справа № 563/1089/25
24 червня 2025 року м. Корець
Суддя Корецького районного суду Рівненської області Сірак Д.Ю. секретар судового засідання Федичканич В.Ю., за участю: прокурора Скрипника Р.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 26.06.2024 о 17:24 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, яку мав подати у строк не пізніше 31.01.2024, чим порушив вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Під час розгляду справи ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопрушення визнав частково. Вказав, що, дійсно, вчасно не зміг подати декларацію оскільки знаходися на лікуванні, що фізично унеможливлювало це здійснити.
В судовому засіданні прокурор Скрипник Р.М. просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією з підстав, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення № 5/2025 від 12.06.2025 року.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Рівненській області від 29.10.2021 № 292 «Про кадрові питання» майора служби цивільного захисту: заступника начальника 15 ДПРЧ 7 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Рівненській області ОСОБА_1 , звільнено зі служби цивільного захисту на підставі підпункту 3 пункту 176 (за станом здоров'я) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593).
Згідно пункту 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
На дату (02.11.2021) звільнення ОСОБА_1 мав спеціальне звання - майор служби цивільного захисту, яке відносилося до категорії старшого начальницького складу.
Згідно пункту 6 Положення № 593 особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно із підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.
19.10.1996 ОСОБА_1 склав Присягу служби цивільного захисту та на час звільнення перебував у спеціальному званні «майор служби цивільного захисту».
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г'" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Разом з цим, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Згідно пункту 2-7 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених нa виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, особи, які після звільнення у 2022-2023 роках не подали до 12.10.2023 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, повинні були подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 №449/21 (далі - Порядок № 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено, що ОСОБА_1 звільнений зі служби цивільного захисту з 02.11.2021.
Разом з тим, ОСОБА_1 у період часу з 02.11.2021, тобто з дня звільнення по 23 год. 59 хв. 59 с. 31.01.2024 не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, типу «після звільнення», з 01.01.2021 по 31.12.2021.
Моментом припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 є 02.11.2021, тобто день фактичного припинення виконання функцій держави, у розумінні пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.08.2021 № 539/21.
Відповідно до пункту 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру. Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі HТML.
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (API) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав лише 26.06.2024 о 17 годині 24 хвилини.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язаний був у порядку і у строк, передбачені законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
10.11.2021 ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо виконання вимог ст. 45 цього ж Закону, а також з положеннями ст. 172-6 КУпАП.
З перерахованими документами ОСОБА_1 ознайомлювався особисто, про що свідчить наявність його підписів.
Згідно довідки АТ КБ «Приватбанк» від 24.04.2025 про надання послуг кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 мав активний кваліфікований сертифікат відкритого ключа електронного підпису, терміном дії: з 26.06.2024 16:36:15 по 26.06.2025 23:59:59.
Відтак, у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 включно ОСОБА_1 кваліфікований електронний підпис не отримував.
Вхід до реєстру ОСОБА_1 для подання декларації типу «після звільнення» виконав лише 26.06.2024 о 16 год. 40 хв.
Відтак, під час розгляду вказаних матеріалів не встановлено будь-яких підстав та поважних причин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, що визначається Національним агентством.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або з необережності) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є час несвоєчасного подання відповідної декларації, тобто 17 год. 24 хв. 26.06.2024.
Згідно інформації наданої Департаментом цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА від 08 квітня 2025 року вих. № 1832/03.2-12/25 ОСОБА_1 у період з 12 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року на стаціонарному, чи амбулаторному лікуванні не перебував та у лікувально-профілактичні заклади області за медичною допомогою не звертався.
Відтак, як в ході збору доказів, так і в ході судового розгляду, поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації не встановлено.
Отже, досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності - достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, ОСОБА_1 надано не було.
Водночас, обставини, які ОСОБА_1 вважає поважними, що перешкодили йому вчасно подати декларацію, то суддя повністю не може погодитися з таким трвердженням, з огляду на те, що строк для подачі декларації були більш ніж достатніми, а належних доказів на підтвердження фізичної неможливості подати декларацію у строк визначений Законом суду не надано.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупці», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, суд зважає на те, що на момент розгляду справи, ОСОБА_1 виконав свій обов'язок та подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Відповідно до ст.34, 35 КУпАП судом не встановлено обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
За перелічених фактичних обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше не притягувався до відповідальності, ступінь його вини, зважаючи на те, що він виконав свій обов'язок та подав відповідну декларацію, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень є адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі, який буде відповідати вимогам ст. 23, 33 КУпАП і є співмірним скоєному.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 284, 288, 289, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення - штраф в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн., що підлягає зарахуванню на рахунок UA368999980313080106000017521, отримувач коштів ГУК у Рівн.обл/Корець міс.тг/21081100, код за ЄДРПОУ 38012494, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Відповідно до ч. 1 ст. 307, ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу - 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на рахунок № UA478999980313171206000017521, отримувач коштів ГУК у Рівн.обл/Корецька м.тг/22030101, код за ЄДРПОУ 38012494, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодомкласифікації доходів бюджету- 22030101.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Корецький районний суд Рівненської області.
Повний текст постанови виготовлено 25.06.2025.