Постанова від 19.06.2025 по справі 305/1351/25

Справа № 305/1351/25

Номер провадження № 3/305/788/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2025 року. Рахівський районний суд Закарпатської області і в складі:

судді Ємчука В.Е.

за участі секретаря судового засідання Шемоти М.І.

прокурора Чічака І.Я.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Львів та мешканки АДРЕСА_1 , 27.03.2023 звільненої із посади провідного спеціаліста відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №184 від 23.04.2025, ОСОБА_1 , яка 27.03.2023 звільнена із посади провідного спеціаліста відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як суб'єкт декларування, який припиняє діяльність, пов'язану виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та який є суб'єктом відповідальності згідно підпункту в) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 24.02.2024 опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями «при звільненні», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що намагалася подати декларацію, разом з тим вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому просила провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Прокурор Чічак І.Я., у судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав у повному обсязі. Просив визнати ОСОБА_1 винуватою за ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню, у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень та застосувати до нього додаткове покарання, передбачене ст.30 КУпАП, а саме позбавити права обіймати посаду строком на 1 рік.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.

Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» вказано, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яких поширюється дія цього Закону.

Частиною першою статті 45 цього Закону визначено, що особи, зазначені, зокрема, в пункті 1 частини 1 статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до вимог пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Як вбачається з наказу начальника Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 27.03.2023 №51-к, ОСОБА_1 , провідного спеціаліста відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, було звільнено із займаної посади 27 березня 2023 року за угодою сторін.

Таким чином, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 31 січня 2024 року. З даних Єдиного державного реєстру декларацій встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, лише 24.02.2024 о 23:51, тобто зазначена декларація була подана несвоєчасно.

Проте, на час розгляду справи судом сплив строк, передбачений ч. 3 ст. 38 КУПАП для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, виходячи з наступного.

Адміністративним правопорушенням (проступком), згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачена адміністративна відповідальність.

Оскільки чинним законодавством чітко визначений граничний строк подання декларації, а саме, до квітня наступного року, тому у даному випадку порушенням є бездіяльність, яка полягає у неподанні декларації у встановлений строк не пізніше 31 січня 2024 року, тобто днем вчинення бездіяльності є відсутність декларації в Реєстрі починаючи з наступного дня після останнього дня строку подання декларації, а не день фактичного подання декларації, як помилково вважає посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення.

Статтею 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» визначений порядок встановлення своєчасності подання декларацій, відповідно до якого державні органи, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них, зокрема, працюють, відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Згідно пункту 3, підпункту 1 пункту 4, пунктів 5, 6 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20 серпня 2021 року № 539/21, перевірка факту подання декларацій та повідомлення НАЗК випадки неподання або несвоєчасного подання декларацій покладається на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ відповідного органу, визначений керівником. Цей уповноважений орган або уповноважена особа протягом 10 робочих днів з граничної дати подання щорічних декларацій перевіряє факт подання декларацій суб'єктами декларування шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті НАЗК. В разі ж встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання суб'єктом декларування декларації, вказаний підрозділ (посадова особа) відповідного органу повідомляє про це НАЗК, а НАЗК, якщо за результатами контролю встановлено неподання декларації суб'єктом декларування, письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, який повинен протягом 10 днів з дня отримання повідомлення подати декларацію. Пунктом 8 цього ж Положення передбачено здійснення письмового повідомлення Національним агентством спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції в разі встановлення факту неподання декларації суб'єктом декларування.

Тобто, вказані норми свідчать, що законодавством визначений чіткий порядок виявлення фактів несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування з вказівкою конкретних строків, дотримання яких дозволяє виявити, зібрати та проаналізувати фактичні дані порушення, а також зробити висновок про наявність в діянні особи складу правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, начальником Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області як уповноваженою особою було виявлено та надіслано до НАЗК повідомлення від 13.02.2024 за №8-7-0.14-709/2-24 про факт неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області про правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 було повідомлено 13.02.2024.

Єдиний державний реєстр декларацій є публічним, а тому, за наявності відомостей, що ОСОБА_1 повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до чітко визначеного терміну 31 січня 2024 року уповноважені особи Департаменту стратегічних досліджень не мали перешкод для виявлення порушення ним вимог фінансового контролю починаючи з 13 лютого 2024 року, шляхом здійснення простого аналізу наявності або відсутності відповідної декларації в Реєстрі декларацій, тому саме цей день і є днем виявлення правопорушення, з якого і починається перебіг строку накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУПАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладене протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Шестимісячний строк накладення стягнення з дня виявлення правопорушення сплив ще до надходження до суду протоколу про адміністративні правопорушення, тому справа підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 9, 38 ч. 4, 172-6 ч. 1, 247 ч. 1 п.п. 1, 7, 283, 284 КУПАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з дня винесення постанови.

Суддя Рахівського районного суду: В.Е. Ємчук