Справа № 420/18640/25
25 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Попов В.Ф., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Херсонській області у здійсненні індексації пенсії позивача, шляхом проведення її поточних масових перерахунків, з усіма надбавками та підвищеннями до пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ГУ та Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших 09.04.1992 №2262-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Херсонській області здійснити позивачу індексацію та виплату пенсії за вислугу років, з усіма надбавками та підвищеннями до пенсії, шляхом проведення її поточних масових перерахунків, починаючи з 01.04.2019 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ГУ, Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209" Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", з нарахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, починаючи з 01.07.2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713" про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з компенсацією втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії, з урахуванням індексації пенсії, за період з 01.04.2019 по момент фактичної виплати затриманої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум;
- допустити негайне виконання рішення суду в повному обсязі заявлених позовних вимог, шляхом стягнення всієї суми боргу по пенсії.
Ухвалою суду від 18.06.2025 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із недоліками та надано строк на їх усунення - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Недоліком позовної заяви було звернення до суду в частині вимог щодо щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, починаючи з 01.07.2021 року, несплата судового збору та зміст позовних вимог.
На виконання ухвали 20.06.2025 року позивач подав заяву, у якій зазначив, що спори щодо виплати пенсій не можуть обмежуватись строком, оскільки виникають з вини державного органу, обґрунтував позовні вимоги в частині виплати індексації з 01.04.2019 та вказав, що судом при розгляді клопотання про звільнення від сплати судового збору не розглянуті відомості з державного реєстру фізичних осіб-платників доходу про відсутність доходу за 2021-2024 роки.
Перевіривши повторно клопотання про звільнення від сплати судового збору яке обґрунтоване майновим станом позивача.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав довідку з державного реєстру фізичних осіб-платників податків доходу про відсутність доходу за 2021р., 2022р., 2023р., 2024р., та відомості національного страхування від 02.06.2025 року.
Згідно ч.1, ч.2 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Разом з тим, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Відповідно до постанови Верховного Суду у справі №686/114/16-ц від 04.07.2018 року, оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища.
Враховуючи викладене, та те, що позивач отримує пенсію кожного місяця у сумі 10781,36 грн, а також суму судового збору що підлягає сплаті у цій справі, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на те, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, за подання даного позову потрібно сплатити 968,96 грн судового збору.
Представник позивача просив продовжити термін для усунення недоліків позовної заяви.
Відповідно до положень ч.ч. 2, 5 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника позивача та продовжити позивачу строк усунення недоліків позовної заяви, встановивши позивачу новий строк для виконання даної ухвали суду.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору за даним позовом в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 172 КАС України, суддя
ухвалив:
Задовольнити заяву представника позивача про продовження строку для усунення недоліків.
Продовжити позивачу строк усунення недоліків адміністративного позову.
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.Ф. Попов