Рішення від 19.06.2025 по справі 909/170/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/170/25

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Кобецької С.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Калуської міської ради,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріана-Еко",

про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі в сумі 660 971,39 грн

представники сторін в судове засідання не з'явились

установив: Калуська міська рада (далі - позивач) звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріана-Еко" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі від 21.06.2018, укладеного між Калуською міською радою та ТзОВ "Оріана-Еко" на земельну ділянку з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038, за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 в сумі 660 971,39 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач в порушення договірних зобов'язань по Договору оренди землі від 21.06.2018 не здійснив орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038, у зв'язку з чим за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 у нього виникла заборгованість в сумі 660 971,39 грн.

27.03.2025 на адресу господарського суду від відповідача надійшов відзив (вх.№5065/25 від 27.03.2025), в якому відповідач проти суми заборгованості заперечив, вказав на те, що нарахована сума орендної плати за період з 01.01.2022 по 21.06.2025 є завищеною у порівнянні з нормативною грошовою оцінкою, яка зазначена у договорі. Вказує на відсутність у матеріалах справи рішення про затвердження нових нормативно грошових оцінок за 2022-2023 роки. З урахуванням наведеного зазначає, що сума заборгованості по орендній платі у відповідності до умов договору складає 603 362,30 грн. Свої заперечення обгрунтовує також тим, що Калуська міська рада не скористалась своїм правом на судове спонукання відповідача про зміни умов договору щодо збільшення розміру оренди.

02.04.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№5449/25 від 02.04.2025) у якому позивач заперечив щодо тверджень відповідача у відзиві, вказуючи на їх безпідставність, оскільки 24.06.2021 Калуською міською радою прийнято рішення №623 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Калуш», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Калуша, виконану ТзОВ “Західземлепроект Плюс» та встановлено, що з 01.01.2022 втратило чинність рішення Калуської міської ради №2577 “Про нормативну грошову оцінку земель міста Калуша» від 14.07.2014. Зазначає, що рішення Калуської міської ради №623 від 24.06.2021 оприлюднено 02.07.2021 та у відповідності до норм податкового законодавства (п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України) застосовується при нарахуванні орендної плати період з 2022 року.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав та просив суд про їх задоволення.

Відповідач своїм правом на участь представника у судових засіданнях не скористався, хоча про розгляд справи повідомлявся належним чином, про що свідчать долучені до матеріалів справи Довідки про доставку електронних листів (ухвал по справі) в його електронний кабінет.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Фактичні обставини у справі вказують про те, що 21.06.2018 за результатами розгляду заяви ТОВ “Оріана-Еко» Калуською міською радою прийнято рішення №1666 “Про припинення терміну дії договорів оренди землі, затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ТОВ “Оріана-Еко».

Вказаним рішенням затверджено ТОВ “Оріана-Еко» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельну ділянку з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038 площею 2,6351 га для розміщення виробничої бази на вул. Шахтарська,7 м. Калуш.

21.06.2018 між Калуською міською радою (по договору - орендодавець/по справі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Оріана-Еко» (по договору - орендар/по справі - відповідач) укладено Договір оренди землі на земельну ділянку 2610400000:03:001:0038 площею 2, 6351 га (далі - Договір).

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №412293136 від 10.02.2025 державна реєстрація права оренди вказаної вище земельної ділянки здійснена 22.08.2018.

Згідно з п.1 та п.2 Договору орендодавець відповідно до рішення Калуської міської ради від 21.06.2018 №1666 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення виробничої бази (код КВЦПЗ 11.02) з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038, яка розташована в межах населеного пункту за адресою: Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Шахтарська,7.

Відповідно до п.3 Договору на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна орендаря - цех технологічного автотранспорту, номер запису про право власності:25627411 від 05.04.2018.

Згідно п. 4 Договору нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 11 717 331,20 грн.

Відповідно до п.8 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою складає 410 106,59 грн в рік.

Пунктом 10 Договору сторонами погоджено, що орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду в розмірі 1/12 річної суми, обчисленої відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.06.2018 №560/0/203-18 (рішеннями від 14.07.2014 №2577 “Про нормативну грошову оцінку земель міста Калуша» та від 24.06.2015 №3138 “Про порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Калуша».

Пунктом 11. Договору визначено, що розмір орендної плати переглядається у випадку, зокрема зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

24.06.2021 Калуською міською радою прийнято рішення №623, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Калуша, виконану ТОВ "Західземлепроект плюс"; встановлено середню базову вартість одного квадратного метра землі;введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Калуша з 01.01.2022р.та зазначено про втрату чинності з 01.01.2022р. рішення Калуської міської ради від 14.07.2014р. № 2577 "Про нормативну грошову оцінку земель міста Калуш".

Рішення Калуської міської ради №623 від 24.06.2021 офіційно оприлюднено 02.07.2021 в друкованому засобі масової інформації (громадсько-політична газета “Нафтохімік-Калуш» №27(234)).

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №542 від 14.01.2022 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038 складає 12220614,03 грн.

Згідно розрахунку суми боргу за користування землею нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки за період з 01.01.2023 по 21.06.2023 складає 14 053 706,13 грн, у зв'язку із застосуванням до нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнту індексації 1,15.

Відповідно до здійсненого позивачем розрахунку суми боргу за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038 за період 01.01.2022 по 21.06.2023, заборгованість АТ "Оріана-Еко" з орендної плати становить 660 971,39 грн. Розрахунок проведено із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки та ставки орендної плати згідно рішення Калуської міської ради № 623 від 21.06.2021.

Згідно інформації фінансового управління Калуської міської ради №04-12/67 від 10.02.2025 плати за землю від відповідача по справі на рахунок Калуської міської ради за спірний період не надходило.

Предметом спору є стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі від 21.06.2018, укладеного між Калуською міською радою та ТзОВ "Оріана-Еко" на земельну ділянку з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038, за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 в сумі 660 971,39 грн.

Із змісту ст. 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов'язки виникають зокрема, з договору.

Відповідно до ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

На підставі господарського договору між суб'єктами господарювання виникають господарські зобов'язання, в силу яких один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст.173, 174 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

В ч. 1 ст.202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. При цьому, за правилами статті 14 ЦК України, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

За змістом ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

В ст.629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За правовою природою укладений між сторонами договір є договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За змістом ст.1 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями ч.1 ст.93 Зельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно із ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

В п.3 ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За приписами ч.ч. 289.1, 289.2 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 20 цього Закону за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Згідно ст. 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно ст. 23 Закону України “Про оцінку земель» технічна документація з бонітування грунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 4 ст. 23 вказаного вище Закону визначено, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строк, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як встановлено судом рішення Калуської ради №623 від 24.06.2021 офіційно оприлюднено 02.07.2021 в друкованому засобі масової інформації (громадсько-політична газета “Нафтохімік-Калуш» №27(234)).

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Отже, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Такого правового висновку притримується Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22.

Наведене і спростовує заперечення відповідача щодо неправомірності застосування позивачем нормативної грошової оцінки землі згідно рішення Калуської міської ради №623 від 24.06.2021 для здійснення нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2022 по 24.06.2023.

Щодо посилання відповідача на те, що міська рада не скористалась своїм правом на судове спонукання відповідача про зміни умов договору щодо збільшення розміру оренди, то суд звертає увагу, що з моменту початку застосування відповідно до п.271.2 ст. 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. Разом з тим, задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Така правова позиція Великої Палати Верховного Суду викладена у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22.

За наведеного випливає, що орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної заборгованості.

Безпідставним є і посилання відповідача на відсутність прийнятого міською радою рішення про затвердження нових нормативних грошових оцінок за 2022-20223 роки, оскільки рішення №623 від 24.06.2021, долучено позивачем при зверненні із позовом до суду.

В п. "в" ч.1 ст.96 Земельного кодексу України визначено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

За встановлених судом обставин, у відповідача виникло зобов'язання сплачувати орендні платежі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду в розмірі 1/12 річної суми, обчисленої відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.06.2018 №560/0/203-18 (рішеннями від 14.07.2014 №2577 “Про нормативну грошову оцінку земель міста Калуша» та від 24.06.2015 №3138 “Про порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Калуша») та з урахуванням прийнятого рішення №623 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Калуша» від 24.06.2021.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п.1 ст.612 ЦК України).

Як вбачається із здійсненого позивачем розрахунку суми боргу за період 01.01.2022 по 21.06.2023, заборгованість відповідача з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038 становить 660 971,39 грн.

Судом здійснено перерахунок суми заборгованості з орендної плати за вищевказаний період та встановлено, що розрахунок здійснено з урахуванням вимог чинного законодавства, а отже є вірним .

Згідно із ч.2 ст.614 ЦК України, відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідно до ст.73,74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію ст.13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідач доводів позивача не спростував, доказів сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038 за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 суду не надав.

З аналізу наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

З урахуванням ст. 129 ГПК України та результату вирішення спору судовий збір по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

позов Калуської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріана-Еко" про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі від 21.06.2018, укладеного між Калуською міською радою та ТзОВ "Оріана-Еко" на земельну ділянку з кадастровим номером 2610400000:03:001:0038, за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 в сумі 660 971,39 грн - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріана-Еко" (вул. Євшана,9, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 41136873) на користь Калуської міської ради (вул. І.Франка, 1, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, код 33578261) 660 971,39 грн заборгованості по орендній платі за період з 01.01.2022 по 21.06.2023 та 9 914,57 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено 24.06.2025.

Суддя С. М. Кобецька