Постанова від 25.06.2025 по справі 521/8338/25

Справа №521/8338/25

Номер провадження 3/521/3585/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 року м. Одеса

Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції (Департаменту формування доброчесності політичних фінансів) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» (код ЄДРПОУ 38909954), зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 всупереч вимогам статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" не подав Звіт політичної партії «МИКОЛАЇВЦІ» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року.

Частиною 9 статті 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до пунктів 2, 3 розділу III Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.

Політична партія подає до Національного агентства Звіт за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу III Порядку подання Звіту).

Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за IV квартал 2024 року є 10 лютого 2025 року.

Відповідно до частини 20 статті 17 Закону, Національне агентство протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Керуючись частиною 20 статті 17 Закону Національним агентством сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2024 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням - https://nazk.gov.ua/uk/ponad--130-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk-za-iv-kvartal-2024-roku/ (Додаток 1).

Політичну партію «МИКОЛАЇВЦІ» (код ЄДРПОУ 38909954) включено до вказаного вище Списку - пункт 79, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за IV квартал 2024 року.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 Звіту Партії за IV квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року є порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.

За даним фактом головним спеціалістом відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів, як уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції складено протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2025 року №50-33/918 відносно ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, викликався до суду, зокрема шляхом направлення смс-повістки на контактний номер телефону, вказаний в протоколі. Відповідно до довідки про доставку смс-повідомлення, смс-повідомлення про явку в судове засідання на 25.06.2025 року, доставлено 02.06.2025 року.

Відповідно до вимог ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.212-21 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Згідно вимог ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 212-21розглядаються п'ятнадцятиденний строк.

Беручи до уваги рішення Європейського Суду з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 наголосив, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження". Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу на приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття1КУпАП).

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.

За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи та обізнаність ОСОБА_1 про розгляд його справи судом, суд вважає можливим розглянути справу, за відсутності особи, яка притягається до відповідальності, на підставі наявних матеріалів.

Адвокат Тітов В.В., який діє в інтересах ОСОБА_2 , в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву від 25.06.2025 року, відповідно до змісту якої просив провадження про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст.212-21 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутності події і складу адміністративного правопорушення в його діях, зазначивши, що у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті. Разом з цим, виходячи з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - суб'єктом цього правопорушення має бути саме політична партія, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Так, обов'язок подати до Національного агентства звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч.7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України», пунктом 1 розділу ІІ Положення. Отже, з аналізу положень чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст.212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею». З огляду на викладене, притягатися до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ст. 212-21 КУпАП має політична партія, а не її посадова особа. Разом з цим, голова політичної партії « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 не є посадовою особою, на яку покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру з огляду на наступне. Так, до службових обов'язків голови політичної партії «Миколаївці» не входить виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення. Статутом політичної партії "Миколаївці", виконання дій, які складають об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, не входять до повноважень чи обов'язків голови політичної партії ОСОБА_1 . Отже, в силу зазначених обставин можна дійти висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, що виключає провадження у справі. провадження в справі. У зв'язку з чим просив провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 9 ст.17 Закону «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Відповідно до п. 3,4 розд. III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал до 10 лютого наступного за звітним періодом року.

Частиною 20 ст.17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до пунктів 2, 3 розділу III Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.

Політична партія подає до Національного агентства Звіт за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу III Порядку подання Звіту).

Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за IV квартал 2024 року є 10 лютого 2025 року.

Керуючись частиною 20 статті 17 Закону Національним агентством сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2024 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням - https://nazk.gov.ua/uk/ponad--130-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk-za-iv-kvartal-2024-roku/ (Додаток 1).

Політичну партію «МИКОЛАЇВЦІ» (код ЄДРПОУ 38909954) включено до вказаного вище Списку - пункт 79, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за IV квартал 2024 року.

Враховуючи, вищевикладене, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Миколаївці» (адреса: м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2), всупереч вимогам ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушив порядок подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року, а саме не подав зазначений звіт.

Крім того, суд відхиляє доводи адвоката про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП, з огляду на таке.

Відповідно до п. п. 1, 2 розділу II та п. п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, (далі - Порядок) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Доступ до електронного кабінету керівникам та/або уповноваженим особам місцевих організацій політичної партії надає керівник (уповноважена особа) політичної партії в межах їх повноважень, що виникають на підставі Закону України «Про політичні партії в Україні», статуту політичної партії, договору або з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. (п.п. 1, 2 Порядку).

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Відповідно до п.1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Повноваження ОСОБА_1 , як керівника партії «Миколаївці», підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань додається).

Відомостей про наявність іншої уповноваженої особи політичної партії, яка наділена повноваженнями подавати такий звіт, суду не надано.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП - порушення строків подання фінансового звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 25.04.2025 року №50-33/918, роздруківкою з вебсайту НАЗК щродо порилбднення списку політичних партій, які не подали свої звіти за IV квартал 2024 року, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з якого вбачається, що ОСОБА_1 є керівником вказаної політичної партії.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, обставини справи, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді накладення штрафу у розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Вимогами ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 212-21,221,252,283,284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Т.І. Федоренко