Постанова від 08.12.2010 по справі 2а-3148/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-3148/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря - Дрижирук М.І,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Серков Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Полтаві про визнання неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Полтаві про визнання неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 17.06.2010 № 0009742304/0 та від 17.06.2010 № 0009772304/0 у частині накладення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 7560,00 грн (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 19.10.2010 вх. № 42787).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив те, що висновки акта перевірки не відповідають дійсності та нормам діючого законодавства. Так, перевіряючими не взято до уваги те, що під кінець робочого дня 09.02.2010 позивач захворів та змушений був раніше закрити кафетерій і з цієї причини оприбуткував готівку на другий день. Разом з тим, вважає, що відповідальність за таке встановлена виключно Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Також позивач стверджує, що він не допускав порушення встановленого порядку обліку товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації, оскільки такий облік забезпечується веденням Книги обліку доходів та витрат. Крім того, відповідачем завищено суму штрафних санкцій на 127,50 грн, що є, на думку позивача, однією з підстав для скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009772304/0.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки проведено у межах повноважень органів державної податкової служби, визначених статтями 11, 111, 112 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, та на те, що перевіркою виявлено несвоєчасне оприбуткування позивачем готівки у сумі 557,10 грн, фактично отриманої 09.02.2010, та неведення у встановленому порядку обліку товарних запасів внаслідок відсутності накладних на такі товарні запаси за місцем реалізації.

Позивач та представники сторін підтримали доводи і вимоги, викладені відповідно у позовній заяві та запереченнях на позов.

Заслухавши позивача, представників сторін, дослідивши надані суду письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд доходить таких висновків.

Сторонами спору визнано, що ОСОБА_1 /ідентифікаційний номер НОМЕР_2/ зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Полтаві.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 2 статті 9 зазначеного Закону встановлено, що у разі, коли державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.

Відповідно до пункту 4 статті 10 цього Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Так, 31.05.2010 співробітниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області на підставі направлень на перевірку від 25.05.2010 №№2050, 2051 та плану перевірок на травень 2010 року проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари /послуги/, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у кафетерії «Полтавська здоба», що розташований у АДРЕСА_1 та в якому здійснює свою господарську діяльність позивач.

За результатами перевірки складено акт від 31.05.2010, в якому зафіксований факт порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог:

- пунктів 1, 6, 9, 11, 12, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” внаслідок не проведення через реєстратор розрахункових операцій розрахункової операції на суму покупки 8,50 грн; проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування обліку кількості товарів; невідповідності суми готівкових коштів у місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО, на 6,20 грн; неведення у встановленому порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 3716,25 грн; незберігання протягом встановленого строку останньої використаної книги обліку розрахункових операцій;

- пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 673, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, внаслідок несвоєчасного оприбуткування у книзі обліку розрахункових операцій готівкових коштів на загальну суму 557,10 грн на підставі фіскального звітного чеку № 676.

На підставі цього акта перевірки ДПІ у м. Полтаві прийняті рішення від 17.06.2010 № 0009772304/0 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 8058,50 грн на підставі статей 17, 20, 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та від 17.06.2010 № 0009742304/0 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій на загальну суму 2785,50 грн на підставі статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Позивач оспорює рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009772304/0 у частині накладення на нього штрафних санкцій у сумі 7560,00 грн, яка складається із суми штрафної санкції 7432,50 грн за порушення вимоги частини 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та суми штрафної санкції 127,50 грн, включеної податковим органом до розрахунку штрафних санкцій внаслідок допущення арифметичної помилки.

Інше рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009742304/0 позивач оспорює повністю.

Перевіркою від 31.05.2010 виявлено факт надлишку у позивача товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 3716,25 грн, на які відсутні накладні. Перелік і кількість товарів наведено у додатку до акту перевірки від 31.05.2010 “Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей)” /а.с. 51/. На підставі викладеного контролюючим органом зроблено висновок про незабезпечення позивачем обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Проаналізувавши наведену норму закону та встановивши фактичні обставини справи, суд вважає, що позивачем не допущено зазначеного порушення.

Так, статтею 6 Закону України Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.

Для суб'єктів малого підприємництва, до яких належить позивач, постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269 передбачено ведення Книги обліку доходів та витрат. Обов'язкове ведення іншої документації для фізичних осіб-підприємців не передбачено. Вимоги статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” щодо обов'язкової наявності первинних документів (накладних тощо), дані яких систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку, не застосовуються до фізичних осіб-підприємців, оскільки згідно із частиною 1 статті 2 вказаного Закону сфера його дії поширюється лише на юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.

Отже, є підстави для висновку, що на даний час законодавством не встановлений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації для фізичних осіб-підприємців.

Таким чином, відсутність накладних на товар не може бути віднесено до порушень встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.

Більш того, на підтвердження правомірності придбання товарів, включених перевіряючими до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), позивач надав суду видаткові накладні, у яких відображено операції з придбання усіх товарів, внесених до відомості. Крім цього, позивач надав суду Книгу обліку доходів і витрат, яка велася ним під час перевірки, але не досліджувалася перевіряючими.

З огляду на викладене, висновок перевірки про порушення ФОП ОСОБА_1 пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не знайшов свого підтвердження у ході судового розгляду справи.

На підставі наявного у матеріалах справи розрахунку штрафних (фінансових) санкцій до акта перевірки від 31.05.2010 та пояснень представника відповідача, наданих у судовому процесі, судом також встановлено, що при розрахунку штрафних санкцій ДПІ у м. Полтаві допустила арифметичну помилку, внаслідок якої застосувала до позивача штрафні санкцій на 127,50 грн більше, ніж це передбачено відповідними нормами, що регулюють відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції, за порушення ними встановлених правил здійснення розрахункових операцій.

За таких обставин спірне рішення від 17.06.2010 № 0009772304/0 у частині накладення на позивача штрафних санкцій у сумі 7560,00 грн суперечить чинному законодавству та є безпідставним.

З огляду на те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009772304/0 є правовим актом індивідуальної дії та згідно із частиною 2 статті 162 КАС України у разі його неправомірності визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне у силу частини 2 статті 11 вказаного Кодексу вийти за межі позовних вимог про визнання неправомірним та скасування цього рішення /у частині/, і визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009772304/0 /в оскаржуваній частині/.

Щодо іншого спірного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009742304/0 судом встановлено таке.

Відповідно до преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 673, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України" та визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Органи контролю та порядок здійснення контролю визначені главою 7 цього Положення.

Пунктами 7.1, 7.3, 7.4, 7.15 та 7.25 Положення встановлено, що вимоги цієї глави “Контроль за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою” застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України /пункт 7.1/; відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств; особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку; у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України /пункт 7.3/; якщо перевіркою підприємства (підприємця) було виявлено порушення, то за її результатами складається акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою у трьох примірниках, у якому викладається зміст порушення з відповідним обґрунтуванням /пункт 7.4/; уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися; порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення /пункт 7.15/; під час здійснення цих перевірок у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг також звертається увага на обов'язковість забезпечення постійної наявності в касах підприємств, що перевіряються, розмінної монети для видачі здачі /пункт 7.25/.

Як свідчить зміст наведених норм, дія Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні поширюється як на підприємства, так і на підприємців, при цьому незалежно від того, в якій сфері господарської діяльності та при якому встановленому порядку обліку готівкових надходжень, вони здійснюють свою господарську діяльність.

А відтак, посилання позивача та його представника на те, що вказане Положення не поширюється на позивача, який є суб'єктом господарювання-фізичною особою та який здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, судом відхиляється з наведених правових підстав.

Отже, за правилом пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

При цьому за визначенням пункту 1 Положення оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій, а книгою обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Відповідно до пункту 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 106/5297, використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Як свідчать матеріали справи, у Книзі обліку розрахункових операцій № 1950/ 1601004820/3, зареєстрованої Державною податковою інспекцією у м. Полтаві 23.12.2009 для використання з РРО Mini 500ME, заводський номер НОМЕР_3, фіскальний номер НОМЕР_1, несвоєчасно оприбуткована сума готівки за 09.02.2010 -557,10 грн згідно Z-звіту від 10.02.2010 № 676. Так, фактично готівка у зазначеній сумі надійшла до позивача 09.02.2010; запис про її надходження у КОРО зроблено позивачем 09.02.2010; фіскальний звітний чек (Z-звіт) № 676 на цю суму роздрукований через РРО наступного дня 10.02.2010 та відповідно підклеєний у КОРО також 10.02.2010.

Зазначені обставини оприбуткування готівки визнані позивачем у судовому процесі. Водночас судом критично оцінений довід позивача про те, що поважною причиною несвоєчасного оприбуткування готівки був незадовільний стан здоров'я позивача наприкінці дня 09.02.2010, оскільки вимога законодавця щодо забезпечення суб'єктами господарювання своєчасного оприбуткування готівки не ставиться у залежність від будь-яких обставин та подій.

Таким чином, не здійснивши у КОРО одночасно (09.02.2010) запису про суму розрахунків за день та роздрукування і підклеювання фіскального звітного чеку за цей день, позивач порушив вимоги пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (абзац 3 статті 1 ).

Санкції до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), передбачені пунктом 3 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовуються саме за порушення вимог цього Закону, про що безпосередньо зазначено у назві розділу V "Відповідальність за порушення вимог цього закону" ( у якому міститься стаття 17 закону).

З огляду на це, суд не бере до уваги доводи позивача про необхідність застосування до нього за зазначене порушення фінансових санкцій, передбачених Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а не Указом Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”.

Таким чином, суд не знаходить фактичних даних і правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009742304/0.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною 3 статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

А відтак, понесені позивачем витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 3,40 грн, які згідно зі статтею 87 вказаного Кодексу відносяться до судових витрат, підлягають пропорційному розподілу та присуджуються позивачу відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-162 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0009772304/0 у частині накладення на фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 штрафної (фінансової) санкції у сумі 7 560 грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1,70 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 13 грудня 2010 року.

Суддя Н.І. Слободянюк