СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/3804/25
ун. № 759/13592/25
20 червня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого слідчого відділу Святошинського УП ГУНП в м. Києві лейтенанта поліції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12024100080003824 від 03.12.2024 про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, з вищою освітою, працюючому начальником відділу державних закупівель департаменту управління справами ДП «Український державний центр радіочастот», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
19.06.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого, в якому він просить застосувати запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024100080003824 від 03.12.2024 за ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Уповноваженою особою ДП «Український державний центр радіочастот» код ЄДРПОУ 01181765, неналежно було виконані покладені на неї службові обов'язки під час моніторингу ціни та визначення вартості товарів під час проведення тендерної закупівлі за договором №238 від 29.09.2023.
Так, відповідно до Статуту державного підприємства «Український державний центр радіочастот» затвердженого рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 22 лютого 2023 року, Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» утворено згідно із законодавством України, є державним унітарним, комерційним підприємством, заснованим на державній власності.
Відповідно до витягу з наказу від 29.04.2016 № 95/П з 30.04.2016 ОСОБА_4 було переведено, постійно, за його згодою з посади начальника сектору державних закупівель департаменту управління справами, на посаду начальника відділу державних закупівель департаменту управління справами Державного підприємства «Український державний центр радіочастот».
Відповідно розділу 2 «Завдання та обов'язки» Посадових інструкцій від 24.05.2018, ОСОБА_4 як начальника відділу державних закупівель департаменту управління справами:
2.1. Начальник відділу організовує роботу відділу за такими напрямками:
2.1.1. Проведення публічних закупівель товарів, робіт і послуг, передбачених Планом закупівель УДЦР, через систему електронних публічних закупівель Prozorro;
2.1.2. Розроблення та підготовка тендерної документації на закупівлю товарів, робіт та послуг;
2.1.3. Надання методологічної допомоги щодо правильності обрання процедур закупівель, які необхідно застосовувати під час планування закупівель, порядку проведення процедур закупівель;
2.1.4. листування з регіональними філіями УДЦР стосовно організації проведення процедури закупівель;
2.1.5. Листування з підприємствами, організаціями, установами щодо надання роз'яснень з питань організації і проведення процедури закупівель;
2.1.6. Узагальнення та підготовка пропозицій для Тендерного комітету УДЦР;
2.1.7. Аналіз виконання підрозділами УДЦР Плану закупівель УДЦР;
2.1.8. Проведення закупівель товарів, робіт і послуг, що не підпадають під дію Закону (допорогові закупівлі) через систему електронних публічних закупівель Prozorro;
2.1.9. Розроблення та підготовка документації на проведення закупівлі товарів, робіт і послуг (допорогові закупівлі);
2.1.10. Розроблення Плану закупівель УДЦР;
2.1.11. Проведення аналізу виконання підрозділами УДЦР Плану закупівель;
Відповідно до 5 розділу «Порядок і терміни планування закупівель» Порядку організації планування та проведення закупівель товарів, робіт і послуг за кошти Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» під час дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженого наказом УДЦР від 31.10.2022 №158:
Планування закупівель Відповідальними підрозділами, філіями, визначення потреби в проведенні закупівлі здійснюються в паперовому вигляд! (або у формі електронного документу) з обов'язковим наданням електронної копії в форматі Microsoft Excel відповідно до встановлених Порядком строків та форм.
5.2. Підставою для планування закупівель є потреба у товарах, роботах, послугах для забезпечення виробничої та господарської діяльності структурних підрозділів ГО УДЦР та філій, передбаченої Статутом УДЦР.
Очікувана вартість предмета закупівлі визначається на підставі аналізу та порівняння цін на ринках відповідних товарів, робіт і послуг з урахуванням примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель (далі - Уповноважений орган).
Відповідальні особи вивчають ринок товарів, послуг та робіт, як вітчизняних, так й іноземних виробників, проводять аналіз асортименту, ціни, технічних характеристик, якості залежно від предмету закупівлі.
Під час вивчення ринку особлива увага приділяється вивченню інформації про потенційних учасників закупівлі, а у разі потреби з ними проводяться попередні консультації з метою якісної підготовки технічного завдання та вимог до учасників закупівлі.
Крім того, наказом від 31.10.2022 № 158 «Про здійснення закупівель у період дії правового режиму воєнного стану в Україні» згідно пункту 1.6. призначити в Головному офісі УДЦР Уповноваженою особою за організацію та проведення закупівель за процедурою відкриті торги та без використання електронної системи закупівель (за напрямом діяльності ДІТ) товарів і послуг, вартість яких становить або перевищує 200 тисяч гривень; а також закупівель, вартість яких перевищує 20 мільйонів гривень, ОСОБА_4 - начальника ВЗ ДУС.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (надалі - Закону) уповноважена особа - це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділу державних закупівель департаменту управління справами Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», та будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг являється особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
30.08.2023 уповноваженою особою на ДП «Український державний центр радіочастот» ОСОБА_4 на веб-порталі електронної система публічних закупівель «Prozorro» було розміщено оголошення UA-2023-08-30-004742-a про проведення відкритих торгів з особливостями для закупівлі багатофункціональних пристроїв, принтерів (ДК 021:2015:30230000-0: Комп'ютерне обладнання) в кількості 140 шт в термін до 31 грудня 2023 з очікуваною вартістю закупівлі 4 100 000,00 грн., а також розміщено тендерну документацію до такої тендерної закупівлі, затверджену протоколом уповноваженої особи ДП ««Український державний центр радіочастот» ОСОБА_4 від 30.06.2023 № 159/23/С.
На стадії підготовки до вище вказаної закупівлі уповноваженою особою ОСОБА_4 24.08.2024 отримано від департаменту інформаційних технологій ДП «Український державний центр радіочастот» заявку на проведення закупівлі, проект договору, технічні вимоги до предмету закупівлі та обґрунтування технічних, якісних характеристик та очікуваної вартості. Відповідно до такого обґрунтування встановлена необхідність в придбанні 140 лазерних принтерів та визначена очікувана вартість предмета закупівлі в розмірі 4 100 000 грн. Визначення очікуваної вартості предмета закупівлі здійснено на підставі аналізу пропозицій потенційних учасників торгів, що надійшли в серпні 2023 року на підставі відповідних запитів таким суб'єктам господарювання .
11.09.2023 ДП «Український державний центр радіочастот» отримано єдину тендерну пропозицію UA-2023-08-30-004742-a від ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС» з ціною тендерної пропозиції 4 083 000,00 грн.
15.09.2023 уповноваженою особою ОСОБА_4 прийнято рішення оформлене протоколом № 168/23/С про визнання переможцем торгів на закупівлю за процедурою «відкриті торги» предмету «30230000-0: Комп'ютерне обладнання (закупівля багатофункціональних пристроїв, принтерів)» ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС».
В подальшому, в невстановленому досудовим розслідуванням місці між ДП ««Український державний центр радіочастот» в особі директора з фінансових питань ОСОБА_7 та ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС» в особі директора ОСОБА_8 , було укладено договір №238 закупівлі багатофункціональних пристроїв, принтерів від 29.09.2023.
Специфікацією до договору №238 від 29.09.2023, яка є його додатком № 2, визначено назву кількість та вартість предметів закупівлі, серед яких багатофункціональні пристрої А4 ч/б XEROX B225 (Wi-Fi) в кількості 120 штук ціною 19250,00 за штуку без ПДВ, 23100,00 грн. за штуку з ПДВ, загальною вартістю без ПДВ 2 310 000,00 грн., загальною вартістю з ПДВ 2 772 000,00 грн.
Керуючись п. 11.3 Договору №238 від 29.09.2023 між ДП «Український державний центр радіочастот» в особі директора з фінансових питань ОСОБА_7 та ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС», було укладень дві додаткові угоди, якими вносились зміни до специфікації, яка є додатком №2 до договору, разом з тим ціна та вартість 120 багатофункціональні пристрої А4 ч/б XEROX B225 (Wi-Fi) залишились незмінними.
На виконання договору 09.11.2023 ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС», серед іншого, поставлено в адресу ДП «Український державний центр радіочастот» багатофункціональні пристрої А4 ч/б XEROX B225 (Wi-Fi) в кількості 120 штук загальною вартістю з ПДВ 2 772 000,00 грн.
30.10.2023 та 17.11.2023 року ДП ««Український державний центр радіочастот» здійснило оплату за договором в повному обсязі.
Разом з тим, проведеною товарознавчою експертизою було встановлено, завищення вартості багатофункціональні пристрої А4 ч/б XEROX B225 (Wi-Fi), які були закуплені за договором №238 від 29.09.2023. Так відповідно до висновку експерта №СЕ-19/111-25/4632-ТВ від 27.01.2025, ринкова вартість - вартість, за яку можливе відчуження об'єкта оцінки, тобто- багатофункціонального принтера XEROX B225 у новому стані, на ринку подібного майна на дату оцінки, а саме станом на 29.09.2023, становить 11165,00 грн.
Також, проведеною судово-економічною експертизою, встановлено, що з урахуванням висновку експерта №СЕ-19/111-25/4632-ТВ від 27.01.2025, за реззультатами проведення товарознавчої експертизи, документально підтверджується розмір матеріальної шкоди (збитку), завданої внаслідок завищення вартості (за яку здійснено відчуження товарів), придбаних ДП «Український державний центр радіочастот» у ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС» товарів - багатофункціональних принтерів XEROX B225 відповідно до договору №238 закупівлі багатофункціональних пристроїв, принтерів від 29.09.2023, відносно ринкової вартості таких товарів станом на 29.09.2023 року, на суму 1 432 200, 00 грн.
Таким чином, начальник відділу державних закупівель департаменту управління справами Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» ОСОБА_4 будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель та закупівлю товарів, робіт і послуг, в порушення Статуту підприємства, який затверджено рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 22 лютого 2023 року та своєї посадової інструкції від 24.05.2018, через неналежне виконання своїх службових обов'язків внаслідок несумлінного ставлення до них, всупереч інтересам ДП «Український державний центр радіочастот», у період часу з 24.08.2024 по 15.09.2023, перебуваючи за місцем розташування ДП ««Український державний центр радіочастот» за адресою: м. Київ, пр. Берестейський, 151, здійснив організацію та проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару за предметом закупівлі (ДК 021:2015:30230000-0: Комп'ютерне обладнання) UA-2023-08-30-004742-a на всіх її етапах, не організувавши її належним чином, не вжив реальних заходів з належного вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, всупереч встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням) та визначив переможцем ТОВ «ОЛМАКС СІСТЕМС», тим самим, маючи достатній досвід роботи на підприємстві в сфері державних закупівель, розуміючи порядок їх проведення, маючи досвід проведення аналогічних закупівель, неналежним чином провів процедуру вказаних відкритих торгів, внаслідок чого, завдано матеріальної шкоди державним інтересам на загальну суму 1 432 200,00 грн. з урахуванням ПДВ.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити, застосувавши до підозрюваного цілодобовий домашній арешт, посилаючись на ризики передбачені ст. 177 КПК України.
Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував щодо клопотання прокурора, просив застосувати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав думку свого захисника.
Заслухавши думку учасників, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
На даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу на момент розгляду відповідного клопотання.
Згідно ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити всі обставини, які можуть свідчити на користь збільшення або зменшення ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
В судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024100080003824 від 03.12.2024 за ч. 2 ст. 367 КК України.
12.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованому йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколами допитів свідків;
- висновками експертиз;
- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Відповідно до ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, залишати житло цілодобово або у певний період доби та може бути застосовано до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України приймає до уваги інші дані про особу підозрюваного. Так ОСОБА_4 працює начальником відділу державних закупівель департаменту управління справами ДП «Український державний центр радіочастот», з вищою освітою, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей.
Так, прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, зокрема - ризик, передбачений п.1 ч.1 ст. 177 КПК України полягає у тому, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, яке згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії нетяжких злочинів та за вчинення якого, передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого. Тобто тяжкість покарання, яка загрожує підозрюваному у разі визнання судом його винуватим, вже обґрунтовує ризик того, що з метою уникнення покарання він може вчинити спробу переховування, що в свою чергу буде негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду.
Слідчий суддя враховує заперечення сторони захисту, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, те, що він раніше не судимий, має постійне місце реєстрації та проживання, офіційно працевлаштований, одружений, має на утриманні двох малолітніх дітей.
Одночасно прокурором в судовому засіданні не доведено, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, ніж цілодобовий домашній арешт, не зможе запобігти ризикам передбаченим ст. 177 КПК України, а тому слідчий суддя приходить до висновку про необхідність часткового задоволення клопотання слідчого та вбачає наявність підстав для обрання запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 у вигляді особистого зобов'язання, оскільки застосування вказаного запобіжного заходу з покладенням на підозрюваного обов'язків забезпечить його належну процесуальну поведінку. Застосовуючи такий вид запобіжного заходу, слідчий суддя виходить з необхідності уникнення ризиків, визначених ст. 177 КПК України, зокрема можливості підозрюваного переховуватися від суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 176-179, 181, 193-194, 196-197, 369 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 12.08.2025 року включно, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду на визначений час;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що в разі невиконання покладених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді діє до 12.08.2025 включно та підлягає негайному виконанню.
Ухвала в частині відмови в застосуванні запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та оголошено 23.06.2025.
Слідчий суддя: ОСОБА_1