Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/1261/25
27.06.2025 м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Бак М.Д., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Виноградів Закарпатської області, громадянки України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),
у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 249522 від 20.02.2025 року, складеному інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (надалі - Берегівський РВП ГУ НП в Закарпатській області) Желябіною О.М. відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 184 КУпАП, вказано, що 20.02.2025 року о 11 годині 10 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено факт невиконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 щодо малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , що полягає в антисанітарних умовах проживання дітей (арк. 1).
ОСОБА_1 при розгляді справи пояснила, що приблизно в лютому-березні 2025 року зранку до неї додому, в будинок № 4 на вул. Робочій в м. Виноградів Берегівського району Закарпатської області, прийшли інспектор з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області ОСОБА_8 та працівник соціальної служби, які провели перевірку умов проживання її неповнолітніх дітей, яких дев'ятеро, та які в той час усі були вдома. Вона, її чоловік та діти проживають у одній великій кімнаті, у якій вона завжди прибирає, на кухні теж чисто. Під час перевірки на кухні був непомитий посуд із залишками продуктів харчування, на підлозі - сліди від взуття, оскільки вона ще не встигла прибрати, сміття на підлозі не було. Крім того, їй звернули увагу на те, що в кімнаті непобілені стіни.
Крім протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи судом досліджено такі докази:
1) пояснення ОСОБА_1 від 20.02.2025 року, відібране інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Желябіною О.М., про те, що вона проживає за адресою: АДРЕСА_2 , з малолітніми дітьми та чоловіком ОСОБА_9 , який не допомагає їй доглядати за дітьми, вона сама не встигає. Після зауважень з приводу умов проживання дітей від служби у справах дітей та працівника поліції вона навчила дітей слідкувати за порядком, але оскільки вони малолітні та в одному приміщенні проживає багато людей, то підтримати порядок дуже важко (арк. 2);
2) копію рапорту інспектора сектору реагування патрульної поліції № 3/чергового відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Копчі В.В. від 20.02.2025 року про надходження 20.02.2025 року о 11 годині 38 хвилин до відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області повідомлення із служби «102» про те, що за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 не виконує батьківські обов'язки, повідомлення здійснено інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Желябіною О.М. На місці події встановлено, що ОСОБА_1 неналежно виконує свої обов'язки щодо виховання дитини (арк. 12, 13);
3) рапорт інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Желябіної О.М. від 21.02.2025 року про те, що 20.02.2025 року під час несення служби вона склала протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 за фактом того, що 20.02.5025 року під час планової перевірки сімей, що перебувають в складних життєвих обставинах, разом з представниками служби у справах дітей Виноградівської міської ради Закарпатської області та представником служби надання соціальних послуг населенню Виноградівської міської ради Закарпатської області, зокрема умов проживання даної родини, виявлено невиконання батьківських обов'язків ОСОБА_1 , що полягало в антисанітарних умовах проживання її дітей: ОСОБА_5 , 2012 року народження; ОСОБА_3 , 2014 року народження; ОСОБА_6 , 2015 року народження; ОСОБА_2 , 2016 року народження; ОСОБА_4 , 2021 року народження; ОСОБА_5 , 2017 року народження; ОСОБА_2 , 2019 року народження; ОСОБА_7 , 2023 року народження. Кімната не обладнана для навчання дітей, десятеро осіб мають три ліжка, в кімнаті не прибрано та більшість речей брудні, на кухні, де готується їжа, бруд та зіпсовані продукти харчування, які перебувають у вільному доступі для дітей, брудна підлога, столи, посуд, сміття, недопалки сигарет на підлозі в дитячій кімнаті та кухні (арк. 14);
4) копію свідоцтва про народження ОСОБА_7 , серія НОМЕР_1 , виданого 13.10.2023 року Виноградівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (арк. 5);
5) копію свідоцтва про народження ОСОБА_6 , серія НОМЕР_2 , виданого 25.09.2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Виноградівського районного управління юстиції у Закарпатській області (арк. 5);
6) копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серія НОМЕР_3 , виданого 06.03.2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Виноградівського районного управління юстиції у Закарпатській області (арк. 6);
7) копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , серія НОМЕР_4 , виданого 28.05.2019 року Виноградівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (арк. 6);
8) копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , серія НОМЕР_5 (арк. 7);
9) копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , серія НОМЕР_6 , виданого 08.12.2017 року Виноградівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (арк. 7);
10) копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , серія НОМЕР_7 , виданого 29.11.2016 року Виноградівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (арк. 8);
11) копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , серія НОМЕР_8 , виданого 25.06.2021 року Виноградівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Берегівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (арк. 9).
Копія рапорту інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Желябіної О.М. від 21.02.2025 року (арк. 20, 21), складеного в порядку дооформлення протоколу про адміністративне правопорушення, яку не засвідчено, тобто вказаний документ оформлено без дотримання положень абзацу першого підпункту 5.26 пункту 5 національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 року № 144 «Про прийняття та скасування національних стандартів», не підлягає врахуванню як джерело доказу.
Фотографії (арк. 10, 11), щодо яких відсутні відомості про особу, яка їх виготовила, дату виготовлення, технічний засіб, яким зроблено фотографії, не виступають джерелами доказів.
Згідно положень частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається час вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини другої статті 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У протокол про адміністративне правопорушення внесено виправлення щодо часу вчинення правопорушення, при цьому відсутні дані про особу, яка внесла виправлення, дату його внесення, тому відомості, які містяться в протоколі, не виступають допустимим доказом.
Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення утворюють чотири обов'язкові елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона. До ознак об'єктивної сторони правопорушення відносяться такі: діяння (дія чи бездіяльність), час, місце, спосіб, обстановка вчинення діяння тощо.
Згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною першою статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Протокол про адміністративне правопорушення складено за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не виконує батьківські обов'язки, що виявилося в антисанітарних умовах проживання дітей.
Із врахуванням того, що відомості, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, не виступають допустимим доказом, дані, пояснення про які особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, надала при розгляді справи та які наявні в поясненні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від 20.02.2025 року, відібраному інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області ОСОБА_8 , копії рапорту інспектора інспектора сектору реагування патрульної поліції № 3/чергового відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Копчі В.В. від 20.02.2025 року, рапорті інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Желябіної О.М. від 21.02.2025 року, не є достатніми доказами для встановлення обставин, викладених в протоколі, то подію адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП, не доведено.
Відповідно до положень пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суд
провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
Суддя М. Д. Бак