Рішення від 20.06.2025 по справі 280/9367/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

20 червня 2025 року Справа № 280/9367/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження

за позовом - Головного управління ДПС у Запорізькій області

до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

08 жовтня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту позивач) до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач), в якій позивач просить суд:

- стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг у сумі 116 271,11 грн з податку на нерухоме, майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлоної нерухомості (код платежу 18010300 на р/р UА3389999803 14080512000008479) ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя /18010300 код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно облікової картки платника у відповідача наявна заборгованість, яка виникла в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов'язань. Позивач вжив відповідних заходів щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, будь-яких пояснень чи обґрунтувань, щодо наявності поважних причин несплати податку н6е надано, а тому такий борг підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити у повному обсязі.

Справі за цією позовною заявою присвоєно № 280/9367/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Сацькому Р.В.

Ухвалою суду від 11.10.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідачем 23.12.2024 направлено до суду клопотання про продовження строку подання відзиву у справі, та відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду 24.12.2024 клопотання відповідача задоволено, поновлено відповідачу строк подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву, зазначено наступне. Він не є належним відповідачем, так як чинне законодавство не містить норм щодо права власності фізичної особи - підприємця, тому фізична особа - підприємець не може буди суб'єктом права у даній справі. На обґрунтування позовних вимог, позивачем надані невідповідні та суперечливі докази, які не відповідають заявленим позовним вимогам. Корінці податкових повідомлень - рішень за 2023 рік мають різну нумерацію,що свідчить про недостовірність даних на підставі яких сформований зміст позовної заяві, та яка піддягає сумніву щодо правдивості. Крім того, позивачем пропущені строки передбачені пп. 266.7.2 п 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України. Тому,згідно пп. 266.10.2. п. 266.10. ст.. 266 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 цієї статті, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання. Податкові повідомлення-рішення, згідно наданих в додатках до позову, корейців податкових повідомлень-рішень за номерами: № 0011069-2410-0828-UA-23060070000082704 від 09.06.2023, № 0011069-2410-0828-UA-23060270000087706 від 09.06.2023 та № 0011069-24100828-UA23060070000082704 від 09.06.2023, були складенні та обчислені через два роки після звітного періоду, а саме за 2021 рік, чим грубо порушено вимоги пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України,та положення пп 102.2.1 п. 102.2 та пп 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, що до строків давності та їх застосування. Також, Позивачем не подано до суду доказів належного відправлення податковим органами та отримання Відповідачем документів з податковою вимогою та повідомлень-рішень, а отже вказані у них суми грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України не є узгодженими і не підлягають сплаті. Враховуючи всі обґрунтування та доводи, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Станом на час розгляду справи відповіді на відзив та заперечення до суду не надійшло. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 має РНОКПП НОМЕР_1 , є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України за основним місцем обліку з 03.12.2013 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області, зареєстрований ОПФ-910 Підприємець-фізична особа, займається діяльністю: 01.50 Змішане сільське господарство (основний) 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів 55.90 Діяльність інших засобів тимчасового розміщування 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у. 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устатковання 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок 10.13 Виробництво м'ясних продуктів, є власником нерухомого майна, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 394873929 від 13.09.2024, інтегрованою карткою платника податків, витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії яких міститься матеріалах справи.

Згідно інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 з податку па нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єкті нежитлової нерухомості, податковий борг становить: 8 691,00 грн (ППР № 0049044-2410-0828-UA-23060070000082704) + 1 569,21 грн (ППР № 0049047-2410-0828-UA-23060070000082704) + 9 704,95 грн (ППР № 0133158-2410- 0828-UA-23060070000082704) + 9 045,83 грн (ППР № 0049048-2410-0828-UA-23060270000087706) + 629,42 грн (ППР № 0049046-2410-0828-UA-23060270000087706) + 25 050.00 грн (ППР № 0049045-2410-0828-UA-23060270000087706) + 1 743,00 грн (ППР № 0049041-2410-0828-UA-23060270000087706) +3 892,70 грн (ППР № 0133156-2410-0828-UA-23060270000087706)+5 5945,00 грн (ППР № 0133157-2410-0828-UA23060270000087706) = 116 271,11 грн.

Контролюючим органом прийняті податкові -повідомлення рекомендованими листами з повідомленням про вручення направлені на адресу ОСОБА_1 .. Однак листи не вручені та повернуті до контролюючого органу. Копії листів та корінців повідомлень додано до матеріалів справи.

У зв'язку з несплатою платником податків винесених та узгоджених сум податкових зобов'язань, контролюючим органом вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме: Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, була направлена податкова вимога форми «Ф» № 0003587-1305-0801 від 19.12.2023, але не вручена та поверну та на адресу контролюючого органу.

Отже, у зв'язку з неможливістю стягнути податок в досудовому порядку, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.

Зокрема, статтею 8 Конституції України в Україні встановлено, що в країні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Крім цього, правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі регулюються законами України та підзаконними нормативними актами.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України

Судом встановлено, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

Відповідно до даних інтегрованих (облікових) карток платника податків, станом на день розгляду справи, за відповідачем рахується податковий борг з розмірі 116 271,11 грн із яких:

8 691,00 грн з податку па нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості:

9 704,95 грн з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості;

25 050,00 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

1 743,00 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

3 892,70 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

55 945,00 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

1 569,21 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

9 045,83 грн з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

629,42 грн. з податку па нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості виник на підставі винесених позивачем на виконання пп. 266.7.1 п. .266.7 ст.266 Податкового кодексу України податкових повідомлень-рішень форми «Ф»:

податкове повідомлешія-рішсшія № 0049044-2410-0828-UA-23060070000082704 від 09.06.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 8691,00 грн;

податкове повідомлення-рішення № 0133158-2410-0828-UA-23060070000082704 від 15.03.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 9 704,95 грн;

податкове повідомлення - рішення № 0049045-2410-0828-UA-23060270000087706 від 09.06.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 25 050,00 грн;

податкове повідомлення-рішення № 0049041-2410-0828-UA-23060270000087706 від 09.06.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 1 743.00 грн;

податкове повідомлення-рішення № 0133156-2410-0828-UA-23060270000087706 від 15.03.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 3 892,70 грн;

податкове повідомлення-рішення № 0133157-2410-0828-UA-23060270000087706 від 15.03.2024, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 55 945,00 грн.

Дані податкові повідомлення-рішення були направлені Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, про вручення, але не вручені та повернуті до контролюючого органу.

Податкове повідомлення-рішення № 0049047-2410-0828-UA-23060070000082704 від 28.09.2023 троку, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 1 569,21 грн, було направлено Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено 30.10.2023.

Податкове повідомлення-рішення № 0049048-2410-0828-UA-23060270000087706 від 28.09.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 9 045,83 грн, направлено Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручено 30.10.2023.

Податкове повідомлення-рішення № 0049046-2410-0828-UA-2306027000008770 від 28.09.2023, яким визначено суму податкового зобов'язання у сумі 629,42 грн направлено Відповідачу рекомендованім листом з повідомленням про вручення та вручено 30.10.2023.

Вищезазначені податкові повідомлення - рішення не оскаржувались Відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.

Згідно інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 з податку па нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єкті нежитлової нерухомості, податковий борг становить: 8 691,00 грн (ППР № 0049044-2410-0828-UA-23060070000082704) + 1569,21 грн. (ППР № 0049047-2410-0828-UA-23060070000082704) + 9 704,95 грн (ППР № 0133158-2410- 0828-UA-23060070000082704) + 9045,83 грн (ППР № 0049048-2410-0828-UA-23060270000087706) + 629,42 грн (ППР № 0049046-2410-0828-UA-23060270000087706) + 25 050.00 грн (ППР № 0049045-2410-0828-UA-23060270000087706) + 1 743,00 грн (ППР № 0049041-2410-0828-UA-23060270000087706) +3 892,70 грн (ППР № 0133156-2410-0828-UA-23060270000087706)+55 945,00 грн (ППР № 0133157-2410-0828-UA23060270000087706) = 116 271,11 грн.

Також, податковий борт на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової виник на підставі прийнятого податкового повідомлення-рішення форми «Ф» № 0003587-1305-0801 від 19.12.2023 яким визначено податкове зобов'язання за 2023 рік у сумі 46 728,46 грн, яке було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, але не вручено та повернуто на адресу позивача позивачу із позначкою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до п.45.2 ст. 45 ПКУ податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Відповідно до вимог п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з абз.2 п.42.5 ст.42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

З урахуванням зазначених вимог ПК України ППР вважаються врученими відповідачу належним чином.

Відповідно пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно пп.266.6.1 п.266.6 ст.266 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 266.7.1 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, встановлено обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Підпунктом 266.10.1 п.266.10 ст.266 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

За визначенням, наведеним у пункту 6.2 статті 6 Податкового кодексу України збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

За визначенням, наведеним у пункту 6.2 статті 6 Податкового кодексу України збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом14.1.175 пункту14.1статті14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно із пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Відповідно до пп.60.1.5 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Так, судом встановлено, що податкові повідомлення - рішення, ані в судовому ані в адміністративному порядку оскарженні не були, відповідачем доказів зворотнього (оскарження) суду не надано, а тому вони є узгодженими сумами грошового зобов'язання.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.

У зазначені строки грошове зобов'язання відповідачем не сплачено (зазначена обставина відповідачем не спростована), а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вважається сумою податкового боргу.

У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме, згідно п.59.1 ст.59 ПК України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями статті 59 Податкового кодексу України податковим органом відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення була направлена податкова вимога форми «Ф» № 0003587-1305-0801 від 19.12.2023, але повернута не врученою позивачу.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином, Кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну суму боргу, а тому податкові вимоги на борг, що утворився після надіслання вимоги не надсилались.

Відповідно до пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.

Заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника.

Відповідно до пп. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пп. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, не виходячи за межі заявлених позовних вимог, за наслідком здійснення аналізу оскаржуваної бездіяльності на відповідність наведеним вище критеріям, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з мотивів та обґрунтування наведених судом вище.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг у сумі 116 271,11 грн з податку на нерухоме, майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлоної нерухомості (код платежу 18010300 на р/р UА3389999803 14080512000008479) ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя /18010300 код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 20 червня 2025 року.

Суддя Р.В. Сацький