ст. 122-2 КУпАП невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Відповідно до ст. 122-4 КУпАП залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Відповідно до ч. 2 ст. 130 КУпАП повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
6. Згідно Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими (п. 1.3). Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила (п. 1.4). Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків (п. 1.5). Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (п. 1.9). Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі (пп. «б» п. 2.3). На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил (п. 2.4). Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (п. 2.5). Водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пп. «а» п. 2.9). У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди (пп. «а» п. 2.10). Водій повинен зупинити транспортний засіб у вказаному місці з дотриманням правил зупинки у разі увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу (пп. «б» п. 8.9). Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (п. 12.1). Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу (п. 13.1).
7. У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
8. Надані докази дають підстави вважати, що вина є доведеною та підтверджується:
схемою місця ДТП, яка сталася 07 квітня 2025 року о 18 год. 34 хв. по вул. Руслана Присяжнюка, 18 в с. Голенищеве Летичівської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, де схематично зображено місце зіткнення і пошкоджений паркан. Схема підписана ОСОБА_2 ;
письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 07 квітня 2025 року у яких зазначено про обставини ДТП, яка сталась з вини ОСОБА_1 - він в'їхав автомобілем ВАЗ-21093, номерний знак НОМЕР_3 , у паркан, був в стані алкогольного сп'яніння, після ДТП поїхав у невідомому напрямку;
відеозаписом на якому відображено місце ДТП, факт подання працівником поліції спеціального звукового сигналу й увімкнення проблискових маячків синього і червоного кольору з вимогою ОСОБА_4 зупинити транспортний засіб, яким він керував, намагання останнього утекти і не виконувати вимогу про зупинку, наявність на його транспортному засобі пошкоджень характер яких відповідає тим про які зазначили очевидці ДТП, уламки пошкоджень транспортного засобу виявлені також й на місці ДТП, на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу та в медичному закладі він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння;
актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів згідно якого огляд проведений працівником поліції у зв'язку з виявленими ознаками - різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкіри, порушення мови, порушення координації рухів;
інформацією органу поліції від 08 квітня 2025 року, що ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП постановою Літинського районного суду Вінницької області від 29 серпня 2024 року і на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу - 17000,00 грн. та позбавлено права керування транспортними засобами строком на 1 рік;
чотирма протоколами про адміністративні правопорушення від 07 квітня 2025 року, де зазначені фактичні обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-2, ст. 122-4, ст. 124, ч. 2 ст. 130 КУпАП.
9. Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи санкції усіх вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, більш серйозним правопорушенням з числа вчинених є саме ст. 122-4 КУпАП, адже передбачає найбільший строк адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту, який, зважаючи на положення ст. 24 КУпАП, є найсуворішим.
Разом з тим, законодавець у ч. 2 ст. 36 КУпАП надав суду можливість до основного стягнення приєднати одне з додаткових за будь-яке з вчинених правопорушень.
10. Враховуючи встановлені обставини, вимоги ч. 2 ст. 33 КУпАП, суд приходить до висновку, що з метою виховання в дусі додержання законів України на ОСОБА_1 необхідно накласти основне адміністративне стягнення в межах санкції ст. 122-4 КУпАП - у виді штрафу, а, зважаючи на положення ч. 2 ст. 36 КУпАП, також одне додаткове адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 2 ст. 130 КУпАП - у виді позбавлення права керування транспортними засобами, що буде необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При застосуванні положень ч. 2 ст. 36 КУпАП суд враховує положення ст. 25 КУпАП.
11. 04 вересня 2023 року у постанові по справі №702/301/20 Верховним Судом висловлена правова позиція із змісту якої випливає, що факт позбавлення водія права керування транспортним засобом не перешкоджає суду при розгляді іншої справи застосувати передбачене законодавцем адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
12. У відповідності до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 1-2, 9, 23-24, 33-35, 36, 221, 245-246, 249, 251-252, 256, 268, 276, 278, 280, 283-285, 287, 294, 298, 299, 300, 307, 308, 310 КУпАП,
На підставі ч. 1 ст. 36 КУпАП об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 : справу №678/576/25 (провадження №3-678-255/25) - за ч. 2 ст. 130 КУпАП, справу №678/577/25 (провадження №3-678-256/25) - за ст. 124 КУпАП, справу №678/578/25 (провадження №3-678-257/25) - за ст. 122-2 КУпАП і справу №678/579/25 (провадження №3-678-258/25) - за ст. 122- КУпАП та присвоїти справі №678/576/25 (провадження №3-678-255/25).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-2, ст. 122-4, ст. 124, ч. 2 ст. 130 КУпАП, та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ст. 122-4 КУпАП, із приєднанням одного додаткового стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, і остаточно визначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Летичівський районний суд Хмельницької області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 2 ст. 317-1 КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з моменту її винесення.
Реквізити для сплати штрафу: Банк отримувача: ГУК у Хмельницькій області/ Хмельницька обл./21081300, ЄДРПОУ: 37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення платежу: 21081300, протоколи про адміністративне правопорушення від 07 квітня 2025 року - серії ЕПР 1 №293703, ЕПР 1 №293653, ЕПР 1 №293673, ЕПР 1 №293681.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) 899998 рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Суддя підпис Ходоровський І.Б.
Суддя Ходоровський І.Б.