Рішення від 23.06.2025 по справі 200/7417/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року Справа№200/7417/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,

Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Верченко Ольгу Олександрівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо:

• розрахунку розміру пенсії позивача з 28 серпня 2024 року без урахування заробітної плати за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року та

• не проведення індексації пенсії з 1 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (1.0796);

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, включити з 28 серпня 2024 року до розрахунку середньої заробітної плати, з якої рахується розмір пенсії позивача, заробітну плату за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року в розмірі: у 2020 році: грудень - 15 308,48 грн; у 2021 році: січень - 11 666,16 грн, лютий - 15 507,24 грн, березень - 15 738,13 грн, квітень - 22 657,83 грн, травень - 16 534,79 грн, червень - 15 491,77 грн, липень - 16 753,04 грн, серпень - 16 813,00 грн, вересень 19 816,41 грн, жовтень - 21 414,52 грн, листопад - 19 432,98 грн, грудень - 17 489,55 грн; у 2022 році: січень - 20 623,00 грн, лютий - 8 798,94 грн, березень - 15 110,14 грн, квітень - 10 770,49 грн, травень - 6 500,00 грн, червень - 16 024,57 грн, липень - 19 887,47 грн, серпень - 22 668,10 грн, вересень 21 776,91 грн, жовтень - 23 424,26 грн, листопад - 16 698,09 грн, грудень - 25 970,57 грн; у 2023 році: січень - 29 534,36 грн, лютий - 21 083,04 грн, березень - 15 707,42 грн, квітень - 27 654,97 грн, травень - 29 751,90 грн, червень - 32 043,01 грн, липень - 32 018,07 грн, серпень - 32 656,60 грн, вересень 32 412,85 грн, жовтень - 25 600,61 грн, листопад - 40 955,26 грн, грудень - 35 960,72 грн; у 2024 році: січень - 34 847,39 грн, лютий - 34 317,89 грн, березень - 21 975,09 грн, квітень - 17 583,60 грн, травень - 27 594,33 грн, червень - 32 317,62 грн;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести індексацію пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2020 - 2022 роки) в розмірі 12 236,71 грн з 1 березня 2024 року - на коефіцієнт збільшення 1.0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду додаткові докази по справі, в т.ч. копію протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача за наслідком розгляду його заяви від 28 серпня 2024 року (а.с. 32-33).

7 листопада 2024 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі. Разом із цим копії протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача за наслідком розгляду його заяви від 28 серпня 2024 року суду не надано (а.с. 39-99).

19 листопада 2024 року судом отримано клопотання від представника позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у адміністративній справі № 160/28752/23 (а.с. 100-102).

Ухвалою суду від 20 листопада 2024 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 160/28752/23 (а.с. 105-106).

Ухвалою суду від 7 березня 2025 року поновлено провадження у справі у зв'язку з прийняттям Верховним Судом постанови у адміністративній справі № 160/28752/23 (а.с. 114).

Ухвалою суду від 10 квітня 2025 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили постановою Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у складі Верховного Суду в адміністративній справі № 200/5836/24 (а.с. 118-119).

Ухвалою суду від 29 квітня 2025 року поновлено провадження у справі у зв'язку з прийняттям Верховним Судом постанови в адміністративній справі № 200/5836/24 (а.с. 124).

Ухвалою суду від 29 квітня 2025 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області; запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області надати суду відзив на позов ОСОБА_1 - в частині позовних вимог щодо розрахунку розміру його пенсії з 28 серпня 2024 року без урахування заробітної плати за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області надати суду додаткові докази по справі, в т.ч. копію протоколу розрахунку розміру пенсії позивача за наслідком розгляду заяви від 28 серпня 2024 року; копію протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача за наслідком розгляду його заяви від 28 серпня 2024 року; повторно зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати суду протягом десяти днів після отримання даної ухвали копію протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача за наслідком розгляду його заяви від 28 серпня 2024 року (у випадку наявності такого протоколу в матеріалах пенсійної справи позивача) (а.с. 125-126).

9 травня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшли відзив на позов та додаткові докази по справі - копія рішення про перерахунок пенсії від 6 вересня 2024 року та витяг з електронної пенсійної справи позивача із алгоритмом розрахунку заробітку для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії (а.с. 133-141).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком з 17 листопада 2023 року, обчислену з урахуванням даних про стаж та заробіток.

28 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача зі заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням.

Після проведеного перерахунку позивач ознайомився із протоколом розрахунку розміру своєї пенсії, який міститься на вебпорталі Пенсійного фонду України в його особистому кабінеті, та виявив, що розрахунок його пенсії не відповідає вимогам Закону, а саме: у розрахунок середнього заробітку, який враховується при розрахунку розміру пенсії, не включена заробітна плата позивача за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року, крім цього показник середньої заробітної плати, який також враховується при розрахунку пенсії, залишився незмінним та не індексувався відповідачем на 1,0796 (у 2024 році), при цьому позивачу встановлена доплата до пенсії як особі, яка не має права на індексацію у 2024 році.

Позивач зазначає, що зобов'язання з нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перераховування нарахованого внеску до ДПС покладено на роботодавця і що починаючи з 2021 року збільшенню підлягають усі показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, які застосовуються для обчислення пенсій, а тому пенсійним органом порушено його право на отримання пенсії у належному розмірі (а.с. 1-6).

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

Щодо зобов'язання включити до розрахунку середньої заробітної плати, з якої обраховується розмір пенсії позивача, з 28 серпня 2024 року заробітну плату за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року.

17 листопада 2023 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV, яка за принципом екстериторіальності розглядалась спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з 25 листопада 2023 року.

Відповідно даних ОК-5 станом на 17 листопада 2023 року до страхового та пільгового стажу позивача не було зараховано період його роботи з 1 вересня 2020 року по 30 вересня 2023 року, оскільки підприємством не сплачено внески до Пенсійного фонду України.

В січні 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами перерахунку до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 вересня 2020 року по 30 вересня 2020 року.

В лютому 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами перерахунку до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 жовтня 2020 року по 31 жовтня 2020 року.

В березні 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами перерахунку до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 листопада 2020 року по 30 листопада 2020 року.

Станом на 1 листопада 2024 року до страхового та пільгового стажу позивача не зараховано період його роботи з 1 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року, оскільки з моменту призначення не пройшло 24 місяці і зазначене не відповідає вимогам ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV.

Згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» (Форма ОК-5) ОСОБА_1 за періоди роботи з 1 липня 2024 року по 30 червня 2024 року страхові внески не сплачувалися та звітність за ці періоди взагалі не надавалась.

Таким чином, у управління відсутні підстави для врахування стажу роботи ОСОБА_1 за ці періоди.

28 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою № 8917 про перерахунок пенсії (звільнення), яка була опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Зазначене звернення про працевлаштування (звільнення) не надає права позивачу на перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року, оскільки з моменту призначення не пройшло 24 місяців.

Отже, дана позовна вимога задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про проведення індексації призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (1,0796), у відзиві зазначено наступне.

Пенсія за віком позивачу призначена з 25 листопада 2023 року, отже, позивач має право на перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, Порядку № 124 і Постанови № 185.

Разом із цим такий перерахунок не обов'язково призводить до підвищення призначеної позивачу пенсії.

З 1 березня 2024 року при перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, Порядку № 124 і Постанови № 185 для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796 і становив 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

При обчисленні розміру пенсії позивача був застосований середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2020-2022 роки (12236,71 грн), що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році - 7994,47 грн).

Оскільки при обчисленні відповідачем пенсії за віком позивачу відповідно до Закону № 1058 було застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2020-2022 роки), який становив 12236,71 грн та цей розмір є більшим за розміри показника середньої заробітної плати, який підлягав застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV (7994,47 грн) (з 1 березня 2024 року), тому підстави для проведення індексації з 1 березня 2024 року з урахування коефіцієнта 1,0796 відсутні.

Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі (а.с. 39-43).

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області також заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи це наступним.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидове) як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25 листопада 2023 року.

28 серпня 2024 року позивач звернувся із заявою № 8917 про перерахунок пенсії (звільнення), яке було опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Отже, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії, перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Посилається на постанову Верховного Суду від 2 квітня 2024 року у справі № 420/19398/23.

Також зазначає, що відповідно до даних ОК-5 до страхового та пільгового стажу позивача станом на 17 листопада 2023 року не зараховано період його роботи з 1 вересня 2020 року по 30 вересня 2023 року, оскільки підприємством не сплачено внески до Пенсійного фонду України.

В січні 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2 п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами перерахунку до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 вересня 2020 року по 30 вересня 2020 року; в лютому 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2 п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами якого до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 жовтня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; в березні 2024 року проведено автоматичний перерахунок «МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2 п. 4.3 Порядку № 22-1)», за результатами перерахунку до страхового стажу (в тому числі зп) зараховано період роботи з 1 листопада 2020 року по 30 листопада 2020 року.

Відповідач зазначає, що звернення позивача із заявою від 28 серпня 2024 року про працевлаштування (звільнення) не надає йому права на перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року, оскільки з моменту призначення не пройшло 24 місяці (а.с. 133-136).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт № НОМЕР_1 від 18 лютого 2019 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 9-11).

Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 44).

Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, код ЄДРПОУ 13358826, зареєстроване місцезнаходження: 43026, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, буд. 6, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 138).

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у першого відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах (за Списком № 1), призначеної йому з 25 листопада 2023 року рішенням пенсійного органу від 23 листопада 2023 року (пенсійна справа № 057250005538); із заявою про призначення пенсії за віком позивач звертався до органів Пенсійного фонду України 17 листопада 2023 року (а.с. 26, 69, 76, 83, 90, 97).

За поясненнями першого відповідача, пенсія за віком на пільгових умовах була призначена позивачеві рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (суду замість копії вказаного рішення відповідачем надано витяг з електронної пенсійної справи позивача, якій не містить назви пенсійного органу, що його прийняв - замість цього у витязі вказано назву пенсійного органу, на обліку в якому перебуває позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області) (а.с. 39-43, 69).

У вказаному рішенні зазначено: умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, Прикінцеві положення, п. 2, ч. 1; Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788, ст. 13, а; робота за Списком № 1; середньомісячний заробіток - 22571.59000; дата звернення, вік, ознака роботи - 17 листопада 2023 року, 49 років 11 місяців 23 дні, працює; страховий стаж (повний) складає 37 років 2 місяці 25 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 10 років 4 місяці 12 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 10 років 10 місяців 13 днів, додаткові роки за списком № 1 - 16 років 0 місяців 0 днів, в тому числі: робота за списком № 1 - 16 років 8 місяців 19 днів; розмір пенсії за віком (ст. 27) (22571.59 * 0.37167) - 8389,18 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 2 років) - 41,86 грн; загальний розмір пенсії - 8431,04 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9626,23 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22571,59 грн) - 18057,27 грн; розмір пенсії з надбавками - 18057,27 грн; призначити з 25 листопада 2023 року довічно (а.с. 69).

Відповідно до форми РС-право при призначенні позивачу пенсії було враховано страховий та пільговий стаж по 31 серпня 2020 року (страховий стаж - 21 років 2 місяця 12 днів, пільговий - 16 років 8 місяців - 19 днів, страховий стаж з врахуванням додаткових років за Списком № 1 - 37 років 2 місяця 25 днів) (а.с. 70-72).

За поясненням першого відповідача, до страхового та пільгового стажу позивача при призначенні пенсії не було зараховано періоди його роботи з 1 вересня 2020 року по 30 вересня 2023 року, оскільки відповідно до даних ОК-5 станом на 17 листопада 2023 року підприємством-працедавцем не сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а.с. 39-43).

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (документ у додатках має назву «протокол призначення_розрахунок зп»), при розрахунку у листопаді 2023 року заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано заробітну плату позивача по 31 серпня 2020 року. Крім зазначеного, при розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 21 рік 2 місяці 25 днів (254 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 13 років 0 місяців 24 дні (156 м);

Дата вводу заробітку - 17 листопада 2023 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020 - 2022 роки) - 12236,71 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 31 серпня 2020 року;

Максимальна дата оптимізації - 31 серпня 2020 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 252.96545 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 236.59825 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 160 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 25 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 6 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 129 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.58103 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 128.26667 (129 -1 + 8 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.84458 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення 22571.59000 (а.с. 73-75).

Суд вважає за необхідне зауважити, що рішення пенсійного органу про призначення позивачу пенсії (в т.ч. в частині визначення страхового та пільгового стажу, а також в частині врахування заробітної плати позивача при розрахунку розміру його пенсії) в межах цієї справи позивачем не оскаржується.

Відповідно до матеріалів справи рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 8 січня 2024 року здійснено автоматичний (за поясненням відповідача) перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1) (масовий)) з 8 січня 2024 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 22571.59000; дата перерахунку, вік, ознака роботи - 8 січня 2024 року, 50 років 1 місяць 14 днів, працює; страховий стаж (повний) - 37 років 3 місяців 25 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 10 років 4 місяців 12 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 10 років 11 місяців 13 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.37250; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((449 /100*12) *1) - 0.37250; розмір пенсії за віком (ст.27) (22571.59 * 0.37250) - 8407,92 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 2 роки) - 41,86 грн; загальний розмір пенсії - 8449,78 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9607,49 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22571,59 грн) - 18057,27 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 жовтня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 18157,27 грн (а.с. 76).

За поясненням першого відповідача при проведенні вказаного перерахунку до страхового стажу позивача зараховано період роботи з 1 по 30 вересня 2020 року (а також враховано заробітну плату за вересень 2020 року) (зв.бік а.с. 41).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 11 лютого 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1) (масовий)) з 11 лютого 2024 року; середньомісячний заробіток - 22571.59000; дата перерахунку, вік, ознака роботи - 11 лютого 2024 року, 50 років 2 місяці 17 днів, працює; страховий стаж (повний) - 37 років 4 місяців 25 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 10 років 4 місяців 12 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 11 років 0 місяців 13 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.37333; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((448 /100*12) *1) - 0.37333; розмір пенсії за віком (ст.27) (22571.59 * 0.37333) - 8426,65 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 2 роки) - 41,86 грн; загальний розмір пенсії - 8468,51 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9588,76 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22571,59 грн) - 18057,27 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 жовтня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 18157,27 грн (а.с. 83).

За поясненням першого відповідача при проведенні вказаного перерахунку до страхового стажу позивача зараховано період роботи з 1 по 31 жовтня 2020 року (а також враховано заробітну плату за жовтень 2020 року) (зв.бік а.с. 41).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 6 березня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - МП. Допризначення, сплата внесків (абз. 2, п. 4.3 Порядку № 22-1) (масовий)) з 6 березня 2024 року; середньомісячний заробіток - 22571.59000; дата перерахунку, вік, ознака роботи - 6 березня 2024 року, 50 років 3 місяці 12 днів, працює; страховий стаж (повний) - 37 років 5 місяців 25 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 10 років 4 місяців 12 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 11 років 1 місяць 13 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.37417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((449 /100*12) *1) - 0.37417; розмір пенсії за віком (ст. 27) (22571.59 * 0.37417) - 8445,61 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 2 роки) - 41,86 грн; загальний розмір пенсії - 8487,47 грн; надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року - 100,00 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9569,80 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22571,59 грн) - 18057,27 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 18157,27 грн, з 1 березня 2024 року - 18157,27 грн (а.с. 90).

За поясненням першого відповідача при проведенні вказаного перерахунку до страхового стажу позивача зараховано період роботи з 1 по 30 листопада 2020 року (а також враховано заробітну плату за листопад 2020 року) (зв.бік а.с. 41).

28 серпня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою «про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій повідомив пенсійний орган про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, трудового договору […]) з 16 серпня 2024 року (а.с. 16, 60).

За наслідком розгляду зазначеної заяви рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 3 вересня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - факт працевлаштування/звільнення) з 28 серпня 2024 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 22571.59000; дата перерахунку, вік, ознака роботи - 28 серпня 2024 року, 50 років 9 місяців 4 дні, не працює; страховий стаж (повний) - 37 років 5 місяців 25 днів; страховий стаж до 1 січня 2004 року - 10 років 4 місяців 12 днів; страховий стаж після 1 січня 2004 року - 11 років 1 місяць 13 днів; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.37417; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((449 /100*12) *1) - 0.37417; розмір пенсії за віком (ст.27) (22571.59 * 0.37417) - 8445,61 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 2 роки) - 47,22 грн; загальний розмір пенсії - 8492,83 грн; надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року - 100,00 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9564,44 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22571,59 грн) - 18057,27 грн; розмір пенсії з надбавками - 18157,27 грн (а.с. 26, 97, 139, 39-43, 133-136).

Отже, кількість страхового та пільгового стажу позивача, а також розмір пенсії після проведеного перерахунку не змінились.

Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії, наданого другим відповідачем, при розрахунку у вересні 2024 року заробітної плати (доходу) для обчислення розміру призначеної позивачу пенсії враховано заробітну плату позивача по 30 листопада 2020 року (а.с. 140-142).

При розрахунку заробітку для обчислення пенсії другим відповідачем враховано наступне:

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 21 рік 5 місяців 25 днів (257 м);

Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 13 років 3 місяці 24 дні (159 м);

Дата вводу заробітку - 17 листопада 2023 року;

Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020-2022 роки) - 12236,71 грн;

Останній місяць врахованої зарплати - 30 листопада 2020 року;

Максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2020 року;

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 256.46963 (до оптимізації);

Сума коефіцієнтів заробітної плати - 236.59825 (після оптимізації);

Кількість місяців заробітної плати - 163 (до оптимізації);

Кількість місяців, виключених оптимізацією, - 34 (межах 10%);

Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);

Кількість місяців заробітної плати - 129 (після оптимізації);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.57343 (до оптимізації);

Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 128.26667, (129 - 1 + 8 / 30);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.84458 (після оптимізації);

Середньомісячний заробіток для обчислення 22571.59000 (а.с. 141-142).

За поясненням позивача, після ознайомлення із протоколом розрахунку розміру його пенсії, будучі не згодним із тим, що у розрахунок його середнього заробітку з 28 серпня 2024 року не включена заробітна плата за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року, а також що показник середньої заробітної плати, з якого розрахована його пенсія, не індексувався першим відповідачем у 2024 році на коефіцієнт 1,0796, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права на пенсію та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням (ч. 2 ст. 5 цього Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. […].

Частиною 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

25 листопада 2005 року постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 (тут і надалі в редакції, яка була чинною станом на час звернення позивача із заявою про працевлаштування/звільнення від 28 серпня 2024 року), заява про працевлаштування (звільнення), […], (додаток 3) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Відповідно до абз. 7 п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення […] у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами […].

Згідно із абз. 4 п. 2.21 розділу II Порядку № 22-1 у разі звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.

Отже, пенсіонер, якій звільнився з роботи, зобов'язаний повідомити у встановленому порядку орган Пенсійного фонду України про факт звільнення.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія (абз. 1).

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абз. 2).

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться н е р а н і ш е ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

При здійсненні перерахунку пенсії за цією нормою права встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжила працювати після призначення пенсії, з урахуванням д о д а т к о в о набутого нею страхового стажу. При цьому, такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу (за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена), або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії за заявою пенсіонера (в т.ч. заявою «про працевлаштування (звільнення), […]») враховується, по-перше, д о д а т к о в о набутий після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії) страховий стаж (та заробітна плата), по-друге, врахування додатково набутого страхового стажу (та заробітної плати) відбувається н е р а н і ш е, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

При цьому перегляд/перевірка органом пенсійного фонду, який розглядає заяву пенсіонера про працевлаштування/звільнення, встановленого/врахованого пенсійним органом, що призначав пенсію (здійснював попередній перерахунок пенсії), ані Законом № 1058, ані Порядком № 22-1 не передбачено.

Як зазначалось судом вище, питання врахування страхового та пільгового стажу (та заробітної плати) за періоди з грудня 2020 року по 31 жовтня 2023 року під час призначення пенсії у листопаді 2023 року - не є спірним в межах даної справи.

Суд вважає за необхідне зауважити, що подання пенсіонером заяви про звільнення [з роботи] має своїм наслідком (в обов'язковому порядку), зокрема, здійснення пенсійним органом их ів пенсії прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, що перебачено ч. 3 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи, а також встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій органу Пенсійного фонду України з розрахунку розміру призначеної позивачу пенсії з 28 серпня 2024 року без урахування заробітної плати за період з 1 грудня 2020 року по 31 червня 2024 року.

Як наслідок, зазначені позовні вимоги, а також позовні вимоги про зобов'язання органу Пенсійного фонду України включити з 28 серпня 2024 року до розрахунку середньої заробітної плати, з якої рахується розмір пенсії позивача, заробітну плату за періоди з 1 грудня 2020 року по червень 2024 року - задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії позивача з 1 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (1,0796), суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).

З аналізу положень абз. 1 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IVслідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).

Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).

Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 2 вказаного Порядку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 Порядку № 124 встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).

Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:

у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.

При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).

Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:

положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);

при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);

з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);

абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).

судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).

з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом, у 2024 році Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та постанови Кабінету Міністрів України № 185 із застосуванням коефіцієнта збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні - за поясненням першого відповідача у зв'язку із тим, що для цілей індексації використовувався показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124 (3764,40 грн), і за наслідком проведеного розрахунку було встановлено, що застосований при призначенні позивачу пенсії середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення позивача за призначенням пенсії (за 2020-2022 роки: 12236,71 грн), який є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,0796 (в 2024 році - 7 94,47 грн).

Суд зазначає, що першим відповідачем не надавалось суду рішення / розпорядження / протокол про перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови № 185, разом із цим з рішення першого відповідача від 6 березня 2024 року вбачається, що позивачу з 1 березня 2024 року було встановлено «надбавку на індексації» в розмірі 100,00 грн (а.с. 90).

Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV при проведенні індексації призначеної позивачеві пенсії у 2024 році пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показник за 2020-2022 роки, який становив 12236,71 грн, а здійснив індексацію пенсії відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 185 - встановивши доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 185 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показник за 2020-2022 роки, який становив 12236,71 грн, збільшеного на коефіцієнт 1.0796.

Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання першого відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2020-2022 роки в розмірі 12236,71 грн), із застосуванням коефіцієнта 1.0796, з 1 березня 2024 року та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з квитанцією про оплату № 3357-7472-6162-2826 від 22 жовтня 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (як за одну немайнову вимогу, скеровану до одного відповідача).

Разом із цим під час розгляду справи по суті було встановлено, що позивачем фактично заявлені дві основні немайнові вимоги (оскаржувана бездіяльність стосувалась двох пенсійних органів).

Отже, позивачем було недоплачено судовий збір за подання даного позову за одну немайнову позовну вимогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При цьому відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Керуючись наведеними приписами, беручи до уваги, що другий відповідач був залучений судом без згоди позивача (в частині позовних вимог щодо протиправності проведення розрахунку розміру його пенсії з 28 серпня 2024 року без урахування заробітної плати за певні періоди його роботи), враховуючи, що за висновком суду зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають, а позовні вимоги до першого відповідача щодо не проведення індексації пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню, - суд вважає за необхідне стягнути в першого відповідача понесені позивачем судові витрати в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 48, 72-78, 90, 94, 132, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (код ЄДРПОУ 13358826, зареєстроване місцезнаходження: 43026, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, буд. 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2024 року без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2020-2022 роки, який становив 12236,71 грн, збільшеного на коефіцієнт 1.0796.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 1 березня 2024 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні (за 2020-2022 роки в розмірі 12236,71 грн), із застосуванням коефіцієнта 1.0796 та здійснити виплату перерахованих сум пенсії з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна