Рішення від 19.06.2025 по справі 904/1598/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2025м. ДніпроСправа № 904/1598/25

за позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТУЕЛЬ", м. Київ

про стягнення заборгованості в розмірі 716 405, 72 грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Секретар судового засідання Перебийніс О.О.

Представники:

від позивача: Сильникова А.О.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Криворізька міська рада (далі - Позивач) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНТУЕЛЬ" (надалі - Відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 716 405, 72 грн., з яких: 586 977,44 грн. заборгованості з орендної плати за землю, 129 428, 28 грн. - пені.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням Відповідачем зобов'язань за договором оренди землі № 2020183 від 17.03.2020 року.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.04.2025 року відкрито провадження у справі №904/1598/25, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Відповідач відзиву на позов не подав, явку представників в засіданні не забезпечив, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідками про доставку електронних листів до електронного кабінету (а.с. 55, 60, 71,78).

03.06.2025 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

В порядку ст.ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 19.06.2025 року оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів із дня закінчення розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши зміст та підстави вимог Позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка площею 1,1612 га, за кадастровим номером 1211000000:08:158:0069 по вулиці Прорізна, 87/12 у м. Кривому Розі Дніпропетровської області, є власністю Територіальної громади м. Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради (а.с.25).

На зазначеній земельній ділянці розташовано нерухоме майно, зокрема: цех металоконструкцій літ. А, з побутовим корпусом літ. А-2 та прибудовами літ. "а", "а1", яке до 12.04.2024 року належало на праві власності ТОВ "Конструкттрейд", назву якого змінено на ТОВ "Рентуєль" 02.05.2024 року (а.с. 40).

17.03.2020 року між Позивачем (Орендодавцем) та Відповідачем (Орендарем) укладено Договір оренди земельної ділянки №2020183. Державну реєстрацію права оренди проведено - 17.03.2020.

Згідно п. 1. Договору, Орендодавець на підставі рішення міської ради від 29.01.2020 №4507 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок» надає, а "Орендар" приймає в строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення - за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) для розміщення існуючого цеху металоконструкція, з побутовим корпусом та прибудовами з кадастровим номером 1211000000:08:158:0069, яка розташована на вул. Прорізна, 87/12 в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,1612 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,1612га становить 12 188 187,44 гривень (дванадцять мільйонів сто вісімдесят вісім тисяч сто вісімдесят сім грн. 44 коп.). Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки виданого відділом у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 05.02.2016 №218 (п. 4 Договору).

Пунктом 7 Договору передбачено, що договір укладено терміном до 27.02.2025р.

Згідно п. 8 Договору орендна плата у 2020 році вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.06.2019 №3897 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2020 році». У наступних роках розмір річної орендної плати визначається згідно Податкового кодексу України на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідного рішення Криворізької міської ради, що встановлює річний розмір орендної плати на поточний рік.

Відповідно до п. 9. Договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього Договору у разі затвердження Криворізькою міською радою нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв'язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України. Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України. (п. 11. Договору).

Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 №523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу. З моменту набрання чинності означеного рішення, рішення Криворізької міської ради від 24.06.2015 №3728 втрачає чинність.

Згідно наданого витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області 02.11.2022, нормативна грошова оцінка земельної ділянки (НГО) з кадастровим номером 1211000000:08:158:0069 у 2022 становить 20 369 538,16 грн.

Для 2023 року розмір нормативна грошова оцінка підлягає перерахунку шляхом застосування коефіцієнта індексації за 2022 (1,15).

Відповідно до ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Кумулятивно - шляхом перемноження коефіцієнтів.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному сайті (http://land.gov.ua) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно яких для земель населених пунктів вони у розрізі років становлять: 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) i 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель i земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051.

Крім того, як повідомляє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в період з 1 січня до 13 січня 2023 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2022 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік.

Для 2023 року розмір нормативна грошова оцінка становить 23 424 968,88 грн. (20 369 538,16 х 1,15 = 23 424 968,88).

Для 2024 року розмір нормативна грошова оцінка становить підлягає перерахунку шляхом застосування до указаної величини коефіцієнта індексації за 2023 рік (1,051).

За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 03.03.2025 за 2023 ТОВ «РЕНТУЕЛЬ» за користування вищевказаною земельною ділянкою задекларовано та сплачено 322 986,97 грн., у 2024 - сплата відсутня (а.с. 16).

У зв'язку з невнесення Відповідачем повного розміру орендної плати за користування земельною ділянкою в період з 01.01.2023 року по 11.04.2024 року, в останнього утворилась заборгованість в розмірі 586 977,44 грн., детальний розрахунок якої наведений в додатках до позову (а.с. 11-15).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно статті 14 Закону України "Про оренду землі", за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до пункту 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з пп. 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктами 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з пп. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (пп. 14.1.125 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки (стаття 20 Закону України “Про оцінку земель»).

В силу пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, управління в сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов'язання.

Згідно з п. 12 Договору оренди земельної ділянки, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, стягується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення.

На підставі пункту 12 Договору, за порушення строків сплати орендних платежів, Позивач нарахував та просить стягнути з Відповідача пеню за загальний період прострочення з 01.07.2023 року по 28.02.2025 року в сумі 129 428,28 грн.

Відповідач доказів сплати суми заборгованості суду не надав, правильність проведених Позивачем розрахунків заборгованості з орендної плати та нарахованої неустойки не спростував, в зв'язку з чим, суд вбачає підстави для задоволення заявлених вимог шляхом стягнення з Відповідача заборгованості в розмірі 716 405, 72 грн., з яких: 586 977, 44 грн. заборгованості з орендної плати, 129 428, 28 грн. - пені.

Згідно приписів ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статями 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕНТУЕЛЬ» (01000, місто Київ, вул. Солом'янська, буд. 33, код ЄДРПОУ 36876299) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, площа Молодіжна, 1, ідентифікаційний код 33874388) 586 977,44 грн. заборгованості з орендної плати, 129 428, 28 грн. пені, 8 596,87 грн. витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27.06.2025

Суддя О.В. Ліпинський