Ухвала від 10.11.2010 по справі К-23668/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2010 р. м. Київ К-23668/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів: Бутенка В.І.,

Лиски Т.О. (доповідач),

Гашицького О.В.,

Малиніна В.В.,

Ситникова О.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11 грудня 2008 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2009 року, -

ВСТАНОВИЛА:

В листопаді 2008 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Постановою Красноградського районного суду Харківської області від 11 грудня 2008 року, позов ОСОБА_5 задоволено частково, а саме: поновлено ОСОБА_5 строк звернення до суду за захистом порушеного права, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, щодо нарахування та виплати ОСОБА_5 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_5 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007року в розмірі який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу на вказане судове рішення.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2009 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11 грудня 2008 року, задоволено частково. Постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11 грудня 2008 року скасовано в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_5 про перерахунок та стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 16 листопада 2007 року, в іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі на вказані судові рішення Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації ставить питання про їх скасування в зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права та просить постановити нове рішення яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що після народження дитини позивач відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України «Про держаний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

У відповідності до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня -434,00 гривень, з 1 квітня -463,00 гривень, з 1 жовтня -470,00 гривень.

Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 12, частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»на 2007 рік.

Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Отже, з 09 липня 2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Виходячи з наведених норм законодавства, колегія суддів вважає, що посилання суду апеляційної інстанції на пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду є безпідставними, а суд першої інстанції при ухваленні рішення обґрунтовано поновив вказаний строк.

Колегія суддів, не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч.2 ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Отже, судом першої інстанції правомірно покладено обов'язок на Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації провести ОСОБА_5 доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд апеляційної інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, однак помилково скасованим, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 226, 230, 231 КАС України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2009 року скасувати, а постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11 грудня 2008 року без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Судді: