08 грудня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-48151/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
при секретарі - Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача - Ус О.М.,
представника відповідача - Рожкова М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
01 грудня 2009 року Державна податкова інспекція у м. Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 24 598 грн. 44 коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що в ході проведеної невиїзної документальної перевірки ВАТ БК "Букрос" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, виявлено порушення вимог п. 3.1, п. 3.2, п. 7.39 п. 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637. За результатами даної перевірки складено акт № 884/23-8/00143136 від 22.04.2009 року. На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Полтаві винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001802306/0 від 05.05.2009 року, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 24 598 грн. 44 коп.
08 грудня 2010 року позивачем до суду надано заяву про зменшення позовних вимог, в якій він просив стягнути з ВАТ БК "Букрос" штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10 489 грн. 23 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що ухвалою господарського суду Полтавської області від 18.07.2006 року порушено справу про банкрутство щодо ВАТ БК “Букрос” та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство бурова компанія "Букрос" 09.03.1992 року зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, номер запису про державну реєстрацію 1 588 120 0000 001644, свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 082578.
Працівниками ДПІ у м. Полтаві було проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ БК "Букрос" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року.
За результатами даної перевірки складено акт № 884/23-8/00143136 від 22.04.2009 року, в якому зафіксовано порушення вимог п. 3.1, п. 3.2, п. 7.39 п. 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, а саме: встановлено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (встановленої форми та змісту), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 24 598 грн. 44 коп.
На підставі акту перевірки 05.05.2009 року ДПІ у м. Полтаві винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001802306/0, яким за вищевказані порушення до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 24 598 грн. 44 коп.
Зазначене рішення відповідач отримав 05.05.2009 року, що підтверджується підписом головного бухгалтера ВАТ БК "Букрос" на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Не погодившись з вищевказаним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідач оскаржив його до Полтавського окружного адміністративного суду. Постановою суду від 27.04.2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2010 року зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій скасовано в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 14 109 грн. 21 коп.
Таким чином, судом надано правову оцінку рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001802306/0 від 05.05.2009 року та встановлено правомірність застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10 489 грн. 23 коп.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, обставини, встановлені судовими рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду та Харківського апеляційного адміністративного суду, доказування не потребують.
Доводи представника відповідача щодо дії мораторію на задоволення вимог кредиторів суд вважає необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.1992 № 2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів -це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Мораторій поширюється на задоволення вимог конкурсних кредиторів за грошовими зобов'язаннями щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також на задоволення вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, які виникли у зв'язку з відмовою боржника від виконання зобов'язань
З порушенням провадженням у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у зв'язку з чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних засадах.
З огляду на наведене, можна зробити висновок про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, які мали місце до введення мораторію і не стосуються зобов'язань поточних кредиторів.
Згідно ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі сплачених коштів. Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III встановлено, що у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
На підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ (далі - Закон № 509-XІІ) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 509-XІІ, завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Враховуючи викладене, а також те, що суму фінансових санкцій, застосованих за порушення п. 3.1, п. 3.2, п. 7.39 п. 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у розмірі 10 489 грн. 23 коп. (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) в тридцятиденний термін у добровільному порядку відповідач не сплатив Державна податкова інспекція у м. Полтаві відповідно до повноважень, покладених на неї Законом України "Про державну податкову службу в Україні", обґрунтовано звернулась до суду з позовом про стягнення до Державного бюджету відповідної суми фінансових санкцій.
Відтак, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підтверджені відповідними доказами, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 72, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства бурової компанії "Букрос" (вул. Монастирська, 12, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 00143136) на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, одержувач: ВДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10 489 грн. 23 коп. (десять тисяч чотириста вісімдесят дев'ять гривень двадцять три копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 13 грудня 2010 року.
Суддя К.І. Клочко