про відмову у роз'ясненні судового рішення
20 червня 2025 року Київ № 320/4456/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 320/4456/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2024, що набрало законної сили 16.08.2024, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 20.06.2025, адміністративний позов - задоволено.
Визнано дії Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни - протиправними.
Зобов'язано Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі пункту 2 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з дня набрання рішенням суду законної сили.
Зобов'язано Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ: 03193695; місцезнаходження: 08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, буд. 24) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) посвідчення інваліда війни встановленого зразка та нагрудний знак з дня набрання рішенням суду законної сили.
До Київського окружного адміністративного суду від відповідача в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України надійшла заява про роз'яснення судового рішення.
Просили суд роз'яснити рішення суду від 16.07.2024 по справі № 320/4456/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в частині дати встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни».
Частиною третьою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 ухвалено в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження і у суду немає необхідності в її розгляді у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, суд визнав за необхідне розгляд заяви про роз'яснення рішення суду проводити в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Системний аналіз наведених вимог процесуального закону дає підстави стверджувати, що судове рішення може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі.
В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз'яснення судового рішення, як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення, оскільки недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду. Чіткість викладу передбачає, зокрема, що терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змістові, що вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться із поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому ясно, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Переконливість і зрозумілість викладення змісту судових рішень забезпечується шляхом дотримання правил юридичної техніки.
При цьому, роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню. Суд роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, тому процесуальна процедура роз'яснення судового рішення виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визнання рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту норми слідує, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Звернення відповідача із заявою про роз'яснення судового рішення обумовлено питанням, що стосується дати встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», оскільки видача «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» здійснюється відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 Положення органи, зазначені в абзацах першому і другому цього пункту, вносять у триденний строк з дня прийняття відповідного рішення інформацію про осіб, яким видано посвідчення і нагрудні знаки ветеранів війни, до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, а в разі відсутності технічної можливості для внесення такої інформації органи, уповноважені на видачу посвідчень (крім Мінветеранів), інформують щомісяця до 15 і 28 числа Мінветеранів із дотриманням вимог законодавства у сфері охорони інформації з обмеженим доступом про таких осіб (за наявності) за формою згідно з додатком 1.
У відповідності до Додатку № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 632), затверджено зразки посвідчень, що видаються ветеранам війни, зокрема і «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», у якому передбачена «Дата видачі», а не дата встановлення статусу.
Абзацом 1 пункту 8 визначено, що при заповненні посвідчення записи «ким видано», «прізвище, ім'я, по батькові (у разі наявності)» робляться без скорочень. Прописом зазначається група інвалідності, дата видачі посвідчення, а також (на правій внутрішній стороні у правому верхньому куті) пункт і стаття Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого установлено статус. Особистий підпис власника і його фотокартки скріплюються печаткою органу, який видавав посвідчення. Записи у посвідченні завіряються підписом керівника органу, який видав посвідчення, або уповноваженою ним посадовою особою і скріплюються печаткою.
Наведене обумовлено тим, що Положенням не визначено процедури видачі «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» минулими роками.
Як убачається з матеріалів справи, рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2024, що набрало законної сили 16.08.2024, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 20.06.2025, є конкретним і зрозумілим та ухвалене з дотриманням вимог процесуального закону.
Мотиви, з яких суд дійшов висновку про задоволення позову полягають у тому, що відповідний нещасний випадок із позивачем мав місце під час проходження служби в органах внутрішніх справ. При цьому, на час встановлення інвалідності ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції.
Отже, набуття статусу інваліда війни, виходячи зі змісту частини другої статті 7 Закону № 3551-XII, можливе не лише за умови настання інвалідності саме внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержанних під час захисту Батьківщини чи бойових дій на території інших держав, а і внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами особами начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань.
Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначається Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302.
За нормами пункту 3 вказаного Положення особам з інвалідністю внаслідок війни (стаття 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») видаються посвідчення з написом «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» та нагрудний знак «Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни».
Пунктом 7 Положення передбачено, що «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого», «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України» видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики (далі - місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики), за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) особи.
Як закріплює пункт 10 згаданого Положення «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації (пункт 2 Положення).
Оскільки рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2024, що набрало законної сили 16.08.2024, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 20.06.2025, зобов'язано Управління соціальної та ветеранської політики Обухівської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни на підставі пункту 2 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати посвідчення інваліда війни встановленого зразка та нагрудний знак з дня набрання рішенням суду законної сили, підстави для задоволення заяви про роз'яснення рішення суду відсутні.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у роз'ясненні рішення Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2024 у справі № 320/4456/20 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Скрипка І.М.