20 червня 2025 року м.Київ №320/56632/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду міста звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 77 % грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив,, що він отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), розмір якої становив на момент призначення 77 % сум грошового забезпечення. На підставі прийнятих Кабінетом Міністрів України Постанов від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) та від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, однак її розмір було зменшено з 77 % до 70% сум грошового забезпечення на підставі частини другої статті 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії. На думку позивача, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262 не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а тому має застосовуватись розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.
Крім того, зазначив, що він звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с. ГУ ПФУ в м. Києві надано відповідь від 23.09.2024 №37275-38855/B-02/8-2600/24 на заяву позивача у якій зазначено, що у пенсійного органу відсутні підстави для здіїснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с.
Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та станом на момент призначення пенсії отримував пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 77 % грошового забезпечення.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, 21.02.2018 КМУ прийняв Постанову № 103, якою вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.
Пенсія позивача була перерахована з 01.01.2018 у розмірі 70 % грошового забезпечення, що підтверджується Розрахунком пенсії за вислугу років 01.01.2018 та не заперечується сторонами по суті.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, які, зокрема, обмежували розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії трьома складовими: посадовим окладом, окладом за військовим (спеціальним) званням та надбавкою за вислугу років.
У зв?язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_2 було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення 27.08.2024 №13/9332/с для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними станом на березень 2019 року.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с, ГУ ПФУ в м. Києві надано відповідь від 23.09.2024 №37275-38855/B-02/8-2600/24 на заяву позивача у якій зазначено, що у пенсійного органу відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії?.
Перерахунку пенсії позивача на підставі відповідної? довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с не здійснено.
Вважаючи протиправними дії? відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо зменшення основного розміру пенсії позивачу з 77 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Як встановлено судом, позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивача основний розмір пенсії ОСОБА_1 на момент призначення пенсії за вислугу років складав 77 % грошового забезпечення.
З 01.01.2018 позивачу було здійснено перерахунок пенсії на виконання вимог постанов КМУ № 704 та № 103, виходячи з розміру пенсії - 70 % грошового забезпечення.
Згідно з статтею 13 Закону № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI (далі - Закон № 3668), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262, зокрема у частині другій статті 13 цифри " 90" замінено цифрами " 80".
27.03.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII (далі - Закон № 1166), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Статтею 63 Закону № 2262 у чинній редакції визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону № 2262).
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ № 704 набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ № 704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, стаття 63 Закону № 2262 визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України повноваження з визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку № 45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ № 103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01.01.2018.
Суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262 регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону № 2262 ані Законом № 3668, ані Законом № 1166 у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанови Кабінету Міністрів України № 45 і № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668 та Законом № 1166 зміни до статті 13 Закону № 2262 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668 та Закону № 1166 не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 79615886), яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 85174587).
У цьому рішенні вказані обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262;
б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;
в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01.01.2018 відповідно до Постанови КМУ № 704.
Таким чином, дана адміністративна справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.
Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно здійснив зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення.
При цьому, стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 77 % грошового забезпечення, суд зазначає таке.
З урахуванням тієї обставини, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача у даному випаду є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018, виходячи з 77 % суми грошового забезпечення посади, з якої його було звільнено з військової служби, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог про перерахунок та виплату пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/ссуд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції? Украі?ни передбачено, що громадяни мають право на соціальний? захист, що включає право на забезпечення і?х у разі повної?, часткової? або тимчасової? втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1статті 92 Конституції? Украі?ни, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами Украі?ни.
Закон Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 No 2262-XII (далі - Закон No 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції?, Службі судової? охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної? служби спеціального зв'язку та захисту інформації? України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації? Украі?ни, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції? чи Державніий кримінально-виконавчі?й службі Украі?ни, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.
Статтею 63 Закону No 2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсіи?.
Частиною першою статті 63 Закону No 2262-ХІІ обумовлено, що перерахунок раніше призначених пенсій віи?ськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам і?х сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону No 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії? підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій віи?ськовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів Украі?ни. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій?.
Отже, Кабінету Міністрів Украі?ни надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій?, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів Украі?ни від 13 лютого 2008 року No 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок No 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку No 45 пенсіі?, призначені відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів Украі?ни.
Кабінет Міністрів Украі?ни 30 серпня 2017 року прии?няв постанову No 704 "Про грошове забезпечення віи?ськовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова No 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення віи?ськовослужбовців та установлено додаткові види грошового забезпечення.
Постанова No 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів Украі?ни прии?няв постанову No 103 "Про перерахунок пенсіи? особам, які звільнені з віи?ськовоі? служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова No 103), пунктом першим якоі? було постановлено перерахувати пенсіі?, призначені згідно із Законом Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі?? служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсіи?, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліціі?) та поліцеи?ським), з урахуванням розміру окладу за посадою, віи?ськовим (спеціальним) званням, відсотковоі? надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа заи?мала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державноі? влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організаціі?, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів Украі?ни від 30 серпня 2017 р. No 704 "Про грошове забезпечення віи?ськовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіціи?нии? вісник Украі?ни, 2017 р., No 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою No 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку No 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсіи? використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовии? оклад, оклад за віи?ськовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсіі? за відповідною або аналогічною посадою та віи?ськовим (спеціальним) званням.
Також Постановою No 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку No 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новіи? редакціі?.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі No 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляціи?ного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегіі? суддів Касаціи?ного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів Украі?ни від 21 лютого 2018 року No 103 "Про перерахунок пенсіи? особам, які звільнені з віи?ськовоі? служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсіи?, призначених відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів Украі?ни від 13 лютого 2008 року No 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсіи?, призначених відповідно до Закону Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС Украі?ни, нормативно-правовии? акт втрачає чинність повністю або в окреміи? його частині з моменту набрання законноі? сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС Украі?ни постанова суду апеляціи?ноі? інстанціі? набирає законноі? сили з дати і?і? прии?няття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС Украі?ни пункти 1, 2 Постанови No 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку No 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі No 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсіи?, призначених згідно із Законом No 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за віи?ськовим (спеціальним) званням та відсотковоі? надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієі? дати позивач має право на отримання пенсіі?, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою No 704 відповідно до вимог статеи? 43 і 63 Закону Украі?ни "Про пенсіи?не забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб".
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення діи?, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсіи?, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неі? документи, так і рішення, прии?няте Кабінетом Міністрів Украі?ни, про що державні органи, визначені Порядком No 45, повідомляють орган Пенсіи?ного фонду Украі?ни.
Водночас до моменту отримання належноі? довідки про грошове забезпечення в пенсіи?ного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсіі? позивача.
Як слідує з матеріалів справи ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку 27.08.2024 №13/9332/с про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) станом на 05.03.2019 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, яку було направлено на адресу ГУ ПФУ в м. Києві.
Як було встановлено судом позивач, отримавши нову довідку про розмір и??ого грошового забезпечення від 27.08.2024 №13/9332/с, звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок и?ого пенсіі? з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідніи? довідці.
Разом із тим, відповідачем не було здіи?снено перерахунку пенсіі? позивача із урахуванням новоі? довідки про розмір и?ого грошового забезпечення, посилаючись на те, що у пенсіи?ного органу відсутні підстави для перерахунку пенсіі? відповідно до новоі? довідки, відтак, і?і? виплата проводиться відповідно до чинного законодавства.
Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсіі?, а передумовою для и?ого проведення є оформлення ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 27.08.2024 №13/9332/с.
Крім того, суд враховує, що вирішуючи спір у справі No 160/8324/19 по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі No 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсіи?, призначених згідно із Законом No 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за віи?ськовим (спеціальним) званням та відсотковоі? надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на викладене, суд діи?шов висновку, що діі? відповідача, щодо відмови у здіи?сненні перерахунку пенсіі? позивача з 01.04.2019 на підставі оновленоі? довідки, є протиправними.
На підставі викладеного, суд діи?шов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність визнання протиправними діі? ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у здіи?сненні перерахунку та виплати пенсіі? позивача з 01.04.2019 на підставі оновленоі? довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Щодо позовноі? вимоги про зобов'язання відповідача здіи?снити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсіі? позивачу з урахуванням новоі? довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення з додатковими видами грошового забезпечення суд зазначає таке.
Згідно з Рекомендацією No R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізаціі? адміністративними органами влади дискреціи?них повноважень, прии?нятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-и? нараді заступників міністрів, під дискреціи?ним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративнии? орган, прии?маючи рішення, може здіи?снювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такии? орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає наи?кращим за даних обставин.
Отже, дискреціи?ним повноваженням є повноваження, яке надає певнии? ступінь свободи адміністративному органу при прии?нятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративнии? орган має можливість самостіи?но (на власнии? розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни критеріям, не втручається у дискрецію (вільнии? розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини другоі? статті 245 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни у разі задоволення адміністративного позову суд може прии?няти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні діі?. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічноі? влади в імперативніи? формі, тобто и?ого діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прии?няти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділении? дискреціи?ними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прии?нятті оскаржуваного рішення (діи?), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні діі? (прии?нятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
З урахуванням тієі? обставини, що діі? відповідача у розглядуваніи?? ситуаціі? не ґрунтуються на дискреціи?них повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм і?х діи? чітко зазначении? законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині діи? зобов'язального характеру не є втручанням у дискреціи?ні повноваження відповідача.
Отже, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здіи?снити з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсіі? з урахуванням новоі? довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення з додатковими видами грошового забезпечення.
Суд відмовляє в частині вимог позивача здіи?снювати подальшу виплату пенсіі? оскільки формулювання "... в подальшому...." - направлена на захист від порушень з боку відповідача, які можуть статись в маи?бутньому при реалізаціі? своі?х повноважень. Наразі такі порушення відсутні, а тому дані вимоги є передчасними та відсутнє порушення права чи інтересу з боку суб'єкта владних повноважень
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, діи? чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи приийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами Украі?ни; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прии?няття рішення (вчинення діій); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінаціі?; пропорціи?но, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прии?няття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни передбачено, що достатніми є докази, які у своі?и? сукупності дають змогу діи?ти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, діі? чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку cуду, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, покладении? на нього обов'язок доказування не виконано та не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних діи? з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституціі? Украі?ни та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Украі?ни, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства Украі?ни та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню повністю
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.
Частиною першою статті 139 КАС Украі?ни визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Враховуючи задоволення позовних вимог, сума сплаченого позивачем судового збору у розмірі 1211,20 підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в м. Києві.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16, код ЄДРПОУ: 42098368) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення та щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 27.08.2024 №13/9332/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16, код ЄДРПОУ: 42098368) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсію виходячи з 77 % суми грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.08.2024 №13/9332/с, із урахуванням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які зазначені в даній довідці, з урахуванням здійснених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 No2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 No704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень, двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ: 42098368).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.