Рішення від 24.06.2025 по справі 580/4497/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року справа № 580/4497/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Янківської В.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Смілянською окружної прокуратури в інтересах держави до Городищенської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

24 квітня 2025 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Заступника керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави до Городищенської міської ради, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради Черкаської області (пл. Миру, 8, м. Городище, Черкаський район, Черкаська область, 19500, код ЄДРПОУ: 33965401) в частині не вжиття заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що розташована на земельній ділянці водного фонду площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, та знаходиться за межами с. Петропавлівка в адміністративних межах Городищенської міської ради Черкаського району;

2) зобов'язати Городищенську міську раду ОТГ Черкаського області вжити заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно - гідротехнічну споруду, яка розташована на земельній ділянці водного фонду площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, що знаходиться за межами с. Петропавлівка в адміністративних межах Городищенської міської ради, Черкаської області.

Обґрунтовуючи позов зазначив, що відповідач всупереч вимог закону не звернувся до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, не подав оголошення в друковані засоби масової інформації про вказану вище гідротехнічну споруду.

Ухвалою судді від 29.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Під час вивчення питання збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів Черкаського району, окружною прокуратурою встановлено, що на території Городищенської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, в с. Петропавлівка Черкаського (колишнього Городищенського) району знаходиться безгосподарна гідротехнічна споруда, яка розміщена на земельній ділянці площею 22,3999 га ( в тому числі під ГТС - 0,3000 га, ) з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, та згідно договору оренди від 28.05.2012 передана в оренду ОСОБА_1 , разом з розташованим на ній ставком терміном на 25 років.

Право оренди земельної ділянки зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Договором визначено, що на земельній ділянці, переданій в оренду, відсутні будівлі та споруди (п. 3 Договору ).

Відповідно до п. 17 Договору умовою збереження стану об'єкта оренди є використання ділянки з дотриманням вимог чинного законодавства. Відповідно до паспорта водного об'єкта, у комплексі з водним об'єктом функціонують гідротехнічні споруди у складі гравітаційного паводкового водоскиду, греблі або дамби та водоскидні споруди.

Гребля шириною по гребню 6,5 м, довжиною 223,3 м, максимальна висота 3,7 м, водоскидна споруда: тип бетонний шахтний водоскид з оглядовим містком на 3 секції, матеріал - бутобетон, водоскидна споруда 5,0 х 9,2 м, секція №1 вхідний отвір 2,2 x 2,7 м, довжиною 23,5 м, нерегульована, закладена, секція №2 вхідний отвір 2,5 x 2,7 м, довжиною 23,5 м, регульована дерев'яними заставками, секція №3 вхідний отвір 2,5 x 2,7 м, довжиною 23,5 м, нерегульована, закладена, затвори щитові, дерев'яні заставки та рибозахисна решітка. Метелева труба «монах», матеріал метал, величина отвору 0,4 м. діаметр, довжина - 30,7 м.

Як встановлено з листа Городищенської міської ради від 07.03.2025 №01-02 29/1393 право комунальної власності на гідротехнічну споруду не встановлено та не зареєстровано, технічна документація не розроблялася, та відповідні договори з користування гідротехнічною спорудою не укладались.

Таким чином, Городищенською міською радою не вживалися заходи щодо прийняття на облік вказаної гідротехнічної споруди, як безгосподарного майна.

Також, за даними інформації Городищенської міської ради, орендар ОСОБА_1 не звертався із заявою до міської ради про передачу йому у користування на умовах оренди ГТС. Однак, ГТС в оренду як об'єкт споруди не передана, відомості про перебування її в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, відсутні. Отже, є підстави вважати що ГТС є безхазяйною.

Відомості про технічний стан гідротехнічної споруди у Городищенській міській раді відсутні. Вищезазначена гідроспоруда на балансі міської ради не перебуває, право комунальної власності за міською радою у встановленому Законом порядку не зареєстровано.

Технічна документація на гідроспоруду не розроблялася.

Таким чином, до теперішнього часу Городищенською міською радою не вжито заходів до присвоєння гідротехнічній споруді адреси, внесення її до Державного реєстру речових прав як безхазяйного майна або постановлення на тимчасовий облік як безхазяйного майна, розміщення оголошення у ЗМІ для пошуку власника, взяття на тимчасовий облік, визнання права комунальної власності.

У відповідь на запит прокуратури від 14.03.2025 № 52/4-1531 вих-25 Регіональний офіс водних ресурсів у Черкаській області у листі від 28.03.2025 № 637/01/10-25 повідомив про те, що гідротехнічна споруда водного об'єкту, що розташована в адмінмежах Городищенської об'єднаної територіальної громади (с. Петропавлівка) на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області не перебуває.

Разом з тим, в 2015-2019 роках на території області проводилася робота щодо інвентаризації водних об'єктів та гідротехнічних споруд області на виконання рішення Черкаської обласної ради № 39-16/VІ від 24.04.2015, яким було рекомендовано сільським, селищним, міським та районним радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об'єктів, прийняття їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об'єктів на визначених територіях та запровадження платного користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши цим самим страхування об'єктів оренди.

Відповідно з п. 2 «Протоколу наради обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що розташовані на водних об'єктах області, передачі їх на баланс сільським, селищним, міським радам, а також вирішення проблемних питань щодо інвентаризації та наданні в користування на умовах оренди водних об'єктів області» від 14.11.2016 інвентаризацію водних об'єктів та гідротехнічних споруд було доручено провести районним державним адміністраціям області.

На виконання зазначеного протоколу районними державними адміністраціями області було створено комісії з проведення інвентаризації водних об'єктів (ставків) та гідротехнічних споруд на них.

Згідно акту інвентаризації водних об'єктів та гідротехнічних споруд с. Петропавлівка Черкаського (колишнього Городищенського) району від 04.04.2017 балансоутримувачем гідротехнічної споруди водного об'єкту - ставок «Шахта» площею 22,3999 га зазначено Петропавлівську сільську раду.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо Городищенської міської ради № 415650972 від 28.02.2025, право власності чи будь-яке інше речове право на вказане нерухоме майно (споруду) за міською радою не реєструвалося.

Відповідно до листа Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 27.03.2025 за № 51-10.2 639, на запит прокуратури повідомлено, що в реєстрі об'єктів державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу господарських товариств створених у процесі приватизації, в межах Черкаської області не обліковується гідротехнічна споруда, що розташована на земельній ділянці площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944 в адміністративних межах Городищенської ОТГ.

Станом на час звернення до суду з даним адміністративним позовом Городищенська міська рада в порядку, передбаченому ст. 335 Цивільного кодексу України, до суду щодо визнання виявленого майна безхазяйним та передачі його до комунальної власності не звернулася

Виявлені порушення, а саме бездіяльність відповідача, яка полягає у невжитті дій, спрямованих на набуття права власності на безхазяйне манно - гідротехнічну споруду, що розташована в адмінмежах Городищенської об'єднаної територіальної громади (с. Петропавлівка) зумовили звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз.7,8 ч.1 ст.1 Закону України від 18 вересня 2012 року № 5293-VI “Про аквакультуру» гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури. Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.

Згідно з п. 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів, затвердженої наказом Держкоммістобудування № 252 від 19.12.1995, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

Відповідно до ДБН В.2.4-3:2010, п. 1.3 Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 №21 гідротехнічна споруда - споруда, що підпадає під вплив водного середовища, призначена для використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту від шкідливого впливу вод.

Згідно з п.1.4.2 ДБН В.2.4-3:2010 гідротехнічні споруди поділяють на постійні і тимчасові. До тимчасових відносяться споруди, які використовуються тільки в період будівництва і ремонту постійних споруд.

Відповідно до п. 1.4.3 ДБН В.2.4-3:2010 постійні гідротехнічні споруди (додаток В) залежно від їх призначення поділяють на основні і другорядні. До основних споруд відносяться гідротехнічні споруди, пошкодження або руйнування яких приведе до порушення або припинення нормальної роботи самих гідротехнічних споруд чи комплексу споруд, до складу яких входять гідротехнічні споруди. До другорядних відносяться гідротехнічні споруди, руйнування або ушкодження яких не спричиняє зазначених вище наслідків.

Згідно з Додатком В (обов'язковий) ДБН В.2.4-3:2010 “Гідротехнічні споруди. Основні положення» до основних гідротехнічних споруд відносяться: греблі; стояни і підпірні стіни, що входять до складу напірного фронту; дамби обвалування; берегозакріплювальні, регуляційні і огороджувальні споруди; водоскиди, водоспуски і водовипуски; водоприймачі і водозабірні споруди; канали дериваційні, судноплавні, водогосподарських і меліоративних систем, комплексного призначення і споруди на них (наприклад, акведуки, дюкери, мости-канали, труби-ливнеспуски); тунелі; трубопроводи; напірні басейни і зрівнювальні резервуари; будівлі гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій і насосних станції; відстійники; судноплавні споруди (шлюзи, суднопідйомники і судноплавні греблі); рибопропускні споруди, що входять до складу напірного фронту; гідротехнічні споруди портів (причали, хвилеломи, моли, берегозахисні еподи), міські набережні суднобудівних і судноремонтних підприємств, поромних переправ, крім віднесених до другорядних; гідротехнічні споруди для маломірних суден; гідротехнічні споруди ТЕС і АЕС; гідротехнічні споруди, що входять до складу комплексів інженерного захисту населених пунктів і підприємств; гідротехнічні споруди інженерного захисту сільгоспугідь, територій санітарно-захисного призначення, комунально - складських підприємств, пам'ятників культури і природи; морські нафтогазопромислові гідротехнічні споруди, резервуари для зберігання вуглецевої сировини, точечні причали; гідротехнічні споруди засобів навігаційного устаткування; споруди (дамби), що огороджують золошлаковідвали і сховища рідинних відходів промислових і сільськогосподарських організацій.

До другорядних гідротехнічних споруд відносяться: льодозахисні споруди; розділювальні стінки; окремо розташовані службово-допоміжні причали; стояни і підпірні стіни, що не входять до складу напірного фронту; берегоукріплювальні споруди портів; рибозахисні споруди.

Відповідно до п.1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 661 від 03.04.2012, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.

Отже, відповідно до вказаних вище норм законодавства гідроспоруди за їх призначенням поділяють, зокрема, на такі, що призначені для використання водних ресурсів (риборозведення, рекреація) та захисні. Вказане узгоджується з ч. 2 ст. 4 Закону України “Про оренду державного та комунального майна», яка виокремлює захисні гідроспоруди (греблі, дамби, вали, моли, насипи) та гідротехнічні захисні споруди (крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми). Тому доводи відповідача, що вказана вище гідротехнічна споруда не є об'єктом права комунальної власності, безпідставні.

Згідно зі ст.1 Водного кодексу України (далі - ВК України) водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, лиман, річка, струмок, озеро, водосховище, ставок, канал (крім каналу на зрошувальних і осушувальних системах), а також водоносний горизонт).

Водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Водокористувач - фізична або юридична особа, яка здійснює водокористування.

Відповідно до ст.43 ВК України водокористувачі мають право:

1) здійснювати загальне та спеціальне водокористування;

2) використовувати водні об'єкти на умовах оренди;

4) вимагати від власника водного об'єкта або водопровідної системи підтримання належної якості води за умовами водокористування;

5) споруджувати гідротехнічні та інші водогосподарські об'єкти, здійснювати їх реконструкцію і ремонт;

6) передавати для використання воду іншим водокористувачам на визначених умовах;

7) здійснювати й інші функції щодо водокористування в порядку, встановленому законодавством.

Права водокористувачів охороняються законом.

Порушені права водокористувачів підлягають поновленню в порядку, встановленому законодавством.

Питання щодо набуття права власності на безхазяйну річ визначено ст.335 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Так, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

Особливості набуття організацією водокористувачів права власності на безхазяйні об'єкти меліоративних систем визначаються законом.

Особливості набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди для цілей аквакультури визначаються законом.

Отже, відповідач уповноважений законодавством на звернення з відповідною заявою щодо взяття безхазяйних нерухомих речей на облік органом, що здійснює державну реєстрацію.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.27 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно з ч.1 ст.329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 9 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV визначено, що реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.

Згідно з ч.2. ст.3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.14 ст.18 Закону №1952-IV взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

Окрім того, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, що включає в себе:

звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;

публікація органом місцевого самоврядування оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;

звернення органу місцевого самоврядування після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі до суду із заявою про передання відповідного нерухомого майна у комунальну власність (у порядку, визначеному ст.ст. 329-333 ЦПК України);

звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про державну реєстрацію права власності на підставі судового рішення.

Отже, речові права на нерухоме майно підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Однак, як підтверджено матеріалами справи, відповідачем не вчинено заходів, спрямовані на набуття права власності на гідротехнічну споруду, оскільки вищезазначена гідротехнічну споруду, яка розташована на земельній ділянці водного фонду площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, що знаходиться за межами с. Петропавлівка в адміністративних межах Городищенської міської ради, Черкаської області, не перебуває на обліку, як нерухоме безхозяйне майно та рішення міською радою про прийняття вищезазначеної гідротехнічної споруди у комунальну власність не приймалося, право власності на об'єкт не оформлялося.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст.1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п.1 ч.6 ст.23 вказаного Закону).

Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.2-20, 14, 72-78, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Городищенської міської ради Черкаської області (пл. Миру, 8, м. Городище, Черкаський район, Черкаська область, 19500, код ЄДРПОУ: 33965401) в частині не вжиття заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що розташована на земельній ділянці водного фонду площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, та знаходиться за межами с. Петропавлівка в адміністративних межах Городищенської міської ради Черкаського району.

Зобов'язати Городищенську міську раду ОТГ Черкаського області вжити заходів щодо набуття права власності на безхазяйне майно - гідротехнічну споруду, яка розташована на земельній ділянці водного фонду площею 22,3999 га з кадастровим номером 7120386500:02:001:0944, що знаходиться за межами с. Петропавлівка в адміністративних межах Городищенської міської ради, Черкаської області.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА