23 червня 2025 рокусправа № 380/7438/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Львівського Державного університету безпеки життєдіяльності щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 09.12.2024 № 325 станом на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби в неналежному розмірі у відсотках;
- зобов'язати Львівський Державний університет безпеки життєдіяльності скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій вказати надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Ухвалою від 21.04.2025 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 09.06.2025 суд витребував у Львівського державного університету безпеки життєдіяльності відомості щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, за аналогічною посадою, яку займав ОСОБА_1 на момент звільнення, станом на 01.01.2023.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на виконання рішення суду відповідач видав довідку, в якій зменшив розміри надбавки за особливості проходження служби та премії визначені у неналежних розмірах.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 05.05.2025 (вх. № 37194), у якому зазначає, станом на 01.01.2023 Кабінет Міністрів України не прийняв нової постанови щодо відновлення дії або встановлення іншого способу/порядку розрахунку грошового забезпечення та його складових для розрахунку грошового забезпечення, а судами у справах № 826/3858/18, № 826/6453/18 та № 160/8324/19 не поновлено дію вищезазначених норм права, а відтак - рішення у вказаних справах не породжує обов'язку ДСНС щодо проведення перерахунку грошового забезпечення позивача. Таким чином, визнання протиправними та нечинними у судовому порядку деяких положень Порядку, пунктів 1, 2, 6 постанови КМ України № 103, автоматично не відновлює дію редакцій норм права, що діяли до внесення змін постанови КМ України № 103, відповідно жодна редакція положень Порядку та пункту 4 Постанови КМ України № 704 станом на 01.01.2023 не діяли, а відтак - у ДСНС України відсутні підстави для перерахунку грошового забезпечення позивача на 01.01.2023. Виключно після прийняття нового аналогічного акта або поновлення Урядом попередньої редакції пункту 4 постанови КМ України № 704, Університет матиме правові підстави для перерахунку грошового забезпечення. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі 380/18099/24, Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності виготовлено довідку від 09.12.2024 № 325 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023.
Відповідно до довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 09.12.2024 № 325, розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 складає 15 008,00 грн, із розрахунку: посадовий оклад - 4 430,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 1 450,00 грн; надбавка за вислугу років (35%) - 2 058,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 3 969,00 грн; премія (70 %) - 3 101,00 грн.
Вважаючи, що відповідач неправомірно зазначив у довідці про розмір грошового забезпечення відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема до додатку до п. 5 Порядку № 45, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція п. 5 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 затверджено «Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» (далі Інструкція №623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 1 розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Відповідно до п. 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Конкретний розмір премії осіб рядового і начальницького складу визначається наказом керівника органу управління (підрозділу).
Верховний Суд у постанові від 05.03.2024 у справі № 380/19324/23, зазначив: «надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020, 01 січня 2021, 01 січня 2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 01 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію».
Суд встановив, що у довідці від 09.12.2024 № 325 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023, відповідач зазначив надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50%, а також премію у розмірі 70% грошового забезпечення.
Суд витребував у відповідача відомості щодо середнього розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, за аналогічною посадою, яку займав ОСОБА_1 на момент звільнення, станом на 01.01.2023.
На виконання вимог ухвали відповідач повідомив, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою старший пожежний навчально пожежно-рятувальної частини, яку займав ОСОБА_1 прирівняна до цієї посади, станом на 01.01.2023 становить 50% та середній розмір премії 237,2%.
При цьому, у спірній довідці розмір надбавки за особливості проходження служби мав становить - 50%, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Однак, розмір премії, мав бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено позивача, тобто у розмірі 237,2% посадового окладу.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення в довідці від 09.12.2024 № 325 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023 розміру премії до 10% та зобов'язання відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір премії - 237,2%. посадового окладу.
Інші позовні вимоги (в частині, що стосуються визначення посадового окладу та окладу за військовими званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, тощо) є безпідставними, оскільки відповідач належно виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 380/18099/24 в цій частині, що підтверджується змістом долученої до позову довідки; спір фактично стосується лише розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (вул. Клепарівська, 35, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 08571340) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 09.12.2024 № 325 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023 розміру премії до 70%.
3. Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», вказати розмір премії - 237,2 % посадового окладу.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з Львівського державного університету безпеки життєдіяльності за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1211,20 грн судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 23.06.2025.
Суддя Кедик М.В.