23 червня 2025 рокум. ПолтаваСправа № 826/11842/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариство "Укртрансгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов.
Позивач Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач) від 15.02.2018 №190 «Про накладення штрафу на Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі - АТ «Укртрансгаз», позивач) за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» та від 15.02.2018 №191 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання (закачування, відбору) природного газу».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що АТ «Укртрансгаз» вважає оскаржувані постанови від 15.02.2018 №190 та №191 незаконними та протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки, в НКРЕКП відсутні правові підстави проведення позапланової перевірки дотримання позивачем Ліцензійних умов з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, а при прийнятті постанов від 15.02.2018 №190 та №191 відповідачем були порушені вимоги чинного законодавства, щодо порядку та строків накладення штрафних санкцій на АТ «Укртрансгаз», встановлених чинним законодавством.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.08.2018 прийнята позовна заява до розгляду, відкрите провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем 31.08.2018 до справи наданий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскаржувані постанови від 15.02.2018 №190 та №191 прийняті НКРЕКП в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України. Відповідач зазначив про підставність проведення позапланової перевірки за наявності звернень ТОВ «Укрнафтагазенерго», ПАТ «Вінницягаз» та погодження проведення перевірки з боку Державної регуляторної служби листом від 24.10.2017 №9299/0/20-17. НКРЕКП вказало про компетентність та обґрунтованість дій по проведенню позапланової перевірки. Відповідач наполягає на дотриманні ним положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» при прийнятті постанов від 15.02.2018 №190 та №191 і вказує про нерозповсюдження на спірні правовідносини положень частини шостої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» (тут і далі - в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин). Відповідач зазначає про встановлення в ході проведення перевірки порушень з боку АТ «Укртрансгаз» Ліцензійних умов з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, що стало підставою для застосування відповідальності у вигляді штрафу постановами від 15.02.2018 №190 та №191. Відповідачем зазначено, що позивач сплатив штрафи, накладені на нього постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.02.2018 №190 та №191, що є окремим підтвердженням того, що АТ «Укртрансгаз» погодилося із постановами, прийнятими у зв'язку з порушеннями позивачем Ліцензійних умов з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу.
Позивачем 05.09.2018 було подано відповідь на відзив, де зазначено, що доводи відповідача наведені у відзиві, не спростовують доводи позивача, наведені в адміністративному позові. Зокрема, сплата акціонерним товариством "Укртрансгаз" вказаних штрафів жодним чином не свідчить про визнання позивачем правомірності оскаржуваних постанов, відсутні підстави для проведення перевірки позивача, НКРЕКП не дотримано строків притягнення позивача до відповідальності, з боку АТ «Укртрансгаз» дотримані Ліцензійні умови з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, їх порушень не допускалось.
Відповідачем у запереченні на відповідь на відзив, підтримано раніше викладені доводи на спростування позиції позивача, проти задоволення позовних вимог НКРЕКП заперечувало.
На виконання приписів Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16 липня 2024 року № 3863-IX та наказу Державної судової адміністрації України «Про затвердження Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» від 16 вересня 2024 року № 399, а також згідно розміщеного на офіційному веб-порталі судової влади України Переліку справ Окружного адміністративного суду міста Києва, що підлягають передачі Полтавському окружному адміністративному суду (додаток 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом м. Києва) дану адміністративну справу передано на розгляд та вирішення Полтавському окружному адміністративному суду.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.02.2025 справу передано для розгляду судді Алєксєєвої Н.Ю.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнята справа до провадження, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
НКРЕКП до справи 14.03.2025 надані додаткові письмові пояснення, де відповідач вказав про безпідставність позовних вимог ПАТ «Укртрансгаз», просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
ПАТ «Укртрансгаз» у письмових пояснення[, наданих до справи 20.03.2025, 15.04.2025 на задоволенні позовних вимог наполягало, вказало, що сплата АТ «Укртрансгаз» штрафів, визначених оскаржуваними постановами жодним чином не свідчить про визнання позивачем правомірності оскаржуваних постанов, відсутні підстави для проведення перевірки позивача, НКРЕКП не дотримано строків притягнення позивача до відповідальності, з боку АТ «Укртрансгаз» дотримані Ліцензійні умови з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу, їх порушень не допускалось.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 закрите підготовче провадження у справі та призначений судовий розгляд справи по суті.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати учасників справи, свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
До НКРЕКП надійшли листи ТОВ «Укрнафтагазенерго» від 08.09.2017 №108/2 та ПАТ «Вінницягаз» від 21.08.2017 №Vi05.2-CK-4078.08.08.17, якими НКРЕКП було повідомлено про порушення АТ «Укртрансгаз» Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов із зберігання, чим порушені законні права та інтереси скаржників, з підтвердженням даних висновків відповідними доказами, у зв'язку з чим ТОВ «Укрнафтагазенерго» та ПАТ «Вінницягаз» просили провести захід контролю відносно позивача та притягти його до відповідальності.
НКРЕКП листом від 25.09.2017 №10206/14/7-17 звернулось до Експертно- апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України, з метою отримання погодження для проведення позапланового заходу контролю АТ «Укратрансгаз».
Листом Державної регуляторної служби України від 24.10.2017 № 9299/0/20-17, НКРЕКП отримало згоду на проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Укратрансгаз».
На підставі постанови НКРЕКП від 09.02.2017 №182 «Про проведення позапланових виїзних та невиїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг» та посвідчення на перевірку від 12.12.2017 №273, з 14.12.2017 по 27.12.2017 відповідачем був проведений позаплановий захід контролю щодо дотримання позивачем Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов із зберігання відповідно до питань, що стали підставою для звернення ТОВ «Укрнафтагазенерго» та ПАТ «Вінницягаз» до НКРЕКП, зокрема питання щодо дотримання Ліцензійних умов з транспортування, а саме дотримання позивачем:
- підпункту 22 пункту 2.3 глави 2 Ліцензійних умов з транспортування у частині дотримання вимог чинного Кодексу газотранспортної системи, а також виконання умов укладених із замовниками договорів транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП;
- підпункту 8 пункту 2.3 глави 2 Ліцензійних умов з транспортування у частині забезпечення за зверненням суб'єкта ринку природного газу (замовника) його доступу до газотранспортної системи, крім випадків, визначених нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність на ринку природного газу;
- Ліцензійних умов із зберігання, а саме: підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов із зберігання у частині виконання вимог щодо оператора газосховища відповідно до чинних Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газосховища, а також Типового договору зберігання (закачування, відбору) природного газу, що затверджується НКРЕКП.
За результатами проведення позапланового заходу контролю відповідачем був складений Акт позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу від 27.12.2017 №239 (далі - Акт №239) та Акт позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу від 27.12.2017 № 240 (далі - Акт №240).
15.02.2018 за результатами розгляду Акта №239 та Акта №240 на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання за участю представників АТ «Укртрансгаз», прийняті постанови НКРЕКП №190 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» та від 15.02.2018 №191 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу», якими було накладено штрафи в межах розмірів, визначених статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу».
АТ «Укртрансгаз», вважаючи протиправними постанови НКРЕКП від 15.02.2018 №190 та №191, звернулось до суду з даним позовом.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із положеннями першої та третьої частин статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Частинами першою та другою статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Абзацом 5 частини п'ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Згідно приписів частини другої та шостої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є відмова у доступі уповноважених працівників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи, постачальника до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу, якщо обов'язок надання такого доступу встановлюється законодавством. Рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
Закон України «Про ринок природного газу» не містить інших строків для винесення такого рішення.
Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII, суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною шостою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення Регулятором.
З матеріалів справи судом встановлено, що Акт позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу №239 був складений 27.12.2017 та Акт позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу №240 був складний 27.12.2017.
Тобто порушення відповідачем були виявлені саме 27.12.2017.
15.02.2018 за результатами розгляду Акта №239 та Акта №240 на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання за участю представників АТ «Укртрансгаз», прийняті постанови НКРЕКП №190 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» та від 15.02.2018 №191 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання (закачування, відбору) природного газу», якими було накладено штрафи в межах розмірів, визначених статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу».
Відповідачем був порушений встановлений діючим на час застосування відповідальності до позивача у вигляді штрафу законодавством, строк накладення санкцій.
Вказане порушення НКРЕКП строків застосування штрафу до позивача фактично є порушенням з боку відповідача процедури прийняття рішення, що само по собі є підставою для визнання такого рішення протиправним та скасування.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 826/14481/17, постанові від 21.11.2022 у справі № 640/2415/19, ухвалі Верховного Суду від 29.05.2024 у справі № 826/5986/18, в яких Верховним Судом викладена правова позиція та викладені висновки щодо застосування норм права у подібних, що і у даній справі правовідносинах, а саме норм матеріального права: частин другої, третьої, шостої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), частини другої статті 19 Конституції України та положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Крім цього, про необхідність обов'язкового дотримання НКРЕКП п'ятиденного строку для накладення штрафу з моменту закінчення перевірки також зазначено Верховним Судом у постановах від 06.06.2019 у справі №804/7661/17, від 30.09.2020 у справі №300/775/19 та від 15.02.2022 у справі № 120/1139/19-а.
Частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що оскільки НКРЕКП прийняло оскаржувані постанови за межами встановленого (дозволеного) законодавством України строку, це є підставою для визнання цих рішень протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Інші обставини та доводи викладені сторонами не спростовують наведених висновків суду, відповідно, адміністративний позов АТ «Укртрансгаз» про визнання протиправними та скасування постанов від 15.02.20219 №190, 191 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
АТ "Укртрансгаз" при зверненні до суду сплачений судовий збір в сумі 1762,00 грн. Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1762,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.02.2018 №190 «Про накладення штрафу на Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу»;
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.02.2018 №191 «Про накладення штрафу на ПАТ «Укртрансгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі зберігання (закачування, відбору) природного газу».
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг витрати зі сплати судового збору в сумі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва