Справа № 214/5221/25
3/214/2002/25
Іменем України
27 червня 2025 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Сіденко С.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
24 травня 2025 року о 21 год. 38 хв. в м. Кривий Ріг, на м-ні Гірницький, 44, особа ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Volkswagen Transporter днз. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці, які не реагують на світло. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі особа ОСОБА_1 відмовився. Правопорушення зафіксовано на службовий портативний нагрудний відеореєстратор підвищеної міцності video Badge vb400 475135, 475788, 475610 факт руху зафіксовано на відеореєстратор «Ксяомі». Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що вину у вчиненні правопорушення не визнає, оскільки 24.05.2025 в нічний час приблизно о 21 год. 40 хв. він знаходився в своєму автомобілі Volkswagen Transporter днз. НОМЕР_1 разом з сином. Авто було припарковано недалеко від будинку в якому він живе. До нього під'їхали працівники патрульної поліції. У ПП упереджене до нього ставлення. Вони вже неодноразово його зупиняли і пред'являють вимогу пройти медичний огляд, і постійно складають щодо нього протоколи. І цього разу висловили вимогу, що він перебуває в стані наркотичного сп'яніння, в якому він не перебував, та ознак наркотичного сп'яніння не мав. Він їм пояснив, що не керував транспортним засобом. Однак вони почали перевіряти його по базі і все рівно склали протокол на нього за відмову від проходження огляду. З яким він категорично не згоден. Добровільно не пройшов огляд в медичному закладі, так як з ним був малолітній син, 5 років, і його не було з ким залишити, а вже було дуже пізно, наразі він вже не вживає будь які наркотичні засоби, на обліку у лікаря нарколога як наркозалежний не перебуває. Просив закрити провадження по справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Також зазначив, що його позбавили права керування транспортними засобами, і він іспит на право керування не здав, тому повторно права не отримав. За що на нього також склали постанову за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі, оглянувши фрагменти відеозаписів на диску DVD-R, надавши їм оцінку в сукупності, приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
В розумінні ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст.ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №340706 від 24.05.2025 слідує, що 24 травня 2025 року о 21 год. 38 хв. в м. Кривий Ріг, на м-ні Гірницький, 44, особа ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Volkswagen Transporter днз. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці, які не реагують на світло. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі особа ОСОБА_1 відмовився, ОСОБА_1 наслідки такої відмови роз'яснено.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом Volkswagen Transporter днз. НОМЕР_1 підтверджується відеозаписом з салону патрульного автомобіля на якому зафіксовано, як рухається автомобіль патрульної поліції та, інспектори, випадково по дорозі помітили транспортний засіб Volkswagen Transporter жовтого кольору і починають його наздоганяти, останній побачивши патрульний автомобіль з увімкненими маячками, що сили відчайдушно намагається від них відірватись. На великій швидкості маневрує в двори будинків, припаркувавшись навіть не встиг вимкнути фари як зразу його наздоганяє патрульний автомобіль. До припаркованого транспортного засобу Volkswagen Transporter підбігають працівники поліції в якому знаходиться ОСОБА_1 , а рядом його налякана малолітня дитина.
Під час спілкування з водієм ОСОБА_1 інспектор ПП виявив в нього ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці, які не реагують на світло. В зв'язку з чим ОСОБА_1 запропонували пройти медичний огляд в закладі охорони здоров'я з метою визначення стану сп'яніння. На що ОСОБА_1 , категорично відмовився.
На відеозапису чутно як інспектор ПП роз'яснює ОСОБА_1 , що в інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначено ознаки наркотичного сп'яніння, які були виявлені у ОСОБА_1 . В зв'язку з чим вони правомірно запропонували йому пройти медичний огляд. Він може або проїхати і пройти такий огляд, або відмовитися від його проходження. Також водію роз'яснили, що в разі відмови, буде все рівно складений протокол за відмову від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння.
Права та обов'язки ОСОБА_1 були роз'яснені, що підтверджується відеозаписом.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Склад правопорушення в розрізі порушення п. 2.5 ПДР України має місце у таких випадках: 1) особа, яка керувала транспортним засобом має ознаки наркотичного сп'яніння; 2) така особа відмовилася від проходження огляду на визначення стану сп'яніння в медичному закладі охорони здоров'я.
Відповідно до п.п. 2, 3 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Дослідженням фрагментів відеозапису на диску DVD-R видно, що працівники поліції, повідомили ОСОБА_1 , що вбачають у нього ознаки наркотичного сп'яніння та запропонували йому пройти огляд на визначення стану сп'яніння в медичному закладі на що ОСОБА_1 свідомо, категорично відмовився.
Вимогами Інструкції та нормами КУпАП, не передбачено проведення окремого огляду та складання акту для встановлення саме ознак сп'яніння. Такі ознаки встановлюються інспектором поліції за його внутрішнім переконанням, тобто суб'єктивною думкою, під час спілкування із водієм, що є підставою для пропонування проходження відповідного огляду, яким і буде спростований або підтверджений стан сп'яніння особи.
Підстави ставити під сумнів достовірність наявних у справі доказів відсутні, оскільки ці докази повністю узгоджуються між собою, доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, порушенні вимог п. 2.5 ПДР України, та не спростовують правомірності дій інспекторів ПП щодо складання протоколу про адміністративні правопорушення, які діяли у повній відповідності до вимог КУпАП та Інструкції, ЗУ «Про національну поліцію».
Жодних грубих порушень норм КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, які б виправдовували дії ОСОБА_1 в судовому засіданні не встановлено.
Таким чином, на переконання суду, наявний обсяг доказів та зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення обставини свідчать про співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків та неспростовних презумпцій факту допущення ОСОБА_1 порушення п. 2.5 ПДР України, дійсність факту керування транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, а відтак доводять його вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП за ознаками -відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З огляду на те, що правила дорожнього руху містять чітке визначення поняття водія - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія, а в даному випадку, ОСОБА_1 , позбавлений права керування транспортними засобами постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по справі № 214/949/24 від 09.04.2024. Екзамен на право керування транспортними засобами не здав; працівники патрульної поліції склали відносно нього протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП саме як відносно «особи, яка керує транспортним засобом», а не водія. Про що також свідчить постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4810505 від 24.05.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП - керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати таким транспортним засобом.
Враховуючи вище викладені обставини, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 є саме іншою особою, і тому на нього слід накласти адміністративне стягнення лише у виді штрафу, не вирішуючи питання про позбавлення його права керування транспортними засобами.
З урахуванням викладеного, а також характеру скоєного правопорушення, особи правопорушника ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності притягувався, а також його явне зневажливе ставлення до встановленого порядку керування транспортними засобами, суспільну небезпечність адміністративного правопорушення, яка створює небезпеку і загрозу як його здоров'ю та життю, так і інших учасників дорожнього руху, тому вважає за необхідне піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП без позбавлення права керування транспортними засобами, яке відповідно до вимог ст. 23 КУпАП суд вважає справедливим, достатнім та оправданим метою застосування стягнення.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 24, 27, 33-35, 40-1, ч. 1 с. 130, 245, 280, 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 305 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішується органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вище вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Сіденко С.І.