07 грудня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-5556/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
за участю:
представника позивача - Чалапа С.І.,
представника відповідача - Мовчан Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферум" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень, -
05 листопада 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферум" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень від 21.06.2010 року № 0005901503/0/1991 та від 06.09.2010 року № 0005901503/1/2847.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатами документальної невиїзної перевірки Кременчуцькою ОДПІ зроблено неправомірний висновок про заниження позивачем суми орендної плати за землю у зв'язку із порушенням статті 21 Закону України "Про оренду землі", оскільки зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін цієї угоди, натомість доповнень до договорів оренди між орендарем та орендодавцем в частині зміни розміру орендної плати на 2008 рік не підписувалось. Крім того, наголошував на порушенні відповідачем встановленої процедури проведення перевірки.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. У письмових запереченнях на позов посилався на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідно до статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" віднесена до загальнодержавних податків та зборів. Розмір орендної плати визначений статтею 7 Закону України "Про плату за землю", і з 01.01.2008 року з урахуванням змін, внесених Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309-VІ, повинен складати не менше трикратного розміру земельного податку (3 % від грошової оцінки землі), а тому податкові повідомлення-рішення від 21.06.2010 року № 0005901503/0/1991 та від 06.09.2010 року № 0005901503/1/2847 є правомірними.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферум" є орендарем земельних ділянок несільськогосподарського призначення на підставі укладених із виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради договорів оренди земельної ділянки № 040754800540 від 24.12.2007 року та № 040754800541 від 24.12.2007 року.
18.01.2008 року позивачем подано до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік, в якій позивачем самостійно нараховано орендну плату на 2008 рік згідно з договорами оренди земельних ділянок в розмірі 12469 грн. 55 коп.
09.06.2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, в ході якої перевірено правильність нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності згідно податкової декларації на 2008 рік.
За результатами перевірки складено акт № 2842/15-227/23814604 від 09.06.2010 року, в якому зафіксовано порушення позивачем статті 21 Закону України “Про оренду землі” із змінами внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року № 309-VІ, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за січень-грудень 2008 року на 6234 грн. 79 коп.
За висновками перевірки вказане порушення виникло у зв'язку з тим, що орендна плата по договорам оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 040754800540 від 24.12.2007 року та № 040754800541 від 24.12.2007 року у 2008 році позивачем нараховувалася та сплачувалася в розмірі 2% від грошової оцінки землі, замість встановлених 3 %.
На підставі акту перевірки № 2842/15-227/23814604 від 09.06.2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення № 0005901503/0/1991 від 21.06.2010 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Ферум" визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата за землю в розмірі 9352 грн. 26 коп., в тому числі за основним платежем - 6234 грн. 79 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3117 грн. 47 коп.
За наслідками адміністративного оскарження скарга позивача залишена без задоволення, а Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення від 06.09.2010 року № 0005901503/1/2847.
Позивач не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 21.06.2010 року № 0005901503/0/1991 та від 06.09.2010 року № 0005901503/1/2847, суд виходить із наступного.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 року № 161-XIV в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Разом з тим, підпунктом 4 пункту 8 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VІ внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" (набрали чинності з 01.01.2008 року), у зв'язку з чим встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008.
Проте, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів” від 03.06.2008 року № 309-VI частина 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" знову викладена у редакції, яка передбачає аналогічний мінімальний розмір орендної плати, - трикратний розмір земельного податку. Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування - 04.06.2008 року та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Зазначений Закон неконституційним не визнавався та є чинним на даний час.
Таким чином, розмір річної орендної плати за землю для земель несільськогосподарського призначення у 2008 році встановлений Законом України "Про плату за землю" на рівні трикратного розміру земельного податку.
Судом встановлено, що перевіркою позивача виявлено та підтверджено в ході розгляду справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферум" здійснювало нарахування та сплату орендної плати за землю за січень-грудень 2008 року у розмірі 2 % грошової оцінки землі згідно договорів оренди земельної ділянки.
Тобто зміст вказаних договорів в частині визначення розміру орендної плати в сумі 2 % від грошової оцінки землі не відповідав вимогам чинного законодавства у 2008 році, якими визначений мінімальний розмір орендної плати не менше 3 % від грошової оцінки земель.
Посилання позивача на те, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін, суд оцінює критично, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями спеціальних Законів, а тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать вказаним Законам, не можуть застосовуватися.
Крім того, відсутність додаткової угоди про зміну розміру оренди земельної ділянки комунальної власності не може бути підставою для звільнення орендаря від сплати встановленого Законом розміру орендної плати.
Твердження позивача про порушення відповідачем встановленої процедури здійснення перевірки (не надано направлення на перевірку, не повідомлено позивача про її проведення та здійснення перевірки не за місцезнаходженням позивача), суд вважає необґрунтованим з огляду на наступне.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року N 509-XII (зі змінами та доповненнями) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
Згідно пункту 2.1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 року N 355, зі змінами та доповненнями, невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу ДПС на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Таким чином, проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферум" на підставі поданої ним податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2008 рік у приміщенні Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, а не за місцезнаходженням позивача, не суперечить вимогам чинного законодавства України. При цьому, вимог щодо надання направлення на перевірку та повідомлення позивача про її проведення при здійсненні документальної невиїзної перевірки не передбачено.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач в порушення вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" у 2008 році здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності по договорам оренди земельної ділянки в розмірі 2 % від грошової оцінки землі, замість встановлених законом 3 % від грошової оцінки, а висновок перевірки про заниження позивачем у зазначеному періоді суми орендної плати за землю на 6234 грн. 79 коп. є обґрунтованим.
Згідно з підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 року у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
З огляду на встановлені перевіркою порушення Кременчуцькою ОДПІ правомірно донараховано позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 9352 грн. 26 коп.
Отже, податкові повідомлення-рішення від 21.06.2010 року № 0005901503/0/1991 та від 06.09.2010 року № 0005901503/1/2847 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферум" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 13 грудня 2010 року.
Суддя А.Б. Головко