479/532/25
2-а/479/21/25
29 травня 2025 року смтКриве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого - судді Репушевської О.В.;
за участі секретаря судового засідання Добровольської І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смтКриве Озеро, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом(повідомленням) сторін, адміністративну справу №479/532/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач
ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення №198 від 28 березня 2025 року. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 23 березня 2025 року прямуючи по тротуару в селищі Криве Озеро його було зупинено працівниками поліції та повідомлено, що він знаходжуся в розшуку. З метою з'ясування обставин, разом з працівниками органів Національної поліції приїхав до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час проведення звірки облікових даних стосовно нього виявлено нібито вчинення ним адміністративного правопорушення, яке проявилося в тому, що він нібито без поважних причин не прибув для уточнення даних за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 19 жовтня 2024 року о 11.00 год. по повістці №500627, що була сформована автоматично та рекомендованим поштовим відправленням направлена за задекларованою раніше адресою його місця проживання: АДРЕСА_1 , не виконав правила військового обліку, встановлені законодавством, чим порушив вимоги ч.3 ст.22 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в особливий період воєнного стану. Цього ж дня, 23 березня 2025 року начальником відділення групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 відносно нього було складено протокол №53 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП. 28 березня 2025 року відносно нього начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 винесено постанову №198, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 17000,00 грн.. Копію постанови №198 від 28 березня 2025 року отримав 03 квітня 2025 року, що підтверджується відміткою у даній постанові. Позивач стверджує, що жодного разу не порушував порядок обліку, встановленого законодавством про мобілізацію, оскільки ним вчасно оновлено облікові дані. Раніше неодноразово отримував повістки про виклик та вчасно з'являвся для оновлення даних. Разом з тим, як вбачається з постанови від 28 березня 2025 року №198, поштове відправлення №0600295197720 з повісткою №500627 про виклик в зв'язку з відсутністю його за адресою проживання, 25 жовтня 2024 року було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_4 з відміткою поштового оператора про відсутність адресата за вказаною адресою. За даними трекінгу відстеження листа Укрпошти зазначено, що відмітка про повернення відправнику листа у зв'язку з нібито його відсутністю зазначено 23 жовтня 2024 року. Отже, день проставлення відмітки про відсутність його за адресою задекларованого місця проживання 23 жовтня 2024 року є належним підтвердженням оповіщення його про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 11.00 годину 19 жовтня 2024 року. Факт не прибуття по повістці на визначений термін, є порушенням законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а отже, на думку відповідача, є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Зважаючи на відсутність доказів на підтвердження факту вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, вищевказану постанову слід вважати необгрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечив, просив у їх задоволенні відмовити, з підстав, викладених у ньому.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву з проханням справу слухати в його відсутність позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив хоча були належно повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав, вказаних у відзиві.
Відповідно положень ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, однак не з'явилися і не повідомили про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за відсутності сторін.
Відповідно до положень ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.
Дослідивши надані сторонами письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту, ОСОБА_1 прописаний за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.8-9).
23 березня 2024 року начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 , було складено протокол про адміністративне правопорушення №53, відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП. Суть адміністративного правопорушення: 23 березня 2025 року о 12.00 під час дій особливого періоду до ІНФОРМАЦІЯ_4 , співробітниками Національної поліції України було доставлено ОСОБА_1 , під час проведення звірки облікових даних якого виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, будучи військовозобов'язаним, без поважних причин не прибув, за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 19 жовтня 2024 року о 11.00 год. по повістці №500627, що була сформована автоматично 09 жовтня 2025 року та рекомендованим поштовим відправленням №0600295197720 направлена за задекларованою раніше адресою місця проживання. ОСОБА_1 не виконав правила військового обліку встановлені законодавством, чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.201-1 КУпАП (а.с.33).
Постановою ІНФОРМАЦІЯ_4 №198 від 28 березня 2025 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 17000 грн. за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП. Відповідно до змісту вказаної постанови останній, 23 березня 2025 року о 12.00 під час дій особливого періоду до ІНФОРМАЦІЯ_4 , співробітниками Національної поліції України було доставлено ОСОБА_1 , під час проведення звірки облікових даних якого виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, будучи військовозобов'язаним, без поважних причин не прибув, за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_4 19 жовтня 2024 року о 11.00 год. по повістці №500627, що була сформована автоматично 09 жовтня 2025 року та рекомендованим поштовим відправленням №0600295197720 направлена за задекларованою раніше адресою місця проживання. ОСОБА_1 не виконав правила військового обліку встановлені законодавством, чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.201-1 КУпАП. Таким чином вважається належним чином повідомлений про його виклик. Факт не прибуття по повістці на визначений термін є порушенням законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, таким чином ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП (а.с.37-40).
В позовній заяві позивач зазначає, що жодного разу не порушив порядок обліку, встановленого законодавством про мобілізацію, оскільки вчасно оновлював облікові дані. Не одноразово отримував повістки про виклик та вчасно з'являвся для оновлення даних, що підтверджується попередньою повісткою від 16 лютого 2024 року (а.с.13).
У позивача був відсутній умисел на порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Ані він, ані рідні, які проживають зі ним за вказаною у позові адресою, не отримували від листоноші "Укрпошти" будь-яких листів від ТЦК. Більш того, в абонентській скриньці також були відсутні будь-які листи з даного питання. Водночас, у разі належного повідомлення його про наявність стосовно нього повістки до ТЦК та СП, він одразу б з'явився.
Відповідно положень ч.3 ст.210-1 КУпАП за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, передбачено стягнення у виді штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно положень ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: - військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до положень ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно положень п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки підчас уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Повістка є формою запрошення (сповіщення, повідомлення) особи про необхідність явки до територіального центру комплексування та соціальної підтримки.
Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними, визначається Правилами надання послуг поштового зв'язку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 (далі Правила).
Відповідно до положень абз.2 п.16 Правил повістка або у випадках, передбачених законодавством, інший документ про виклик або оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів може бути надіслана рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначками Повістка ТЦК, Вручити особисто.
Положеннями абзацу 3 п.101 Правил визначено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначками Судова повістка, Повістка ТЦК або реєстрованого поштового відправлення з позначкою Адміністративна послуга такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Згідно положень абз.2, 4 п.82 Правил рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Як вбачається зі змісту копії повістки №500627 від 09 жовтня 2024 року ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , належало з'явитися за адресою: АДРЕСА_2 , 19 жовтня 2025 року о 11.00 год. для звірки даних при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) (а.с.28).
Відповідно до копії опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення №0600295197720 на ім'я ОСОБА_1 за поштовою адресою: АДРЕСА_1 , 20 лютого 2025 року направлено повістку №500627 від 09 жовтня 2024 року, що також підтверджується копією рекомендованого повідомлення №0600295197720 (а.с.30).
Згідно з довідкою про причини повернення поштового відправлення №0600295197720, поштове відправлення з повісткою на ім'я ОСОБА_1 направлене за адресою: АДРЕСА_1 , повернулось не врученим до відправника ІНФОРМАЦІЯ_4 з відміткою: "Адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с.30).
Окрім того пунктом 17 Правил визначено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв'язку.
Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.
З даною метою розроблено форму 107П опису вкладення до рекомендованого відправлення, в якій відведено місце для підтвердження вкладення до рекомендованого листа самим відправником, а також місце для перевірки правильності вкладення до відправлення працівником поштового зв'язку у вигляді підпису та печатки.
Наданий відповідачем опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення №0600295197720 не підтверджує того факту, що позивачу направлялась саме повістка №500627, оскільки в ньому відсутні як підпис відправника, так і підпис з печаткою працівника поштового зв'язку.
Тобто, з наявних у справі матеріалів вбачається, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, відповідачем не доведена, оскільки відсутні будь-які докази того, що останній був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки рекомендоване поштове відправлення АТ "Укрпошта" №0600295197720 з повісткою №500627 від 09 жовтня 2024 року про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , повернуто відправнику "Адресат відсутній за вказаною адресою", що не є належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як це передбачено п.41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року.
Згідно положень п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Суд доходить висновку, що т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , не з'ясував всі обставини, передбачені ст.280 КУпАП, у зв'язку з чим безпідставно та неправомірно виніс Постанову №198 від 28 березня 2025 року, якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. за вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому вказана постанова підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення стосовно останнього за ч.3 ст.210-1 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.210-1, 245, 251, 268, 278, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст.2, 5, 7, 9, 72, 77, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 257, 268, 286 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 №198 від 28 березня 2025 року, якою на ОСОБА_1 , накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, - скасувати.
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя :