Ухвала від 24.06.2025 по справі 640/11554/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справi

24 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/11554/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Північ Ойл Груп» до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

27.07.2022 ТОВ «Північ Ойл Груп» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва в з позовом до ГУ ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.02.2022 № 12833 про відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.06.2022 № 139631 про відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку;

- зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві виключити ТОВ «Північ Ойл Груп» з переліку ризикових платників податків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2022 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 прийнято адміністративну справу № 640/11554/22 до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач здійснює діяльність зокрема з оптової торгівлі пальним відповідно до ліцензії, є платником податку на додану вартість.

02.02.2022 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 12833 про відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» критеріям ризиковості платника податку.

Згідно рішення підставою визначений пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Рішення прийнято Комісією регіонального рівня відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Форма рішення передбачає, що у разі відповідності саме пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація стала причиною.

Податковою інформацією визначено: в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство здійснює формування ПК від ризикових контрагентів-постачальників, а саме: ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код 39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (код 41057095), ТОВ ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД (код 41114467), ТОВ «АС-ОЙЛ» (код 43008495).

З цього приводу позивач подав відповідачу пояснення, де, зокрема, вказав, що за нормами чинного законодавства покупець не має ні обов'язку, ні повноважень здійснювати контроль за дотриманням контрагентами-постачальниками вимог податкового, валютного та іншого законодавства, зокрема, щодо здійснення ними ризикової господарської діяльності, декларування податкових зобов'язань та сплати податків.

Відповідно до частини другої статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, тому суб'єкт господарювання не повинен нести відповідальність за господарську діяльність своїх контрагентів. Отже, якщо контрагент - постачальник можливо і порушив податкове законодавство, то заходи негативного характеру та відповідальність за це має нести саме порушник, а не ТОВ «Північ Ойл Груп».

Чинне законодавство України покладає відповідальність саме на особу, яка вчинила порушення певних норм податкового законодавства, але не містить норм, які можуть бути підставою для притягнення до відповідальності іншого суб'єкта господарювання.

Таким чином, включення ТОВ «Північ Ойл Груп» до переліку ризикових платників податку є безпідставним.

Позивачем в розрізі кожного контрагента були надані детальні пояснення з посиланням, зокрема, на низку судових рішень та наданням копій документів.

Оскільки рішення про відповідність № 12833 містило лише загальне формулювання, позивач надав ті документи, що обґрунтовували пояснення та зазначив в кінці, що ТОВ «Північ Ойл Груп» готове додатково надати інші необхідні документи та/або уточнити окремі аспекти діяльності підприємства та/або окремі аспекти господарської операції в телефонному режимі по тел. 0502567282.

Відповідач не прийняв жодного рішення по суті прохальної частини заяви платника податків, жодних повідомлень щодо відмови у прийнятті пояснень, щодо неповноти пояснень, щодо необхідності подання додаткових документів, тощо відповідачем не надано.

Замість цього відповідач прийняв ще одне рішення про відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» критеріям ризиковості платника податку № 139631 від 16.06.2022, відповідач просто продублював зазначене в попередньому рішенні та лише додав до переліку контрагентів - постачальників ще 2 підприємства.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Нічим іншим ніж абстрактним твердженням оскаржувані рішення не мотивовані.

Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації. Така позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 30.11.2021 по справі № 340/1098/20.

В оскаржуваних рішеннях відповідачем в рядку «податкова інформація» не зазначено конкретної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.

Перебуваючи в цілковитій правовій невизначеності, за відсутності конкретики, позивач виклав свої пояснення у довільній формі заяви та надав якомога повну інформацію щодо своєї діяльності. Всі подані позивачем матеріали були проігноровані відповідачем, будь-якої оцінки відповідач ним не надав.

Податкова інформація, що наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків.

Така податкова інформація носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні закону. Така позиція підтримується Верховним Судом, про що свідчить правовий висновок останнього, викладений у постановах від 02.04.2020 по справі № 160/93/19, від 04.06.2020 по справі № 340/422/19 та від 16.04.2021 по справі № 813/1301/15.

Чинне законодавство України покладає відповідальність на особу, яка вчинила порушення певних норм податкового законодавства, але не містить норм, які можуть бути підставою для притягнення до відповідальності іншого суб'єкта господарювання.

При цьому, бази даних податкових органів не є належними доказами, що підтверджують факти здійснення ризикової діяльності та порушення вимог податкового закону.

Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 04.12.2018 у справі №814/788/14, від 30.11.2018 у справі № 820/4698/17, від 14.02.2018 у справі № 804/15887/14.

Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 по справі № 640/10988/20 зазначив, що Комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Негативні наслідки від необґрунтованого прийняття такого рішення є також у тому, що контрагенти позивача не мають можливості сформувати податковий кредит за податковими накладними, реєстрація яких зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між позивачем та його контрагентами.

На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

24.11.2022 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Згідно з постановою № 1165 критеріями ризиковості платника податку на додану вартість є, зокрема, - у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадженні поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування, а саме: в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство здійснює формування ПК від ризикових контрагентів - постачальників, а саме: ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код 39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (код 41057095), ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (код 41114467), ТОВ «АС-ОЙЛ» (код 43008495).

Відповідно до п.6 постанови № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкових накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДФС з метою виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства.

Отже, здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Платником податків зроблено неправильний висновок про протиправність оскаржуваних рішень контролюючого органу від 02.02.2022 № 12833, від 16.06.2022 № 139631 Комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, про внесення ТОВ «Північ Ойл Груп» до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Правова позиція щодо цього питання вказана в постанові від 17.07.2020 Верховного Суду у складі колегії суддів КАС ВС у справі № 280/1098/19:

«…законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій. А тому, саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, і в межах цього спору підставами позову, серед іншого, можуть бути доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу по віднесенню платника податків до переліку таких платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Відтак, використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певний спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення позивача до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань, безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача.

Дії контролюючого органу щодо внесення до Інтегрованої системи результатів засідання Комісії (за результатами якої не приймалось рішення про відмову у реєстрації податкової накладної) не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовуються для виконання покладених на контролюючі органи, функцій та завдань) з метою здійснення відповідних прав та обов'язків..».

На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

06.01.2023 позивачем надано відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено, що відзив подано відповідачем з порушенням процесуального строку, встановленого судом. Відповідач не заявляє клопотань про поновлення чи подовження процесуального строку, встановленого судом для подання відзиву на позов.

Жодного доказу в обґрунтування викладеного у відзиві відповідач не надав. Відзив не містить посилань на будь-які докази.

В оскаржуваних рішеннях і у відзиві відповідач посилається на наявність у податкового органу податкової інформації. Сама форма оскаржуваних рішень передбачає, що у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку, розшифровується, яка саме податкова інформація стала причиною. Жодних відомостей та/або даних, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді відповідачем не надано. На обов'язковість виконання вимог Порядку та зазначення відповідної податкової інформації вказується у висновку Верховного Суду у постанові від 05.01.2021 по справі № 640/11321/20.

Також позивач зазначив, що вважає недоречним посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду від 17.07.2020 у справі № 280/1089/19, оскільки зазначені у цій постанові правові позиції Верховного Суду стосуються норм Порядку № 117, який втратив чинність і діяв до 31.01.2020.

19.03.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому зазначено таке.

Пунктом 8 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Контролюючим органом, у зв'язку з виявленням обставинами та/або отриманням інформації у процесі поточної діяльності було прийнято рішення від 02.02.2022 року №12833 про відповідність ТОВ «ПІВНІЧ ОЙЛ ГРУП» п. 8 Критеріям ризиковості платника податку. Підставами для прийняття вище зазначеного рішення є: В ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство здійснює формування ПК(податкового кредиту) від ризикових контрагнетів постачальників, а саме: ТОВ "ЛПГ ТРЕЙД"(код 39313557), ТОВ "ІНТЕРОЙЛГРУП"(код 41057095), ТОВ "ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД"(код 41114467), ТОВ "АС-ОЙЛ"(код 43008495).

ТОВ «ПІВНІЧ ОЙЛ ГРУП» скористалось правом, визначеним постановою № 1165 та надало до ГУ ДПС у м. Києві інформацію (пояснення № 1 від 08.16.2022 року з копіями відповідних документів). Проте, за результатами аналізу наданої інформації встановлено, що платником не спростовано попередньо виявлений ризик.

Так, контролюючим органом, з урахуванням отриманих від ТОВ «ПІВНІЧ ОЙЛ ГРУП» інформації та копій відповідних документів, прийнято Рішення №139631 від 16.06.2022 року, яким Позивача віднесено до переліку ризикових платників податків на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, підставою стало: Використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ "ПІВНІЧ ОЙЛ ГРУП" (41813644), в процесі якого встановлено, що податковий кредит (ліміт) сформовано від суб'єктів господарювання, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ "Белнафтогаз" (40500120);ТОВ "АС ОЙЛ" (43008495);ТОВ "БТН ТРЕЙД" (41495253);ТОВ "ЛПГ ТРЕЙД" (39313557);ТОВ "ІНТЕРОЙЛГРУП" (41057095);ТОВ "ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД" (ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "АНДЕРС") (41114467).

Відповідно до вимог ст. 61 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків.

Пунктом 6 Порядку №1165 встановлено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Позивачем було направлено копії документів, а саме Повідомлення про надання інформації та копій документів щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку. З урахуванням отриманої податкової інформації з баз даних ДПС України та від Позивача з долученими копіями документів прийняті рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку № 12833 від 02.02.2022, №139631 від 16.06.2022 р .

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/ невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Разом з тим, відповідно до вимог ст.. 71 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності, що характеризуються як комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади для забезпечення формування та реалізує державної фінансової політики, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (для виконання функцій контролюючого органу, які передбачені ст. 191 Податкового кодексу України).

Згідно із вимогами п. 74.1. ст.. 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Отже, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Дане положення врегульоване п. 74.1, п. 74.2, п. 74.3 ст. 74 ПК України.

Інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до відповідних інформаційних баз даних. Метою розробки автоматизованих інформаційних систем є створення єдиного програмно-технічного комплексу для автоматизації процесу реєстрації, обліку платників податків на всіх рівнях структури органів державної податкової служби, прийому та обробки електронних звітних податкових документів, формування зведеної інформації про надходження податкових платежів, нарахування податкових зобов'язань та їх сплату у розрізі окремих податків і зборів.

Також, важливо відмітити, що автоматизовані інформаційні системи контролюючого органу створюють єдиний програмно-технічний комплекс, що створює умови для автоматизації процесів щодо реєстрації, обліку платників податків на всіх рівнях структури органів державної податкової служби, прийому та обробки електронних звітних податкових документів, формування зведеної інформації про надходження податкових платежів, нарахування податкових зобов'язань та їх сплату у розрізі окремих податків і зборів.

Об'єктом автоматизації є процес співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість, розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків коригування сум податку контрагентів з використанням інформації, викладеної в актах/довідках перевірки платника податку у розрізі контрагентів, донарахованих сум податкового зобов'язання та для відпрацювання отриманих результатів та використання їх для подальшої контрольно-перевірочної роботи. Таким чином, відображена у вказаних системах податкова інформація використовується податковим органом виключно для власних функціональних потреб та має на меті проведення аналізу господарської діяльності платника, правомірності формування ним податкового зобов'язання та податкового кредиту за операціями з іншими суб'єктами господарювання.

Відповідач просив суд звернути увагу на позицію Верховного Суду, яка викладена в постанові від 03.03.2020 року у справі №240/3665/19 щодо застосування норм права в аналогічних правовідносинах: «Контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС з метою виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства».

«Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/ розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку».

«Дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання Комісії ГУ ДПС), є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків в порядку передбаченому ПК України та нормативно-правових актів, прийнятих на виконання вимог цього Кодексу. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів».

«Обов'язковою ознакою дій/бездіяльності/рішень суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер».

«Дії контролюючого органу щодо внесення до Інтегрованої системи результатів засідання Комісії (за результатами, якої не приймалось рішення про відмову у реєстрації податкової накладної) рівно як і протокол Комісії не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовуються для виконання покладених на контролюючі органи, функцій та завдань) з метою здійснення відповідних прав та обов'язків».

Така ж позиція вже викладалась Верховним Судом у постанові від 20.11.2019 у справі №480/4006/18.

Отже, за твердженням відповідача, контролюючим органом було правомірно прийняті рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймала рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку № 12833 від 02.02.2022 р., №139631 від 16.06.2022 р, а тому не підлягає скасуванню.

13.06.2025 відповідачем подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, оскільки відповідно до Рішення № 88591 від 14.04.2025 року, прийнятого Комісією ГУ ДПС у м. Києві, ТОВ «ПІВНІЧ ОЙЛ ГРУП», код ЄДРПОУ 41813644 виключено з переліку ризикових об'єктів господарювання, як такого, що не відповідає Критеріям ризиковості платника податку, у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності.

Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Північ Ойл Груп», код ЄДРПОУ 41813644, зареєстровано як юридична особа 16.12.2017, № запису: 10641020000013596, місцезнаходження: Україна, 02154, місто Київ, пр.Соборності, будинок 21, офіс 5, основний вид економічної діяльності: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 10.02.2025.

Згідно із витягом № 1825264500066 з реєстру платників податку на додану вартість ТОВ «Північ Ойл Груп» з 01.03.2018 зареєстровано як платник ПДВ (арк.спр. 14).

01.07.2019 ТОВ «Північ Ойл Груп» отримано від ДФС України ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614201900842, термін дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 (арк.спр. 12).

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 02.02.2022 № 12833 встановлено відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава - в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію: підприємство здійснює формування ПК від ризикових контрагентів - постачальників, а саме: ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код 39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (код 41057095), ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (код 41114467), ТОВ «АС-ОЙЛ» (код 43008495) (арк.спр. 15).

23.02.2022 позивачем подано до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у м. Києві (Дніпровський район) заяву про виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, до якої було додано: договір поставки скрапленого газа № 1010/2018-ПСГ від 10.10.2018 з ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», рішення Чернігівського окружного адміністративного суду № 620/2552/20, банківську виписку ТОВ «Північ Ойл Груп» за листопад 2021 - лютий 2022, штатний розклад ТОВ «Північ Ойл Груп», видаткову накладну № 430 від 15.08.2020 та товарно - транспортну накладну № 430 від 15.08.2020, рахунок 332 від 15.08.2020, видаткову накладну № 451 від 28.08.2020 та товарно -транспортну накладну № 451 від 28.08.2020, рахунок 350 від 28.08.2020, паспорт якості, видаткову накладну № 457 від 31.08.2020, рахунок 355 від 31.08.2020, видаткову накладну № 465 від 05.09.2020 та товарно - транспортну накладну № 465 від 05.09.2020, рахунок 363 від 05.09.2020, видаткову накладну № 471 від 08.09.2020 та товарно - транспортну накладну № 471 від 08.09.2020, рахунок 368 від 08.09.2020, видаткову накладну № 475 від 10.09.2020 та товарно - транспортну накладну № 475 від 10.09.2020, рахунок 371 від 10.09.2020, видаткову накладну № 479 від 12.09.2020 та товарно - транспортну накладну № 479 від 12.09.2020, видаткову накладну № 480 від 13.09.2020 та товарно - транспортну накладну № 480 від 13.09.2020, банківські виписки ТОВ «Північ Ойл Груп» за серпень, вересень 2020 року, договір поставки нафтопродуктів по штрих-картах № Т15/5 від 15.05.2020, видаткову накладну № 254 від 15.05.2020, зворотну накладну № 1 від 31.05.2020, договір поставки скрапленого газа № 20/05/20 -ПОГ від 20.05.2020 з ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД», банківські виписки ТОВ «Північ Ойл Груп» за 6 місяців 2020 року, за 21-22 травня 2020 року, видаткову накладну № 154 віл 21.05.2020 та товарно - транспортну накладну № 154 від 21.05.2020, видаткову накладну № 175 від 03.06.2020 та товарно - транспортну накладну № 175 від 03.06.2020, видаткову накладну № 179 від 04.06.2020 та товарно - транспортну накладну № 179 від 04.06.2020, видаткову накладну № 188 від 11.06.2020 та товарно - транспортну накладну № 188 від 11.06.2020, видаткову накладну № 195 від 18.06.2020 та товарно - транспортну накладну № 195 від 18.06.2020, видаткову накладну № 207 від 26.06.2020 та товарно - транспортну накладну № 207 від 26.06.2020, видаткову накладну № 245 від 21.07.2020 та товарно - транспортну накладну № 245 від 21.07.2020, договір поставки скрапленого газа № 19/07 від 19.07.2021 з ТОВ «АС-ОЙЛ», видаткову накладну № 37 від 20.07.2021 та товарно - транспортну накладну № 20/07 від 20.07.2021, рахунок 37 від 20.07.2021, видаткову накладну № 38 від 20.07.2021 та товарно - транспортну накладну № 20/07/2, 20/07/3 від 20.07.2021, рахунок 36 від 20.07.2021, банківські виписки ТОВ «Північ Ойл Груп» за 20.07.2021, за 28.07.2021 (арк.спр. 21-159).

У заяві позивачем зазначено таке.

Щодо ТОВ «Північ Ойл Груп» (код ЄДРПОУ 41813644) - є юридичною особою та здійснює діяльність, зокрема, з торгівлі пальним. Товариство працює на ринку продажу паливо-мастильних матеріалів з 2018 року. На оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі підприємство має ліцензію № 990614201900842. Код товарів, які реалізує підприємство, це: Газ скраплений 2711 12 00 00, Газ скраплений 2711 13 00 00, Дизельне паливо 27 101 94300, Бензин А95 2710124512. Для перевезення товарно - матеріальних цінностей підприємство використовує транспортні засоби Постачальників та сплачує вартість товару з урахуванням вартості перевезення. На підтвердження факту перевезення надаються документи: на підприємстві згідно штатного розкладу працюють директор, менеджер, бухгалтер, з 2019 року Товариство орендує офісне приміщення в м. Київ, проспект Соборності, буд. 21, офіс 5.

Відносно можливої ризиковості контрагентів-постачальників в цілому - за нормами чинного законодавства покупець не має ні обов'язку, ні повноважень здійснювати контроль за дотриманням контрагентами - постачальниками вимог податкового, валютного та іншого законодавства, зокрема щодо здійснення ними ризикової господарської діяльності, декларування податкових зобов'язань та сплати податків. При цьому наявність запису в базах даних ДПС України як «ризикове підприємство» не дозволяє ТОВ «Північ Ойл Груп» виконувати покладений на нього обов'язок щодо реєстрації податкових накладних, позаяк відповідність платника податків Критеріям ризиковості платника податків є підставою для зупинення реєстрації поданих для реєстрації в подальшому податкових накладних. Вказане фактично позбавляє можливості Товариству належним чином проводити свою господарську діяльність, що має негативні наслідки для сумлінного платника податків, яким є ТОВ «Північ Ойл Груп». Відповідно до частини другої статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а тому суб'єкт господарювання не повинен нести відповідальність за господарську діяльність своїх контрагентів. Отже, якщо контрагент - постачальник «можливо» і порушив податкове законодавства, то заходи негативного характеру та відповідальність за це має нести саме порушник, а не ТОВ «Північ Ойл Груп». Чинне законодавство України покладає відповідальність саме на особу, яка вчинила порушення певних норм податкового законодавства, але не містить норм, які можуть бути підставою для притягнення до відповідальності іншого суб'єкта господарювання. Таким чином, включення ТОВ «Північ Ойл Груп» до переліку ризикових платників податку є безпідставним.

У розрізі кожного контрагента - постачальника, які визначені в Рішенні № 12833 як ризикові контрагенти - постачальники.

Щодо придбання товару від ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код 39313557).

Рішення про відповідність прийнято щодо ТОВ «Північ Ойл Груп» 02.02.2022. ТОВ «Північ Ойл Груп» припинило співпрацю з ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» ще з жовтня 2020 року. Так, протягом липня - вересня 2020 року реєстрація 11 податкових накладних, складений ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» за господарськими операціями з ТОВ «Північ Ойл Груп» з придбання товару була зупинена податковою службою. В подальшому постачальнику ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» у реєстрації цих податкових накладних було відмовлено. З цього приводу, за 8-ма позовами ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» Чернігівським окружним адміністративним судом було розглянуто 8 справ. Прийнявши 8 судових рішень суд за всіма визнав протиправними та скасував рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації. Одночасно було зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, у реєстрації яких відмовлено. Всі судові рішення розміщені на офіційному сайті Судова влада України в Єдиному державному реєстрі судових рішень, вони залишені без змін судом апеляційної інстанції. У відкритті касаційного провадження податковому органу відмовлено. В грудні 2021 року податковою службою були виконані судові рішення та зареєстровані податкові накладні ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», яке було постачальником ТОВ «Північ Ойл Груп» лише до жовтня 2020 року. Отже, формування податкового кредиту за рахунок цього постачальника відбулося у грудні 2021 року за рахунок виконання податковим органом судових рішень внаслідок розблокування (реєстрації за судовими рішеннями) податкових накладних, які були направлені на реєстрацію ще у серпні - вересні 2020 року, але у реєстрації яких було відмовлено рішенням ДПС України. Крім того, включення ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» до переліку ризикових було визнано незаконним. Так, рішенням від 08.09.2020 у справі № 620/2552/20 Чернігівський окружний адміністративний суд визнав протиправними та скасував рішення Комісії ГУДПС у Чернігівській області № 58223 від 02.06.20, № 63743 від 24.06.20 про відповідність ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. 19.02.2021 Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі № 620/2552/20, якою залишив без задоволення апеляційну скаргу податкового органу та залишив без змін рішення суду першої інстанції від 08.09.20. На даний час підприємство не отримувало від вказаного контрагента товар. Це підтверджується реєстром отриманих акцизних накладних за 2021 рік, доступ до якого є у податкового органу. Також надано банківську виписку за листопад 2021 - лютий 2022, в ній немає жодного перерахунку коштів на користь ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД».

Щодо придбання товару від ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (код 41057095).

З контрагентом «Інтеройлгруп» ТОВ «Північ Ойл Груп» припинило співпрацю ще з грудня 2020 року. В 2021 частина взаємовідносин з цим контрагентом була досліджена в судовому порядку, за позовом ТОВ «Північ Ойл Груп» до податкового органу щодо відмови у реєстрації розрахунку коригування. Так, рішенням від 11.12.2020 у справі № 620/4472/20 Чернігівським окружний адміністративний суд задовольнив позов ТОВ «Північ Ойл Груп» та вирішив визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Чернігівській області від 19.06.2020 № 1654061/41813644 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, оформленого та поданого ТОВ «Північ Ойл Груп» від 31.05.2020 № 62, зобов'язано ДПС України зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 31.05.2020 № 62, оформлений та поданий ТОВ «Північ Ойл Груп» датою його фактичного подання 09.06.2020. Рішення набрало чинності.

Щодо придбання товару від ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (код 41114467) - контрагент ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» співпрацювало з підприємством у 2020 році. Останні розрахунки з цим контрагентом були в липні 2020 року. З того часу придбання товару у цього постачальника не здійснювалось. На підтвердження взаємовідносин надано договори, накладні, товарно - транспортні накладні.

Щодо придбання товару від ТОВ «Ас-Ойл» (код 43008495) - з цим контрагентом підприємство співпрацювало разово у липні 2021 року. На підтвердження взаємовідносин надано договори, накладні, товарно - транспортні накладні. Згідно пункту 6 постанови КМУ № 1165 комісією регіонального рівня розглядається питання включення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття. Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

На підставі викладеного позивач просив:

1. Розглянути питання виключення ТОВ «Північ Ойл Груп» (код ЄДРПОУ 41813644) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

2. Виключити ТОВ «Північ Ойл Груп» (код ЄДРПОУ 41813644) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платнику податку.

3. Прийняти рішення про невідповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» (код ЄДРПОУ 41813644) критеріям ризиковості платника податку.

Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 08.06.2022 № 1 направлено ДПС 08.06.2022, що підтверджується квитанціями № 1, № 2, реєстраційний номер 90686216666 (арк.спр. 160-162).

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 16.06.2022 № 139631, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 08.06.2022 № 1, встановлено відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава - використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ «Північ Ойл Груп» (41813644), в процесі якого встановлено, що податковий кредит (ліміт) сформовано від суб'єктів господарювання, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ «Белнафтогаз» (40500120), ТОВ «АС-ОЙЛ» (43008495), ТОВ «БТН ТРЕЙД» (41495253), ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (41057095), ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «АНДЕРС») (41114467) (арк.спр. 163).

В подальшому, рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.04.2025 № 88591 Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №800/369/17, у розумінні пункту 8 частини першої статті 238 КАС у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Тобто для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.

Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що застосування пункту 8 частини першої статті 238 КАС України можливе, якщо встановлено факт виправлення суб'єктом владних повноважень порушень, які оскаржуються позивачем в судовому порядку.

Відповідне усунення порушень має бути здійснено суб'єктом владних повноважень до прийняття рішення у справі самостійно та в обсязі, який дає підстави для висновку про повне відновлення порушених прав позивача, з яким останній погоджується.

Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 02.02.2022 № 12833 встановлено відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

За змістом оскаржуваного рішення, на думку податкового органу, позивач відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зокрема в обов'язковому для заповнення полі даного рішення "Податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критерії ризиковості платника податку)" зазначено наступне: " підстава - в ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію: підприємство здійснює формування ПК від ризикових контрагентів - постачальників, а саме: ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код 39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (код 41057095), ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (код 41114467), ТОВ «АС-ОЙЛ» (код 43008495)".

Крім того, рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 16.06.2022 № 139631, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 08.06.2022 № 1, встановлено відповідність ТОВ «Північ Ойл Груп» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава - використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ «Північ Ойл Груп» (41813644), в процесі якого встановлено, що податковий кредит (ліміт) сформовано від суб'єктів господарювання, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ «Белнафтогаз» (40500120), ТОВ «АС-ОЙЛ» (43008495), ТОВ «БТН ТРЕЙД» (41495253), ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (39313557), ТОВ «ІНТЕРОЙЛГРУП» (41057095), ТОВ «ГАЗ ЛАЙФ ТРЕЙД» (ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «АНДЕРС») (41114467).

У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 за №1165 (надалі по тексту також Порядок №1165).

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

В той же час необхідно зазначити, що станом на 24.06.2025 у матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які заяви чи клопотання позивача на спростування обставин виключення ТОВ "Північ Ойл Груп" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Так, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частини перша, друга статті 5 Кодексу).

Матеріалами справи станом на дату розгляду клопотання про закриття провадження підтверджуються обставини виключення позивача з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, про що свідчить рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у місті Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 14.04.2025 № 88591 про невідповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "Північ Ойл Груп" (код ЄДРПОУ 41813644) критеріям ризиковості платника податку.

В силу вимог пункту 6 Порядку №1165, коментоване рішення набрало чинності у день його прийняття.

Виходячи з наведеного, оскаржувані порушення виправлені відповідачем у тому обсязі, котрий не дає підстави суду вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі, оскільки існуючий спір в даній справі у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку відповідача, вичерпаний, а встановлені судом обставини є безумовною підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Пунктом п'ятим частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

При зверненні до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 7443,00 грн.

З огляду на закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, суд роз'яснює ТОВ «Північ Ойл Груп» право звернення до суду з клопотанням про повернення судового збору у відповідності до вимог пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 183, 238, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про закриття провадження у справі - задовольнити.

Закрити провадження у справі №640/11554/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Північ Ойл Груп» до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська