Справа № 2а- 10919/10/2070
30 листопада 2010 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,
за участі представників: позивача - Ковтун Л.О., відповідача - Лавренчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної комунальної установи охорони здоров'я "Аптека №303" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова про скасування рішення,-
Позивач, Державна комунальна установа охорони здоров'я «Аптека №303», (далі за текстом - позивач, ДКУОЗ «Аптека №303») звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова № 0003072310 від 18.08.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій) у розмірі 5063,74 грн.
В обґрунтування вимог адміністративного позову позивач зазначив, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова за порушення, які документально не підтверджуються.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи та вимоги адміністративного позову та просив суд про їх задоволення в повному обсязі.
Відповідач, ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова в наданих суду запереченнях на позов та її представник в судовому засіданні виклали свою позицію щодо обставин справи, вимоги адміністративного позову не визнали, вважають, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене обґрунтовано та на підставі вимог чинного законодавства, просили суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Обґрунтовуючи заперечення, представник відповідача зазначив, що факти порушень позивачем вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р., підтверджені матеріалами перевірки.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи адміністративного позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін та свідка, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.
При розгляді матеріалів справи судом встановлено, що 04.08.2010р. фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області проведена перевірка дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в господарській одиниці - аптеки, яка розташована за адресою в м. Харків, пр-т Гагаріна, 56 та належить ДКУОЗ «Аптека №303».
За результатами перевірки складено акт № 6575/20/40/23/22644347, зареєстрований 05.08.2010р., який для розгляду та вирішення питання щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій направлено до ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова, де він зареєстрований 12.08.2010р. за № 353/20/38/03/22644347.
На підставі висновків акту перевірки ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова 18.08.2010р. прийнято рішення № 0003072310, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 5063,74 грн. у відповідності до вимог абз. 1 ст. 1 Указу президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Щодо встановлених перевіркою порушень, наявність яких оскаржує позивач, суд зазначає наступне.
Пунктом 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (далі - Положення) передбачено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Пунктом 5.2. Положення встановлено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо: для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк щодня (у день її надходження до каси) або наступного дня від дня її надходження до каси, - у розмірах, що потрібні для забезпечення їх роботи на початку робочого дня, але не більше розміру середньоденного надходження готівки до каси (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти) (п.5.4 Положення).
Наказом по підприємству №44 «Про ліміт каси»розраховано та затверджено ліміт каси ДКУОЗ «Аптека №303»на 4 квартал 2009р. в розмірі 513,00 грн., що відповідає вимогам п.5.4 Положення.
Наказом по ДКУОЗ «Аптека №303»від 31.12.2009р. «Про ліміт каси на 2010 рік»затверджено ліміт каси на 2010 рік в розрахунковій сумі 513,00 грн. Крім того, відповідно до вказаного наказу по підприємству, зазначено, що враховуючи господарчих витрат та виплати заробітної плати з каси підприємства встановлений ліміт каси на 2010 рік у розмірі 1500,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача пояснила, що ліміт каси в розмірі 1500,00 грн. встановлений для забезпечення витрат пов'язаних з господарськими витратами, виплатою заробітної плати, яка дорівнює всередньому 1500,00 грн. на місяць, що на думку представника позивача узгоджене з вимогами п.5.4 Положення.
Суд зазначає, що ліміт каси в розмірі 1500,00 грн. встановлений ДКУОЗ «Аптека №303»безпідставно, оскільки при визначені його розміру позивачем не дотримані вимоги п.5.4 Положення, яким чітко встановлено порядок визначення розрахунку ліміту каси. Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні №637 не передбачено право суб'єкта підприємницької діяльності визначати ліміт каси без розрахунку, здійсненого згідно п.5.4 Положення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що посилання представника позивача на те, що на підприємстві встановлено ліміт каси в розмірі 1500,00 грн., який позивач ніколи не перевищував, є необґрунтованим.
Згідно п.5.9 Положення, якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він уважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.
Виявлене перевіряючими порушення підтверджується залученими до матеріалів справи копією Касової книги ДКУОЗ «Аптека №303», актом перевірки, додатком до акту перевірки «Розрахунок понадлімітних залишків готівкових коштів в касі ДКУОЗ «Аптека №303».
Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 -головний державний податковий ревізор -інспектор ДПА у Харківській області пояснила, що вказане порушення було виявлено при досліджені наказів по підприємству, касової книги.
За таких обставин суд доходить до висновку, що відповідачем доведені факти порушень позивачем вимог законодавства, рішення державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова № 0003072310 від 18.08.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій) у розмірі 5063,74грн. є правомірними. Розрахунок застосованих до позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідає розмірам, встановленим законодавством.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, факти порушень вимог законодавства позивачем підтверджені належними доказами, що дає суду підстави для відмови в задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державної комунальної установи охорони здоров'я "Аптека №303" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова про скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 06 грудня 2010 року.
Суддя Шевченко О.В.