73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
06 грудня 2010 р. Справа № 2-а-4490/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Кравченко К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Нова Каховка Херсонської області до комунального підприємства "Новокаховська дирекція єдиного замовника" про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Нова Каховка Херсонської області (далі - позивач) звернулася до адміністративного суду за позовом до комунального підприємства "Новокаховська дирекція єдиного замовника" (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу у сумі 105 541,46 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами фінансово-господарської діяльності відповідач має податковий борг по податкам (зборам) та обов'язковим платежам, а саме сума не перерахованого відповідачем податку з доходів фізичних осіб за ІІ квартал 2010 року складає 105 541,46 грн.
Від представника позивача надійшло клопотання, про розгляд справи в порядку письмового провадження, за наявними в матеріалах справи доказами.
Представник відповідача надав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю та просить розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889-ІV (надалі - Закон № 889-ІV), на відповідача покладено обов'язки податкового агента щодо доходів, які він виплачував на користь фізичних осіб, що перебували з ним у трудових відносинах.
Законом № 889-ІV передбачено, що утриманий податок податковим агентом підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Пунктами 16.3.4 та п.п. 16.3.5 ст. 16 цього ж закону передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу. Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Пункт 19.2 Закону № 889-ІV покладає на відповідача обов'язок надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування.
Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ф. № 1ДФ затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 29.09.2009 р. № 451, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 р. за № 960/8281.
Згідно долучених до матеріалів справи податкових розрахунків відповідача сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за ІІ квартал 2010 року відповідачем самостійно нарахований податок на суму 160 821,46 грн., а сплачено 55280,00 грн.. Сума несплаченого відповідачем податку складає 105 541,46 грн.
Відповідно до частини 3 пункту 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки, а згідно до положень статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковим боргом визнається податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Враховуючи, що відповідно до Закону № 2181-ІІІ податкові зобов'язання відповідача на суму 105 541,46 грн. є узгодженими податковими зобов'язаннями, які не сплачені у встановлені строки, вказана сума є податковим боргом відповідача.
За змістом підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 цього ж Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509-XII, - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідачем податковий борг не сплачений, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 71, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Новокаховська дирекція єдиного замовника" (код ЄДРПОУ 33141370) на користь місцевого бюджету м. Нова Каховка заборгованість у сумі 105 541,46 грн. (сто п'ять тисяч п'ятсот сорок одна грн. 46 коп.) на р/р 33217800700012 в ГУ УДКУ у Херсонській області, код ОКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 11010100).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко К.В.
кат. 6.6.4