Справа № 758/7265/25
Номер провадження № 3/758/3375/25
18 червня 2025 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючої судді - Левицької Я.К., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Євросоюз», юридична адреса: 04070, м. Київ, вул. Почайнинська, буд. 28-А,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/939 від 05 травня 2025 року складеного керівником відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів як уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції Рачинською О.В. вбачається, що за результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті політичної партії «Євросоюз», код ЄДРПОУ 20077521, за ІV квартал 2024 року, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені відомостей про внески та інші надходження, платежі та інші витрати з рахунку Партії. Зокрема, згідно з відомостями ІКС ДПС України «Податковий блок» у Партії наявні два поточні рахунки НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , відкриті в АТ «Укрексімбанк». Відповідно до Звіту Партії за ІV квартал 2024 року рух коштів та залишок коштів по вказаним рахункам відсутній. Разом з тим, з листа АТ «Укрексімбанк'від 07.02.2025 року № БТ/0025800/553-25 (вих. № 47995/0/07-25 від 20.02.2025 року) вбачається, що на рахунку Партії НОМЕР_3 з 01.10.2024 року по 31.12.2024 року наявні обороти: як надходження, так і витрати. Зокрема, надходження на рахунок Партії становили 74 461,80 грн, витрати - 74 152,50 грн. Водночас у пункті 1 «Грошові внески» розділу ІІ «Внески та інші надходження» та у пункті 2 «Платежі з інших рахунків політичної партії/місцевого організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи» розділу ІІІ «Платежі та інші витрати» відсутні відомості про грошові внески, здійснені на користь Партії, а також платежі (витрати), здійснені Партією.
Не відображення у Звіті політичної партії «Євросоюз» за ІV квартал 2024 року відомостей про внески та інші надходження, платежі та інші витрати з рахунку Партії є порушенням частини одинадцятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про день та час судового розгляду, повторно не прибув, причини неявки суду не відомі.
Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
За таких обставин, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Так, статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Обов'язок політичних партій подавати фінансову звітність передбачено ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон).
Частиною першою статті 17 Закону передбачено, що політичні партії, місцеві організації політичних партій ведуть бухгалтерську звітність у встановленому порядку, проводять щорічний внутрішньопартійний фінансовий аудит своєї діяльності, а також проходять зовнішній незалежний фінансовий аудит у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 2 та 3 частини одинадцятої статті 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи: «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу); "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили.
Таким чином, не відображення у Звіті Партії за ІV квартал 2024 року відомостей про внески та інші надходження, платежі та інші витрати з рахунку Партії є порушенням частини одинадцятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входять до їх службових обов'язків.
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником політичної партії «Євросоюз», (ідентифікаційний код юридичної особи 20077521), є ОСОБА_1 , такі відомості не змінені та не скасовані.
Таким чином, вина ОСОБА_1 , як керівника політичної партії «Євросоюз» (ідентифікаційний код юридичної особи 20077521), у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується такими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/939 від 05.05.2025 року;
- Звітом політичної партії «Євросоюз» за ІV квартал 2024 року;
- відомості ІКС ДПС України «Податковий блок» по політичній партії «Євросоюз»;
- висновком про результати перевірки № 1953 від 06.03.2025 року;
- витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- Статутом політичної партії «Євросоюз»;
- наказом голови політичної партії «Євросоюз» № 1 від 06.09.2022 року «Про призначення керівника»;
- листами Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу.
Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а саме: порушення встановленого порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, з урахуванням обставин скоєння правопорушення та його наслідків, необережну форму вини адміністративного правопорушення, особи правопорушника, застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ст. 212-21 КУпАП.
Суд вважає, що саме таке обране стягнення, відповідно до ст. 23 КУпАП, буде мірою відповідальності та застосовано з метою виховання порушника в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, та запобігати вчиненню нових правопорушень, як самим порушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час винесення судом рішення становить 605,60 грн, в зв'язку з чим, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у вказаному розмірі.
Керуючись ст. 40-1, 212-21, 245-253, 280, 283-285, КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Я.К. Левицька