Рішення від 24.06.2025 по справі 200/7962/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року Справа№200/7962/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати позивачу підвищення (індексації), встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та щодо відмови позивачу виплатити пенсію з урахуванням підвищення (індексації), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу загального розміру пенсії з 1 березня 2024 року із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням підвищення (індексації), встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.0796, без обмеження розміром збільшення мінімальним розміром 1500 грн та без обмеження перерахованої пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром (а.с. 1-14).

Ухвалою суду від 18 листопада 2024 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із даним позовом та докази на підтвердження поважності причин його пропуску (а.с. 30-31).

5 грудня 2024 року на електронну адресу суду надійшла заява позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, до якої додано заяву про поновлення строку звернення до суду (а.с. 36-37).

Ухвалою суду від 9 листопада 2024 року встановлено, що позивач звернувся до суду із даним позовом без порушення строку, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України; відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву, а також зобов'язано надати суду додаткові докази по справі (а.с. 44-45).

23 грудня 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов (а.с. 51-52).

23 грудня 2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 49-50).

15 січня 2025 року судом отримано від відповідача додаткові докази по справі (а.с. 62-72).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 31 грудня 2009 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 « Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 1 березня 2024 відповідач мав здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії із врахуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та якій враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Разом із цим у розмірі пенсії позивача з 1 березня 2024 року жодних змін не відбулося.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по 200/6738/23, яке набрало законної сили 17 червня 2024 року, зобов'язано Головне управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату загального розміру пенсії позивача з 1 березня 2023 року без обмеження пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром, з урахуванням щомісячної надбавки учасник війни та підвищення (індексації), передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України у розмірі 1.140 та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення різня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», встановленим пунктом 2 постанови, в повному обсязі із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання зазначеного рішення в серпні 2024 року відповідачем з 1 березня 2023 року проведено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром, з урахуванням надбавок та підвищень. Розмір пенсійної виплати згідно з протоколом від 12 вересня 2024 року склав 39317,51 грн; основний розмір пенсії (31650,36 грн) проіндексовано з урахуванням коефіцієнта збільшення; визначено: індексація базового ОСНП за 2022 рік (31650,36 * 0.140) - 4431,05 грн; індексація базового ОСНП за 2023 рік [(31650,36 + 4431,05) * 0.1971 призначено в розмірі 1500,00 грн; індексація базового ОСНП за 2024 рік [(31650,36 + 4431,05 + 1500,00) * 0.0796] призначено в розмірі 1500,00 грн; надбавка учасник війни - 236,10 грн.

Проте, в загальний розмір пенсії щомісячно нарахована за постановою Кабінету Міністрів України № 185 сума індексації за 2024 рік включена не була; сума пенсії до виплати склала 37790,71 грн.

28 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача про проведення нарахування та виплати індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 185.

Листом від 12 вересня 2024 Головне управління пові домило позивачу, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 185 з 1 березня 2024 року основний розмір пенсії позивача підвищено на 7,96%, але обмежено сумою 1500,00 грн відповідно до п. 8 зазначеної постанови.

При цьому згідно з листом «Перерахунок пенсії» зробивши нарахування індексації пенсії у сумі 1500,00 грн до розміру пенсії до виплати вказана сума не була включена.

За поясненням відповідача, при виконанні рішення суду пенсійним органом враховано, що пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенси відповідно до законодавства.

Позивач зазначає, що відповідач обмежив максимальний розмір його пенсії сумою 37790,71 грн, чим зафіксував її розмір на дату перерахунку пенсії по справі № 200/6738/23.

Позивач вважає, що таке обмеження є протиправним, посилається на рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016.

Також зазначає, що обмеження його пенсії максимальним розміром фактично нівелює нараховану суму індексації.

Щодо обмеження нарахованої з 1 березня 2024 року індексації розміром 1500,00 грн, позивач вказує, що ані положенням ст. 64 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ані положенням ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру індексації пенсії 1500,00 грн.

Позивач вважає, що дії відповідача з обмеження виплати йому пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром, а також з обмеження розміру індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185, розміром 1500,00 грн, є такими, що порушують право позивача на отримання пенсії за вислугу років у належному розмірі (а.с. 1-14).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року.

Пунктом 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX встановлено, що у 2024 році […] стаття 64 Закону №2262 […] застосовується у порядку, на умовах та строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог ст. 64 Закону № 2262 та положень п. 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3460 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.

Пунктом 3 зазначеної постанови встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.п. 1-2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.

У зв'язку із зазначеним позивачу проведено індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 185 і розмір індексації з 1 березня 2024 року становить 1500 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23 зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату загального розміру пенсії позивачу з 1 березня 2023 року без обмеження пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром, [...] з урахуванням раніше виплачених сум.

За наслідком перерахунку розміру пенсії позивача на виконання зазначеного судового рішення розмір пенсії на 1 березня 2023 року склав 37790,71 грн.

У лютому 2024 року позивачу було проведено перерахунок пенсії згідно постанови № 185; розмір пенсії позивача після перерахунку не змінився, оскільки його було обмежено максимальним розміром, розрахованим на виконання рішення суду № 200/6738/23 станом на 1 березня 2023 року.

Відповідач зазначає, що пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії [..] відповідатиме максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства».

Таким чином, розмір пенсії позивача станом на 1 березня 2024 року визначено в розмірі 37790,71 грн (без обмеження максимального розміру, визначеного станом на 1 березня 2024 року).

Також у відзиві зазначено, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 6 грудня 2016 року внесені зміни до ст.43 Закону №2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 6 грудня 2016 року передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії. У зв'язку з чим, на даний час розмір пенсії із урахуванням надбавок, […], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі (а.с.50-51).

У відповіді на відзив позивач не погоджується із доводами відповідача, зазначивши, що на момент здійснення перерахунку його пенсії відсутні норми, які б обме жували пенсію за вислугу років максимальним розміром, тобто межі максимального розмі ру пенсії за вислугу років за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року законодавче не визначені і фактично відсутня.

Позивач наполягає, що обмеження органом Пенсійного фонду максима льного розміру пенсії особі, право на пенсійне забезпечення якого встановлено Законом № 2262-ХІІ, є протиправним (а.с. 49-50).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 5 березня 1998 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно із копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 від 10 лютого 2010 року позивач є отримувачем пенсії за вислугу років (а.с. 15-18).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 53, 56-59).

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача та є одержувачем пенсії за вислугу років (МВС), призначеної йому з 1 січня 2015 року 31 грудня 2009 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року; пенсійна справа 0503005053 (МВС) (а.с. 21-22, 24-25, 41, 70-72).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою 0503005053 (МВС) від 19 грудня 2014 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену у розмірі 90% грошового забезпечення; з 1 січня 2015 року розмір пенсії складав 8665,07 грн. Пенсію позивачу обчислено з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1600,00 грн, оклад за військове звання 135,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 694,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення: 7128,93 грн (а.с. 70).

Як вбачається з рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23, яке набрало законної сили 17 липня 2024 року, на виконання судового рішення від 18 листопада 2021 року по справі № 200/11951/21 Головним управлінням у липні 2022 року було проведено перерахунок пенсії позивача, за наслідком якого загальний розмір пенсії з урахуванням індексації та надбавки учасника війни склав 28266,02 грн, при цьому було встановило обмеження розміру пенсії максимальним розміром, а саме: десятьма прожитковими мінімумами - у розмірі 20270 грн. Крім цього, при здійсненні зазначеного перерахунку було знижено процентний розмір пенсії з 90% до 70% загального розміру грошового забезпечення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/115976669).

Також із зазначеного судового рішення вбачається, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2023 року по справі № 200/62/23, яке набрало законної сили 4 липня 2023 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зниження основного розміру пенсії позивача з 90% до 70% загального розміру грошового забезпечення і застосування обмеження до перерахованої та виплачуваної пенсії максимальним граничним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок основного розміру пенсії у розмірі 90% від загального розміру грошового забезпечення з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу МВС від 13 липня 2021 року № 22/6-3419 про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року без обмеження перерахованої та виплачуваної пенсії максимальним розміром, а саме: десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а також провести її виплату з урахуванням виплачених сум з 1 грудня 2019 року по день початку проведення її виплати без обмеження її максимальним граничним розміром.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2023 року по справі № 200/62/23 відповідачем 15 вересня 2023 року здійснено перерахунок пенсії позивача, за наслідком якого основний розмір призначеної позивачу пенсії розраховано виходячи з 90% грошевого забезпечення (35167,07 грн) без обмеження перерахованої та виплачуваної пенсії максимальним розміром, при цьому основної розмір пенсії склав 31650,36 грн (35167,07 грн х 90%); індексація базового ОСНП за 2022 рік з коефіцієнтом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України 1,140 в наслідок чого сума індексації склала 4431,05 грн (31650,36 х 0.140); індексацію базового ОСНП за 2023 рік з коефіцієнтом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України 1.197 ((31650,36 + 4431,05) х 0.197) в розмірі 1500 грн; надбавка учасника війни у розмірі 209,30 грн. Загальний розмір нарахованої пенсії склав 37790,71 грн; розмір пенсії до виплати - 31650,36 грн (Зазначене також встановлено на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23, яке набрало законної сили 17 липня 2024 року:

- визнано протиправними дії Головного управлення Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру виплачуваної ОСОБА_1 пенсії шляхом не включення суми щомісячної надбавки учасник війни та підвищення (індексації) в обрахунок пенсійної виплати та у відмові ОСОБА_1 виплатити пенсію з урахуванням щомісячної надбавки учасник війни та підвищення (індексації), передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» і від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 загального розміру пенсії з 1 березня 2023 року без обмеження пенсії фіксованим максимальним (граничним) розміром, з урахуванням щомісячної надбавки учасник війни та підвищення (індексації), передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.140, та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», встановленим пунктом 2 постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в повному обсязі із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позовних вимог відмовлено (https://reyestr.court.gov.ua/Review/115976669).

Розпорядженням від 26 лютого 2024 року відповідачем здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2024 року (підстава: Державний бюджет України 2024 року + індексація з березня 2024 року), відповідно до якого пенсія позивачу розрахована виходячи з наступного:

- основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга 56 років) у розмірі 31650,36, з урахуванням індексації складає 39 081,41 грн (індексація базового ОСНП 2022 - 4 431,05 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн); доплата як учаснику війни (ст.9) - 236,10 грн. Всього нарахований розмір пенсії з надбавками склав 39317,51 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії - 31650,36 грн (а.с. 71).

Відповідно до розпорядження відповідача про перерахунок пенсії від 2 серпня 2024 року, здійсненого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23, здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до якого з 1 вересня 2024 року пенсія позивачу нараховується виходячи з наступного:

- основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 56) - у розмірі 31650,36 грн, з урахуванням індексації: 39081,41 грн (індексація базового ОСНП 2022 - 4 431,05 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн); надбавка як учаснику війни (ст.9) - 236,10 грн. Підсумок нарахованої пенсії (з набавками) - 39317,51 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії з надбавками - 37790,71 грн (а.с. 22, 41, 72).

За поясненням відповідача, перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року здійснений із врахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року (виплата пенсії проводиться без обмеження максимального розміру, починаючи з 1 березня 2023 року, при цьому розмір пенсії на 1 березня 2023 року склав 37790,71 грн) (а.с. 51-52).

28 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести нарахування та виплату пенсії відповідно до Постанови № 185 з 1 березня 2024 року (а.с. 23).

Листом від 12 вересня 2024 року (вих. № 24613-23188/Ш-02/8-0500/24) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивачу, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 1 березня 2024 року йому проведено перерахунок пенсії та підвищено основний розмір пенсі на 7,96 %.

Відповідно до п. 8 Постанови № 185 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.п. 1-7 цієї постанови не може перевищувати 1500,00 грн (а.с. 24).

Листом від 12 вересня 2024 року (вих. № 24614-22188/Ш-02/8-0500/24) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивачу, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року № 200/6738/24, яке набрало законної сили 17 липня 2024 року, у серпні 2024 року позивачу проведений перерахунок пені без обмеження пенсії фіксованим максимальним граничним розміром, з урахуванням щомісячної надбавки з урахуванням щомісячної надбавки учасник війни та підвищення (індексації), передбачених Постановою Кабінету Міністрів України: від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати > (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.140, та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановленим пунктом 2 постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» в повному обсязі із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з березня 2023 року. Після виконання Рішення суду розмір пенсії на 1 вересня 2024 року складає 37790,71 грн. Доплата до пенсії за період з 1 березня 2023 року по 31 серпня 2024 року склала 110 526,30 грн (а.с. 25).

Будучі не згодним із тим, що з 1 березня 2024 року відповідачем виплачується йому пенсія із обмеженням її розміру фіксованим максимальним (граничним) розміром пенсії, а також із обмеженням нарахованої індексації пенсії, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», розміром 1500,00 грн, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів ст. 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч. 4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 9 листопада 2023 року № 3460-IX (далі - Закон № 3460-ІХ) перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова № 185).

Відповідно до пп. 1 п. 2 Постанови № 185 розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п. 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» […] Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 3 Постанови № 185 у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням від 26 лютого 2024 року було здійснено перерахунок пенсії позивача, підстава: Державний бюджет України 2024 року + індексація з березня 2024 року; за наслідком якого з 1 березня 2024 року було встановлено доплату до пенсії (індексацію) в розмірі 1500,00 грн, загальний розмір нарахованої пенсії склав 39317,51 грн (індексація базового ОСНП 2022 - 4431,05 грн, індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1500,00 грн); доплата як учаснику війни (ст.9) - 236,10 грн) (а.с. 71).

При цьому відповідачем також було застосовано обмеження загального розміру пенсії позивача максимальним розміром, встановленим ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (з урахуванням розміру пенсії, встановленого рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23) - 31650,36 грн (а.с. 71).

Надаючи оцінку обмеженню розміру пенсії позивача максимальним розміром, суд виходить з наступного.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року.

Відповідно до ст. 2 зазначеного закону максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) […], призначених (перерахованих) відповідно до […] законів України […] «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», […], не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також Законом № 3668-VІ внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 5 якої викладено в наступній редакції:

«Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (яка станом на час внесення змін Законом № 3668-VІ була частиною 5).

Згідно з п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20 грудня 2016 року.

Відповідно до Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-VІІІ), який набрав чинності з 1 січня 2017 року, в частині 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Аналіз змін, внесених Законом № 1774-VІІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у ст. 43 Закону № 2262-ХІІ відсутня 7 частина, а внесені до ч. 7 ст. 43 зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Отже, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), внесені Законом № 1774-VІІІ до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах, зокрема у постановах від 9 листопада 2020 року у справі № 813/678/18, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19, від 21 грудня 2021 у справі № 120/3552/21-а, від 7 жовтня 2022 року у справі № 640/7973/21, від 7 вересня 2023 року у справі № 285/2784/17.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає ст. 17 Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.

Водночас положення ст. 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), які дублюють зміст ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом № 2262-ХІІ (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 № 7-рп/2016) та Законом № 3668-VІ у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 6 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13 лютого 2019 року, яка прийнята Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення ст.ст. 1, 8, 92 Конституції України, а також на ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, зазначено, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

У постанові від 3 листопада 2021 року у справі № 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду вказала, що в разі наявності колізії між двома законами, які регулюють одне і те ж коло відносин і один з них визнано неконституційним, застосуванню підлягає підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, при вирішенні даної справи судом застосуються приписи Закону № 2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016.

Як наслідок, дії відповідача щодо обмеження загального розміру пенсії позивача максимальним розміром, встановленим ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (із урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23), є протиправними.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що про протиправність обмеження відповідачем загального розміру пенсії позивача максимальним розміром, встановленим ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, зазначено також у рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року по справі № 200/6738/23.

Разом із цим відповідач вдруге протиправно обмежив розмір належної позивачу пенсії максимальним розміром.

Враховуючи зазначене, керуючись приписами ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача в цій частині позову шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо обмеження з 1 березня 2024 року загального розміру виплачуємої позивачу пенсії максимальним розміром.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 1 березня 2024 року з урахуванням підвищення (індексації), встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.0796, без обмеження розміром збільшення мінімальним розміром 1500 грн, суд виходить з наступного.

Відповідно до приписів ст. 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч. 4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3460-ІХ встановлено, що у 2024 році […] ч. 2 ст. 22, ст. 64 Закону № 2262-ХІІ […] застосовується у порядку, на умовах та строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. 2 п. 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 зазначено про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зробив правовий висновок, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Отже, у 2024 році Кабінету Міністрів України надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

На виконання вимог ст. 64 Закону № 2262 та положень п. 6 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3460-ІХ 23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 185, пунктом 1 якої встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.

Підпунктом 1 п. 2 зазначеної постанови визначено, що розміри пенсій, призначених відповідно до ст.ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ […] з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 118 та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […] і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п. 3 цієї постанови, […].

Відповідно до п. 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.п. 1-2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн.

Аналіз наведених приписів свідчить, що обмеження верхньої межі індексації пенсії здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Отже, визначення Кабінетом Міністрів України верхньої межі розміру індексації пенсії у 2024 році у розмірі 1500,00 грн є правомірним.

Зазначений висновок суду узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 7 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, від 20 червня 2024 року у справі № 420/23990/23, який згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом.

Отже, позовні вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити позивачу з 1 березня 2024 року пенсію виходячи із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом с п о р і в у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як встановлено судом, пенсія позивачу нараховується виходячи із 90% розміру грошового забезпечення (а.с. 72).

Жодних обґрунтувань заявлення позовних вимог стосовно зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи із 90% грошового забезпечення у позові не наведено.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача перерахувати з 1 березня 2024 року пенсію позивача виходячи із 90% грошового забезпечення - задоволенню не підлягають внаслідок не встановлення судом обставин н е здійснення такого розрахунку.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Керуючись приписами ст.ст. 9, 90, 245 КАС України, враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Згідно з квитанцією АТ «Укрпошта» від 8 листопада 2024 року про сплату судового збору та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн (а.с. 26, 29).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог […].

Разом із цим, відповідно до ч. 8 ст. 139 КАС України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Беручи до уваги наведені нормативно-правові приписи та встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному обсязі, тобто в розмірі 1 211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в обмеженні розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 1 березня 2024 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», встановивши розмір пенсії до виплати без обмеження максимальним розміром, а також виплатити перераховану пенсію - з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна