Рішення від 23.06.2025 по справі 460/7199/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року м. Рівне №460/7199/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

Міністерства юстиції України

доГромадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України».

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України (далі по тексту - позивач) до Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» про припинення шляхом заборони діяльності юридичної особи, в якому позивач просить:

- припинення діяльності юридичної особи Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» шляхом заборони.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що найменування відповідача в порушення частини 2 статті 3 Закону № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгялд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, причини неможливості подання відзиву суду не повідомив. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Юридична особа ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ЛЕНІНСЬКОЇ КОМУНІСТИЧНОЇ СПІЛКИ МОЛОДІ УКРАЇНИ» (скорочене найменування: РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ЛКСМУ); зареєстрована 03.05.1999; ідентифікаційний код юридичної особи: 26009240; керівник - Шумелянко Микола Богданович; місцезнаходження: вул. Драгоманова, 1, м. Рівне, 33028.

Проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону № 317-VIII встановлено, що найменування юридичної особи - Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» встановленим вимогам не відповідає.

У зв'язку із наведеним Комісією проведено правову експертизу на відповідність найменування Відповідача вимогам Закону № 317-VIII та призначено на 28.03.2025 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному веб-сайті Мін'юсту.

Комісія звернулась до Відповідача листом Міністерства юстиції України від 10.07.2024 № 99227/19.4/33-24 з проханням надати пояснення щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону № 317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності.

Станом на 28.03.2025 до Міністерства юстиції України повідомлення об'єкта правової експертизи про вжиті ним заходи, спрямовані на виконання Закону № 317-VIII, не надходили. Відтак, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону № 317-VIII відсутні.

За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що повне найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII, оскільки відповідно до Збірника матеріалів назва «ленінська» вживається на честь Леніна (Ульянова) Володимира Ілліча (1870-1924) - організатора Жовтневого перевороту 1917 року, голови Ради народних Комісарів СРСР, а назва «комуністична» - є назвою, яка пов'язана з діяльністю комуністичної партії.

Таким чином, за наслідками проведеної правової експертизи на відповідність найменування Відповідача вимогам Закону № 317-VIII Комісією складено Правовий висновок від 28.03.2025 № 12 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України». (далі - Правовий висновок).

28.03.2025 Мін'юстом видано наказ № 887/5 «Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», яким на виконання вимог пункту 20 Порядку № 354:

1) затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 28.03.2025 № 12 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України»;

2) визнано, що найменування юридичної особи Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII.

Отже, відповідно до Правового висновку Комісії від 28.03.2025 № 12, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2025 № 887/5, найменування об'єкта правової експертизи - юридичної особи Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, що свідчить про порушення Відповідачем вимог Закону № 317-VIII.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Відповідно до ч.1-3 ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання» №4572-VI від 22.03.2012 (далі Закон №4572-VI), громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Згідно з ч.1 ст. 4 Закону №4572-VI, утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких, зокрема, спрямовані на пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.

Також частиною 5 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відповідно до частин другої, третьої статті 3 Закону № 317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим медіа та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого медіа.

У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими медіа вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.

Частиною четвертої цієї ж статті Закону № 317-VIII встановлено, що рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Пунктами 3, 4 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №317-VIII передбачено, що 3. Юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.

Власники знаків для товарів і послуг, які на день набрання чинності цим Законом містять символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані привести такі знаки для товарів і послуг у відповідність із цим Законом.

У разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.

Відповідно до п.1 Положення Про Міністерство Юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.

Пунктом 18-14 Положення, передбачено, що на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та / або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та/або Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону 317-VIII що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі Порядок №354).

Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.

Підставою проведення правової експертизи, згідно п. 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.

Водночас, пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

Наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі Комісія) та затверджено її склад.

Згідно з пунктами 14, 15,18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

На виконання вимог п. 18 Порядку №354 та з метою з'ясування наявності поважних причин неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX, позивач 10.07.2024 надіслав відповідачу лист №99227/19.4./33-24, у якому просив протягом 10 днів з дня отримання цього листа надати пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону №317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності, проте лист був повернутий відправнику, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

28.03.2025 Комісією був складений правовий висновок №12 про невідповідність найменування вимогам «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» відповідача

За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що повне найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII, оскільки відповідно до Збірника матеріалів назва «ленінська» вживається на честь Леніна (Ульянова) Володимира Ілліча (1870-1924) - організатора Жовтневого перевороту 1917 року, голови Ради народних Комісарів СРСР, а назва «комуністична» - є назвою, яка пов'язана з діяльністю комуністичної партії

В той же час, відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у Комісії були відсутні.

Пунктом 20 Порядку №354 передбачено, що правовий висновок про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Законів затверджується наказом Мін'юсту в строк, визначений у пунктах 11 і 12 цього Порядку.

У відповідності до наведеного положення, наказом Мін'юсту Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №887/5 від 28.03.2025 був затверджений правовий висновок Комісії від 28.03.2025 року № 12 та визнано, що найменування відповідача - Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VIII

Відтак, Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.

З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що найменування відповідача містить символіку комуністичного тоталітарного режиму. У строки, визначені ст.8 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №317-VIII, відповідач не привів своє найменування у відповідність до вимог Закону.

В свою чергу, в ході розгляду справи, судом не було встановлено наявності об'єктивних причин, які завадили відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №4572-VI, припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Статтею 28 цього ж Закону визначено, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Зазначені положення кореспондуються з частиною 2 статті 7 Закону №317-VIII , згідно з якою у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Оскільки судом встановлено порушення відповідачем Закону №317-VIII , у зв'язку із не приведення свого найменування у відповідність до його вимог, позов підлягає задоволенню, а діяльність відповідача припиненню шляхом її заборони.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити шляхом заборони діяльність юридичної особи Громадської організації «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 23 червня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: Міністерство юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ 00015622)

Відповідач: Громадська організація «Рівненська обласна організація Ленінської комуністичної спілки молоді України» (вул. Михайла Драгоманова, буд.1,м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл.,33028, код ЄДРПОУ 26009240)

Суддя В.В. Щербаков