11 червня 2025 року справа № 580/4628/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
29.04.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправною відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії № 123750003898 від 25.04.2025 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;
зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи на посадах прокурорів, що дають право на призначенні пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 періодів роботи на посадах слідчого та старшого слідчого, відповідно до висновків зазначених у мотивувальній частині Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2024 у справі № 580/7019/23, а саме з 04.08.2004 по 06.12.2005; з 06.12.2005 по 15.11.2007; з 15.11.2007 по 30.12.2008; з 30.12.2008 по 25.04.2010; з 25.04.2010 по 22.06.2010; з 28.07.2012 по 04.07.2013;
визнати, що стаж роботи на посадах прокурорів, з урахуванням висновків зазначених у мотивувальній частині Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2024 у справі № 580/7019/23, про те, що періоди роботи на посадах слідчого старшого слідчого, а саме з 04.08.2004 по 06.12.2005; з 06.12.2005 по 15.11.2007; з 15.11.2007 по 30.12.2008; з 30.12.2008 по 25.04.2010; з 25.04.2010 по 22.06.2010; з 28.07.2012 по 04.07.2013 зараховується до стажу роботи за вислугою років до прокурорського стажу, станом на 17.04.2025 складає 15 років 1 місяць 1 день, і є достатніми для призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 86 Закону України “Про прокуратуру»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати з урахуванням усіх виплат, що до неї включаються, за останні перед зверненням за пенсією 60 календарних місяців роботи підряд, починаючи з 17 квітня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно не зарахував позивачу підтверджений рішенням суду стаж, що враховується для призначення пенсії на підставі ст. 86 Закону України “Про прокуратуру», у зв'язку з чим відмовив у призначенні пенсії.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач 17.04.2025 звернувся за місцем знаходження територіального відділу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.
За результатами розгляду даного звернення було винесено Рішення від 25.04.2025 №123750003898 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років позивачу відповідно частини першої статті 86 Закону № 1697, за відсутності необхідного стажу за вислугу років 25 років та стажу на посадах прокурорів 15 років.
Згідно з ч.1 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру», прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
За результатами розгляду документів доданих до заяви Головним управлінням визначено, що страховий стаж позивача становить 28 років 7 місяців 9 днів. Стаж роботи за вислугу років складає 22 роки 0 місяців 9 днів, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів 6 років 7 місяців.
До страхового стажу згідно наданих документів зараховано всі періоди роботи.
Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2024 у справі №580/7019/23, не містить зобов'язань до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про вчинення будь яких дій стосовно позивача.
За таких умов Головним управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років позивачу відповідно частини першої статті 86 Закону № 1697, за відсутності необхідного стажу за вислугу років 25 років та стажу на посадах прокурорів 15 років.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
17.04.2025 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області №123750003898 від 25.04.2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Зазначено, що страховий стаж особи становить 28 років 7 місяців 9 днів.
Стаж роботи за вислугу років складає 26 років 10 місяців 27 днів, у тому числі стаж роботи на посадах прокурорів 6 років 7 місяців.
До стажу за вислугу років зараховано періоди роботи з 04.08.2004 до 19.01.2017, в тому числі з 26.09.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, з 20.01.2017 по 28.02.2025 та половина навчання в Луганській академії внутрішніх справ МВС ім. 10-річчя незалежності України.
До стажу на посадах прокурора зараховано період роботи з 20.01.2017 по 07.06.2023.
До страхового стажу згідно наданих документів зараховано всі періоди роботи.
Враховуючи вищезазначене, прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно частини першої статті 86 Закону № 1697, за відсутності необхідного стажу на посадах прокурорів 15 років.
Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих регламентовано Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII).
Відповідно до ст. 86 Закону № 1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів;
слідчими, суддями;
на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;
у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання;
на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України;
на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури;
військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;
відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.
Право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.
Прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.
Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Отже, необхідною умовою призначення пенсії відповідно до 86 Закону № 1697-VII є наявність стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Оцінюючи наявність у позивача вказаної вислуги, суд встановив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30.01.2024 у справі №580/7019/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 16.06.2023 № 123750003898 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу роботи та до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 увесь строк служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України з 04.08.2004 до 19.01.2017 на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ та Національної поліції України, в тому числі з 26.09.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області внести до персональної облікової картки ОСОБА_1 в системі персоніфікованого обліку та до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування увесь строк служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України з 04.08.2004 до 19.01.2017 на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ та Національної поліції України, в тому числі з 26.09.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції та вислуги років з урахуванням висновків суду.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням до стажу роботи та до вислуги років всього строку служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України з 04.08.2004 до 19.01.2017 на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ та Національної поліції України, в тому числі з 26.09.2014 до 07.11.2015 та з 07.11.2015 до 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2024 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Полтавській області внести до персональної облікової картки ОСОБА_1 в системі персоніфікованого обліку та до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування строк служби в Національної поліції України з 26.04.2016 до 19.01.2017 на посадах начальницького складу Національної поліції України, - скасовано та ухвалено в цій частині нове судове рішення, яким в задоволенні вказаних позовних вимог відмовити.
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2024 року залишене без змін.
Як установлено судом, за наслідками розгляду документів позивача встановлено, що до стажу за вислугу років зараховано періоди роботи з 04.08.2004 до 19.01.2017, в тому числі з 26.09.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, з 20.01.2017 по 28.02.2025 та половина навчання в Луганській академії внутрішніх справ МВС ім. 10-річчя незалежності України.
До стажу на посадах прокурора зараховано період роботи з 20.01.2017 по 07.06.2023.
З цього приводу суд враховує ст.15 Закону України "Про прокуратуру", якою визначено, що прокурором органу прокуратури є: Генеральний прокурор; перший заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора - Головний військовий прокурор; заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; керівник підрозділу Генеральної прокуратури України (у тому числі перший заступник та заступник Головного військового прокурора, керівник підрозділу Головної військової прокуратури на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України); заступник керівника підрозділу Генеральної прокуратури України (у тому числі Головної військової прокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України); прокурор Генеральної прокуратури України (у тому числі Головної військової прокуратури та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійних структурних підрозділів Генеральної прокуратури України); керівник регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); перший заступник керівника регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); заступник керівника регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); керівник підрозділу регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); заступник керівника підрозділу регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); прокурор регіональної прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах регіональної); керівник місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); перший заступник керівника місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); заступник керівника місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); керівник підрозділу місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); заступник керівника підрозділу місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої); прокурор місцевої прокуратури (у тому числі військової прокуратури на правах місцевої).
Прокурори в Україні мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавство розрізняє поняття «вислуги років, що дає право на пенсію» і «стажу роботи на прокурорських посадах».
При цьому посади, період роботи на яких зараховується до стажу роботи на прокурорських посадах і до вислуги років, що дає право на пенсію, є відмінними.
В той же час до вислуги років, що дає право на пенсію, включається весь стаж роботи на прокурорських посадах.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду зокрема у постановах від 17.01.2022 у справі № 560/1111/20, від 25.08.2021 у справі № 751/2403/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підтверджений рішеннями суду у справі №580/7019/23 стаж позивача з 04.08.2004 до 19.01.2017, в тому числі з 26.09.2014 по 07.11.2015 та з 07.11.2015 по 19.01.2017, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, з 20.01.2017 по 28.02.2025 та половина навчання в Луганській академії внутрішніх справ МВС ім. 10-річчя незалежності України обґрунтовано зарахований органами Пенсійного фонду до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст.86 Закону №1697-VII.
Водночас, вказаний стаж не є «стажем роботи на прокурорських посадах».
Оскільки стаж позивача на посадах в органах прокуратури становить 6 років 7 місяців, суд дійшов висновку про відсутність у позивача права на призначення пенсії відповідно до ст.86 Закону №1697-VII
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу.
Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ