Рішення від 24.06.2025 по справі 303/2923/25

Справа №303/2923/25

2-а/303/36/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

у складі головуючої судді Курах Л.В.

секретар судового засідання Гейруш Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Позовні вимоги мотивує тим, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» та п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 року, не з'явився 28 січня 2025 року о 09 годині 00 хвилин до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому перебуває на обліку з 28.12.2002 року за повісткою № 1991168 від 15.01.2025 року, яка була надіслана засобами поштового зв'язку на адресу його проживання: АДРЕСА_1 , яке повернулося з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.

З постановою № 775 від 14.04.2025 року позивач категорично не погоджується з наступних підстав.

Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 10 травня 2023 року, позивач є обмежено придатним до військової служби, Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахований у запас 11 листопада 2003 року за ст. 36 «б» наказу Міністерства оборони України № 2-94, протокол № 28. У даний військово-обліковий документ вписано ВІН-код (електронний код) *171220219361716800023*, який був сформований автоматично під час внесення моїх персональних даних військовозобов'язаного у електронну базу « ІНФОРМАЦІЯ_4 », даний електронний код співробітники ІНФОРМАЦІЯ_2 зчитують і утримують доступ до його електронних військово-облікових документів.

Відповідно до вимог абз. 6 ч. 3 ст. 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХП від 21 жовтня 1993 року (із змінами, внесеними законом України № 3633-Х1 від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку») у встановлений законом строк - 60 днів, а саме: 04 липня 2024 року позивач оновив свої персональні через електронну систему «Оберіг», про що 04 липня отримав відповідне підтвердження, вчасно пройшов медичний огляд.

Персональні дані як військовозобов'язаного відображені у інформаційно-комунікаційних системах, реєстрах, базах (банках) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, а значить, Міністерство оборони України як держатель єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів має можливість отримувати всі персональні дані шляхом взаємодії з іншими інформаційно-комунікативними системами.

Розглядаючи адміністративну справу про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, суб'єктом владних повноважень, тимчасово виконуючим в обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 , свідомо були порушені означені приписи ст. 280 цього кодексу, що свідчить про формальний і упереджений підхід до вирішення справи та ігнорування дійсних обставин справи.

Посадова особа, яка розглядала адміністративну справу про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, не встановила чи мала місце подія інкримінованого адміністративного правопорушення, в чому полягає його об'єктивна сторона, час та місце його скоєння, вину в його вчиненні, чи підлягаю я до адміністративної відповідальності з огляду на примітку до цієї ж статті, які саме приписи законів про військовий облік позивачем порушені, які саме дані потрібно уточнити і чому це не зроблено уповноваженою собою шляхом взаємодії з інфомаційно-комунікативними системами, чи мало місце доставления повістки адресату, якщо так, то його час та місце.

10.04.2025 року позивач був зупинений працівниками поліції, від яких дізнався, що знаходжусь в розшуку і був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

В порушення вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП та п. 1 р. П Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 01 січня 2024 року, позивачу не була вручена копія протоколу про адміністративне правопорушення, крім того, форма означеного протоколу не співпадає з додатком до згаданої вище Інструкції, особа, яка складала протокол не ознайомила позивача з документами, доданими до протоколу, не роз'яснила суть інкримінованого адміністративного правопорушення, в чому полягає порушення вимог ст. 22 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», фактично не роз'яснила права, передбачені ст. 268 КУпАП.

Повістку № 1991168 від 15.01.2025 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 №12 на 09 годину 00 хвилин 28 січня 2025 року для уточнення даних позивач не отримував, засобами поштового зв'язку таке поштове відправлення позивачу не доставлялося.

Згідно п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою КМУ від 20 березня 2009 р. № 270, у разі відсутності адресата за зазначеною на рекомендованому листі адресою, працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «ТЦК». Відповідач, будучи обізнаним з означеним пунктом Правил, умисно не зазначив на листі номер телефону позивача, який міститься в матеріалах особової справи військовозобов'язаного, а працівник об'єкта поштового зв'язку, в порушення своїх обов'язків не залишив повідомлення про його надходження в і поштовій скриньці.

Також позивач вказав, що з березня 2022 року систематично на вимогу працівників РТЦК та СПА майже щомісячно відвідує дану установу.

Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 24.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи було призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.

08.05.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні даного позову з наступних підстав.

Старшим офіцером мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 капітаном ОСОБА_4 10.04.2025 року було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 775 у присутності громадянина ОСОБА_1 , місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 доведено, про дату, місце і час розгляду адміністративної справи, доведено положення ст. 63 Конституції України, права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, ОСОБА_1 власноручно написав пояснення у протоколі про адміністративне правопорушення від 10.04.2025 року №775, був ознайомленим з додатками до протоколу і на виконання ч. 2 ст. 254 КУпАП ОСОБА_1 було отримано другий примірник протоколу, про що свідчать підписи правопорушника у протоколі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 775 від 10.04.2025 року.

Стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пункт 3 цієї статті передбачає, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Позивачем цього не виконано.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кабінет Міністрів України постановив затвердити Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що додається (постанова КМУ від 16 травня 2024 р. № 560).

Відповідно до абз. 3 п.п. 2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 - Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

Отже, зазначеним Порядком врегульований порядок оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до вимог якого у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку, день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи вважається днем отримання такого поштового відправлення (повістки).

Копія повістки №1991168 від 15.01.2025 відповідає формі електронної повістки, встановленій у додатку №1 до Порядку, містить всі необхідні реквізити, зазначені у ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Описом вкладення до рекомендованого поштового відправлення 0610224033292, та рекомендованим повідомленням про вручення цього поштового відправлення, копією його конверта, підтверджується відправка позивачу повістки №1991168 від 15.01.2025 на адресу, яку позивач вказав, уточнивши свої дані та зазначив у позовній заяві.

Зазначене поштове відправлення повернуте без вручення 25.01.2025, причина повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».

Військовозобов'язаний вказавши адресу місця проживання під час уточнення облікових даних, повинен отримувати направлені йому на цю поштову адресу повідомлення. Відмова від отримання чи не вжиття заходів для отримання надісланих на цю адресу повідомлень, у тому числі повісток, не може вважатися добросовісною поведінкою.

В абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено, що у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Отже, у громадян України, у тому числі у військовозобов'язаних, яким є позивач, існує обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці.

Невиконання цього обов'язку є порушенням абз. 1 ч. 1 ст. 22, та абз. 7. ч. 3 ст. 33 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та становить склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. З ст. 210- 1 КУпАП.

Позивач, не прибувши за повісткою 28.01.2025, яка вважається ним отриманою 25.01.2025, відповідно до вимог п. 41 Порядку, порушив законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме абз. 7 ч. З ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» де зазначено, що у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з явитися у зазначені у ній місце та строк».

ІНФОРМАЦІЯ_5 в даному випадку не застосовує примітку до ст. 210 КУпАП, як підставу для незастосування до позивача положень с. 210, 210-1 КУпАП з наступних підстав.

Відповідно до неї, положення с. 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру, зокрема, персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII). Інформація, яка належить до персональних даних та вноситься до Реєстру, визначена у ст. 7 цього Закону, до якої законодавець у п. 7-1 відніс номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти.

Частиною 2 ст. 9 Закону № 1951-VII передбачений обов'язок призовника, військовозобов'язаного та резервіста подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

У ч. 3 ст. 14 Закону № 1951-VII визначений перелік персональних даних, які органи ведення реєстру одержують шляхом електронної інформаційної взаємодії. У ній не передбачено такої можливості для отримання даних зазначених у п. 7-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951-VII (номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти).

У цій справі позивачу не ставиться у провину порушення порядку оновлення військово-облікових даних, а тому зазначена примітка не може бути застосована у цій справі.

Отже, зазначена примітка до ст. 210 КУпАП може бути застосована, щодо адміністративних правопорушень пов'язаних з оновленням/не оновленням військовозобов'язаним своїх облікових даних, а не щодо правопорушень пов'язаних із неприбуттям за повісткою.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.

В матеріалах справи міститься постанова №775 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 14 квітня 2025 року (надалі - Постанова), в якій констатовано, що громадянин ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» (надалі - Закон) та п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (надалі - Порядок), не з'явився 28 січня 2025 року о 09 годині 00 хвилин до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому він перебуває на військовому обліку з 28.12.2002 року, за повісткою №1991168 від 15.01.2025 про виклик для уточнення даних (своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів), яка була надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням №0610224033292 з описом вкладення з повідомленням про вручення на адресу його зареєстрованого місця проживання ( АДРЕСА_1 ), яке повернулося з відміткою про відсутність особи за вказаною адресою.

Дане правопорушення було виявлено 07.02.2025 року, про що були внесені відповідні відомості до з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»), що підтверджується витягом з вказаного реєстру.

За змістом пояснення ОСОБА_1 , яке міститься в протоколі №775 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 10.04.2025, вину свою у вчиненні вказаного правопорушення, за вказаних обставин, не визнав та пояснив, що повістку не отримував.

Також у Постанові констатовано, що незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини, така повністю доведена протоколом №775 від 10 квітня 2025 року, складеним уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 та доданими до нього матеріалами: повісткою №1991168 від 15.01.2025 року, рекомендованим поштовим відправленням №0610224033292, витягами з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів.

З урахуванням того, що під час розгляду справи було встановлено обставини, які пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , а саме вчинення правопорушення вперше, здійснення ним догляду за матір'ю, яка є інвалідом першої групи «Б» групи по зору, було постановлено визнати його виним у вчиненні адіміністративного правопорушення, пердбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.

Аналізуючи фактичні обставини по справі на предмет їх відповідності положенням чинного законодавства, слід зазначити наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Спірні відносини у даній справі склались з приводу правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено на всій території України воєнний стан, який триває і по теперішній час.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію" на всій території України оголошено проведення загальної мобілізації.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно з пунктом 21 Порядку, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Не заперечується позивачем той факт, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , також ця адреса вказана позивачем у позовній заяві.

Повістка від 15.01.2025 №1991168 була відправлена позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення («трекінг» 0610224033292 а.с. 48), відповідно до якої ОСОБА_1 викликався до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 28.01.2025 року о 09.00 год. Повістку було направлено за адресою місця проживання позивача та повернуто відправнику 24.01.2025 з причини «одержувач відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до пункту 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (далі - Правила № 270) рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення судової повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.

Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові по справі №800/547/17 від 25.04.2018: «направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним».

Позивач не надав суду будь-які докази того, що він не зареєстрований за адресою, за якою йому надсилалась повістка, а також доказів, які б свідчили про те, що він повідомляв територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншу адресу місця проживання.

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 було належним чином оповіщено про виклик до відповідача.

Стосовно посилань позивача про те, що він систематично на вимогу працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 майже щомісяця відвідує установу, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.

У п. 9 Положення, визначені завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, серед яких - здійснення заходів оповіщення та призову громадян: на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

В п. 14 Положення зазначено, що керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема, відповідає за: - військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; -мобілізаційну готовність територіального центру комплектування та соціальної підтримки; - своєчасне та повне виконання завдань, покладених на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки; - здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони та Генеральним штабом Збройних Сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до п. 15 Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема, зобов'язаний: - забезпечувати виконання особовим складом територіального центру комплектування та соціальної підтримки поставлених перед ним завдань; - розроблення та уточнення плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території, а також разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування розроблення та виконання плану заходів щодо утримання бази мобілізаційного розгортання в готовності до використання за призначенням; - забезпечувати разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування виконання плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на відповідній території; - здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та розвідувальних органів).

Таким чином, чинне законодавство не містить обмежень щодо періодичності здійснення оповіщення особи, чи щодо неможливості здійснення оповіщення особи, в залежності від того має вона або ж не має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Питання оповіщення військовозобов'язаних, призовників та резервістів є виключною компетенцією територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Її потреба визначається виходячи із завдань мобілізаційних планів, стану військового обліку в органі військового управління, отриманих ним завдань тощо.

В умовах військової агресії російської федерації проти України, втручання будь-яких органів та осіб в можливість та порядок проведення оповіщення, не у встановлений законом спосіб, може мати вкрай негативні наслідки для обороноздатності України і шкодитиме національним інтересам держави та інтересам всього суспільства.

Крім того, в даному випадку позивача притягнуто до адміністративної відповідальності через неявку до ІНФОРМАЦІЯ_1 за викликом.

Суд не застосовує примітку до ст. 210 КУпАП, як підставу для незастосування до позивача положень ст. 210, 210-1 КУпАП, з таких підстав.

Відповідно до примітки до ст. 210 КУпАП, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

У цій справі позивачу не ставиться у провину порушення порядку оновлення військово-облікових даних, а тому зазначена примітка не може бути застосована у цій справі.

Зазначена примітка до ст. 210 КУпАП може бути застосована, щодо адміністративних правопорушень пов'язаних з оновленням/не оновленням військовозобов'язаним своїх облікових даних, а не щодо правопорушень пов'язаних із неприбуттям за повісткою.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Надана відповідачем копія повістки № 1991168 від 15.01.2025 відповідає формі електронної повістки, встановленій у додатку №1 до Порядку, містить всі необхідні реквізити, зазначені у ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Описом вкладення до рекомендованого поштового відправлення 0610224033292, та «трекінгом» відстеження поштового відправлення, підтверджується відправка позивачу повістки №1991168 від 15.01.2025 на адресу його зареєстрованого місця проживання.

Зазначене поштове відправлення повернуто без вручення 25.01.2025, причина повернення «одержувач відсутній за вказаною адресою».

Таким чином, за наслідками судового розгляду слід констатувати, що будучи повідомленим про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 за викликом до відповідача в особливий період не з'явився, про причини неявки у передбачений законодавством строк відповідача не повідомив, що є порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова прийнята без порушень ст. 19 Конституції України та на підставі вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з дотримання процедури і порядку встановленого КУпАП щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, уповноваженою на те законом особою. Позовні вимоги є необґрунтованими, а доводи позивача спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до ч. 6 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Таким чином, оскаржувана Постанова є такою, що прийнята у межах повноважень та на підставі закону, тому її слід залишити без змін, а у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити повністю.

Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 605,60 грн., слід залишити за позивачем.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 19, 242-246, 250, 255, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без задоволення, а постанову №775 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 14 квітня 2025 року - без змін.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешканець АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Рішення виготовлено 24 червня 2025 року.

Головуюча Л.В.Курах