Справа № 320/17677/24 Головуючий у 1 інстанції: Кочанова П.В.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
24 червня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.
Суддів Кузьмишиної О.М.
Ключковича В.Ю.
За участю секретаря Заміхановської Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Київської міської ради на рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення в частині, визнання дій неправомірними, -
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» (далі - ТОВ «Парі Рітейл») звернувся до суду з позовом до Київської міської ради, Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (далі - Департамент), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати підпункт 3.9. пункту 3 рішення Київської міської ради II Сесії IX Скликання «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва» від 02.11.2023 року №7240/7281, наступного змісту: «сплатити кошти за користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки»,
- визнати неправомірними дії Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради щодо здійснення попереднього розрахунку розміру коштів з методикою розрахунку, відповідно до пп.3.9. п.3 рішення від 02.11.2023 №7240/728 щодо земельної ділянки на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташованій на ній по 29.02.2024, який є додатком до листа Департаменту КМДА № 05708-3872 від 21.03.2024.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано підпункт 3.9. пункту 3 рішення Київської міської ради II Сесії IX Скликання «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва» від 02.11.2023 року №7240/7281, наступного змісту: «сплатити кошти за користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки». В іншій частині задоволення позовних вимог відмовлено
Не погодившись із рішенням суду, відповідач - Київська міська рада звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, апелянт вказує, що положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у ви пі орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
10 березня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.
09 червня 2025 року до суду апеляційної інстанції від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» надійшли заперечення на доводи відповідачів щодо підсудності справи.
Також, 20 червня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» надійшло клопотання про долучення доказів.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариству з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» належить на праві власності адміністративна нежитлова будівля загальною площею 9951,3 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, на підставі договору купівлі-продажу будівлі № 2463, укладеного з ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» 21.12.2012. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.06.2014.
ТОВ «Парі Рітейл» звернувся до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 14.03.2013 за вх. 08/3837 щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,33 га, розташованою на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва, для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель.
Листом Департаменту від 18.03.2014 № 057027-2625 позивача повідомлено, що за результатами розгляду клопотання ТОВ «Парі Рітейл» від 14.03.2013 № К-20796 з приводу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування адміністративних будівель на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва підготовлено та погоджено відповідний проект рішення Київської міської ради, який опрацьовується відповідно до Регламенту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
В подальшому, ТОВ «Парі Рітейл» повторно подано аналогічне клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 28.01.2019.
За результатами розгляду клопотання ТОВ «Парі Рітейл» про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, Київською міською радою прийнято рішення від 30.07.2020 № 326/9405, яким ТОВ «Парі Рітейл» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі м. Києва орієнтовною площею 0,33 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади міста Києва) в оренду на 10 років для експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі згідно з планом-схемою (додаток до рішення).
Надалі, Департаментом розглянуто технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, подану ТОВ «Парі Рітейл» через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) із заявою від 17.05.2021 № 50371-005760228-031-03 та повідомлено про необхідність усунення ряду зауважень, а саме:
- затвердити печаткою замовника підпис уповноваженої особи на титульній сторінці; додати підтвердження виконання топографо- геодезичних і картографічних робіт у місцевій системі координат УСК-2000;
- провести обов'язкову державну експертизу технічної документації землеустрою щодо інвентаризації земель відповідно до статті 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
В подальшому, розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель (з врахуванням попередніх зауважень) та заяву ТОВ «Парі Рітейл» від 13.01.2022 № 64025-00661199-031-03, Київською міською радою прийнято рішення від 02.11.2023 № 7240/7281, яким вирішено:
1. затвердити технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПАРІ РІТЕЙЛ» для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі м. Києва;
2. передати ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПАРІ РІТЕЙЛ», за умови виконання пункту 3 цього рішення, в оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,3252 га (кадастровий номер 8000000000:85:328:0003) для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (код виду цільового призначення - 03.10, для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку) на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно, яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13 червня 2014 року, номер запису 6408115 (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, заява ДП від 13 січня 2022 року № 64025- 006611999-031-03, справа № 314129257).
3. ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПАРІ РІТЕЙЛ»:
3.1 виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України;
3.2 у місячний строк надати до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) документи, визначені законодавством, необхідні для укладення договору оренди земельної ділянки;
3.3. питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
3.4 забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки;
3.5 виконати вимоги, викладені в листах Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22 квітня 2020 року № 4627/0/09/19-20, Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20 липня 2020 року № 066-2403, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 06 травня 2020 року № 97-26-0.32-1576/35-20, Міністерства культури та інформаційної політики України від 20 грудня 2021 року № 15238/6.11.1;
3.6 під час використання земельної ділянки дотримуватися обмежень у її використанні, зареєстрованих у Державному земельному кадастрі;
3.7 питання сплати відновної вартості зелених насаджень або укладення охоронного договору на зелені насадження вирішувати відповідно до рішення Київської міської ради від 27 жовтня 2011 року № 384/6600 «Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва» (зі змінами і доповненнями);
3.8 у разі необхідності проведення реконструкції чи нового будівництва питання оформлення дозвільної та проектно-кошторисної документації вирішувати в порядку, визначеному законодавством України;
3.9 сплатити кошти за користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки.
На підставі рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281, Департаментом підготовлено проект договору оренди земельної ділянки та попередній розрахунок орендної плати і відповідно суми коштів, що підлягають сплаті ТОВ «Парі Рітейл», відповідно до пункту 3.9 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281.
У зв'язку із виникненням розбіжностей між сторонами щодо формулювання окремих умов зазначеного договору оренди земельної ділянки, ТОВ «Парі Рітейл» неодноразово звертався із заявами щодо зміни та узгодження його окремих умов.
За результатами опрацювання Департаментом зазначених заяв ТОВ «Парі Рітейл» повідомлено наступне:
- листами Департаменту від 06.02.2024 № 05716-1660, від 09.04.2024 № 05716-4837 повідомлено, що розрахунок коштів за користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, передбачений пунктом 3.9 рішення від 02.11.2023 № 7240/7281, може бути здійснений Департаментом після укладення договору оренди цієї земельної ділянки з відповідним обов'язком для Товариства щодо такого розрахунку у договорі оренди;
- листом Департаменту від 06.02.2024 № 05716-1660 повідомлено, що оскільки ТОВ «Парі Рітейл» надано витяг № НВ-9900128052024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 03.01.2024, Департаментом вживаються заходи для отримання витягу з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 рік.
- листом від 23.02.2024 № 05716-2498 повідомлено, що Департаментом підготовлено проект договору та здійснено розрахунок розміру орендної плати за цю земельну ділянку від 15.02.2024 № НГО/2024-62429, а також направлено позивачу зазначений проект договору оренди земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати;
- листом Департаменту від 02.04.2024 № 05708-4447 щодо врахування попередньо сплачених коштів за користування земельною ділянкою до суми остаточного розрахунку повідомлено, що Департамент не є контролюючим органом у сфері оподаткування, уповноваженим на проведення відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контроль своєчасності подання платниками податків передбаченої законом звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів згідно з положеннями статті 191 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із підпунктом 3.9. пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 року №7240/7281, а також, діями Департаменту щодо здійснення попереднього розрахунку розміру коштів, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються, зокрема, Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - ЗК України), Законом України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV.
Частиною 1 статті 123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
За приписами частини 2 статті 122 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Згідно частини 2 статті 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до частини 1 статті 120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Згідно ч. 2 ст. 120 ЗК України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Частиною 6 статті 120 ЗК України передбачено, що істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.
Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
В силу вимог частини 1 статті 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
За визначенням статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно статті 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У відповідності до статті 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Приписами частини 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів. Таким чином, підставою укладення договору оренди землі комунальної власності є відповідне рішення органу місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, Київською міською радою прийнято рішення «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва» від 02 листопада 2023 року № 7240/7281.
Пунктом 1 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель ТОВ «Парі Рітейл» для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі м. Києва.
Пунктом 2 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 передбачено передачу ТОВ «Парі Рітейл», за умови виконання пункту 3 цього рішення, в оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,3252 га (кадастровий номер 8000000000:85:328:0003) для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі (код виду цільового призначення - 03.10, для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку) на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно, яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13 червня 2014 року, номер запису 6408115 (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, заява ДП від 13 січня 2022 року № 64025- 006611999-031-03, справа № 314129257).
В свою чергу, пунктом 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 закріплено обов'язки ТОВ «Парі Рітейл», у зв'язку з передачею земельної ділянки в оренду.
Зокрема, підпунктом 3.9 пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 передбачено, що ТОВ «Парі Рітейл» необхідно сплатити кошти за користування земельною ділянкою з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно з розрахунком, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки.
Як вказує позивач, на підставі рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281, Департаментом підготовлено проект договору оренди земельної ділянки та надано на узгодження ТОВ «Парі Рітейл».
Водночас, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому, зокрема, оскаржує підпункт 3.9 пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірний пп.3.9 п.3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 №7240/7281 порушує майнові права позивача, фактично зобов'язавши повторно виконати обов'язок щодо внесення плати за користування земельною ділянкою під належним Товариству об'єктом нерухомості за весь період, починаючи з моменту набуття такого у власність.
Позивач вказав, що за період оформлення документації для укладання договору оренди з Київською міською радою ним вже сплачено земельний податок, що відповідачами взагалі не враховано.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ТОВ «Парі Рітейл» не заперечує свого обов'язку сплатити кошти за користування земельною ділянкою за період до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Фактично, позивач не згоден з сумою коштів, які вказані в зробленому Департаментом «Попередньому розрахунок розміру коштів відповідно до підпункту 3.9 пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 щодо земельної ділянки на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва з моменту набуття права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані на ній, по 29.02.2024» (Т. 1 а.с. 41).
Колегія суддів акцентує увагу на тому, що спірним підпунктом 3.9 пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 не передбачено конкретну суму коштів, які має сплатити позивач за користування земельною ділянкою за період до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку.
Підпункт 3.9 пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 № 7240/7281 містить посилання, що така сума коштів буде визначена в розрахунку, який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки.
Тобто, першочергове значення має те, що сума коштів, які має сплатити позивач за користування земельною ділянкою за період до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку, повинна бути вказана в розрахунку, який є невід'ємною частиною саме договору оренди земельної ділянки.
Отже, такий розрахунок здійснюється в процесі укладення між Київською міською радою та ТОВ «Парі Рітейл» договору оренди земельної ділянки.
Колегія суддів наголошує, що відносини щодо укладення між Київською міською радою та ТОВ «Парі Рітейл» договору оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі на вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва не охоплюються предметом позову у даній справі. Крім того, такі відносини мають характер господарсько-правових.
Підтвердженням вищевказаного також є те, що Київська міська рада зверталася до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі 4 158 908,89 грн.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.12.2024 у справі № 910/6404/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.04.2025, позов задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» на користь Київської міської ради 3 029 783,07 грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою площею 0,3252 га з кадастровим номером 8000000000:85:328:0003 по вул. Нижній Вал, 51 у Подільському районі міста Києва та 45 446,75 грн. витрат по сплаті судового збору. В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.
Таким чином, спір щодо суми коштів, які має сплатити позивач за користування земельною ділянкою за період до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку повинен вирішуватись при укладенні між Київською міською радою та ТОВ «Парі Рітейл» договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку про необхідність скасування скасовано підпункту 3.9. пункту 3 рішення Київської міської ради від 02.11.2023 року №7240/7281.
Відповідно до частини 2 статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Колегія суддів приймає до уваги Висновок № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому зазначено, що при викладенні підстав для прийняття рішення суд повинен надати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Судова колегія, також, враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Крім того, у рішеннях ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково частковов задовольнив позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл», а тому рішення суду підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог, з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, доводи викладені в апеляційній скарзі знайшли своє підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому, оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Київської міської ради задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення.
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Парі Рітейл» в цій частині відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.
Судді Кузьмишина О.М.
Ключкович В.Ю.
Повне судове рішення складено 26.06.2025 р.