про залишення позовної заяви без руху
24.06.2025м. СумиСправа № 920/888/25
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши матеріали позовної заяви від 20.06.2025, б/н (вх.№3529 від 20.06.2025)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ»
(вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7, м. Київ, 01133,
код ЄДРПОУ 44378553)
до відповідача: Комунальної установи Сумської обласної ради з експлуатації
адміністративної будівлі (майдан Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40601,
код ЄДРПОУ 37524864)
про стягнення 194 893 грн 33 коп.,
20.06.2025 позивач звернувся до суду з позовом, відповідно до вимог якого просить стягнути з відповідача на користь позивача вартість безпідставно набутого майна, що підлягає відшкодуванню: електричної енергії у розмірі 122 615 грн 99 коп. з ПДВ; послуги з передачі електричної енергії у розмірі 15 371 грн 82 коп. з ПДВ; послуги з розподілу електричної енергії у розмірі 56 905 грн 52 коп. з ПДВ.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025, справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що: «Згідно п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила), договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.
Споживання електричної енергії - користування споживачем відповідно до укладених договорів електричною енергією за допомогою струмоприймача (струмоприймачів) …
Тобто, за системним аналізом зазначеного пункту підзаконного нормативно- правового акту споживання електричної енергії без укладення відповідного договору про постачання електричної енергії споживачу останнім не допускається.
Тотожні положення передбачені п. 1.2.15 Правил, згідно якого, на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
В силу, пункту 3.1.9 Правил, споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається. У відповідності до підпункту 1 п. 5.5.5 Правил, Споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів)».
В той же час, позивач стверджує про позадоговірне споживання відповідачем електричної енергії у березні 2025 року в обсязі 18 667 кВт*год., при цьому не зазначаючи на підставі чого позивачем як електропостачальником було надано відповідачу як споживачу послуги з постачання електричної енергії за спірний період у вказаному обсязі ( з урахуванням положень Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 щодо недопустимості постачання електричної енергії споживачу без укладення відповідного договору).
Окрім цього, позивач у позовній заяві стверджує, що: «Також Комунальна установа Сумської обласної ради з експлуатації адміністративної будівлі не здійснювала оплату за послуги з розподілу електричної енергії АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО», яке не було повідомлено відповідачем про закінчення строку дії Договору № 2802/175 про постачання електричної енергії споживачу від 28.02.2024.
Водночас, відповідно до п. 3.2.15. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 у разі закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання (за ініціативою електропостачальника) електропостачальник не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електричної енергії повинен повідомити про це споживача, відповідного (відповідних) оператора (операторів) системи та постачальника «останньої надії», на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача, та адміністратора комерційного обліку із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу.
Обґрунтованих пояснень щодо невиконання позивачем вищевказаної норми та/або вчинених дій позивачем на виконання п. 3.2.15. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 позовна заява не містить.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що фактично єдиним доказом на який посилається позивач як на такий, що підтверджує надання ним відповідачу послуг з електропостачання за спірний період є лист АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» №53/5398 від 28.05.2025.
Водночас, відповідно до змісту даного листа АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» дослівно повідомляє наступне: «АТ «СУМИОБЛЕНЕРГО» уважно розглянуло Ваше звернення та надає інформацію щодо обсягу розподіленої електричної енергії, по споживачу Комунальна установа Сумської обласної ради з експлуатації адміністративної будівлі (код ЄДРПОУ 37524864, особовий рахунок №16196) та складає за березень 2025 - 18 667 кВт*год.».
Таким чином, вищевказаний лист містить лише вказівку про кількість розподіленої електричної енергії, яка було спожита відповідачем за березень 2025 року, разом з тим, з означеного листа не вбачається, що саме Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ» у березні 2025 року було постачальником та надавало Комунальній установі Сумської обласної ради з експлуатації адміністративної будівлі послуги з постачання електричної енергії.
Обґрунтованих пояснень або інших доказів на підтвердження вказаних обставин позивачем суду не надано.
За приписами ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
За вказаних обставин, суд залишає позовну заяву без руху, позивачу надається строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись ст. 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви -п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Зазначити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви - шляхом:
- надання письмових пояснень та належних доказів в обґрунтування того, на підставі чого Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКИЙ СТРУМ» як електропостачальником було надано послуги з постачання електричної енергії споживачу - Комунальній установі Сумської обласної ради з експлуатації адміністративної будівлі за березень 2025, з урахуванням положень Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 щодо недопустимості споживання електричної енергії споживачем без укладення відповідного договору;
- надання письмових пояснень та належних доказів на підтвердження виконання позивачем вимог, встановлених п. 3.2.15. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 в розрізі правовідносин, що існували між позивачем та відповідачем як сторонами Договору № 2802/175 про постачання електричної енергії споживачу від 28.02.2024.
- надання письмових пояснень та належних доказів на підтвердження того, що саме позивач був постачальником та надавав відповідачу послуги з постачання електричної енергії у березні 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Ухвалу складено та підписано суддею 24.06.2025.
Суддя С.В. Заєць