Ухвала від 26.06.2025 по справі 160/13028/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у встановленні або зміні способу

та порядку виконання судового рішення

26 червня 2025 рокуСправа №160/13028/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудника С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування відмов, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листами №17321-10964/С-01/8-0400/22 від 15.06.2022 року, № 22027-16081/С-01/8-0400/22 від 25.07.2022 року:

- у відмові проведення індексації пенсії ОСОБА_1 , без обмеження у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від суми 70% грошового забезпечення, яке вказане у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-55 від 06.05.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», та виплаті індексації у повному обсязі в сумі 2 690,52 грн. та проіндексовану пенсію без будь яких обмежень;

- у відмові нарахування та виплаті доплати (заборгованості), яка склалася з 01.12.2019 року по 30.06.2022 року з урахуванням:

70% розміру пенсії від розміру грошового забезпечення, із розрахунку (27 454,33 *70%=19 218,03) у сумі 19 218,03 грн. у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень;

бойові дії в інших країнах (ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту );

учасник бойових дій;

особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною;

з 01.07.2021 року по 30.06.2022 року щомісячної доплати у сумі 2000 грн. без обмеження, яке встановлюється у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

індексації без обмеження у межах максимального розміру пенсії з 01.03.2022 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році » із розрахунку (19 218,03 грн. (основний розмір пенсії)* 0.140 (коефіцієнт індексації) = 2 690,52) - у сумі 2 690,52 гривень, без обмеження максимальним розміром пенсії;

- у відмові здійснення виплати заборгованості ОСОБА_1 , яка виникла з 01.12.2019 року по 30.06.2022 року, день проведення перерахунку пенсії;

- у відмові нарахування та не виплаті ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн. без обмеження, яке встановлюється у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

провести індексацію пенсії без обмеження у межах максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2022 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.12.2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», із розрахунку (19 218,03 грн.(основний розмір пенсії)*0.140 (коефіцієнт індексації) = 2 690,52) та виплачувати індексацію з 01.03.2022 року у сумі 2 690,52 гривень, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень;

провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн. без обмеження, яке встановлюється у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2021 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права позивача за рішенням суду), а саме виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 року у справі № 160/10668/21 на отримання пенсії з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 06.05.2021 року №33/24/С-55, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області»;

здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-55 від 06.05.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», доплат та підвищень до пенсії:

- сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 27 454,33 грн.;

- основний розмір пенсії 70%, - 19 218,03 грн.;

- індексація з 01.03.2022 року (19 218,03* 0,140) -2 690,52 грн.;

- бойові дії в інших країнах (с.6) -506,75 грн.(з 01.07.2022);

- учасник бойових дій - 40,00 грн.;

- особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною - 668,91 грн. (з 01.07.2022 року);

- з 01.07.2021 року по 30.06.2022 року щомісячної доплати у сумі 2000 грн. без обмеження, яке встановлюється у межах максимального розміру пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

із розрахунку (19 218,03 (основний розмір) + 506,75 (надбавка бойові дії в інших країнах (ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту) розрахунок 2 027 грн. * 25%) + 40,00 (надбавка учасник бойових дій) + 668,91 (надбавка особливі заслуги(33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону, розрахунок 2 027* 33%) + 2000,00 (щомісячна надбавка постанова №713) + 2 690,52 (індексація) = 25 124,21 грн.), у сумі - 25 124,21 гривень, без обмеження граничного розміру пенсії десятьма мінімальними прожитковими мінімумами установлених для осіб які втратили працездатність, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень;

- здійснити обчислення, нарахування різниці (заборгованості) в пенсійному забезпеченні за період з 01.12.2019 року за кожен наступний місяць по 30.06.2022 року ОСОБА_1 , відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення за № 33/24/С-72 від 06.05.2021 року, яка надана Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» з урахуванням у розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії (автоматизована система Розрахунку пенсій) у стовпчику “підлягало виплаті»:

- основний розмір пенсії 70%), - 19 218,03 грн.;

- індексація з 01.03.2022 року (19 218,03* 0,140) - 2690,52 грн.;

- бойові дії в інших країнах(ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту) -;

- учасник бойових дій - 40,00 грн.;

- особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною -;

- щомісячної доплати (Постанова КМУ №713) з 01.07.2021 року у сумі 2000,00 грн.;

із розрахунку в такому вигляді:

період за який здійснюється виплата (утримання) - грудень 2019 року, підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - січень 2020 року, підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - лютий 2020 року, підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2020, року підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - квітень 2020 грн., підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - травень 2020 року, підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - червень 2020 року, підлягало виплаті - 20 208,07 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - липень 2020 року, підлягало виплаті - 20 250,99 грн., фактично виплачено - 8998,16 грн., сума доплати - 11 252,83 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - серпень 2020 грн., підлягало виплаті - 20 250,99 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 295,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - вересень 2020 грн., підлягало виплаті - 20 250,99 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 295,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - жовтень 2020 року, підлягало виплаті - 20 250,99 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 295,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - листопад 2020 грн., підлягало виплаті - 20 250,99 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 295,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - грудень 2020 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - січень 2021 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - лютий 2021 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2021 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - квітень 2021 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - травень 2021 року, підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - червень 2021 грн., підлягало виплаті - 20 284,05 грн., фактично виплачено - 8955,24 грн., сума доплати - 11 328,81 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - липень 2021 грн., підлягало виплаті - 22 333,35 грн., фактично виплачено - 10 192,56 грн., сума доплати - 12 140,79 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - серпень 2021 грн., підлягало виплаті - 22 333,35 грн., фактично виплачено - 10 192,56 грн., сума доплати - 12 140,79 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - вересень 2021 року, підлягало виплаті - 22 333,35 грн., фактично виплачено - 10 192,56 грн., сума доплати - 12 140,79 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - жовтень 2021 грн., підлягало виплаті - 22 333,35 грн., фактично виплачено - 10 192,56 грн., сума доплати - 12 140,79 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - листопад 2021 року, підлягало виплаті - 22 333,35 грн., фактично виплачено - 10 192,56 грн., сума доплати - 12 140,79 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - грудень 2021 грн., підлягало виплаті - 22 379,75 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 3039,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - січень 2022 грн., підлягало виплаті -22 379,75 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 3039,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - лютий 2022 року, підлягало виплаті - 22 379,75 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 3039,75 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2022 року, підлягало виплаті - 25 070,27 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 5730,27 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - квітень 2022 року, підлягало виплаті - 25 070, 27 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 5730,27 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - травень 2022 року, підлягало виплаті - 25 070,27 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 5730,27 грн.;

період за який здійснюється виплата (утримання) - червень 2022 року, підлягало виплаті - 25 070,27 грн., фактично виплачено - 19 340,00 грн., сума доплати - 5730,27 грн.;

Всього: 307 251,59 грн.

- здійснити виплату ОСОБА_1 різниці (заборгованості) у пенсійному забезпеченні у сумі 307 251,59 грн., яка виникла з 01.12.2019 року по 30.06.2022 року, при перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-55 від 06.05.2021 року, наданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь-яких обмежень.

За наслідками розгляду даної позовної заяви, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування відмов, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення; надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення, надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Розподіл судових витрат судом не здійснювався.

За реплікацією Діловодство спеціалізованого суду встановлено, що 09.12.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №160/13028/22 створено 1 (один) виконавчий лист в частині: 1) Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум. Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення, надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

12.12.2022 року від ОСОБА_1 до суду надійшли заяви про видачу копії рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №160/13028/22 з відміткою про набрання законної сили та видачу виконавчого листа.

12.12.2022 року ОСОБА_1 отримано копію рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №160/13028/22 з відміткою про набрання законної сили та 1 (один) виконавчий лист, що підтверджено розпискою суду.

Відповідач - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, подав 14.12.2022 року за допомогою системи “Електронний суд» безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №160/13028/22.

За наслідками розгляду даної апеляційної скарги, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.05.2023 року, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №160/13028/22 залишено без змін.

26.05.2023 року справа №160/13028/22 надійшла до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суд із Третього апеляційного адміністративного суду.

02.06.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій заявник просить суд:

- змінити спосіб виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №160/13028/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити і певні дії, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату пенсії з врахуванням раніше виплачених сум:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 01.03.2022 року по 31.07.2023 року у розмірі 42 572 (сорок дві тисячі п'ятсот сімдесят дві) гривні 31 копійку».

Аргументи даної заяви зводяться до наступного. Так, 12.12.2022 року Дніпропетровським окружним судом був виданий виконавчий лист у справі про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум; перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення, надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п. п. 2-5 Закону України Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідач листом від 11.07.2023 року №32589-24684/С-01/8-0400/23 на мою заяву позивача від 12.06.2023 року вх. №24684/С-0400-23 повідомив, що заборгованість доплати до пенсії за рішенням суду по справі №160/13028/22 за період з 01.03.2022 року по 31.07.2023 року у загальній сумі склала 42 572 (сорок дві тисячі п'ятсот сімдесят дві) грн. 31 коп. Виплата цієї заборгованості буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. На сьогоднішній день Головне управління Пенсійного фонду України, яке є суб'єктом владних повноважень, протягом двох років з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі, не виконало судове рішення в частині виплати заборгованості з пенсії, нарахованої за період з 01.03.2022 року по 31.07.2023 року в сумі 42 572,31 грн. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, протягом двох років з дати набрання законної сили рішенням суду, не вчинив дії, спрямовані на своєчасне дотримання приписів Постанови правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-2 «Про затвердження Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів» щодо внесення змін до помісячного розпису власних доходів, планів доходів і видатків у межах річного обсягу для отримання коштів для перерозподілу бюджету Фонду для отримання додаткових коштів для виконання в повному обсязі вказаного рішення суду. Зважаючи на те, що відповідач протягом двох років з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі, не виконав судове рішення в частині і виплати заборгованості з пенсії за період з 01.03.2022 року по 31.07.2023 року, то заявник вважає за доцільне змінити спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з відповідача/боржника цих пенсійних виплат на його користь.

За відомостями протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.06.2025 року зазначена вище заява розподілена та передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2025 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення. Призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 5-денний строк з дня отримання даної ухвали для надання до суду пояснень щодо заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №160/13028/22.

09.06.2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України до суду надійшла заява про розгляд справи без участі.

12.06.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі в порядку ст. 205 КАС України.

Частиною 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За приписами частини 4 статті 229 КАС України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача, представника заявника та відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.

Розглянувши заяву про заміну способу і порядку виконання судового рішення суд зазначає про наступне.

Частина 3статті 378 КАС України встановлює, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які ґрунтуються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення.

Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права. Висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.

Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

Відповідачем у даній справі є територіальний орган Пенсійного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Немає жодних підстав вважати, що територіальний орган виконавчої влади з питань пенсійного забезпечення не має можливості виконати судове рішення зобов'язального характеру про виплату пенсії.

Більш того, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача згідно рішення суду та забезпечено виплату пенсії у новому розмірі.

Одночасно з цим суд зазначає, що заявник просить здійснити заміну способу виконання рішення шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.03.2022 року по 31.07.2023 року у розмірі 42 572,31 грн.

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від від 31.10.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування відмов, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення; надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення, надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Розподіл судових витрат судом не здійснювався.

Зазначене рішення суду є чітким, зрозумілим і не потребує додатково зміни чи встановлення способу і порядку виконання, відмінного від первинно зазначеного у рішенні.

Аналіз резолютивної частини рішення суду та наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судовим рішенням, є обраними судом видом захисту порушеного права позивача.

Тобто, суд задовольнив частково позовні вимоги позивача, обравши відповідний спосіб захисту.

При цьому, заявником не надано суду жодного належного доказу, який би свідчив про наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення.

Суд зазначає, що наведені заявником обставини не мають наслідком саме істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливість його виконання.

Заявник фактично просить суд змінити зміст резолютивної частини рішення, що не відповідає змісту резолютивної частини, оскільки права позивача були захищені шляхом зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з індексацією, з урахуванням вже виплачених сум а також зобовязання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з 01.12.2019 року враховуючи складові пенсії: основний розмір 70% грошового забезпечення, надбавку особливі заслуги (33%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною; надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зміна способу виконання судового рішення в цій справі із зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві утворену заборгованість, яка не була визначена у судовому рішенні призведе до зміни рішення по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та до вирішення питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.

Суд також враховує, що фактичне у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Водночас, стягнення з суб'єкта владних повноважень коштів, які знаходяться на його рахунках, але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.

Таким чином, оскільки виконання рішення суду у цій справі залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу виконання. У такому випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення не може призвести до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості з пенсійних виплат.

З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті пенсійних виплат, суд вважає безпідставними аргументи заявника, наведені в заяві про наявність правових підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду.

При цьому, суд враховує, що право особи, тобто стягувача, на здійснення виплати заборгованості з пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. У той же час, у спірних відносинах йдеться не про право особи на такі виплати, а про правові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення. Суд наголошує, що зміна способу і порядку виконання рішення суду у такому випадку не захищає право позивача на отримання сум заборгованості, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.07.2023 у справі №420/6671/18.

Інших обставин, що були би легітимними підставами для зміни способу і порядку виконання судового рішення, заявником не наведено.

Таким чином, суд вважає, що встановлені у цій справі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок про необґрунтованість поданої заяви про зміну способу або порядку виконання рішення суду у цій справі та відсутність підстав для її задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник