Постанова від 20.06.2025 по справі 947/15994/25

cправа №947/15994/25

провадження №3/947/2326/25

ПОСТАНОВА

20 червня 2025 року м.Одеса

Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Стрельчук М.С.,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участю: прокурора Зайкова Д.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Твердохліб В.Ю.,

ВСТАНОВИВ:

30.04.2025 року на адресу суду з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення №40/2025 від 25.04.2025 року зокрема вбачається, що ОСОБА_1 , поліцейський взводу №2 роти №4 батальйону №1 полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, маючи спеціальне звання - рядовий поліції, будучи суб'єктом декларування, в порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 07.02.2024 подав щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засідання ОСОБА_1 пояснив, що не подавати декларація він умислу не мав, оскільки уповноважена службова особа Департаменту патрульної поліції, спочатку сказала, що подавати декларацію не потрібно, але коли вона сказала, що потрібно, він одразу подав.

Захисник, заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки сплили строки накладання адміністративного стягнення, передбачені ч.4 ст.38 КУпАП, так як факт виявлення адміністративного правопорушення, був зафіксований 09.11.2024 року.

Прокурор, під час судового розгляду, проти клопотання захисника заперечував. Зазначив, що 09.11.2024 року не можна вважати днем виявлення адміністративного правопорушення, оскільки для встановлення складу адміністративного правопорушення, необхідно зібрати докази, для чого потрібен певний час.

Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.ч.2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, відповідно до п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), поліцейські є особами, уповноваженими на виконання функцій держави та віднесені до суб'єктів на яких поширюється дія Закону, а тому обов'язані виконувати вимоги Закону, у тому числі передбачені у ч.1 ст.45 Закону.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції №169 о/с від 20.02.2023, ОСОБА_1 прийнято на службу поліцейським взводу №2 роти №4 батальйону №1 полку, присвоєно спеціальне звання та закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером.

А згідно довідки т.в.о. начальника відділу кадрового забезпечення Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП від 03.03.2025 року, ОСОБА_1 з березня 2022 року по 12.08.2024 року обіймав посаду поліцейського.

З 12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

З наданих до протоколу документів та пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судом встановлено, що ОСОБА_1 07.02.2023 року було подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік, тобто після спливу передбаченого законом терміну для подання відповідної декларації.

Таким чином, суддя робить висновок, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В той же час, відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно з ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З матеріалів справи також вбачається, що Департаментом патрульної поліції було виявлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 та проінформовано Національне агентство з питань запобігання корупції 09.11.2024 року.

Проте протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 надійшов до суду лише 30.04.2025 року, тобто після 5 місяців та 22 днів, після виявлення факту правопорушення.

Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст.172-6 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

У зв'язку з чим, станом на 20.06.2025 року спливли строки накладання адміністративного стягнення, передбачені ч.4 ст.38 КУпАП.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Водночас, суддя звертає увагу, що в цій ситуації, в результаті закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, суддя не може констатувати факт винуватості або навпаки невинуватості особи у вчиненні діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки клопотання сторони захисту про закриття провадження було розглянуто одразу після оголошення протоколу та заслуховування пояснення особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, тобто без проведення повного судового розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 38 172-6, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

2. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

3. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя А.В. Щербіна