Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1354/25
Провадження № 3/376/532/2025
24 червня 2025 року м. Сквира
Суддя Сквирського районного суду Київської області Ловінська С.С., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від ППП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , п/в НОМЕР_1 від 06.12.2017,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановила:
До Сквирського районного суду Київської області надійшли матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №311077 від 25.04.2025, 25.04.2025 о 02год 08хв на АД Р-32 371км водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - марки «Daewoo Lanos 1,5», з державним номерним знаком « НОМЕР_2 », перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки ТЗ за допомогою приладу Драгер Алкотест 7510, прилад ARLM 0328, результат позитивний 1,82% промілле, чим порушив п.п.2.9 а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив суду, що він є військовослужбовцем. Вважає, що дії працівників поліції є неправомірними, оскільки він є військовослужбовцем, а щодо військовослужбовців діє спеціальний порядок їх огляду на стан сп'яніння, визначений приписами ст. 266-1 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Суддя, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надала їм належну оцінку, та прийшла до наступних висновків.
Заборона водієві керувати транспортним засобом, у стані алкогольного сп'яніння встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП та п.2.9 «а» ПДР України.
У матеріалах справи є відеозапис, на якому зафіксовані події справи так, як вони відбувалися в дійсності. Із відеозапису події слідує, що військовослужбовця ОСОБА_1 , який перебував у військовій формі, зупинили за те, що він керував транспортним засобом у комендантську годину, правил дорожнього руху він не порушував, під час спілкування було виявлено ознаки сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота і запропонували пройти йому огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 7510, прилад ARLM 0328, результат позитивний 1,82% промілле. Працівники поліції роз'яснили ОСОБА_1 його процесуальні права та право на юридичну допомогу.
У справі є дані, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем.
Щодо військовослужбовців діє спеціальний порядок їх огляду на стан сп'яніння, визначений приписами ст. 266-1 КУпАП.
Військовослужбовець ОСОБА_1 , згідно протоколу, перебував за кермом із ознаками алкогольного сп'яніння і тому за приписами ч. 3 ст. 266-1 КУпАП міг бути підданий огляду тільки посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів відповідно до порядку, встановленого ч. 2-7 ст. 266-1 КУпАП.
Суддя констатує, що цей установлений законом порядок працівниками поліції не був дотриманий. Тому вся процедура огляду, яку застосували до ОСОБА_1 , згідно з категоричними приписами ч. 9 ст. 266-1 КУпАП є недійсною, а її результати недопустимими доказами, оскільки отримані всупереч умовам і порядку, встановлених законом. Застосування цієї процедури починається з моменту встановлення, що особа є військовослужбовцем.
При цьому суддя виходить із того, що згода чи незгода військовослужбовця пройти огляд чи його фактичне проходження значення не має, оскільки норма ст. 266-1 КУпАП має імперативний характер, описує випадки і процедуру огляду військовослужбовців (якщо є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях (за кермом, зокрема) і адресована службовим особам, які повинні провести такий огляд з дотриманням визначеної процесуальної форми.
Провадження належить закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 9 ст. 266-1, ст.ст. 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення України, суддя -
постановила:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду.
Суддя С. С. Ловінська