25 червня 2025 рокусправа № 380/3284/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ -13814885) (далі - Відповідач) з вимогами:
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не перерахунку довічного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2025 року та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та зобов'язати відповідача провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2025 року та виплату судді у відставці 60% винагороди працюючого на відповідній посаді судді,яка становить 145344, в розмірі 87206,40 грн., щомісячно.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що І сесією І демократичного скликання Львівської обласної ради народних депутатів він був обраний на посаду голови Дрогобицького районного суду Львівської області та приступив до виконання службових обов'язків з 02 липня 1990 року. Згідно з наказом Територіального управління Державної судової адміністрації у Львівській області від 05 серпня 2011 року № 110-к позивач виключений зі списку суддів Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області у зв'язку з поданням заяви про відставку. Відповідно до рішення № 913020155247 від 24.03.2024 року, відповідач провів розрахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці з винагороди працюючого на відповідній посаді судді в сумі 100896 грн.
Заявлені позовні вимоги аргументує тим, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму з 1 січня 2025 р. для працездатних осіб до кінця 2025 року становитиме 3028 грн.
На думку позивача, що у зв'язку зі зміною в 2025 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб він має право на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Разом з тим, відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку, посилаючись на відсутність нової довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 20719 ел від 11.03.2025), в якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що позивач із заявою та відповідною довідкою про суддівську винагороду для перерахунку щомісячного грошового утримання суддів у відставці не звертався. Крім того у відзиві на позовну заяву представник зазначає на необхідність надання довідки про суддівську винагороду, складеної уповноваженим органом для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому вказав, що він неодноразово звертався до відповідача із заявами, проте з невідомих йому причин його заяви не реєструвались і не розглядались в установленому порядку. Зазначив, що 15.01.2025 року було скеровано заяву електронною поштою, проте відповіді не отримав та відповідно дана заява не була зареєстрована в його особистому електронному кабінету, про що свідчить витяг, з якого вбачається, що позивач звертався до відповідача останній раз 13.11.2023 року.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.
Ухвалою судді від 24.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Станом на день виникнення спірних правовідносин позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (далі ГУ ПФУ у Львівській області) та отримує довічне грошове утримання судді у відставці.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач не звертався до відповідача із заявою стосовно перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та відповідачем не було прийнято рішення щодо такого перерахунку.
Позивач у відповіді на відзив, вказав, що він неодноразово звертався до відповідача із заявами, проте з невідомих йому причин його заяви не реєструвались і не розглядались в установленому порядку. Зазначив, що 15.01.2025 року було скеровано електронною поштою заяву, проте відповіді не отримав та відповідно дана заява не була зареєстрована в його особистому електронному кабінету.
Проте, на підтвердження обставин щодо надсилання відповідачу 15.01.2025 року (електронною поштою) заяви, позивач жодних доказів до суду не подав.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату з 01.01.2025 року довічного грошового утримання судді у відставці позивача виходячи з розміру 60% суддівської винагороди, працюючого на відповідній посаді судді, яка становить 145344 грн., та в розмірі 87206, 40 грн., щомісячно.
Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно частин третьої-четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Суд враховує, що процедура перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці Законом України «Про судоустрій і статус суддів» не врегульована.
Водночас, на підзаконному рівні в розділі IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці територіальними органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 (далі - Порядок № 3-1) конкретизовано механізм реалізації цього права.
Так, відповідно до пункту 1 розділу IV Порядку № 3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Пунктом 2 розділу IV Порядку №3-1 встановлено, що Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи) (пункт 3 розділу IV Порядку №3-1).
Згідно з пунктом 4 розділу IV Порядку №3-1 на підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді/довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди/винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку (пункт 5 розділу IV Порядку №3-1).
Водночас, згідно із пунктом 6 розділу IV Порядку №3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку №3-1.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Отже, зміст наведених норм дає підстави вважати, що у разі звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, він повинен подати заяву про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідку про суддівську винагороду судді у відставці.
Такий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 03.02.2025 у справі № 620/1515/24 в аналогічних правовідносинах.
У справі, що розглядається, судом встановлено, що позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, відповідну довідку про суддівську винагороду (про зміну суддівської винагороди працюючого судді), що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання до відповідача, як того вимагає Порядок, не подавав.
Із матеріалів справи слідує, що позивач з відповідними довідками про суддівську винагороду (про зміну суддівської винагороди працюючого судді), що враховуються для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, до відповідача не звертався, тобто такі довідки позивач відповідачу не подавав.
Таким чином, у відповідача відповідно до вищевказаних норм не виникло обов'язку здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Своєю чергою обставин, які ускладнюють чи унеможливлюють отримання позивачем оновленої довідки, судом не встановлено.
При цьому суд вважає помилковим посилання позивача на висновок Верховного Суду у постанові від 27 жовтня 2022 року у справі №640/10564/21, оскільки така справа ухвалена за інших фактичних обставин та іншого правового регулювання.
Зокрема, у зазначеній справі вирішувалось питання хто саме має підписувати довідку суддям Верховного Суду України, що вийшли у відставку, і чи може бути відмовлено у такому перерахунку з мотивів підписання довідки неналежною особою.
Щодо покликань позивача на правові висновки Верховного Суду, викладених у постановах від 12.09.2023 у справі №540/7777/21 та від 27.11.2023 у справі № 640/16655/21, суд зазначає таке.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.03.2023 у справі №154/3029/14-ц зазначила, що правові висновки Верховного Суду не мають універсального характеру для всіх без винятку справ.
З огляду на різноманітність суспільних правовідносин та обставин, які стають підставою для виникнення спорів у судах, з урахуванням фактичних обставин, які встановлюються судами на підставі наданих сторонами доказів у кожній конкретній справі, суди повинні самостійно здійснювати аналіз правовідносин та оцінку релевантності та необхідності застосування правових висновків суду касаційної інстанції в кожній конкретній справі.
Враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, суд вважає, що викладена Верховним Судом у постановах від 27.11.2023 у справі № 640/10564/21 та від 12.09.2023 у справі № 540/7777/21 правова позиція не є релевантною до спірних правовідносин, оскільки сформована за інших фактичних обставин справи, що не дозволяє аналогічно застосувати ті ж самі положення законодавства та, відповідно, правову позицію у справі, що розглядається.
Так, у справах № 640/16655/21 та № 540/7777/21 Верховний Суд дійшов висновку, що до внесення змін до законодавства щодо статусу суддів Верховного Суду України на виконання Рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, Пенсійний фонд України та/або його органи повинен проводити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді Верховного Суду України у відставці у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді Верховного Суду, що працює на відповідній посаді, автоматично, незалежно від подання довідки про суддівську винагороду судді, що працює на відповідній посаді.
Отже, висновки Верховного Суду у справах № 640/16655/21 та № 540/7777/21 про можливість здійснення автоматичного перерахунку довічного грошового утримання суддів незалежно від подання довідки стосувались особливостей правового статусу колишніх суддів Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України.
За таких обставин суд вважає, що у відповідача відповідно до вищевказаних норм не виникло обов'язку здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування наявності в діях позивача ознак неправомірності, а відтак і правомірності вчинених ним дій та прийняття оскарженого рішення.
Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ -13814885) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна