Справа№672/450/25
Номер провадження 3/672/149/25
30 червня 2025 року м.Городок
Суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Рибачук О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності №1 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
Із протоколу встановлено, що 26.04.2025, 01:36 год в м.Городок по вул.Подільська, поблизу будинку №16, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом, а саме автомобілем марки Mersedes-benz д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою приладу газоаналізатора Алкотестер 6810, результат тесту становить 1,16 проміле. Водій ОСОБА_1 з результатом тесту згідна, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовилася, чим порушила вимоги п.2.9 «а» Правил дорожнього руху - керування ТЗ особами в стані алк., нарк. чи ін. сп'яніння, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, повторно в судове засідання не з'явилась, про причини неявки не повідомила. Клопотання про відкладення розгляду справи не подала.
Захисник Рудніцької Поліщук П.П. подав до суду письмове клопотання про закриття провадження у справі з підстав не підтвердження допустимими доказами складу та події адміністративного правопорушення, зокрема поліцейськими перед проведенням огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння їй не роз'яснено сутність висунутої ними вимоги, порядок вчинення певних процесуальних дій та наслідки, які можуть для неї настати, не роз'яснено права, передбачені ст.268 КУпАП. Тому отримані внаслідок такого огляду докази, а саме акт огляду на стан алкогольного сп'яніння, чек приладу Драгер та направлення на проведення огляду, є недопустимими та не можуть бути використані на підтвердження вини ОСОБА_1 ..
При вирішенні питання про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 та її захисника суддя виходить з наступного.
В силу вимог ч.1 ст.268 КУпАП справу про адміністративне правопорушення може бути розглянуто під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Частина 2 цієї статті не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З урахуванням викладеного, суддя дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 ..
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено, зокрема, адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.9 а «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Ці вимоги Правил ОСОБА_1 порушила.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доводиться наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №312080 від 26.04.2025 із підписами особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в графі про роз'яснення їй прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП та в графі підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (а.с.2);
- додатком до протоколу про адміністративне правопорушення - тестуванням на алкоголь за допомогою приладу Drager Alcotest 6810 від 26.04.2025 №268, згідно якого ОСОБА_1 пройшла огляд на стан алкогольного сп'яніння, результат становить 1,16 проміле, що підтверджується її підписом (а.с.3);
- відомостями акта огляду на стан алкогольного сп'яніння, згідно якого ОСОБА_1 пройшла огляд на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора Алкотестер 6810,результат становить 1,16 проміле (а.с.5);
- даними направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння в КНП «Городоцька МБЛ» від 26.04.2025, згідно якого огляд проводився за допомогою газоаналізатора алкотестер 6810 (а.с.6);
- даними СD диску №52 з відеозаписами, долученим до матеріалів справи, на яких зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки Mersedes-benz, процедуру проведення огляду на стан сп'яніння, роз'яснення прав, передбачених ст.268 КУпАП. ОСОБА_1 під час оформлення працівниками поліції адміністративних матеріалів заперечень не висловлювала (а.с.4).
Окрім цього, в матеріалах справи також міститься розписка про інформування ОСОБА_1 про порядок застосування спеціального технічного засобу Drager Alkotest 6810, із підписом ОСОБА_1 , та розписка про роз'яснення їй прав та обов'язків, передбачених ст..63 Конституції України та ст.268 КУпАП (а.с.7, 8).
Відповідно до п.п.2,3 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 - огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані, зокрема, алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
В даному випадку, підстави вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, у інспектора поліції були наявні. Так, інспектором поліції встановлено, що у ОСОБА_1 відчувається різкий запах алкоголю з порожнини рота, не чітка вимова, що підтверджується актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який міститься в матеріалах справи з підписом ОСОБА_1 (а.с.5).
Щодо доводів захисника про незаконність дій працівників поліції при складанні протоколу суд враховує наступне.
Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Матеріали справи не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Вищевказаний протокол підписаний як працівником поліції, так і ОСОБА_1 без заперечень. Жодних пояснень щодо незгоди з діями працівника поліції з приводу незаконного притягнення до адміністративної відповідальності, під час складання протоколу ОСОБА_1 не зазначено.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що вищевказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. Відповідно відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.ст.251, 252 КУпАП, є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Для притягнення до адміністративної відповідальності у даному випадку зібрана доказова база має бути спрямована саме на доведення двох обставин: керування особою транспортним засобом; перебування правопорушника у стані сп'яніння (наркотичного, алкогольного або перебування під впливом лікарських препаратів).
Необхідні обставини в даному випадку підтверджені вищевказаними доказами.
Відповідно до інформації ВПД №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області від 07.05.2025 №76010-2025, згідно бази даних ІПНП наявне посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 від 03.01.2019 у ОСОБА_1 (а.с.11).
Отже, об'єктивних даних, які б спростовували факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суддя в силу ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника і вважає за необхідне застосувати до порушника безальтернативне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки саме таке стягнення забезпечить досягнення мети, зазначеної у ст.23 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст.40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.251, 252, 283-285, 289, 294 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та застосувати до неї стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф стягнути за наступними реквізитами: Отримувач: ГУК у Хмельниц.обл./ Хмел.обл./21081300, Код отримувача: (ЄДРПОУ): 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (IBAN): UA748999980313060149000022001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху.
Стягувач: Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області 29017, м.Хмельницький, вул.Зарічанська,7, код ЄДРПОУ 40108824, в особі ВПД №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, 32000, вул.Артема Гончарука, 3, м.Городок, Хмельницького району, Хмельницької області).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Стягувач: Державна судова адміністрація України, 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У відповідності до вимог ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена у десятиденний строк з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32, ст. 32-1 КУпАП.
Суддя Олена РИБАЧУК