Рішення від 23.06.2025 по справі 500/1350/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/1350/25

23 червня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Агро-Культура" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Агро-Культура" (далі - ПП "Агро-Культура", Підприємство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач) у якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №3971 від 02.12.2024 року "Про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку" щодо Приватного підприємства "Агро-Культура";

зобов'язати Головне управління ДПС у Тернопільській області виключити Приватного підприємства "Агро-Культура" з переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Тернопільській області винесено рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3971 від 02.12.2024 Приватного підприємства "Агро-Культура", яке позивач вважає неправомірними та таким, що підлягає до скасування оскільки відповідачем не наведено належних та допустимих доказів в підтвердження інформації про здійснення позивачем ризикових операцій, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач проти позову заперечує. У відзиві на позовну заяву зазначає, Підставою для прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості відповідно до вимог п.8 Додатку 1 до Прядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (із змінами і доповненнями) та податкової інформації, наведеної у Довіднику кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого Наказом ДПС України від 11 січня 2023 року №17, оскільки наявні такі умови:

- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку;

- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

На думку відповідача дії контролюючих органів щодо прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку є такими, що відповідають критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 01.04.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача від 31.03.2025 про розгляд справи №500/1350/25 за позовом Приватного підприємства "Агро-Культура" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

19.05.2025 ухвалою суду продовжено процесуальний строк розгляду справи №500/1350/25 за позовом Приватного підприємства "Агро-Культура" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії на 1 місяць.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Приватне підприємство "Агро-Культура" зареєстроване як юридична особа, яка здійснює діяльність у сфері вирощування вирощування зернових культур (окрім рису), бобових культур і насіння олійних культур - КВЕД 01.11.

Відповідно до протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №46 від 16.04.2020 встановлено наступне.

ПП "Агро-Культура" свої податкові зобов'язання за січень - березень 2020 року формує по операціях з поставок сільськогосподарської продукції, а саме пшениці та кукурудзи. Обсяг реалізації за вище вказаний період становить 9983,0 тис.грн. в т. ч. сума ПДВ 1663,8 тис.грн.

ПП "Агро-Культура" за січень - лютий 2020 року здійснено придбання товарів/послуг загальною вартістю 6602,8 тис.грн. в т.ч. сума ПДВ 1100,4 тис. грн.

Крім цього, встановлено формування податкового кредиту за рахунок придбання у великій кількості продуктів харчування, промислових товарів, запчастин та ПММ.

Так за січень - лютий підприємством здійснено придбання фільтрів, запчастин, миючих засобів для автомобілів від ФОП ОСОБА_1 (2660614915) (1918. ГУ ДПС у Тернопільській області) загальною вартістю 1221,7 тис.грн. в т.ч. сума ПДВ 203,6 тис.грн.

ПП "Агро-Культура" здійснено придбання паливо мастильних матеріалів та газу скрапленого загальною вартістю 828,0 тис.грн. в т.ч. сума ПДВ 138,0 тис.грн.

Поряд з тим попереднім аналізом бази даних ЄРПН за березень - квітень 2020 року ПП "Агро-Культура" здійснено придбання картоплі продовольчої та насіння цибулі загальною вартістю 6068,0 тис. грн. в т.ч. сума ПДВ 1011,2 тис. грн. В подальшому дана продукція ПП "Агро-Культура" не реалізовувалась. Слід зауважити, що відомості про об'єкти оподаткування платника податку (форма 20-ОПП) по вищевказаному платнику до Теребовлянського управління не подавались. Інформація щодо місць зберігання вище вказаної продукції (холодильні установки, спеціальні склади) у Теребовлянському управлінні відсутня.

Виходячи з вище викладеного прийнято рішення про відповідність ПП "Агро-Культура" (код за ЄДРПОУ 38543563) критеріям ризиковості платника податку за п.8 "У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування", а саме за даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено невідповідність обсягів постачання товарів/послуг та обсягів придбання.

ПП "Агро-Культура" (код ЄДРПОУ 38543563) 18.08.2021, 05.12.2023, 22.11.2024 подавались до Головного управління ДПС у Тернопільській області Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку із копіями підтверджуючих документів.

Комісією Головного управління ДПС у Тернопільській області 30.08.2021, 14.12.2023, 02.12.2024 розглянуто вищезазначені Повідомлення, пояснення, копії документів, надані платником та прийнято рішення залишити діючим запис про відповідність ПП "Агро-Культура" критеріям ризиковості, оскільки надані підприємством пояснення та копії документів не спростовують попередньо відібрані ризики.

Так, за наслідками поданих документів та пояснень відповідачем прийнято рішення №3971 від 02.12.2024, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме по кодах:

14 - постачання товарiв/послуг за рахунок сформованого реєстрацiйного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарiв, не пов'язаних з господарською дiяльнiстю платника податку,

11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

Комісія, приймаючи рішення посилась на те, що підприємством надано повідомлення про надання інформації та копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у неповному обсязі.

Підприємством 06.12.2024 подано до ДПС України Скаргу щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Рішенням ДПС України від 12.12.2024 Скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін.

Позивач не погоджується з прийнятим рішення про відповідність його критеріям ризиковості, просить визнати таке рішення протиправним та скасувати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує такі нормативно-правові акти.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок №1165.

Положеннями Порядку №1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Форма рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до Порядку №1165) містить рядок "податкова інформація", що заповнюється в разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Тобто в разі, якщо податкові органи мають інформацію, що визначає ризиковість операції, щодо якої складено податкову накладну чи розрахунок коригування податкової накладної, у рішенні має бути вказана така податкова інформація.

З аналізу наведених норм суд висновує, що з моменту прийняття контролюючим органом рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості, платника податків вважають включеним до реєстру ризикових. Процедура перевірки особи щодо її відповідності критеріям ризиковості платника податку ініціюється лише після подання таким платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.

Пункт 6 Постанови №1165 передбачає можливість виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/ або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/ невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається: актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту; інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Аналіз наведених норм вказує на можливість виключення платника податку з переліку ризикових за ініціативою контролюючого органу у разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку або за результатами розгляду інформації та копій відповідних документів від платника податку.

Крім того, у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У додатку 4 до Порядку №1165 також зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

У цій справі спір стосується правомірності рішення від 02.12.2024 №3971 про відповідність/невідповідність позивача критеріям ризиковості платника податку.

Верховний Суд у постановах від 16.12.2020 по справі №340/474/20, від 05.01.2021 по справі №640/10988/20 та від 05.01.2021 по справі №640/11321/20 зазначав, що при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання Комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Також суд касаційної інстанції зазначав, що Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на них законодавством завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку, та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Суд зазначає, що рішення від 02.12.2024 №3971 прийняте за результатами розгляду інформації та копій відповідних документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку ПП "Агро-Культура" критеріям ризиковості платника податку від 05.12.2023.

Комісією Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних отримано Повідомлення №2 від 22.11.2024 та копій документів. Зокрема платником надано пояснення та копії наступних документів:

повідомлення (платник ЄП 4 групи у 2024 році), витяг (платник ПДВ з 01.04.2014), розрахункова відомість по зарплаті за жовтень 2024 року (4 особи, загальний оклад - 44 500 грн), довідки про наявність земельних ділянок у 2024 році (загальна площа оренди - 289,9 га), звіт 4-сг за 2024 рік (засіяно 289 га, зокрема: пшениця озима - 100 га, кукурудза - 30 га, ріпак - 70 га, соняшник - 89 га), оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024, оборотно-сальдова відомість по рахунку 27 за період з 01.06.2024 по 31.10.2024, витяги з ДРРПНМ (нежитлове приміщення - 1 576,3 кв. м. та земельна ділянка - 1,1760 га).

Документи на реалізацію продукції/послуг:

по взаємовідносинах із ТОВ "ОВАЛ" (код ЄДРПОУ 32537732) надано: договір поставки від 23.07.2024 (ріпак), довіреність від 23.07.2024 року, додаткова угода від 26.07.2024, додаткова угода від 28.07.2024, видаткова накладна від 26.07.2024 на суму ПДВ - 487 698,83 грн, товарно-транспортні накладні від 26.07.2024, видаткова накладна від 28.07.2024 на суму ПДВ - 324 371,87 грн., товарно-транспортні накладні від 28.07.2024, банківська виписка від 05.09.2024 на суму ПДВ - 368 421,05 грн, банківська виписка від 10.10.2024 на суму ПДВ - 98 245,61 грн., банківська виписка від 23.10.2024 на суму ПДВ - 73 684,21 грн, банківська виписка від 24.10.2024 року на суму ПДВ - 171 929,82 грн; договір поставки від 08.10.2024 (пшениця), довіреність від 08.10.2024, видаткова накладна від 08.10.2024 року на суму ПДВ - 489 855,51 грн, товарно-транспортні накладні від 08.10.2024 року, видаткова накладна від 09.10.2024 на суму ПДВ - 66 846,31 грн, товарно-транспортні накладні від 09.10.2024, банківська виписка від 11.10.2024 на суму ПДВ - 85 964,91 грн, банківська виписка від 15.10.2024 на суму ПДВ - 245 614,04 грн, банківська виписка від 16.10.2024 на суму ПДВ - 122 807,02 грн, банківська виписка від 23.10.2024 на суму ПДВ - 19 621,48 грн.

Документи на придбання продукції/послуг:

по взаємовідносинах із ОСОБА_2 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) надано: договір купівлі-продажу від 15.06.2021 (нежитлове приміщення загальною площею - 1 576,3 кв. м., розташоване на земельній ділянці загальною площею - 1,1760 га, за адресою: АДРЕСА_1 .);

по взаємовідносинах із ОСОБА_3 (код РНОКПП НОМЕР_2 ) надано: договір оренди від 20.08.2018 року (земельна ділянка площею 2,43 га, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Острівець), витяг з ДРРПНМ;

по взаємовідносинах із ОСОБА_4 (код РНОКПП НОМЕР_3 ) надано: договір оренди від 16.12.2016 року (земельна ділянка площею 2,45 га, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Острівець), витяг з ДРРПНМ;

по взаємовідносинах із ТОВ "КОРТЕВА АГРІСАЄНС УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 313520785) надано: додаток до договору купівлі-продажу від 22.04.2021, додаткова угода від 20.07.2023 (насіння ріпаку), специфікація від 20.07.2023, видаткова накладна від 03.08.2023 на суму ПДВ - 39 271,29 грн, платіжна інструкція від 26.07.2023 на суму ПДВ - 6 140,35 грн, платіжна інструкція від 27.07.2023 на суму ПДВ - 33 130,94 грн;

по взаємовідносинах із ПП "АП "АГРО-ДРУЖБА" (код ЄДРПОУ 37625037) надано: договір оренди (оренда ТЗ з екіпажем) від 26.07.2024, акт приймання_передачі ТЗ від 26.07.2024, акт приймання-передачі ТЗ (повернення) від 28.07.2024, акт надання послуг від 26.07.2024 на суму ПДВ - 924 грн, платіжна інструкція від 19.08.2024 на суму ПДВ - 924 грн; договір оренди (оренда ТЗ з екіпажем) від 08.10.2024, акт приймання-передачі ТЗ від 08.10.2024, акт приймання-передачі ТЗ (повернення) від 28.07.2024, платіжна інструкція від 12.11.2024 на суму ПДВ - 10 792 грн;

по взаємовідносинах із ТОВ "АЛЬФА СМАРТ АГРО" (код ЄДРПОУ 37250244) надано: договір поставки від 21.02.2023 (засоби захисту рослин), додаткова угода від 21.02.2023, БВ від 23.02.2023 на суму ПДВ - 83 333,33 грн, БВ від 21.04.2023 на суму ПДВ - 38 190,05 грн;

по взаємовідносинах із ТОВ "МАГІСТР-Д" (код ЄДРПОУ 21141124) надано:

договір купівлі-продажу від 01.02.2021 року (дизпаливо), договір купівлі-продажу від 02.01.2024 (дизпаливо), видаткова накладна від 17.08.2023 на суму ПДВ - 54 838 грн, товарно-транспортна накладна від 17.08.2023, платіжна інструкція від 17.08.2023 на суму ПДВ - 71 849,82 грн, видаткова накладна від 26.03.2024 на суму ПДВ - 31 200 грн, товарно-транспортна накладна від 26.03.2024, видаткова накладна від 26.03.2024 на суму ПДВ - 62 400 грн, товарно-транспортна накладна від 26.03.2024, платіжна інструкція від 22.04.2024 на суму ПДВ - 33 333,33 грн, платіжна інструкція від 25.04.2024 на суму ПДВ - 50 000,00 грн;

по взаємовідносинах із ТОВ "ТРЕЙД-АГРОХІМ" (код ЄДРПОУ 31276010) надано:

договір купівлі-продажу від 05.01.2023 (міндобриво), специфікація від 05.01.2023 на суму ПДВ - 63 786,74, специфікація від 16.01.2023 на суму ПДВ - 166 275,18 грн, видаткова накладна від 17.01.2023 року на суму ПДВ - 166 275,18 грн, акт приймання-передачі від 09.02.2023 року на суму ПДВ - 61 666,8 грн, видаткова накладна від 09.02.2023 на суму ПДВ - 61 666,8 грн, платіжна інструкція від 11.01.2023 на суму ПДВ - 61 666,8 грн, платіжна інструкція від 17.01.2023 на суму ПДВ - 166 275,18 грн, акт звірки за період з 01.01.2023 по 28.03.2023;

Вказані документи були предметом оцінювання за результатом винесеного Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області прийнято рішення №3971 від 02.12.2024 про відповідність критеріям ризиковості платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, а саме п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

В межах спірної ситуації суд наголошує, що приймаючи рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податку, контролюючий орган не може здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

При цьому, суд зауважує, що будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийняті рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, відповідачем не надано, як і не надано доказів того, що контролюючий орган вчиняв будь-які дії, спрямовані на перевірку отриманої інформації.

Позивач надав необхідний пакет документів за останніх три роки який підтверджує оренду землі, придбання засобів захисту рослин, мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів, наявність працівників, техніки приміщень сплату податків, а також реалізацію виготовленої продукції.

Водночас, будь-які висновки щодо нереальності господарських операцій із вказаними контрагентами відповідно до поданих платником документів у протоколі комісії відсутні. Відповідачем у спірному рішенні не наведено правового обґрунтування прийнятого рішення.

Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2022 у справі №160/3364/19.

Термін "добросовісний платник", яке вживається у сфері податкових правовідносинах, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його контрагентами правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи. А відтак платник не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення має бути мотивованим.

Водночас, документального підтвердження обставин, що позивач та/або його контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій, відповідач також не вказав. Жодних доказів провадження позивачем господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, відповідачем не надано.

Таким чином, відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання.

Невиконання відповідачем обов'язку доказування правомірності прийняття рішення (що воно прийняте обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, за наявності визначених Порядком №1165 підстав), є підставою для визнання його протиправним та скасування.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За змістом пункту 6 Порядку №1165 підставою для виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, є надходження до комісії відповідного рішення суду, яке набрало законної сили.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області №3971 від 02.12.2024 про відповідність Приватного підприємства "Агро-Культура" критеріям ризиковості платника податку на додану вартість та зобов'язання ГУ ДПС у Тернопільській області виключити Приватного підприємства "Агро-Культура" з переліку ризикових платників податку.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позовні вимоги повністю, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 3028,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Тернопільській області.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.12.2024 №3971 про відповідність Приватного підприємства "Агро-Культура" критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Тернопільській області виключити Приватне підприємство "Агро-Культура" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Приватного підприємства "Агро-Культура" судовий збір у сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено і підписано 23 червня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Агро-Культура" (місцезнаходження: вул. Лесі Українки, с-ще Дружба, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 48130, код ЄДРПОУ: 38543563);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003, код ЄДРПОУ: 44143637).

Головуючий суддя Мартиць О.І.