25 червня 2025 року Справа № 160/15131/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
23.05.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (направлено засобами поштового зв'язку 22.05.2025 року) ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VІ, викладені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.02.2025 року за №7106-2393/К-01/8-0400/25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VІ в розмірі 80% від заробітної плати шахтаря, починаючи з дати призначення пенсії 11.03.2024 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Означені позовні вмотивовані тим, що при досягненні віку 45 років, маючи загальний страховий стаж повних 19 років, з них повних 11 років в календарному обчислені пільгового стажу за Списком №1, безпосередньо зайнятого на підземних роботах з видобутку руди та інших корисних копалин, тобто виробництво, робота, посада і показники зі шкідливими та важкими умовами праці, з зайнятістю повний робочий день зі своєчасним проведенням атестації на відповідному робочому місці, позивач набула право на пільгову пенсію за Списком №1 відповідно до вимог пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ до змін які внесені Законом № 213-VІІІ від 02.05.2015 року про підвищення пенсійного віку та стажу, 11.03.2024 року, позивач особисто звернулась до відділу обслуговування громадян №16 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області з заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Однак, відповідач відмовив у призначені даної пенсії за Списком №1 у зв'язку з тим, що позивач не досягла відповідного віку з якого матиме право на пенсійні виплати. У зв'язку із чим, позивач звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою про зобов'язання призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до вимог пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ з урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ з дати звернення - з 11.03.2024 року. 03.09.2024 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув справу №160/16961/24 та прийняв рішення, яким задовольнив позов частково, а саме: визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.03.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.04.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.04.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 , пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту а статті 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024 року. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 року у справі №160/16961/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року залишено без змін. Дане рішення суду набрало законної 10.12.2024 року.
Позивач 13.09.2024 року звернулася з письмовою заявою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, м. Кривий Ріг, за допомогою особистого кабінету до ГУ ПФ України в Одеській та в Дніпропетровській областях, в якій просила надати їй письмову відповідь, а саме: «...Коли позивач отримає пенсійні виплати у повному обсязі починаючи з 11.03.2024 року; як розрахована пенсія згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року (справа №160/16961/24); який взятий індивідуальний коефіцієнт стажу при нарахуванні позивачу пенсії; як розрахований індивідуальний коефіцієнт заробітної плати та надати повний розрахунок; який розрахунок понаднормового стажу відповідно до статті 14 Закону України про пенсійне забезпечення; чи був врахований Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI при нарахуванні суми для виплати позивачу пенсії, так як професія позивача підпадає під дії цього Закону, а якщо не був врахований цей Закон то на яких підставах; надати повний алгоритм розрахунку пенсії за віком (ЗУ №1058)». Означене звернення позивача було зареєстроване на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. 05.01.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 13.12.2024 року, яка надійшла останній в особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області за №4-32881/К-02/8-1500/25 від 01.01.2025 року, в якій зазначено: «...Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі № 160/16961/24, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі-Головне управління) призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту а статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024. В решті позовних вимог - відмовити. В мотивувальній частині зазначеного рішення суду вказано наступне: "... Щодо вимог здійснити призначення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці", то такі вимоги не підлягають задоволенню. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Застосування вказаного Закону не було предметом спору у даній справі". Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Рішення суду виконано та листом від 25.12.2024 №1500-0304-9/197240 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ініційовано перевірку і доопрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 . Станом на теперішній час пенсійна справа доопрацьовується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Оскільки, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, то в подальшому з питань пенсійного забезпечення необхідно звертатися до зазначеного Головного управління».
15.01.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 13.12.2024 року, яка надійшла їй в особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області за №1693-53108/К-01/8-0400/25 від 10.01.2025 року, в якій зазначено: «... Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту “а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024. В решті позовних вимог - відмовити. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» судом не розглядалося. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. На виконання рішення суду ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 11.03.2024. Загальний страховий стаж, зарахований по 31.03.2024 становить 30 років 02 місяці 23 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 11 років, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,30167. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.06.2003 по 31.03.2024 становить 12741,91 грн (13559,41 грн (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2021-2023 роки) х 0,93971 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації). Загальний розмір пенсійної виплати з 11.03.2024 становить 3843,85 грн. З січня 2025 року пенсія виплачується в розмірі, призначеному відповідно до рішення суду. Належні суми доплати за рішенням суду, за період з 11.03.2024 по 31.12.2024, в сумі 37198,55 грн, нараховані на відомість січня поточного року. Копії розрахунку розміру пенсії та заробітної плати надаються. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або у судовому порядку».
17.01.2025 року позивач звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, за допомогою особистого кабінету, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а також до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, як до органу вищого рівня, з заявою, в якій просила: «...Перерахувати пенсію, застосувавши для цього у повному обсязі Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ, з дня її призначення - з 11.03.2024 року, так як професія позивача по всім нормам підпадає під дії статей 1,8, ч. 4 п. 6 статті 10 цього Закону». В цій заяві, позивач також зазначила те, що Пенсійній фонд України є державним органом, який за функціями зобов'язаний сам особисто без будь якого рішення суду чи вказівки повинен призначати та перераховувати пенсії громадянам України з урахуванням для них умов, нормативних документів та Законів України, які є найбільш сприятливими, а Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ не є самостійним, а є додатком при призначенні пенсій для осіб окремих професій, що набули права на пенсію за Списком № 1. 15.02.2025 року позивачем отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №7106-2393/К-01/8-0400/25 від 10.02.2025 року, який надійшов в її особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України та в ньому міститься така відповідь: «... Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 11.03.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і працівників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у відповідності до вимог пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавствам. На виконання рішення суду Вам призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 11.03.2024. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ “Про підвищення шахтарської праці» судом не розглядалося. Загальний розмір пенсії складає: з 10.04.2024 - 3843,85 грн. Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 2 жовтня 1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку». 20.02.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, яка надійшла в її особистий кабінет Вебпорталу Пенсійного фонду України та в ній міститься така відповідь: « ... Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (пункт 7 Положення № 280). Пенсійний фонд України безпосередньо не здійснює призначення, перерахунки і виплату пенсій. Органом, що призначає пенсію, формує та обліковує пенсійну справу, є територіальний орган Пенсійного фонду України. Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАСУ) визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 (далі - рішення суду від 03.09.2024) зобов'язано призначити Вам пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту “а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 № 213-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». На виконання рішення суду від 03.09.2024 Вам з 11.03.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення суду від 03.09.2024 не містить. Додатково зазначаємо, що за положеннями статті 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, врегульовані статтями 370-383 КАС».
Отже, позивач вважає, що Головними управліннями Пенсійного фонду України в Дніпропетровській та Одеській областях не було виконано Закон України від 02.09.2008 року №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у повному обсязі, а лише частково. Також не виконано повністю вимоги ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV з не зрозумілих позивачу причин, не взявши до уваги статтю 1 та частину 4 пункту 6 статті 10 цього Закону. Такі дії позивач вважає протиправними та такими, що порушують її законне право на гідне пенсійне забезпечення гарантоване мені Законами та Конституцією України, так як позивач має право на відповідну пенсію, зароблену важким трудом на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.05.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 26.05.2025 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 року означену позовну заяву залишено без руху та надано було позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: належним чином оформленої заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з цим адміністративним позовом починаючи з 11.03.2024 року.
Так, на виконання вимог ухвали суду від 28.05.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Аргументи заяви про поновлення строку зводяться до того, що 03.09.2024 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув справу №160/16961/24 та прийняв рішення, яким задовольнив позов частково, а саме: визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.03.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.04.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.04.2024 року №046050020033 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно пункту а статті 13 Закону України №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 , пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту а статті 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024 року. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 року у справі №160/16961/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року залишено без змін. Дане рішення суду набрало законної 10.12.2024 року. Позивач 13.09.2024 року звернулася з письмовою заявою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, м. Кривий Ріг, за допомогою особистого кабінету до ГУ ПФ України в Одеській та в Дніпропетровській областях, в якій просила надати їй письмову відповідь, а саме: «...Коли позивач отримає пенсійні виплати у повному обсязі починаючи з 11.03.2024 року; як розрахована пенсія згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року (справа №160/16961/24); який взятий індивідуальний коефіцієнт стажу при нарахуванні позивачу пенсії; як розрахований індивідуальний коефіцієнт заробітної плати та надати повний розрахунок; який розрахунок понаднормового стажу відповідно до статті 14 Закону України про пенсійне забезпечення; чи був врахований Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI при нарахуванні суми для виплати позивачу пенсії, так як професія позивача підпадає під дії цього Закону, а якщо не був врахований цей Закон то на яких підставах; надати повний алгоритм розрахунку пенсії за віком (ЗУ №1058)». Означене звернення позивача було зареєстроване на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. 05.01.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 13.12.2024 року, яка надійшла останній в особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області за №4-32881/К-02/8-1500/25 від 01.01.2025 року, в якій зазначено: «...Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі № 160/16961/24, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі-Головне управління) призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту а статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024. В решті позовних вимог - відмовити. В мотивувальній частині зазначеного рішення суду вказано наступне: "... Щодо вимог здійснити призначення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці", то такі вимоги не підлягають задоволенню. Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Застосування вказаного Закону не було предметом спору у даній справі". Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Рішення суду виконано та листом від 25.12.2024 №1500-0304-9/197240 повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ініційовано перевірку і доопрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 . Станом на теперішній час пенсійна справа доопрацьовується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Оскільки, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, то в подальшому з питань пенсійного забезпечення необхідно звертатися до зазначеного Головного управління». 15.01.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від 13.12.2024 року, яка надійшла їй в особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області за №1693-53108/К-01/8-0400/25 від 10.01.2025 року, в якій зазначено: «... Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно пункту “а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з дати звернення - 11.03.2024. В решті позовних вимог - відмовити. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» судом не розглядалося. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. На виконання рішення суду ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 11.03.2024. Загальний страховий стаж, зарахований по 31.03.2024 становить 30 років 02 місяці 23 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 11 років, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,30167. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.06.2003 по 31.03.2024 становить 12741,91 грн (13559,41 грн (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2021-2023 роки) х 0,93971 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації). Загальний розмір пенсійної виплати з 11.03.2024 становить 3843,85 грн. З січня 2025 року пенсія виплачується в розмірі, призначеному відповідно до рішення суду. Належні суми доплати за рішенням суду, за період з 11.03.2024 по 31.12.2024, в сумі 37198,55 грн, нараховані на відомість січня поточного року. Копії розрахунку розміру пенсії та заробітної плати надаються. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або у судовому порядку». 17.01.2025 року позивач звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, за допомогою особистого кабінету, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а також до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, як до органу вищого рівня, з заявою, в якій просила: «...Перерахувати пенсію, застосувавши для цього у повному обсязі Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ, з дня її призначення - з 11.03.2024 року, так як професія позивача по всім нормам підпадає під дії статей 1,8, ч. 4 п. 6 статті 10 цього Закону». В цій заяві, позивач також зазначила те, що Пенсійній фонд України є державним органом, який за функціями зобов'язаний сам особисто без будь якого рішення суду чи вказівки повинен призначати та перераховувати пенсії громадянам України з урахуванням для них умов, нормативних документів та Законів України, які є найбільш сприятливими, а Закон України від 02 вересня 2008 року «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ не є самостійним, а є додатком при призначенні пенсій для осіб окремих професій, що набули права на пенсію за Списком № 1. 15.02.2025 року позивачем отримано лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №7106-2393/К-01/8-0400/25 від 10.02.2025 року, який надійшов в її особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України та в ньому міститься така відповідь: «... Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 11.03.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і працівників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у відповідності до вимог пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавствам. На виконання рішення суду Вам призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 11.03.2024. Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ “Про підвищення шахтарської праці» судом не розглядалося. Загальний розмір пенсії складає: з 10.04.2024 - 3843,85 грн. Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 2 жовтня 1996 № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку». 20.02.2025 року позивач отримала відповідь на свою заяву від Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, яка надійшла в її особистий кабінет Вебпорталу Пенсійного фонду України та в ній міститься така відповідь: « ... Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (пункт 7 Положення № 280). Пенсійний фонд України безпосередньо не здійснює призначення, перерахунки і виплату пенсій. Органом, що призначає пенсію, формує та обліковує пенсійну справу, є територіальний орган Пенсійного фонду України. Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАСУ) визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі №160/16961/24 (далі - рішення суду від 03.09.2024) зобов'язано призначити Вам пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту “а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 № 213-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». На виконання рішення суду від 03.09.2024 Вам з 11.03.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Зобов'язань щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 в порядку, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення суду від 03.09.2024 не містить. Додатково зазначаємо, що за положеннями статті 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, врегульовані статтями 370-383 КАС». Позивач вказує, що 15.02.2025 року та 20.02.2025 року дізналась про те, що Головними управліннями Пенсійного фонду України в Дніпропетровській та в Одеській областях не було виконано Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у повному обсязі, а лише частково та виконувати його не збираються. Також не виконано повністю вимоги ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV з не зрозумілих причин, не взявши до уваги статтю 1 та частину 4 пункту 6 статті 10 цього Закону. Тобто позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 11.03.2024 року, але не здійснений відповідний розрахунок її розміру, чим було порушене її право на гідне пенсійне забезпечення гарантоване Законами та Конституцією України. Наразі загальний розмір моєї пенсії складає 3943,85 грн., який менше ніж 80% від заробітної плати шахтаря, що дійсно не відповідає вимогам розміру пенсії зазначеного ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VІ та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV.
При вирішення питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі та призначення її до розгляду суд виходить з такого.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
За змістом норм ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Пунктом ч. 4 ст. 12 цього Кодексу визначено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Поряд з цим, згідно п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Також нормами ч. 2 і 3 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд вважає, що подана до суду позивачем позовна заява підлягає до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
З матеріалів адміністративного позову порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається.
Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі не має.
Керуючись статтями 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Прийняти до свого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження в адміністративній справі.
Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду з 15 липня 2025 року за адресою: 49089, 1м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань № 1.
Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею С. В. Прудником.
Правова оцінка про дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду буде надана судом під час прийняття судового рішення у даній справі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду у строк до 15 липня 2025 року:
- чи зверталася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VІ в розмірі 80% від заробітної плати шахтаря, починаючи з дати призначення пенсії 11.03.2024 року (в разі звернення, подати до суду відповідні докази);
- засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно ОСОБА_1 .
Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у паперовій формі.
Роз'яснити відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов.
Встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Інформацію щодо адміністративної справи учасники даної справи можуть отримати на офіційному порталі судової влади України у мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С. В. Прудник