Рішення від 27.06.2025 по справі 120/5941/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 р. Справа № 120/5941/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу та накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків,

ВСТАНОВИВ:

30.04.2025 до суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Вінницькій області до Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації про стягнення з рахунків у банках, що обслуговують відповідача, коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 5435,24 грн та накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, на суму податкового боргу.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 5435,24 грн, який складається з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1020,00 грн (штрафні санкції), з податку на прибуток підприємств в сумі 335,24 грн (штрафні санкції) та з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 4080,00 грн. (штрафні санкції).

Заборгованість підтверджується карткою особового рахунку платника податків, податковими повідомленнями-рішеннями № 0010860713 від 27.01.2023, № 0010812406 від 27.01.2023, № 0010880713 від 27.01.2023, № 0010890713 від 27.01.2023.

Відповідачу надсилалась податкова вимога за № 0001017-1308-0232 від 05.04.2023, проте податковий борг повністю не погашався.

З метою встановлення наявності майна відповідача позивачем було вжито низку заходів, за результатами яких встановлено його відсутність. Зокрема, відповідно до інформації, наданої листом за № 1240/5 від 22.01.2025, за Відділом освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації не зареєстровано транспортних засобів. Також відповідно до інформаційної довідки № 403624834 від 13.11.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, реєстру іпотек, реєстру заборони відчужень нерухомого майна у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні права власності на будь-яке нерухоме майно. Крім того, відповідно до балансу у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні будь-які активи.

Позивач вказує на те, що з отриманих відомостей підтверджується відсутність у відповідача будь-кого майна, яке можливо було б реалізувати з метою погашення податкового боргу.

Ухвалою суду від 05.05.2025 відкрито провадження у справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Також цією ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву з дотриманням правил, передбачених ст. 162 КАС України.

З матеріалів справи видно, що копію вищезазначеної ухвали отримано відповідачем 12.05.2025 за юридичною адресою підприємства (вул. М. Коцюбинського, 19, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000).

Отже, відповідач належним чином повідомлений про розгляд цієї справи, однак своїм правом на подання відзиву не скористався.

Тому суд, керуючись ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності та оцінивши надані суб'єктом владних повноважень докази, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити з огляду на таке.

Встановлено, що Відділ освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Вінницькій області.

Відповідно до довідки за підписом уповноваженої особи контролюючого органу про суму боргу, станом на 25.04.2025 за відповідачем рахується податковий борг в сумі 5435,24 грн, який складається з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1020,00 грн (штрафні санкції), з податку на прибуток підприємств в сумі 335,24 грн (штрафні санкції) та з адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 4080,00 грн. (штрафні санкції).

Заборгованість підтверджується карткою особового рахунку платника податків, податковими повідомленнями-рішеннями № 0010860713 від 27.01.2023, № 0010812406 від 27.01.2023, № 0010880713 від 27.01.2023, № 0010890713 від 27.01.2023.

Відповідачу надсилалась податкова вимога за № 0001017-1308-0232 від 05.04.2023 проте податковий борг не був погашений.

З метою встановлення наявності майна відповідача позивачем було вжито низку заходів, за результатами яких встановлено його відсутність. Зокрема, відповідно до інформації, наданої листом за № 1240/5 від 22.01.2025, за Відділом освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації не зареєстровано транспортних засобів. Також відповідно до інформаційної довідки № 403624834 від 13.11.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, реєстру іпотек, реєстру заборони відчужень нерухомого майна у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні права власності на будь-яке нерухоме майно. Крім того, відповідно до балансу у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні будь-які активи.

Здійснені позивачем заходи свідчать про відсутність у відповідача майна, яке може бути джерелом погашення заборгованості.

За наведених обставин податковий орган звертається до суду з адміністративним позовом про стягнення з рахунків у банках, що обслуговуються відповідача, коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 5435,24 грн та накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, на суму податкового боргу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

В силу вимог ст. 67 Конституції України, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України відповідач, як платник податків, зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з п.п. 15.1-15.2 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Грошове зобов'язання платника податків відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов'язання згідно з п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За змістом пункту 41.2 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 41.1 зазначеної статті контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п. 57.2 ст. 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

За змістом пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк.

Судом встановлено, що станом на 25.04.2025 за відповідачем рахується податковий борг в загальній сумі 5435,24 грн. Грошове зобов'язання на цю суму у встановленому законом порядку узгоджене, а тому визнається податковим боргом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктами 59.4, 59.5 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вказаних положень закону позивач надіслав на адресу відповідача податкову вимогу № 0001017-1308-0232 від 05.04.2023.

Доказів оскарження або відкликання цієї вимоги суду не надано.

Втім, з моменту виставлення податкової вимоги і станом на сьогодні податковий борг не погашений, що під час розгляду справи теж не спростовано.

Стаття 61 ПК України передбачає, що контроль за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати податків і зборів покладено на податкові органи.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги, що заявлену до стягнення суму податкового боргу в розмірі 5435,24 грн відповідач у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, а наявність такого податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Визначаючись щодо наявності підстав для накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, суд зазначає таке.

Право податкового органу на звернення до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, передбачено п. п. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Норма п. п. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, окрім того, що надає повноваження органу ДПС на звернення до суду, визначає й підстави для накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.

Підставами для накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків є наявність у цього платника податків податкового боргу та відсутність майна та/або наявність майна, балансова вартість якого менша суми податкового боргу.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17 вересня 2019 року (справа № 804/4273/13-а) та від 30 травня 2022 року (справа № 825/2335/18).

В силу вимог абз. 2 п. п. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI застосування адміністративного арешту коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Грошове зобов'язання платника податків відповідно до п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов'язання згідно з п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

За змістом пункту 41.2 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 41.1 зазначеної статті контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Як встановлено судом, з моменту виставлення податкової вимоги і станом на сьогодні податковий борг не погашений, що під час розгляду справи теж не спростовано.

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Як видно з матеріалів справи, перед зверненням до суду з відповідним позовом позивач вжив необхідних заходів з метою встановлення наявності у відповідача майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг.

Зокрема, відповідно до інформації, наданої листом за № 1240/5 від 22.01.2025, за Відділом освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації не зареєстровано транспортних засобів. Також відповідно до інформаційної довідки № 403624834 від 13.11.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, реєстру іпотек, реєстру заборони відчужень нерухомого майна у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні права власності на будь-яке нерухоме майно. Крім того, відповідно до балансу у Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації відсутні будь-які активи.

Отже, позивач належними й допустимими доказами підтвердив факт відсутності у відповідача майна, за рахунок якого може бути погашений спірний податковий борг. При цьому суд зауважує, що відповідні підтверджуючі документи були зібрані податковим органом саме у зв'язку з виникненням такого боргу.

Перевіривши обґрунтованість доводів суб'єкта владних повноважень та оцінивши надані ним докази, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити повністю.

Частиною другою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з рахунків/електронних гаманців у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування коштів, що обслуговують Відділ освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02141396) кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 5435 (п'ять тисяч чотириста тридцять п'ять) гривень 24 коп.

Накласти арешт на кошти та інші цінності Відділу освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02141396), що знаходяться на рахунках в установах банків, які обслуговують такого платника податків, в межах суми податкового боргу в розмірі 5435,24 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44069150, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028);

2) відповідач: Відділ освіти Могилів-Подільської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02141396, місцезнаходження: вул. М. Коцюбинського, 19, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000.

Повне рішення суду складено 27.06.2025.

Суддя Сало Павло Ігорович