Справа № 761/23888/25
Провадження № 1-кс/761/15933/2025
17 червня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням із заступником начальника першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025001220000024 від 15.05.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, КК України за фактом вчинення службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради в 2024 році розтрати бюджетних коштів при проведенні закупівлі квадроциклів для потреб військових частин Збройних сил України та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так встановлено, що службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (код НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ), за результатами публічної закупівлі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було укладено договір № 90 від 08.04.2024 з іноземним підприємством ІНФОРМАЦІЯ_4 (код АДРЕСА_2 ) на поставку 100 (сто) квадроциклів марки KYMCO MXU 550i ABS T3b 2022 року випуску для потреб сил оборони на загальну суму 890 тис. 000 Євро (8 тисяч 900 Євро за одиницю).
Водночас, за наявними даними середня вартість вказаних розмитнених моделей на території України становить приблизно 6 тисяч 620 Євро за одне найменування такого товару. Враховуючи обов'язкові митні платежі, вартість зазначеної мототехніки у іноземних дилерів становить приблизно 5 тисяч 300 Євро, що на 3 тисячі Євро дешевше наведеної у договорі поставки.
Так, проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 (код АДРЕСА_2 ), з якою КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) укладено договір № 261 від 12.08.2024 на поставку 100 (сто) квадроциклів марки KYMCO MXU 550i ABS T3b 2022 року випуску для потреб сил оборони на загальну суму 273 тис. 900 Євро (8 тисяч 300 Євро за одиницю), ціна яких відповідно до аналізу ринкових цін завищена на загальну суму (5,5 млн. грн.).
Так, встановлено ІНФОРМАЦІЯ_4 (екс-назва ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_3 , види діяльності: Оренда нерухомості, квартир та нежитлових приміщень та виробництво, торгівля та послуги, не зазначені в додатках 1-3 Закону про торгівлю.
За результатами аналізу тендерних закупівель (ресурс « ІНФОРМАЦІЯ_6 ») встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 (екс-назва ОСОБА_5 ) приймало участь державних закупівлях на території Дніпропетровської області. Впродовж 2022-2024 років уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 (екс-назва ОСОБА_5 ) укладено 12 договорів щодо постачання товарів (автомобілів, квадроциклів) на загальну суму 3,657 млн. Євро.
Основні замовники: Департамент громадського порядку і цивільного захисту ДМР, КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), та КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ДМР (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Проведеними заходами з'ясовано, що при ввезенні вказаних вище квадроциклів на територію України (митний пост « ІНФОРМАЦІЯ_8 ») митні та інші обов'язкові платежі не сплачувались, вказаний товар перетинав Державний і митний кордон України у якості гуманітарної допомоги.
Водночас, проведено аналіз відкритих джерел інформації щодо ринкових цін на квадроцикли KYMCO MXU 550i ABS T3b, яким з'ясовано, що в країнах Європейського Союзу (Чехія) вартість такого товару складає 7,75 тисяч Євро (без доставки), 8,1 тисяч Євро з доставкою за одиницю.
Таким чином, викладені обставини вказують на організацію службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ДМР, яке підпорядковано ІНФОРМАЦІЯ_9 , в період 2024 року протиправної схеми закупівлі квадроциклів для потреб Сил Оборони України по завищеній вартості, у порівняні із середньо ринковими цінами на ідентичні (аналогічні) товари, у іноземного комерційного підприємства, при реальній можливості придбання вказаних мототранспортних засобів по нижчій вартості.
Вказав, що з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, що мають значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність отримання інформації, яка перебуває у володінні АБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (МФО НОМЕР_5 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 .
Детектив у судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі та просить клопотання задовольнити.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025001220000024 від 15.05.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, КК України за фактом вчинення службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради в 2024 році розтрати бюджетних коштів при проведенні закупівлі квадроциклів для потреб військових частин Збройних сил України та Національної гвардії України.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Банківською таємницею, зокрема, є:
1) відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України;
2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;
3) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п. 5 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи те, що інформація, яка перебуває у володінні в АБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, детективом у клопотанні доведено можливість використання як доказу інформації, яка знаходиться в АБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою даної інформації неможливо, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -
Клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати заступнику начальника першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідування та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 , прокурорам групи прокурорів, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні № 72025001220000024, керівнику відділу детективів ОСОБА_6 , заступнику керівника відділу ОСОБА_7 , детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України, ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 дозвіл на тимчасовий доступ та вилучення копій документів, що становлять банківську таємницю та знаходяться у володінні АБ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (МФО НОМЕР_5 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , а саме:
інформації про рух коштів по банківському рахунку КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) № НОМЕР_6 ,
№ НОМЕР_7 ,
№ НОМЕР_8 ,
№ НОМЕР_9 ,
№ НОМЕР_10 ,
№ НОМЕР_11 ,
№ НОМЕР_12 ,
№ НОМЕР_13 ,
№ НОМЕР_7 ,
за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 в електронному вигляді (файл типу «.XLS» та/або «.XLSX») у форматі, передбаченому Додатком 10 до Інструкції, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 № 373) (із зазначенням відомостей про залишок на рахунку коштів після кожної операції, призначення платежу, ідентифікаційних даних контрагентів, номеру рахунку контрагента, коду банку контрагента, залишку на рахунку на момент проведення тимчасового доступу, тощо);
документів юридичної справи КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в т.ч. карток зі зразками підписів та відбитку печатки, документів на відкриття/закриття рахунків, довіреностей, виданих на право користування та розпорядження іншими особами даними банківськими рахунками;
заявки на купівлю та продаж валюти на міжбанківській валютній біржі, платіжних доручень про перерахування валютних коштів на рахунки нерезидентів, повідомлення банків-нерезидентів, повідомлень про зарахування валютних коштів на рахунки клієнта (SWIFT), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024;
контракти (договори) КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з компаніями-нерезидентами, які надавалися клієнтом під час здійснення експортних операцій за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 та усіма додатками до них.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1