про роз'єднання позовних вимог
24 червня 2025 року справа № 742/715/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, зобов'язання вчинити певні дії,
У лютому 2025 року до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області через підсистему "Електронний суд" звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить суд:
- скасувати постанову №118 від 15.01.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.2101 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 25500 грн;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 із числа осіб, які перебувають у розшуку.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 06.02.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом надання підтвердження про направлення позовної заяви з додатками на електронну адресу відповідача.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 10.02.2025 поновлено ОСОБА_1 строк для звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. Прийнято до розгляду вказану позовну заяву, відкрито провадження у даній справі та призначено судове засідання у справі.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 21.04.2025 адміністративне провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, зобов'язання вчинити певні дії передано до Київського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
19.05.2025 матеріали справи №742/715/25 надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду та за наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано для розгляду судді Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №742/715/25. Вирішено здійснювати розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачем оскаржуються, у тому числі, постанова про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, а саме ч. 6 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", оскільки позивач 14.01.2025 не пред'явив на вимогу начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 військово-обліковий документ.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Так, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
При цьому, частиною 2 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 286 КАС України врегульовано особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі (частина перша статті 286 КАС України).
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) (частина друга статті 286 КАС України).
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, а саме ч. 6 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", відповідно до положень п. 3 ч. 1 ст. 20 КАС України має розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом, а отже справа в означеній частині позовних вимог не підсудна Київському окружному адміністративному суду.
Згідно з частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 із числа осіб, які перебувають у розшуку підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства та підсудний Київському окружному адміністративному суду.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 мають розглядатись за різними провадженнями.
Відповідно до частини шостої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Розгляд позовних вимог, виділених у самостійне провадження, здійснює суддя, який прийняв рішення про роз'єднання позовних вимог.
Отже, зазначене право суду спрямоване на забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи протягом розумного строку.
Згідно з ч. 7 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України про об'єднання справ в одне провадження або роз'єднання позовних вимог, про відмову в об'єднанні справ в одне провадження, роз'єднанні позовних вимог суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, заявлені позовні вимоги підлягають роз'єднанню в самостійні провадження.
З метою сприяння виконанню завдання адміністративного судочинства, суд дійшов до висновку про доцільність застосування положень ч. 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України та, відповідно, про роз'єднання позовних вимог в адміністративній справі №742/715/25 в самостійні провадження.
В рамках даної справи здійснюється розгляд позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, а саме ч. 6 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію".
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 172, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Роз'єднати у самостійні провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, зобов'язання вчинити певні дії на:
- позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 2101 КУпАП за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, залишивши номер адміністративної справи №742/715/25 та
- позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 із числа осіб, які перебувають у розшуку, виділивши їх в окреме провадження.
2. Передати адміністративну справу ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 із числа осіб, які перебувають у розшуку - до Відділу документального забезпечення і контролю (канцелярія) Київського окружного адміністративного суду для присвоєння номеру справи.
3. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.