Справа № 539/2824/25
Провадження № 2-а/539/59/2025
26.06.2025
місто Лубни Полтавської області
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі головуючої судді Мирошникової О. Ш.,
за участю секретаря судового засідання Коваль Ю. А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 - позивач, до
ІНФОРМАЦІЯ_1 - відповідач,
про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, та
ухвалив таке рішення про таке:
І. Стислий виклад позицій сторін
1.16.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови № 1256 від 05.06.2025 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, якою до позивача застосовано стягнення у виді штрафу 17 тис грн.
1.2.Підстава позову: 30.05.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження військово-лікарської комісії, де під час перевірки військово-облікових даних встановлено, що він перебуває у розшуку, так як не з'явився по повістці № 1421386 09.12.2024 о 09:00 год для проходження медичного огляду, чим порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 та цього ж дня щодо нього був складений протокол № 1256 про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
1.3.05.06.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 виніс постанову № 1256 та наклав на позивача стягнення у вигляді штрафу в сумі 17 тис грн.
1.4.Позивач вважає постанову № 1256 незаконною, оскільки він не отримував повісток про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 , крім того в постанові не конкретизовано суть вчиненого ним правопорушення.
2.Відповідач відзиву у встановлений судом строк не подав.
ІІ. Заяви, клопотання учасників справи
3.26.06.2025 представник позивача додала до позову клопотання про розгляд справи без її та позивача участі, позовні вимоги підтримують на їх задоволенні наполягають.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі
4.17.06.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в судовому засіданні з викликом учасників справи.
4.1.Суд повідомив учасників про час та місце розгляду справи належним чином.
4.2.Учасники справи не скористалися своїм правом брати участь у судовому засіданні, їх нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору.
4.3.Суд не здійснював фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини четвертої статті 229КАС України.
VІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
5.Президент України своїм Указом № 64/2022 від 24.02.2022 ввів в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, строк якого неодноразово продовжувався та наразі строк дії воєнного стану в України продовжений з 05 години 30 хвилин 09.05.2025 строком на 90 діб.
6. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави Законом України № 2105-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 69 «Про загальну мобілізацію», відповідно до якого оголошена загальна мобілізація, в тому числі в Полтавській області, протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, строк якої неодноразово продовжувався та наразі діє до 07.08.2025.
7. ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований в АДРЕСА_1 (а. с. 20 - 22).
8.Згідно з витягом з застосунку «Резерв+», який сформований 10.07.2024, ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані вчасно 10.07.2024.
8.1.В цьому витязі наявна така інформація: на обліку перебуває ОСОБА_1 ; категорія обліку - військовозобов'язаний; дійсний до 10.07.2025; сформовано 10.07.2024 о 15:16 год; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; номер в реєстрі Оберіг 090220211396566800009; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; телефон: НОМЕР_1 ; дата уточнення даних: 10.07.2024.
9.Згідно з витягом з застосунку «Резерв+», який сформований 31.05.2025, ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані вчасно (а. с. 20).
9.1.В цьому витязі наявна така інформація: на обліку - ОСОБА_1 ; категорія обліку - військовозобов'язаний; дійсний до 21.05.2026; сформовано 31.05.2025, 00:41; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; постанова ВЛК - придатний; дата ВЛК - 29.05.2025; номер в реєстрі Оберіг 090220211396566800009; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; телефон: НОМЕР_1 ; дата уточнення даних: 30.05.2025.
10.30.05.2025 офіцер відділення рекрутингу та комплектування, капітан ОСОБА_2 склав протокол про адміністративне правопорушення № 1256 щодо ОСОБА_1 , про те, що 30.05.2025 о 08:30 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся громадянин ОСОБА_1 для проходження військово-лікарської комісії, де під час перевірки військово-облікових даних встановлено, що ОСОБА_1 перебував у розшуку, так як не з'явився по повістці № 1421386 09.12.2024 о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження медичного огляду, чим порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024, про громадян України, які перебувають на військовому обліку. Правопорушення вчинено в особливий період, що передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП (а. с. 16).
10.1. В цьому протоколі зазначено, що ОСОБА_1 був роз'яснений зміст статті 63 Конституції України та права й обов'язки за статтею 268 КУпАП. Повідомлений, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 09:00 год 05.06.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , кабінет 19А. Другий примірник протоколу отримав.
10.2. В графі «пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою» ОСОБА_1 вказав, що повістку за адресою проживання не отримував. (а.с.17).
11.05.06.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_3 виніс постанову № 1256 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладення на нього стягнення в вигляді штрафу в розмірі 17 тис грн (а. с. 18).
11.1. В постанові зазначена суть адміністративного правопорушення: 30.05.2025 року о 08:30 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся громадянин ОСОБА_1 для проходження військово-лікарської комісії, де під час перевірки військово-облікових даних було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебував у розшуку, так як не з'явився по повістці № 1421386 згідно якої повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 09.12.2024 року 09:00 год для проходження медичного огляду, чим порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України. № 3633-ІХ від 11.04.2024 року, про громадян України, які перебувають на військовому обліку. Правопорушення вчинено в особливий період, що передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
11.2. В цій постанові ОСОБА_1 поставив підпис про те, що 05.06.2025 він отримав копію постанови № 1256 від 05.06.2025.
12. В тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 № 6/1448/22 від 08.07.2022 в пункті 7 «Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» зазначено: «не придатний до в/с в м/ч, обмежено придатний за ст. 30 «в», 83 «б» (нак. МОУ-2008 № 402 від 07.07.2022)», в пункті 9: «підлягає повторному медичному пересвідченню у 2027 році». 29.05.2025 в цьому посвідчені внесений запис начальником центру Лубенського РТ ЦК та СП ОСОБА_4 : «ВЛК комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний придатним до в/сл за ст. 65 Б;42 Б; 31 Б; 30Б; 45Б; 78 В; 38 В Нак МОУ № 402-2008».
V. Норми права, які застосував суд
11.Конституція України:
Частина друга статті 19 - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12.Кодекс адміністративного судочинства України:
Частина перша статті 2 - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частина перша статті 5 - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта и окремих його положень.
Стаття 72 - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина друга статті 77 - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частина перша статті 139 - зокрема, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Пункт 3 частини третьої статті 286 - за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
13.Кодекс України про адміністративні правопорушення:
Стаття 8 - особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Стаття 9 - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина перша статті 210-1 - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частина третя статті 210-1 - вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 235 - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Частина перша статті 268, зокрема - особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Стаття 280 - орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності тощо.
Стаття 287 - постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
14. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024:
Підпункт 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення», зокрема - установити, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2002, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
15. Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу»:
Частини перша - третя статті 1, зокрема - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, зокрема: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; … дотримання правил військового обліку.
Частина дев'ята статті 1 - щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Частина десята статті 1 - громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Частини перша та третя статті 37, зокрема - взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
16.Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:
Частина перша статті 1 - особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;
Частина перша статті 22 - громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Частина 3 статті 22 - під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
17.Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487:
Підпункт 2 та 10-1 пункту 1 - призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:
у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон;
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
VІ. Мотивована оцінка суду:
18. Позивач вважає постанову № 1256 від 05.06.2025 незаконною через її необґрунтованість, оскільки він вчасно 10.07.2024 уточнив військово-облікові дані, не отримував повістки про виклик до ТЦК, військово-лікарську комісію пройшов 29.05.2025.
19. Суд перевірив оскаржувану постанову № 1256 від 05.06.2025 та встановив таке:
19.1. З 24.02.2022 в Україні оголошена загальна мобілізація, яка безперервно триває до 07.08.2025.
19.2. Суд встановив, що позивач є громадянином України, проживає та зареєстрований в селі Засулля Лубенського району та є військовозобов'язаним.
19.3. Суд встановив, що позивач уточнив свої облікові дані 10.07.2024, 29.05.2025 пройшов військово-лікарську комісію та визнаний придатним до військової служби.
19.4. Згідно з постановою № 1256 від 05.06.2025 відповідач притягнув позивача до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 17 тис грн за вчинення адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, а саме: позивач не з'явився по повістці № 1421386 09.12.2024 о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження медичного огляду.
19.5. Суд встановив, що відповідач не надав суду доказів, які підтверджують, що після уточнення позивачем військово-облікових даних, відповідач надсилав йому повістку про виклик для проходження військово-лікарської комісії та позивач не з'явився по цій повістці.
19.6. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
19.7. Оскільки відповідач не надав суду доказів правомірності постанови № 1256 від 05.06.2025, суд вважає, що в діянні позивача відсутній склад адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП, зокрема, відсутня об'єктивна сторона цього правопорушення.
20. В зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діянні позивача, суд задовольняє позовні вимоги та скасовує оскаржувану постанову № 1256 від 05.06.2025 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
З цих підстав суд вирішив:
1.Задовольнити повністю позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
2.Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_3 № 1256 від 05.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною третьою статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 17 тис грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) та закрити справу про адміністративне правопорушення.
3.Копію рішення негайно направити учасникам справи.
4.Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
5.Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6.Позивач: ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
6.1.Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
7.Суддя підписала повне рішення 27.06.2025.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Мирошникова О. Ш.