Рішення від 23.06.2025 по справі 160/3275/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 рокуСправа №160/3275/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України, Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України (далі - Департамент, відповідач-1), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 1991 року по 1996 року один рік навчання за шість місяців та підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті п. “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 1991 року по 1996 року один рік навчання за шість місяців та підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті п. “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначає, що ОСОБА_1 у 1996 року закінчив Державну гірничу академію України, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Економіка підприємства», здобувши кваліфікацію гірничого інженера-економіста. Записами військового квитка серії НОМЕР_1 підтверджується, що 22.07.1999 позивачу присвоєно військове звання «старший лейтенант». Військове звання присвоєне до початку вступу на службу до органів внутрішніх справ, що підтверджується відомостями трудової книжки НОМЕР_2 та листом від 20.12.2019. Цими доказами також підтверджується, що у період з 15.01.2001 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 по 10.05.2017 у Національній поліції України. Відповідно до витягу із наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 26.04.2017 №149 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 (0094950), підполковника поліції старшого оперуповноваженого міжрайонного відділу №1 (м. Дніпро) управління захисту економіки в Дніпропетровській області, з 10.05.2017 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію». Станом на момент звільнення календарна вислуга років складала 16 років 03 місяці 25 днів; вислуга років на пільгових умовах - 05 років 01 місяців 24 дні. Після звільнення позивачу стало відомо, що період навчання в Державній гірничій академії України з 1991 по 1996, після закінчення якого позивачу присвоєно спеціальне офіцерське звання (лейтенант), не зараховано до вислуги років поліцейським - один рік навчання за шість місяців служби відповідно до пункту 2 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Кабінетом Міністрів України постановою №393 від 17.07.1992 (далі - Постанова №393), у зв'язку з чим звернувся до відповідача-1 із відповідним запитом, в якому просив зарахувати до календарної вислуги років часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі за період з 1991 по 1996 у кількості 02 роки 06 місяців, внаслідок чого підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області документи, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Листом від 19.07.2024 №B-64/39-2024 позивача повідомлено про відсутність на це законних підстав, зважаючи, що станом на момент звільнення зі служби в поліції у позивача бракувало необхідної календарної вислуги років (23 календарних роки і більше). Означені обставини слугують підставою для звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 24.02.2025 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

07.03.2025 до суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому Департамент проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що згідно з абзацом восьмим пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Отже, обов'язковою передумовою обчислення вислуги років для призначення пенсії та, відповідно, зарахування до неї часу навчання поліцейського у цивільних закладах вищої освіти - є наявність певної вислуги років у календарному обчисленні, що передбачена абзацом восьмим пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ (у даному випадку 23 календарних роки і більше). Зарахування позивачу періоду навчання в Державній гірничій академії України до вислуги років у календарному обчисленні неможливе, оскільки нормами законодавства (статтею 17 Закону №2262-XII та пунктом 2 Постанови № 393) передбачено зарахування часу навчання лише до вислуги років для призначення пенсії, а не до вислуги років у календарному обчисленні. Відповідно до наказу від 26.04.2017 № 149 о/с «По особовому складу» на момент звільнення зі служби в поліції, а саме, станом на 10.05.2017, вислуга років позивача у календарному обчисленні становила 16 років 03 місяці 25 днів. Отже, при звільненні позивача у Департаменту не було підстав для обчислення вислуги років для призначення пенсії та, відповідно, зарахування до неї часу навчання позивача, оскільки на момент звільнення не було обов'язкової передумови для такого обчислення - наявності у позивача вислуги років у календарному обчисленні не менше 23 років. Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 підготувати та направити до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області документи, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII, відповідач-1 зазначає, що пунктом 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок №3-1) визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформлює всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Відповідач-1 звертає увагу, що такий уповноважений структурний підрозділ в Департаменті не створений. Натомість, наказом Національної поліції України від 14.05.2019 № 455 «Про визначення в Національній поліції України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» у міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України - визначено Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України. Таким чином, Департамент не є уповноваженим структурним підрозділом, на який покладено функції з подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів, а відтак, не має повноважень направляти до органу пенсійного фонду документи для призначення позивачу пенсії, оскільки відповідно до зазначених вимог законодавства, подання відповідних документів здійснюється саме Сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України, як уповноваженим структурним підрозділом.

Також, до суду від представника відповідача-1 надійшло клопотання про залучення у справу співвідповідача - Національної поліції України.

Ухвалою суду від 24.03.2025 залучено в якості співвідповідача у справі №160/3275/25 Національну поліцію України (далі - НП України, відповідач-2); постановлено здійснювати спочатку розгляд адміністративної справи №160/3275/25.

14.04.2025 до суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому НП України проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що пунктом 1 розділу III Порядку №3-1 визначено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. При цьому форма подання про призначення пенсії встановлена у додатку 7 до Порядку №3-1 і, серед іншого, містить обов'язковий розділ - відповідно до наказу органу, з якого особа звільнена зі служби, розмір календарної вислуги років для призначення пенсії. Відповідач-2 звертає увагу, що позивач до Сектору, як уповноваженого структурного підрозділу з відповідною заявою в установленому порядку не звертався, відтак, позовна вимога про зобов'язання НП України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХIІ є передчасною. Також, згідно з фактичними обставинами справи, позивач звільнений зі служби в поліції наказом ДЗЕ від 26.04.2017 №149 о/с, у вказаному наказі календарну вислугу років у розмірі, достатньому для призначення позивачу пенсії на умовах Закону №2262-ХІІ, не встановлено. Пунктом 10 розділу III Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС від 23.11.2016 №1235 (далі - Порядок №1235) встановлено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати. Наказом ДЗЕ від 26.04.2017 № 149 о/с позивач відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77, цим же наказом позивачу встановлено станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 16 років 03 місяці 25 днів; вислуга років на пільгових умовах - 05 років 01 місяць 24 дні, вислугу років для призначення пенсії не встановлено. Відтак, наявна в позивача вислуга на дату звільнення не є достатньою для набуття ним права на пенсію відповідно до положень пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХII. Так, відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХII, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2016 по 30 вересня 2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Отже, позивач не є особою, яка набула право на пенсію відповідно до положень Закону №2262-ХII, оскільки на день звільнення не має вислуги 23 календарних років і більше.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 1991 по 1996 проходив навчання у Державній гірничій академії України за спеціальністю: 7.050107 Економіка підприємства; спеціалізація: Економіка гірничого підприємства.

Згідно з копією диплома серії НОМЕР_3 від 21.06.1996, ОСОБА_1 закінчив Державну гірничу академію України за спеціальністю «Економіка підприємства» та отримав кваліфікацію спеціаліста гірничого інженера-економіста.

Відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 отримав військове звання «старший лейтенант» 22.07.1993.

Матеріали справи містять копію трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , в якій містяться такі записи, зокрема:

№1: 01.09.1991 - 20.06.1996 - навчання в Дніпропетровській державній гірничій Академії України;

ДМЦ УМВС України в Дніпропетровській області

№11: 15.01.2001 - прийнятий на службу в органи внутрішніх справ України;

№12: 06.11.2015 - звільнений з органів внутрішніх справ.

Національна поліція України

№13: 07.11.2015 - прийнятий по службу до Національної поліції України;

№14: 10.05.2017 - звільнений зі служби в Національній поліції України.

Згідно з листом Департаменту захисту економіки НП України від 20.12.2019 №203зі, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 15.01.2001 по 06.11.2015, у Національній поліції України - з 01.11.2015 по 10.05.2017.

На підставі наказу Департаменту захисту економіки НП України від 26.04.2017 №149 о/с «По особовому складу» відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 підполковника поліції ОСОБА_1 (0094950), старшого оперуповноваженого міжрайонного відділу №1 (м. Дніпро) управління захисту економіки в Дніпропетровській області, з 10.05.2017 з виплатою компенсації за 10 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки та 02 доби додаткової оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2017 році.

Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 16 років 03 місяці 25 днів; вислуга років на пільгових умовах - 05 років 01 місяць 24 дні.

На відповідне звернення позивача до Департаменту захисту економіки НП України щодо внесення змін до наказу ДЗЕ від 26.04.2017 №149 о/с, а саме, зарахування до календарної вислуги років часу навчання в закладі освіти, після закінчення якого присвоюється офіцерське (спеціальне) звання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби та підготовку документів для призначення пенсії за вислугу років і подання їх до органів Пенсійного фонду України, позивача листом від 19.07.2024 №13-64/39-2024 повідомлено, що статтею 17 Закону №2262-ХII передбачено, що до вислуги років поліцейським, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіни військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх страв України і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'ять років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. Період навчання та присвоєння офіцерського (спеціальне) звання необхідно підтверджувати відповідними документами. Разом з цим, згідно з пунктом «а» статті 12 розділу ІІ Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби та мають відповідні календарні роки вислуги (з 01 жовтня 2016 по 30 вересня 2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних і більше). На момент звільнення зі служби в поліції, а саме, станом на 10 травня 2017 вислуга років позивача у календарному обчисленні становила 16 років 03 місяці 25 днів.

Вважаючи дії відповідача-1 щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до календарної вислуги років часу навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 1991 по 1996 один рік навчання за шість місяців та підготовки й направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті пункту “а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд виходить з такого.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII.

Відповідно до статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1- 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону №2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Таким чином, законодавством встановлено підстави для зарахування до вислуги років особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ часу їхнього навчання в навчальних закладах в межах до п'яти років, із розрахунку - один рік за шість місяців, а саме: 1) навчання у цивільних вищих навчальних закладах (незалежно від форми навчання); 2) навчання у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання за умови, що таке навчання було до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що офіцерське (спеціальне) звання ОСОБА_1 отримав 22.07.1999, тобто після закінчення навчального закладу 20.06.1996 та до вступу на службу до органів внутрішніх справ (15.01.2001).

Отже, позивач має право на зарахування до календарної вислуги років періоду з 01.09.1991 по 20.06.1996 із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

В частині вимог про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті пункту “а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, суд зазначає таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в поліції є Закон №2262-XII, Порядок №3-1, Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,/ звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, що затверджена наказом МВС від 17.09.2018 №760 (далі - Інструкція №760).

Так, пунктами 1, 2 розділу І (звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії) Порядку №3-1 визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення пенсії за вислугу років по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом №2262-XII або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію. через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Пунктом 1 розділу І Інструкції №760 встановлено, що ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи з: 1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом четвертим пункту 3 розділу І Інструкції №760 встановлено, що уповноваженими структурними підрозділами є визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

На виконання вказаних положень Порядку №3-1 та Інструкції №760 Національною поліцією України видано наказ від 14.05.2019 №455, пунктом 1 якого Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України (далі - Сектор) визначено уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсії згідно із законодавством України, у центральному орані управління поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції та установах, що належать до сфери управління Національної поліції України.

Підпунктом 1 пункту 1 розділу ІІІ Інструкції №760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи приймають від особи, яка набула права на пенсію відповідно до Закону №2262-XII, заяву про призначення пенсії; документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії.

Згідно із пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції №760, підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України: обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи:

1) витяги з наказів про звільнення зі служби... із зазначенням вислуги років; копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію; копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності); копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи); років...

2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років...

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Пунктом 1 розділу III Порядку №3-1 визначено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

При цьому форма подання про призначення пенсії встановлена у додатку 7 до Порядку № 3-1 і, серед іншого, містить обов'язковий розділ - відповідно до наказу органу, з якого особа звільнена зі служби, розмір календарної вислуги років для призначення пенсії.

Судом встановлено, що позивач до Сектору, як уповноваженого структурного підрозділу з відповідною заявою в установленому порядку не звертався, що підтверджується листом Сектору від 27.03.2025 №29816/48-2025, відтак, позовна вимога про зобов'язання підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХII є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Станом на момент розгляду цієї справи відповідачем-2 не порушені права та законні інтереси позивача, тоді як судовому захисту в адміністративному процесі підлягають лише порушені права позивача на час звернення за судовим захистом. За таких обставин, зазначені вимоги є передчасними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 1211,20 грн, які підтверджуються квитанцією до платіжної інструкції №5961-2814-7756-5171 від 13.02.2025, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, діями якого порушені права позивача в сумі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 ) до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України (адреса: вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40111732), Національної поліції України (адреса: вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40108578) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо відмови у зарахуванні до календарної вислуги років ОСОБА_1 час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1991 по 20.06.1996, як один рік навчання за шість місяців.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України зарахувати до календарної вислуги років ОСОБА_1 час навчання у цивільному вищому навчальному закладі з 01.09.1991 по 20.06.1996, як один рік навчання за шість місяців.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України судові витрати у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар