Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
07 грудня 2010 р. № 2-а- 7701/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.
за участю:
прокурора - Кріцина Н.П.
представника позивача -Кривонос К.М., діє за дорученням № 3619/01-17/03-02 від 18.08.10
представника відповідача -Гончар Н.М., діє за дорученням № 1276/02-11 від 19.04.10
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Харківського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області
до Харківської районної державної адміністрації Харківської області
про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області, в якому просив суд визнати незаконною бездіяльність Харківської районної державної адміністрації щодо забезпечення належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, та зобов'язати Харківську районну державну адміністрацію Харківської області вжити заходи щодо ліквідації несанкціонованого звалища відходів, розташованого перед в'їздом в м. Харків на вул. Дністровську з с. Хролі Харківського району Харківської області, шляхом захоронення відходів на території звалища та рекультивації вказаної земельної ділянки.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав в повному обсязі, в обґрунтування якого зазначив наступне. Державною екологічною інспекцією в Харківській області 30.04.2010 проведено перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Харківського району Харківської області. Обстеженням території перед в'їздом в м. Харків на вул. Дністровську з с. Хролі Харківського району Харківської області виявлено, що з лівої га з правої сторони дороги, яка веде до м. Харкова на вул..Дністровську з с. Xролі, засмічено земельні ресурси. Оскільки вказана земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів, прокурор з посиланням на ст. 21 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 21 Закону України «Про відходи» просив визнати бездіяльність відповідача з приводу забезпечення належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей незаконною та зобов'язати його вжити відповідних заходів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з тих самих підстав, що і прокурор.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на вжиття Харківською районною державною адміністрацією вичерпних заходів в межах своїх повноважень для усунення засмічення земельної ділянки.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
24 березня 2009 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області складено акт № 00265 обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства), яким встановлено факт розривання звалища відходів та знесення дерев на території перед в'їздом в м. Харків на вул. Дністровську з с. Хролі Харківського району Харківської області. (а.с. 78-79)
Про наявність вказаних поршень відповідач повідомив Харківського міжрайонного прокурора листом вих. № 3291/02-11 від 24.04.09 року, з проханням вижити відповідних заходів щодо припинення та недопущення несанкціонованої розробки звалища відходів, а також, а також Начальника Липецького відділу УМВС України в Харківській області. (а.с. 80, 81)
З досліджених в судовому засіданні листів Липецького відділу УМВС України в Харківській області та Харківського міжрайонного прокурора, встановлено, що у порушенні кримінальної справи за фактами, повідомленими відповідачем було відмовлено, однак вказана постанова була скасована Харківською міжрайонною прокуратурою. (а.с. 82-83)
Крім того, судом встановлено, що за результатами розгляду звернення відповідача
до Державної екологічної інспекції в Харківській області щодо незаконних робіт по розкриттю звалищ виробничих відходів на території Пономаренківської сільської ради Харківського району, Державною екологічною інспекцією в Харківській області було розраховано шкоду та направлено матеріали до Харківської міжрайонної прокуратури ще у 2009 році. (а.с. 85)
30 квітня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області складено акти № 06-29/56, № 06-29/56-1, № 06-29/56-2, № 06-29/56-3 обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства), якими встановлено факт засмічення земельної ділянки на території перед в'їздом в м. Харків на вул. Дністровську з с. Хролі Харківського району Харківської області. (а.с. 6-13)
За результатами вказаного обстеження Харківською міжрайонною прокуратурою було направлено Голові Харківської районної державної адміністрації Подання про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства № 724вих-10 від 07.06.10. (а.с. 92-93)
У відповідь на вказане подання відповідачем було повідомлено Харківського міжрайонного прокурора про вжиття в межах своїх повноважень вичерпних заходів реагування для забезпечення усунення засмічення земельної ділянки. (а.с. 86-87)
Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України; природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ст.ст. 142, 143 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про відходи» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами належить: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організація збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; ліквідація несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону.
Згідно зі ст.189 Земельного Кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Як вбачається зі змісту ст. ст. 30, 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відходи» територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
З аналізу викладених вище норм вбачається, що саме до повноважень органів місцевого самоврядування відноситься забезпечення належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Щодо посилання прокурора та представника позивача на знаходження засміченої земельної ділянки за межами населеного пункту як підставу для покладення на відповідача обов'язку забезпечення належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Суд зазначає, що вказана норма визначає розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади лише для цілей розпорядження земельним ділянками, зокрема, передання в користування або у власність. Стосовно дій, пов'язаних з реалізацією інших повноважень, діюче законодавство не містить такого розмежування земельних ділянок як за межами населеного пункту або в його межах.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Тобто, Харківська районна державна адміністрація є місцевим органом державної виконавчої влади і не відноситься до системи органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Враховуючи зміст викладених вище норм законодавства, норм Закону України «Про місцеві державні адміністрації», беручи до уваги досліджені в судовому засіданні докази вжиття вичерпних заходів на усунення засмічення зазначеної вище земельної ділянки, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13, 14, 19, 142, 143 Конституції України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про відходи», ст.ст. 2, 3, 94, 104, 160, ст. 161, ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
1. В задоволенні адміністративного позову Харківського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області до Харківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі. < Текст > < Сума задоволення > < Текст >
2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 10 грудня 2010 року.
Суддя Волкова Л.М.