Справа № 646/10513/24
№ провадження 1-кс/646/1439/2025
06 червня 2025 року м. Харків
Слідчий суддя Основ'янського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , захисника - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023222110000012 від 22.02.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, у відношенні:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Торез м. Донецьк Донецької області, громадянина України, останнє відоме місце мешкання за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
До Основ'янського районного суду міста Харкова надійшло клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023222110000012 від 22.02.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, у відношенні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання старшим слідчим зазначено, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, строк дії якого неодноразово подовжувався, отже, в період з 24.02.2022 по теперішній час на території України діє правовий режим воєнного стану.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 вчинив злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. 24 лютого 2022 року о 05 год. 00 хв., за наказом президента російської федерації ОСОБА_7 , рф незаконно вторглася на територію України та здійснила збройний напад, застосовуючи збройні сили рф та федеральну службу військ національної гвардії російської федерації.
Так, одним із першочергових етапів реалізації злочинного умислу щодо збройного нападу на державу Україна передбачалося здійснення вторгнення найбільш підготовлених та мобільних підрозділів зс рф, у тому числі спеціального призначення, на територію держави Україна для організації силових захоплень та взяття під контроль будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі та здійснення силового впливу на їх діяльність; блокування та взяття під контроль військових частин Збройних Сил України (далі - ЗС України), Державної прикордонної служби України (далі - ДПС України), підрозділів Національної гвардії України (далі - НГ України) для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройної агресії рф, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості; перекриття та блокування авіаційного, транспортного та морського сполучення по території держави Україна з метою недопущення пересування військових підрозділів ЗС України та представників правоохоронних органів для протидії збройній агресії зс рф; пошкодження військових об'єктів ЗС України, які мають важливе оборонне значення та об'єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення
Після незаконного вторгнення та окупації частини території України, представниками збройних сил та інших державних органів російської федерації створено незаконні органи влади та окупаційні адміністрації, зокрема на території Куп'янського району Харківської області.
Для подальшого встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України невстановлені під час досудового розслідування представники держави - агресора, незаконних органів влади та окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області серед місцевих мешканців підшукали осіб, які погодилися проводити господарську діяльність у взаємодії з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що наказом голови кооперативу «Сельскохозяйственный производственный кооператив по производству говядины» №17 від 02.08.2022 ОСОБА_6 з 02.08.2022 призначено на посаду «председателя кооператива».
Відповідно до п. 10.11 Статуту «Сільськогосподарського виробничого кооперативу по виробництву яловичини» в редакції від 26.10.2018, Голова Кооперативу вирішує всі питання діяльності підприємства, крім тих, що входять до виключної компетенції Загальних зборів членів Кооперативу. Голова Кооперативу без доручення діє від імені Кооперативу, представляє його у відносинах з усіма підприємствами, організаціями, установами та громадянами; має право першого підпису фінансових документів; затверджує на посаді та звільняє працівників Кооперативу; встановлює розподіл посадових обов'язків; затверджує структуру, штатний розклад Кооперативу, кошториси витрат; видає виробничі накази; встановлює надбавки до заробітної плати робітникам; надає з урахуванням конкретних умов праці, за погодженням з представницькими органами трудового колективу, пільги окремим працівникам; забезпечує господарське використання майна Кооперативу; украдає угоди, договори, контракти; видає доручення, відкриває в банках поточні та інші рахунки у національній та іноземній валюті; затверджує положення та інші акти, які регулюють діяльність Кооперативу; затверджує правила внутрішнього розпорядку Кооперативу та його структурних одиниць; дає накази, розпорядження та вказівки, обов'язкові для всіх працівників Кооперативу; організовує виконання рішень Загальних зборів членів Кооперативу, здійснює інші дії, що впливають із статутних завдань Кооперативу.
Після призначення на посаду у громадянина України ОСОБА_6 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на колабораційну діяльність у вигляді провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
З цією метою ОСОБА_6 18.08.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території Куп'янського району Харківської області, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій кримінальний протиправний умисел, звернувся в незаконний орган влади, в так звану «налоговую службу Харьковской области» для постановлення на облік в незаконному органі влади «Сельскохозяйственный производственный кооператив по производству говядины», при цьому ОСОБА_6 склав, скріпив своїм підписом і подав «заявление юридического лица о постановке на учет/внесении изменений», надавши копії реєстраційних і установчих документів підприємства, документів про своє призначення на посаду, а також свого паспорта громадянина України.
На підставі наданих ОСОБА_6 документів незаконний орган влади, так звана «налоговая служба Харьковской области», видав «выписку из Реестра юридических лиц, осуществляющих деятельность в Харьковской области» № 7000-732 від 18.08.2022, відповідно до якої «Сельскохозяйственный производственный кооператив по производству говядины» включено до так званого «Реестра юридических лиц, осуществляющих деятельность в Харьковской области» для подальшого здійснення господарської діяльності із розведення свиней, овець, кіз, виробництва м'яса, оптової торгівлі м'ясом і м'ясними продуктами.
Також, відповідно до так званої «выписки из Реестра юридических лиц, осуществляющих деятельность в Харьковской области» № 7000-750 від 18.08.2022, виданої незаконним органом влади, ОСОБА_6 зареєстровано як керівника «Сельскохозяйственного производственного кооператива по производству говядины».
Після внесення відомостей до так званого «Реестра юридических лиц, осуществляющих деятельность в Харьковской области» кооператив почав здійснювати господарську діяльність і подавав звітність про результати своєї господарської діяльності під видом «Сельскохозяйственный производственный кооператив по производству говядины» до незаконно створеної «налоговой службы Харьковской области», включно про фізичних осіб, які отримували виплати в російських рублях на підприємстві, тобто провадило господарську діяльність у взаємодії з незаконним органом влади.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у колабораційній діяльності, а саме, у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та зазначив, що оскільки, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, на підставі вищевикладеного просив клопотання задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні залишила питання про здійснення спеціального досудового розслідування щодо підозрюваного ОСОБА_6 , без розгляду.
Вислухавши думку прокурора та захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, дійшов до наступного.
Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя № 399/0/15-23 від 20.04.2023 з 1 травня 2023 року змінено територіальну підсудність судових справ Куп'янського міськрайонного суду Харківської області - Основ'янському районному суду міста Харкова.
Слідчим суддею встановлено, що 22.02.2023 до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за №42023222110000012, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
21.03.2024 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 276-278 КПК України, ОСОБА_6 заочно повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 відповідно до вимог ст. 12 КК України класифікується як нетяжкий злочин.
Підставами для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, є зібрані у кримінальному провадженні докази:
Показаннями свідка ОСОБА_8 ;
Показаннями свідка ОСОБА_9 ;
Показаннями свідка ОСОБА_10 ;
Показаннями свідка ОСОБА_11 ;
Показаннями свідка ОСОБА_12 ;
Показаннями свідка ОСОБА_13 ;
Документація, відносно діяльності ОСОБА_6 ;
На даний час місце перебування підозрюваного ОСОБА_6 та його контактні дані невідомі.
07.05.2024 кримінальне провадження за №42023222110000042 від 22.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, було зупинено, у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та прийнято рішення про оголошення останнього у розшук.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВРУ державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук): із показів свідків.
Згідно з інформацією, наданою оперативним підрозділом, ОСОБА_6 відсутній за місцем проживання, не перетинав кордон України через діючі пункти пропуску та після початку деокупації Куп'янського району Харківської області виїхав на територію держави-агресора російської федерації, що обґрунтовує неможливість вручити повістку про виклик особи, у зв'язку з чим, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №61 (7721) від 23.03.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 29.03.2024, 30.03.2024 та 01.04.2024 за зазначеною в повістках адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №42023222110000042 від 22.02.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце та час не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
На даний час з метою встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 здійснюються відповідні заходи у рамках ОРС категорії «Розшук», однак дійсне місцезнаходження ОСОБА_6 до теперішнього часу не встановлено.
Слід зазначити, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Під збройними формуваннями російської федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони рф, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам рф, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані рф, а також за допомогою окупаційної адміністрації рф, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 28 серпня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 серпня 2022 року № 193).
Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені вище обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та переховується там від органів досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446 ,447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
В той же час відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Крім того, аналогічні норми закріплені у ч. 1 ст. 5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і осноположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Разом з тим, слідчий суддя не наділений повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, позбавлений можливості оцінки доказам. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 42023222110000012, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2023, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст.111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області майора поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023222110000012 від 22.02.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, у відношенні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за №42023222110000012 від 22.02.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя - ОСОБА_1